Jaką walutę zabrać do Egiptu

Jaką walutę zabrać do Egiptu

Egipt to jedna z ulubionych destynacji wyjazdów polskich turystów, z jednej strony na wciąż bardzo atrakcyjną relację jakości do ceny, a z drugiej – bardzo dużą atrakcyjność kierunku (zabytki, plaże, bajeczne rafy koralowe). Wszystko to sprawia, że to bardzo często wybierany kraj na urlop. A jak gdzieś jedziemy, to wiadomo – potrzebne są nam dodatkowe pieniądze na różne wydatki na miejscu. Dzisiaj o tym jaką walutę zabrać do Egiptu.

Wakacje w Turcji

Jaką walutę zabrać do Egiptu

W Egipcie walutą narodową jest funt egipski. Oczywiście trudno z Polski jechać od razu z funtem egipskim 😉 Tak jak zawsze, przed zagranicznym wyjazdem trzeba sobie kupić walutę, którą najbardziej opłaca się później wymienić lub płacić nią na miejscu swojego pobytu (np. wakacji).

My przed wyjazdem na egipskie wakacje podpytaliśmy trochę wśród znajomych, poczytaliśmy różne fora. Wszyscy polecali albo dolary amerykańskie albo euro. Na miejscu rzeczywiście można spokojnie płacić obiema walutami. Oczywiście mówimy o popularnych miejscach turystycznych, bo poza szlakiem… to nie bardzo.

Do Egiptu najlepiej zabrać dolary amerykańskie

W naszym przypadku wybór padł na dolary amerykańskie. Tą walutę, szczerze mówiąc, najlepiej jest wziąć do Egiptu właśnie. Ważne jednak, to nie mogą być byle jakie dolary, ale koniecznie te, które zostały wydane po roku 2001. Dolary wydane przed tą datą niestety mogą zostać nie przyjęte (w sumie nie wiemy dlaczego, nawet tego nie chcieliśmy sprawdzać). Co ciekawe, na korzyść dolarów przemawia również to, że Egipcjanie wolą banknoty, niż bilon – a mamy 1 dolarowe banknoty, podczas gdy euro – zaczyna się od nominału 5 euro.

Funty egipskie – waluta narodowa Egiptu

Wymieniliśmy sobie część na funty egipskie w hotelowej recepcji. Walutę można oczywiście wymieniać również w licznych kantorach, o ile będziecie się poruszać poza hotelem i miejscami wycieczek.

Przeczytaj również: Co zabrać ze sobą do Egiptu

Można powiedzieć, że trochę śmiesznie wyglądało, jak chodziliśmy po kantorach szukając dolarów amerykańskich z datą wydania po 2001 roku właśnie 😉 Odwiedziliśmy 3 albo 4 kantory, zanim udało nam się kupić tyle dolarów ile nam było potrzeba.

Czym bardziej opłaca się płacić w Egipcie – dolarami czy euro czy kartą płatniczą?

To co ważne, w wielu miejscach w Egipcie w handlu, sprzedawcy stosują przelicznik gdzie 10 dolarów to tyle samo co 10 euro. W takim wypadku trzeba się kierować zasadą, że lepiej brać na wyjazd do Egiptu walutę, która w danym momencie jest Polsce tańsza. Obojętnie czy będziecie brać jedną czy drugą walutę, to pamiętajcie aby brać banknoty, a nie bilon.

Funty egipskie – monety

Do tej pory najczęściej, to właśnie dolary były tańsze, choć ostatnie zawirowania walutowe trochę namieszały, to ponownie wracamy do czasu kiedy lepiej wybierać dolary 😉

Najlepiej mieć ze sobą walutę, aczkolwiek coraz bardziej popularne karty wielowalutowe stanowią korzystną formę płatności. W przypadku kart warto jednak wiedzieć co nieco o ich używaniu w Egipcie, o czym piszemy poniżej.

Czy w Egipcie można płacić kartą

Wprawdzie, oficjalnie karty są powszechnie akceptowane w większości miejsc (sklepach, hotelach, itd.), ale w praktyce to różnie bywa. Z naszego doświadczenia wynika, że lepiej nie polegać za bardzo na kartach (bez względu na to, czy to są karty debetowe czy też kredytowe).

Przeczytaj również: Co warto zobaczyć w Egipcie

W Egipcie liczy się bardziej twarda waluta w gotówce, niż wirtualny pieniądz… w sumie obecnie w wielu sklepach w Polsce też woli się gotówkę (dzięki temu handlowcy nie muszą płacić prowizji).

Płacąc kartami w Egipcie koniecznie zwracajcie uwagę czy nie wiążą się z tym dodatkowe opłaty w danym punkcie handlowym.

 

 

Wakacje w Bułgarii