Czy i gdzie warto wypożyczyć auto na Minorce

Czy i gdzie warto wypożyczyć auto na Minorce

Czy warto wypożyczyć auto na Minorce, a jak tak gdzie brać samochód? To pytanie z pewnością pojawi się Waszych głowach jak tylko zechcecie bliżej poznać uroki tej pięknej wysepki. O tym właśnie dzisiaj.

Wakacje w Turcji

Czy warto wypożyczyć auto na Minorce?

Może warto zacząć właśnie od pytania czy będąc na Minorce w ogóle warto wypożyczać samochód? Jeżeli nie lubicie siedzieć w jednym miejscu, chcecie mieć okazję zobaczyć coś więcej niż to, co można znaleźć w zasięgu pieszych wycieczek czy też dostępnej komunikacji miejskiej, to wynajęcie samochodu zawsze będzie dobrym pomysłem. No może za miejscami na świecie gdzie stan dróg czy też kultura jazdy lokalnych kierowców pozostawiają wiele do życzenia 😉

Na Minorce nic nie szkodzi na przeszkodzie aby właśnie z takiej opcji skorzystać. Wręcz przeciwnie – wiele przemawia za tym, aby samochód wypożyczyć.

Po pierwsze – wysepka jest przepiękna, bardzo zielona i ma wiele malowniczych miejsc – w tym szczególnie – miast i miasteczek, zatoczek, plaż do odkrycia.

Plaża Son Bou, Minorka
Plaża Son Bou – jedna z piękniejszych na Minorce – zobaczyliśmy tylko dzięki wypożyczeniu auta

Po drugie – Minorka jest bardzo małą wyspą – w swojej najdłuższej części ma około 50 km, a przejazd główną drogą, łączącą dwa jej krańce, zajmuje nie więcej niż godzinkę.

Główna droga, o której wspominamy, łączy dwa bardzo ważne dla wyspy miasta. Na jednym krańcu dawną stolicę Minorki – Ciutadellę, a na drugim jej obecną stolicę – Mahon.

Przy tej okazji – jeżeli będziecie mieć mało czasu aby zobaczyć oba miasta, to polecamy wybrać się do Ciutadelli. No, ale jeżeli pożyczycie auto, to koniecznie odwiedźcie oba miasta.

Minorka, mapa
Minorka – mapa wyspy z drogami

Po trzecie – dojazd do większości atrakcyjnych plaż i zatoczek bez posiadania samochodu jest bardzo uciążliwy, a czasami wręcz niemożliwy. A przecież szkoda byłoby nie zobaczyć przynajmniej części z tych przepięknych miejsc, do których dojazd samochodem zajmuje bardzo mało czasu.

Minorka, parking, Son Bou
Minorka – bezpłatny parking przy plaży Son Bou

Co ważne – Minorka nie ma aż tak bardzo rozbudowanej sieci dróg, przez co do niektórych miejsc dojazd może zająć więcej czasu, niż np. przejście szlakiem (wokół wyspy biegnie taki właśnie szlak). Dlatego też – nie mając nawet samochodu, do niektórych miejsc możecie dojść 😉 A nawet mając do dyspozycji auto, to zerknijcie sobie czy nie lepiej wybrać się na dłuższy spacer tymże szlakiem. My na przykład mieszkaliśmy w Cala Galdana i z tego miejsca mieliśmy bardzo fajne dojście do plaż Cala Macarella oraz Cala Macaralleta – 40 minut malowniczym szlakiem. A autem dotarcie do tych plaż zajęłoby dokładnie tyle samo czasu i …wymagało przejazdu ok. 35 km

Minorka, mapka
Przejazd z Cala Galdana do Cala Macarella – 35 km

Minorka – auta lepiej wypożyczać poza hotelem

Zacznijmy od tego, że samochód zdecydowanie lepiej pożyczać poza ofertami dostępnymi w hotelach. Te są zwyczajnie droższe. Choć może się zdarzyć, że ze względu na ograniczoną dostępność wypożyczalni na wyspie.

Przeczytaj również: Wakacje na Minorce – co warto wiedzieć

My trafiliśmy na jedną z wypożyczalni, prosto właśnie recepcji hotelowej – była to lokalna wypożyczalnia Minurka Rent a Car. W sumie to warto tu dodać, że na wyspie jest bardzo dużo lokalnych właśnie wypożyczalni, ulokowanych w małych turystycznych miasteczkach. O sieciówki dość trudno – tylko w dużych miastach (Mahon, Ciutadella), a tak – to lokalne wypożyczalnie.

My z samej auta byliśmy zadowoleni, ale wiemy, że nieco przepłaciliśmy…

To co nam najbardziej przeszkadzało, to że nie da się pożyczyć auta w jednym miejscu, a oddać w innym – od razu taka opcja była dodatkowo płatna, minimum 50 euro. A opcja ta przydałaby się w momencie przemieszczania między hotelami (w trakcie pobytu zmienialiśmy hotele właśnie i tylko Taxi miało sens).

Minorka, auto z wypożyczalni
Auto wypożyczone przez nas na Minorce

Minorka – komunikacja miejska to nie jest dobra opcja – lepiej wypożycz auto

No właśnie – tutaj dochodzimy trochę do sedna sprawy. Jeżeli chcecie zobaczyć coś więcej na wyspie niż najbliższą okolicę, to nie macie co specjalnie liczyć na komunikację miejską. O ile ta może być użyta do poruszania się w obrębie dużych miast takich jak wspomniana Ciutadella czy Mahon, ale już dalej… to nic z tego nie będzie.

Wiele osób nam mówiło, że niestety ale komunikacja miejsca nie nadaje się do wykorzystania w opcji turystycznej, tak aby pozwiedzać… Więc, bez auta ani rusz.

Patrząc na nasze doświadczenia, to śmiało możemy powiedzieć, że poruszanie się po Minorce autem jest dość wygodne, niewiele wydacie na benzynę (mała wyspa), będziecie mieli dużą swobodę odkrywania piękna wyspy. Polecamy! 😉

Wakacje w Bułgarii