Grecja - gdzie warto pojechać?

Grecja - gdzie warto pojechać?

Grecja – podpowiadamy gdzie warto pojechać? W Grecji jest takie miejsce, od którego powinniście zaczynać swoją przygodę z odkrywaniem Grecji jako takiej. Zastanawiając się nad wymarzonym kierunkiem, gdzie można spędzić urlop warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności największą z greckich wysp – Kretę. Zachwycające, malownicze krajobrazy, wysokiej klasy kurorty wypoczynkowe, przepiękne, bardzo czyste plaże oraz zabytkowe obiekty, które pamiętają dawną świetność wyspy, takie jak np. po dzień dzisiejszy bardzo dobrze zachowany kompleks pałacowy w Knossos sprawiają, że ten kto raz przyjechał na tę wyspę, z chęcią będzie chciał na nią powrócić.

Wakacje w Turcji
Grecja – piaszczyste plaże – Balos – Kreta

Mówiąc o Krecie za każdym razem bardzo miło wspominamy nasze wyjazdy spędzone w tym wyjątkowym miejscu. Byliśmy dwa razy, raz na wschodzie, a dla kontrastu – drugi raz na zachodzie wyspy 😉

Dlaczego to właśnie na Kretę powinniście przyjechać w pierwszej kolejności? Co należy obowiązkowo zobaczyć oraz jak można spędzić czas, nie tylko odpoczywając na plaży?

Przeczytaj również: Grecja – czy i kiedy warto jechać?

Z chęcią podzielimy się naszym doświadczeniem. Od razu zaznaczamy, iż bardzo trudno jest wybrać tylko kilka miejsc i atrakcji Krety, a wymienione przez nas obiekty i miasta są wynikiem naszych osobistych wrażeń podczas pobytu na tej wyspie. Dodajmy, że jeden pobyt na Krecie zupełnie nie wystarczy, o czym mamy nadzieję, że przekonacie się sami (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście).

Grecja – jak dostać się na Kretę?

Wiele biur podróży w swojej ofercie ma wypoczynek na Krecie w ramach opcji all incusive czy też HB. Co więcej, możemy także zdecydować się na zorganizowaną wycieczkę objazdową po Krecie, dzięki której można zobaczyć praktycznie całą wyspę Kretę i jej najważniejsze zabytki (Chania, wąwóz Samaria, Heraklion, Knossos, wyspa Spinalonga, Hersonissos, Rethymnon) oraz dokupić jednodniowy wyjazd na Santorini i podziwiać malownicze miasteczko Oia, piękne Fira.

Przeczytaj również: Santorini – kiedy, co zobaczyć i czy warto pojechać choćby na krótką wycieczkę?

Jeśli jednak wolimy podróżować na własną rękę to także w takiej sytuacji nie będziemy mieć większych problemów ze znalezieniem bezpośredniego lotu, bowiem tanie linie Ryanair umożliwiają lot bezpośredni do Chanii z Katowic, Wrocławia, Krakowa oraz Warszawy. Ponadto, w sezonie latają jeszcze linie czarterowe (np. Ellinair, Small Planet, Travel Service czy Enter Air). Ceny biletów lotniczych na Kretę w dwie strony można znaleźć za ok. 300-400 zł, jednakże jeśli mamy szczęście i trafimy na odpowiednie promocje to możemy lecieć na nawet za kwotę poniżej 200 zł.

Mamy już kupione bilety lotnicze do Chanii, to teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jakie ciekawe obiekty znajdują się na wyspie, do których koniecznie należy zajrzeć.

Kreta – odkrywamy greckie miasteczka – Chania – miasto wielu kultur

Skoro już wylądowaliście w Chanii to wielką stratą byłoby nie zatrzymanie się w tym drugim co do wielkości mieście chociaż na jeden dzień, aby poczuć nadmorski klimat i doświadczyć swego rodzaju kulturowego miszmaszu z różnych epok, bo możemy przechadzać się po dzielnicy żydowskiej (Evraiki), dzielnicy tureckiej (Topanas), a na miłośników archeologii czekają wykopaliska minojskie. Chania to także liczne weneckie pozostałości po założycielach, którzy osiedlili się tu na miejscu minojskiego osiedla Kydonia – warto wspomnieć chociażby o murach miejskich czy odrestaurowanym po zniszczeniach powstałych w wyniku działań wojennych w czasie II Wojny Światowej – Starym Mieście. Jak widzimy jest to miasto, które może poszczycić się bardzo bogatą przeszłością.

