Gran Canaria - czy i gdzie warto wypożyczyć auto?

Gran Canaria - czy i gdzie warto wypożyczyć auto?

Jeżeli zastanawiacie się czy i gdzie warto wypożyczyć auto na Gran Canarii, to koniecznie przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis. 

Wakacje w Turcji

Osobiście zawsze staramy się wypożyczać auto na urlopie, nawet na kilka dni. Od dłuższego już czasu nie wyobrażamy sobie pobytu bez samochodu, który daje nam swobodę przemieszczania się i odkrywania odwiedzanych miejsc. Tak było i tym razem – kierunek Gran Canaria.
Dzisiejszy wpis będzie właśnie na temat tego czy warto pożyczyć auto na Gran Canarii, a jak tak – to jakie i gdzie? Oto jakie są nasze doświadczenia oraz przemyślenia w tym temacie.

Na wstępie zaznaczamy, że wpis jest naszym subiektywnym spojrzeniem na kwestię wynajmu auta na tej pięknej kanaryjskiej wyspie. Nie jest on również w żaden sposób reklamowy, ani też opłacony przez kogokolwiek.

Czy warto wypożyczyć auto na Gran Canarii

Zacznijmy więc od tego, czy w ogóle polecamy wypożyczenie samochodu na tej wyspie. No tak – jeżeli kochacie basen lub plażowanie, a jednocześnie nie bardzo chcecie się ruszać z miejsca pobytu – to nie ma tematu, auto nie będzie Wam do niczego potrzebne. W ostateczności zawsze będziecie mogli skorzystać z opcji wycieczek lokalnych biur podróży, ewentualnie oferty biura z którym przyjedziecie na wyspę (o ile z takiej formy wypoczynku będziecie akurat korzystać).

Jeżeli jednak, bez względu na to w jakiś sposób traficie na Gran Canarię, będziecie chcieli pojeździć w sposób dowolny po wyspie, do czego zachęcamy, to koniecznie wynajmijcie sobie auto.

Wyspa jest dość mała, z – północy (np. stolicy Las Palmas) na południe (np. pięknych wydm w Maspalomas) – przejedziecie autostradą w czasie poniżej godziny. Tu warto dodać, że wszystkie drogi na Gran Canarii są bezpłatne.

Mapa Gran Canarii - krótki przejazd
Gran Canaria – czy warto wypożyczyć auto – to relatywnie mała wyspa

Dodatkowo wyspa ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsce (mniej lub bardziej dostępnych), których bez samochodu albo w ogóle nie odwiedzicie (np. niektóre małe miasteczka w górach), albo dojazd do nich będzie uciążliwy i bardzo czasochłonny (np. Palmitos Park – atrakcyjne zoo z pokazami delfinów, ptaków drapieżnych).

Przeczytaj również: Na co zwracać uwagę wypożyczając auto za granicą na wakacjach

Koniecznie musimy tutaj dodać, że osoby które mają chorobę lokomocyjną lub mają dzieci z tą przypadłością, zdecydowanie powinny unikać przemieszczania się po centralnej oraz zachodniej części wyspy. To nie przejdzie… wierzcie nam na słowo 😉

Gdzie najlepiej wypożyczyć samochód na Gran Canarii?

Zanim powiemy konkretniej o wypożyczalni, z której my skorzystaliśmy, to mamy dla Ciebie ważną wskazówkę – wypożycz auto w takiej wypożyczalni, która ma swój punkt przekazywania oraz odbiorów samochodów na lotnisku. Jest to bardzo wygodne – przylatujesz i od razu wynajmujesz samochód.

Plan - wypożyczalnie lotnisko Gan Canaria
Gran Canaria – plan z wypożyczalniami – lotnisko

Przejazd z oraz dojazd do lotniska są bardzo dobrze oznaczone, z wygodnymi drogami. Oczywiście – mówimy tutaj o opcji, kiedy nie macie transferu z biura podróży i przylecieliście na własną rękę. Wówczas wypożyczenie auta na lotnisku i oddanie go w tym samym miejscu (zakładając, że pożyczacie auto na cały pobyt) jest bardzo, ale to bardzo wygodne.

