Woda na lotnisku

Woda na lotnisku

Woda na lotnisku, pitna to bardzo drażliwy temat. Wielokrotnie oburzaliśmy się na to, że koniecznie musimy ją wylewać tuż przed kontrolą bezpieczeństwa w trakcie podróży lotniczych. Na takich ograniczeniach szczególnie korzystają sklepy wolnocłowe, gdzie ceny za wodę butelkowaną są wręcz astronomiczne. Na szczęście to się zmienia, pojawiają się udogodnienia dla pasażerów! Poczytajcie.

Wakacje w Turcji

Woda do picia na lotniskach Pyrzowice oraz Chopina

Ostatnio mieliśmy okazję podróżować z lotniska Pyrzowice i ku naszemu miłemu zaskoczeniu zauważyliśmy, że tak jak na licznych zagranicznych lotniskach, są tzw. poidełka. Są to miejsca gdzie można napić się wody oraz napełnić swoje bidony, czy też butelki.

Poidełko, lotnisko
Miejsce z pitną wodą na lotnisku Katowice-Pyrzowice

Konkretnie na lotnisku w Pyrzowicach miejsce z pitną wodą – już za kontrolą bezpieczeństwa – znajduje się tuż obok toalet, w poczekalni przy „gate’ach”.

Bezpłatna woda do picia na warszawskim lotnisku Chopina jest udostępniane w kilku miejscach:

  • miejsce 1 (strefa Schengen) – do punktu z pitną wodą należy kierować się w prawo, za kontrolą bezpieczeństwa w strefie AB
  • miejsce 2 (strefa Schengen) – poidełko z pitną wodą znajduje się w pobliżu Gate’u 38/39
  • miejsce 3 (strefa non-Schengen) – wodę pitną znajdziecie tuż obok Gate’u 21/22
Punkt z pitną wodą na lotnisku to coraz częstszy obrazek

Podobne poidełka widzieliśmy już wcześniej na lotnisku na Majorce – jak wówczas mogliśmy zauważyć, wiele osób już zna to rozwiązanie i była wyposażona w różnego rodzaju bidony, które napełniali. Szczególnie jest to przydatne przy małych dzieciach, gdzie bardzo ważne jest dbanie o to aby się nam nie odwodniły w podróży.

Cena wody na lotnisku to czyste złodziejstwo – 12 PLN za 1,5 litra!

Przy okazji można naprawdę sporo zaoszczędzić. Poczytajcie nasz wpis na temat kosztów wody na lotnisku, to daje obraz o jakich oszczędnościach mowa kiedy nie musicie kupować butelek z wodą.

Przeczytaj również: Ceny wody na lotniskach to czyste złodziejstwo!

Z pewnością pojawiające się rozwiązania nie spodobają się firmom handlującym na lotniskach…

Co robić jak na lotnisku nie ma poidełek z wodą do picia?

Nie na wszystkich lotniskach dostęp do wody pitnej jest swobodny. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzają się bidony ze specjalnymi filtrami. My korzystamy z takich bidonów jednej z firm już od wielu lat.

Bidon
Wygodny bidon z filtrem – to opcja na bezpłatną wodę na lotnisku

Jest to naprawdę wygodne rozwiązanie – wystarczy nalać wodę z kranu, a z bidonu leci nam przefiltrowana woda.

O ile jednak w Europie nie mamy większych oporów przed korzystaniem z takiej filtrowanej wody, to na bardziej egzotycznych wyjazdach odradzamy to rozwiązanie. Zdecydowanie bardziej bezpiecznie będzie, mimo wszystko, korzystać z wody butelkowanej.

Woda, lotnisko
Oznaczenia miejsc z pitną wodą na lotnisku

Tu warto wspomnieć, że gdziekolwiek w restauracji czy barze na egzotycznych wakacjach, zawsze oczekujcie zakręconych oryginalnie butelek.

Na niektórych lotniskach można zabierać wodę na pokład samolotu

Ostatnio byliśmy zaskoczeni. Kiedy zapytaliśmy gdzie powinniśmy wylać wodę przed kontrolą na lotnisku na Minorce, to obsługa nam powiedziała, że nie ma takiej potrzeby. Mogliśmy zabrać 2 prawie pełne butelki 1,5 litrowe z wodą.
Normalnie, można przewozić w bagażu podręcznym płyny w pojemniczkach nie większych niż 100 ml objętości. A tu proszę – Minorka już nie ma takiego ograniczenia.

Przeczytaj również: Bagaż podręczny – najczęściej zadawane pytania

Jest jeszcze kilka lotnisk, gdzie nowe systemy skanujące bagaże radzą sobie z analizowaniem składu wody i można ją zabierać. Jest to bardzo dużo udogodnienie, szczególnie w ciepłych krajach, a już najbardziej z małymi dziećmi.

Warto tutaj dodać, że wszelkie inne napoje – poza wodą – należy mieć niezmiennie w pojemnikach/butelkach o nieprzekraczającej jednostkowo pojemności 100 ml.

Pytajcie więc przed wylaniem swojej wody czy na konkretnym lotnisku jest to konieczne.

Wakacje w Bułgarii