Santorini z dzieckiem

Santorini z dzieckiem

Jeżeli chcecie wybrać się na Santorini z dzieckiem, to koniecznie warto wziąć pod uwagę pewne bardzo istotne kwestie. W sumie, to kluczowe w tym przypadku będą odpowiedzi na 2 pytania. Po pierwsze jak małe jest Twoje dziecko oraz jaki masz cel odwiedzenia wyspy. No to zaczynamy – miłej lektury.

Wakacje w Turcji

Czy wyjazd na Santorini z dzieckiem to dobry pomysł?

Jeżeli odpowiesz sobie na początek jaki jest Twój cel wyjazdu na tą piękną wyspę i czy towarzyszące dziecko pozwoli Ci w pełni go zrealizować, to będzie już połowa sukcesu.
Zapewne większości ta cudowna grecka wysepka z urokliwymi białymi domkami i niebieskimi dachami kojarzy się głównie ze zwiedzaniem i zbieraniem fotograficznych wspomnień. Taki, szczerze mówiąc, jest pierwszy i najbardziej znany obrazek Santorini jaki kreowany jest przez media.

Niemniej jednak to również wyspa gdzie w części ma wybrzeże z plażami i hotelami, w których spokojnie spędzisz po prostu greckie wakacje 😉 Takie nad brzegiem morza, piaszczystą plażą.

Santorini, hotele
Santorini – Perrisa i Kamari z plażami i hotelami dla rodzin

Miejscowości z hotelami i plażami to w szczególności Perissa i Kamari. I to tam warto poszukać noclegów, jeżeli chcesz spędzić spokojny czas z dzieckiem.

Przeczytaj również: Santorini – gdzie nocować

Szczerze mówiąc, patrząc na inne greckie wyspy, to dzieckiem lepiej lecieć na inne – np. Kretę – tam znajdziesz piękne, piaszczyste plaże.

Jeżeli Twoim celem będzie zwiedzanie, bo masz już nieco starsze dziecko, które nie ma problemów z dłuższymi spacerami, to ok. W innym przypadku, kiedy jeszcze jesteś na etapie „wózka”, nawet spacerówki, to lepiej nie jedź na Santorini. Zwiedzanie z dzieckiem, które potrzebuje jeszcze wózka, będzie męczarnią.

Santorini – liczne schody – to nie miejsce dla małych dzieci

Na wyspie, najpiękniejsze miejsca do zwiedzania znajdują się w częściach z wysokimi klifami, na których niejako „rozlane” są miasteczka. Poruszanie po nich jest jak wieczna wspinaczka, więc wiadomo – wózek odpada. Lepiej odpuść.

Kiedy jechać na Santorini z dzieckiem?

Mając małe dziecko, kiedy nie jest się związanym kalendarzem szkolnym, to jest dość prosto – albo jedź w maju lub początkiem czerwca (ale morze będzie jeszcze nieco chłodne), albo we wrześniu. To właśnie we wrześniu będzie, a dokładnie pod koniec, będzie najlepiej. To czas kiedy temperatury nieco odpuszczają, morze jest cieplutkie, a i turystów znacznie mniej (to jakbyś jednak chciał/a pozwiedzać 😉 ).

Przeczytaj również: Santorini – kiedy jechać i co warto zobaczyć

Do poruszania się po wyspie, szczególnie z dzieckiem, polecamy wynająć samochód. Wysepka jest na tyle mała, że objechać ją można wszerz i wzdłuż bez żadnego problemu. Przejazd z jednego na drugi koniec (w najdłuższej części wyspy) zajmuje poniżej godziny!

Santorini, Oia
Santorini – Oia – najpiękniejsze miasto na wyspie – warto zobaczyć w dzień i wieczorem

My wprawdzie Santorin zwiedzaliśmy bez dzieci, ale bez samochodu nie wyobrażamy sobie poruszania po wyspie – czy to samemu czy z dzieckiem. Na komunikację publiczną lepiej w Grecji zbytnio nie liczyć 😉 Nie są zbyt punktualni…

O czym pamiętać jadąc na Santorini z dzieckiem?

Koniecznie, ale to nie tylko tyczy się samego dziecka, weź milusińskiemu wygodne buty, lekkie i przewiewne. Czapkę na głowę (tu rada – idealnie aby była na „gumce pod szyję”, bo na stromych podejściach i tarasach widokowych mocno wieje…

Do tego wszystkiego obowiązkowo filtr z mocnym filtrem, bo inaczej to będzie bolesne doświadczenie.

Bezwzględnie zaopatrz się w dobrą butelkę na wodę lub na miejscu kup sobie zapas wody w mniejszych butelkach, które będą zbawienne podczas zwiedzania.

Jeżeli planujesz plażowanie, to parasol lub mały plażowy namiot również będzie przydatny.

 

Wakacje w Bułgarii