Chania – Kreta – kafejki w porcie

Wizytówką Chanii są także urokliwe, ciasne uliczki z kolorowymi domkami i małymi sklepikami, w których w sezonie roi się od turystów. W Chanii znajduje się także port, na którego środku stoi ogromna kamienna latarnia morska. A propos tematyki morskiej – osoby zainteresowane żeglugą, fauną i florą okolicy (ale także historią, bo część ekspozycji dotyczy II Wojny Światowej i walk toczonych na Krecie) powinny zwiedzić Muzeum Morskie, jest ono położone tuż przy wejściu do twierdzy Firkas. Koszt wstępu dla osoby dorosłej to ok. 4 Euro i obejmuje 2 ekspozycje.

Po lokalne przysmaki, ale także pamiątki warto udać do wybudowanej w 1923 roku hali targowej, jest ona bowiem uważana za jedną z najładniejszych w całej Grecji. Tu właśnie możecie znaleźć przepyszny, domowy ser feta, najlepszą oliwę z oliwek, lokalny alkohol – raki, mydełka, owoce morza, chałwę oraz mnóstwo innych bardzo interesujących produktów.

Chania – Kreta – bryczka w porcie

Macie dość chodzenia? Jeśli zapragniecie na chwilę odpocząć to koniecznie wejdźcie do ogrodów miejskich. Z pewnością spotkacie tam osoby grające w najstarszą grę planszową na świecie, czyli Tavli. Przesuwa się w niej pionki z jednej strony na drugą oraz rzuca kośćmi, przy tym co jakiś czas usłyszycie salwy gromkiego śmiechu – oczywiście zwycięzcy lub też nerwowe, głośno wyrażane niezadowolenie przegrywającego.

A tutaj znajdziecie galerię wybranych zdjęć z Chani:

Chania na Krecie
Chania – Kreta
Chania – Kreta- wąskie uliczki nocą
Chania – Kreta – wejście do portu – latarnia morska
Chania – Kreta – wąskie uliczki
Chania – Kreta – port
Grecja – Kreta – nocny spacer po Chanii
Chania – Kreta – nocne życie
Zwiedzamy Grecję- miasto Chania – Kreta – kafejki w porcie
Chania – Kreta – kafejka
Chania – Kreta – kafejka (2)
Chania – Kreta – kafajki na wybrzeżu
Chania – Kreta – bryczka w porcie
Chania – Kreta – bryczka na starym mieście
Chania – widok na promenadę w porcie

Kreta – Pałac w Knossos – jedna z największych atrakcji wyspy

Wizytówką Krety i tak naprawdę jej główną atrakcją, którą obowiązkowo należy zobaczyć jest pałac Minosa w Knossos. Położony nieopodal Heraklionu robi ogromne wrażenie, nawet teraz. Badacze przypuszczają, iż cały pałac w Knossos budowano aż 300 lat. Budowę zaczęto około 1800 roku p.n.e i finalnie na powierzchni 24 tys m² znalazło się ponad 1300 różnych pomieszczeń pałacowych, a cały obiekt wraz z plątaniną korytarzy przypominał mityczny labirynt Minotaura. Prace archeologiczne na tym obszarze na wielką skalę prowadził od 1899 roku sir Arthur Evans, w wyniku których zostały odsłonięte ruiny pałacu o powierzchni około 17400 m². Obecnie zwiedzający mogą podziwiać doskonale zachowane ruiny, w tym centralnie położoną Salę Tronową ozdobioną bardzo charakterystycznymi malowidłami z gryfami, czy też na własne oczy zobaczyć pojawiające się na wszystkich pocztówkach, przewodnikach i opracowaniach o Knossos czerwone kolumny (obecne są rekonstrukcją).

Pałac w Knossos na Krecie

Kreta – kiedy warto wybrać się do Knossos i o czym należy pamiętać?

Do Knossos co roku przyjeżdżają w sezonie tysiące turystów zafascynowane opowieściami o Dedalu, Minotaurze czy legendarnym królu Minosie, zatem musicie się liczyć ze sporą ilością ludzi oraz dużym tłokiem w niektórych, bardziej znanych czy atrakcyjnych częściach tego rozległego wykopaliska. Przede wszystkim kolejka ustawia się do Sali Tronowej, zatem nie bądźcie zdziwieni, gdy przyjdzie wam czekać na wejście – naprawdę warto! Mityczny labirynt z Knossos pustoszeje dopiero w porze obiadowej (ale wtedy najbardziej odczuwamy wysoką temperaturę), zatem jeśli chcecie w miarę spokojnie i bez kolejek zwiedzać to miejsce to odpowiednio zaplanujcie przyjazd, pusto jest także zaraz z rana, po otwarciu – my polecamy to drugie rozwiązanie, gdyż nie jest jeszcze tak ciepło.

Przeczytaj również: Grecja – gdzie są piaszczyste plaże?

Kreta – czy zwiedzanie Knossos jest drogie?