Oczywiście auto można wypożyczyć z dostarczeniem do dowolnego hotelu lub w licznych wypożyczalniach już na terenie wyspy, w trakcie swojego pobytu. Również w opcji – wypożyczam tu, a oddaję np. na lotnisku (wówczas pojawić się może dodatkowa opłata).

My wypożyczyliśmy auto od razu na lotnisku i przez cały pobyt, mniej lub bardziej, z niego korzystaliśmy.

A teraz do konkretów. Na Wyspach Kanaryjskich działa bardzo prężna, dobrze funkcjonująca, z dużą flotą samochodów – wypożyczalnia Cicar. Jest to sieć, którą możecie również spotkać w Hiszpanii kontynentalnej.

Cicar, wypożyczalnia
Gran Canaria – wypożyczalnia Cicar – punkt odbioru i zdawania wypożyczonego auta

Auto zarezerwowaliśmy z wyprzedzeniem przez stronę www.cicar.com i czekało na nas w punkcie odbioru na parkingu przy lotnisku. Wprawdzie otrzymaliśmy inne auto niż rezerwowaliśmy – o tych samych jednak „gabarytach”. Na to trzeba być przygotowanym – praktycznie wszystkie wypożyczalnie zastrzegają sobie, że przy rezerwacji otrzymamy dane auto lub podobne.

Bardzo ważne – oferta tej wypożyczalni oferuje w cenie pełne ubezpieczenie (tzw. full insurance), bez którego lepiej nie wypożyczać aut, gdziekolwiek to będziecie robić.

Co może być wyzwaniem przy wypożyczeniu auta na Gran Canarii?

Parkowanie… to może być nie lada wyzwanie, szczególnie w tych bardziej popularnych miejscach na wyspie. My byliśmy w maju, kiedy jeszcze nie było aż tak dużego ruchu turystycznego, a już o miejsca parkingowe nie było prosto. Szczególnie w weekend, kiedy na plaże i atrakcyjne miejsca ruszali również mieszkańcy.

Inna kwestia – to właśnie drogi w środkowej części wyspy oraz w jej zachodnich zakątkach. Tutaj polecamy aby osobą kierująca była osoba z dużym doświadczeniem lubiąca zakręty. Jak takie atrakcje nie są dla Was – to lepiej zwiedzać autem południe oraz wschód wyspy.

Jakie auto najlepiej wypożyczyć na Gran Canarii?

Szczerze mówiąc im mniejsze tym lepsze – szczególnie z tych dwóch powodów, o których napisaliśmy powyżej. Mniejszym samochodem łatwiej zaparkować, łatwiej też poruszać się po wąskich i krętych drogach.

Kluczowe – bezwarunkowo musi to być auto z klimatyzacją (raczej nie ma już aut bez tej opcji, ale na wszelki wypadek lepiej o tym pamiętać). Jeżeli macie w planie zabrać jakieś większe bagaże, to dobrze przemyślcie to jakie auto wypożyczyć. Nam się wydawało, że Peugeot 2008 da radę z 2 dużymi walizkami i zapewne by tak było, ale zmieniono nam auto na Seata Aronę i do bagażnika ledwo ledwo weszły te nasze walizeczki i małe plecaczki.

Cicar, wypożyczony Seat Arona
Gran Canaria – wypożyczony Seat Arona

To co jest bardzo wygodne, kiedy poruszamy się samochodem po nieznanym nam terenie, to nawigacja. Bez niej ani rusz! W naszym przypadku stawiamy od zawsze na Google Maps – mamy ją przetestowaną i świetnie się sprawdza. Jeżeli chcecie zaoszczędzić na internecie, to można sobie w tej aplikacji ściągnąć mapy tak aby korzystać z nich w opcji off-line.

Natomiast to co bardzo nam się spodobało to funkcja podpięcia telefonu do systemu Android Auto – bez konieczności kabli… wszystko przez Bluetooth’a. Za to rozwiązanie duży plus! dla Seata Arony. Dzięki temu mogliśmy korzystać bez żadnego problemu z nawigacji i innych aplikacji, z poziomu wyświetlacza głównego w samochodzie. Konfiguracja podpięcia telefonu do samochodu była prosta i intuicyjna. Z pewnością w przypadku jakichkolwiek trudności z podpięciem telefonu do Android Auto przyszłaby obsługa wypożyczalni (więc – jak coś to zawsze możecie o takie wsparcie podpytać).

Wakacje w Bułgarii