Od razu uprzedzamy, iż pałac jest jedną z najdroższych atrakcji turystycznych na Krecie. Za wstęp na teren wykopalisk musimy zapłacić 15 Euro. Na pocieszenie dodamy, iż na terenie Knossos nie obowiązuje zakaz fotografowania, a korzystanie z aparatu nie wymaga od nas uiszczenia dodatkowych opłat, zatem możecie robić mnóstwo pięknych, pocztówkowych zdjęć!

Odkrywamy Krtę – Rethymnon – miasto o osmańsko-weneckiej przeszłości

Trzecim co do wielkości miastem na Krecie jest Rethymnon. Od lat Rethymnon rywalizuje z Chanią o zaszczytny tytuł najpiękniejszego miasta na wyspie. Jego historia sięga czasów kultury minojskiej, w okresie grecko-rzymskim było bardzo istotnym ośrodkiem handlowym, ciekawostką jest fakt, iż opis tej miejscowości pojawia się w wielu ówczesnych przekazach, w tym u Ptolemeusza. Jednakże czasy jego świetności przypadają na okres panowania Wenecjan, którzy postanowili przekształcić Rethymnon w ważny ośrodek handlowy (obok Heraklionu i Chanii). To właśnie z tego okresu pochodzi zachowane do dziś Stare Miasto.

Rethymnon Kreta – stateczek i latarnia morska

Będąc w Rethymnon koniecznie należy zwiedzić zamek Fortezza, będący największym weneckim zamkiem na wyspie, Muzeum Archeologiczne oraz zobaczyć znajdującą się na placu Plantos fontannę Rimondi oraz pozostałości po jedynej ocalałej bramie miejskiej Megali Porta, zwaną także bramą Gouri.

Tutaj znajdziecie wybranych kilka naszych zdjęć z Rethymnonu:

Rethymnon Kreta – wąski uliczki
Rethymnon Kreta – stateczek i latarnia morska
Rethymnon Kreta – dekoracyjny rower przy sklepiku
Rethymnon – Kreta
Rethymnon – Kreta – zabytkowe ujęcie wody
Rethymnon – Kreta – wąskie uliczki
Rethymnon – Kreta – spacer wieoczorową porą
Rethymnon – Kreta – nocny widok
Rethymnon – Kreta – kolumy i zabytkowa ujęcie wody
Rethymnon – Kreta – restauracja w porcie

Gwarantujemy, iż pokochacie to miasto za urocze kamieniczki oraz bardzo malowniczy Stary Wenecki Port (znacznie mniejszy niż w Chanii, ale równie romantyczny) z latarnią morską.

Kreta – Agios Nikolaos – piękne miasteczko na północno-wschodnim wybrzeżu

Jedno z tych miasteczek, dość małych, ale przepięknych to właśnie Agios Nikolaos.

Agios Nikolaos Kreta – widok z klifu

Jest dość nietypowo położone – w jego centrum znajduje się jeziorko Vulizmeni (z małym portem), z jednej strony ograniczone wysokim klifem, a z drugiej znajduje się kanał prowadzący do morza.

Agios znajduje się zatoce Mirabello – co znaczy „Piękny widok”, co mówi samo za siebie, że to piękne miejsce.

Zobaczcie jeszcze zdjęcia Agios Nikolaos z naszego archiwum:

Agios Nikolaos Kreta – widok z klifu
Agios Nikolaos, Kreta
Agios Nikolaos Kreta – nocny widok z klifu. Nikon d300, statyw
Agios Nikolaos – Kreta
Grecja, Agios Nikolaos
Agios Nikolaos – Kreta – promenada
Agios Nikolaos – Kreta – porcik

Kreta – Wąwóz Samaria – idealne miejsce dla miłośników pieszych wycieczek

Na Krecie nie można się nudzić, jeśli zamiast zwiedzania urokliwych miasteczek, czy leżenia na plaży wolicie aktywnie, na sportowo wykorzystać wolny czas to właśnie tutaj będziecie mieć ku temu doskonałą okazję, gdyż górzysty teren sprzyja pieszym wędrówkom. Polecamy zwłaszcza spacer po najdłuższym w Europie wąwozie Samaria, który w całości znajduje się na terenie Kreteńskiego Parku Narodowego. Wybierając się na wycieczkę w to miejsce pamiętajcie, iż także tutaj spotkacie na swojej drodze tłumy, bowiem każdego dnia wąwóz jest odwiedzany przez ok. 800 osób, w sierpniu (szczycie sezonu) ponad 31 tysięcy! Piękne widoki, intensywna zieleń roślin oraz aromat pobliskich drzew cyprysowych rekompensują trudy pokonywania trasy – niektóre odcinki, zwłaszcza schodzenie po kamiennych, wyślizganych stopniach mogą sprawić problemy osobom mniej aktywnym.

Wąwóz Samaria na Krecie – najdłuższy wąwóz w Europie

Wąwóz Samaria ma 18 km długości, do dyspozycji turystów oddano 16 km, najczęściej wybierana jest trasa w dół wąwozu (zejście z gór do poziomu morza), przejście takiego szlaku trwa ok. 5–6 godzin, jednak można go pokonywać także w drugą stronę. Dla osób wygodnych polecana jest skrócona trasa – ok. 2 km w głąb wąwozu i z powrotem od strony Ajia Rumeli.

Na wycieczkę do wąwozu należy się odpowiednio przygotować – przede wszystkim musimy mieć wygodne, dostosowane do trekkingu buty, które uchronią nas przed skręceniem kostki. Ponadto, pamiętajmy, iż latem jest tam bardzo ciepło, temperatura dochodzi nawet do 40 st (lub przekracza)! Zatem nie wybierajmy się bez nakrycia głowy, kremów z filtrem oraz w naszym plecaku powinna znajdować się wystarczająca ilość wody i jedzenia.

Kreta – Elafonisi – jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie

To miejsce, a w sumie mała wysepka przyklejona mielizną do Krety, jest tak cudowny miejscem, że kto tylko ma możliwość, a docenia uroki pięknych plaż, bajkowych kolorów wody, powinien tam się wybrać. Plaża jest na zachodzie Krety, więc łatwiej wybrać się będzie tym z Was, którzy albo będą w zachodniej, czy też centralnej części wyspy. Oczywiście, konieczne będzie wypożyczenie samochodu.

Elafonisi – Kreta – piękna, szeroka płycizna przy plaży

Droga na Elafonisi jest piękna, malownicza, ale i… kręta. Więc od razu uprzedzamy – osoby z chorobą lokomocyjną muszą się dobrze przygotować.

I jeszcze galeria zdjęć z Elafonisi:

Kreta, Elafonisi,
Elafonisi na Krecie
Kreta, Elafonisi, plaża
Grecja – Elafonisi Kreta – przepiękna plaża, cudowna woda – takie widoki przywitają Was, a wystarczy tylko dowód
Elafonisi Kreta – piękna plaża z płycizną
Elafonisi – Kreta – windsurfing
Elafonisi – Kreta – widok na skałki
Elafonisi – Kreta – płycizna
Elafonisi – Kreta – piękne kolory morza
Elafonisi, Kreata
Elafonisi – Kreta – piękna, szeroka płycizna przy plaży
Elafonisi – jedna z najpiękniejszy plaż Krety

Kreta – Balos – to kolejny grecki plażowy raj

Jest wiele miejsc na Krecie, które nas zachwyciły, ale Laguna Balos to raj na ziemi, to tak zachwycające widoki, taka paleta cudownych barw, woda jak z bajki to miejsce, które na zawsze zapadnie w naszej pamięci i sercu! Koniecznie musicie się wybrać. Jeżeli będziecie mogli, to zdecydowanie przed sezonem – wówczas macie szansę, aby ten raj był wyłącznie dla Was i zrobienie pięknych zdjęć bez tłumu turystów nie będzie problemem 😉

Laguna Balos – widok z góry

Przeczytaj również: Grecja – co zabrać ze sobą na wyjazd?

Kreta – Plaża Vai – kolejna, piękna plaża

Plaża Vai, z lasem palmowym, przez wiele osób wskazywana jest jako jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie. Była – co warto tutaj dodać – miejscem kręcenia jednej z reklam batoników Bounty. Dojazd do niej zajmuje trochę czasu, niby prosta, ale trochę trzeba jechać.

Plaża Vai – Kreta – las palmowy

My skuszeni „reklamową” historią tego miejsca, z nadzieją na przepiękne, wręcz „karaibskie” widoki, z cudownym piaseczkiem chętnie się tam wybraliśmy. Niestety – nasze oczekiwania pewnie trochę obniżyły ocenę tego miejsca, bo ani plaży, ani piękna palm nie było takiego, jak się spodziewaliśmy. Owszem plaża rzeczywiście piękna, ale nie taka, aby nazywać ją jedną z najpiękniejszych. Tutaj dwie wcześniej przez nas polecane – Elafonisi i Gramvousa – są zdecydowanie piękniejsze, nieziemskie wręcz. A Vai – to jak wam starczy czasu 😉

Plaża Vai – Kreta

Kreta – raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu

Kreta to także idealne miejsce do uprawiania różnego typu sportów wodnych: żeglowania, kajakarstwa, kitesurfingu, jazdy na skuterach wodnych czy nartach wodnych, nurkowania oraz skoków spadochronowych.

Elafonisi – Kreta – windsurfing

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił was do odkrywania skarbów Krety i że być może w niedalekiej przyszłości zdecydujecie się na odpoczynek właśnie na tej wyspie.

Naszym zdaniem pierwszy wyjazd do Grecji warto zacząć właśnie od Krety – to przepiękna wyspa, o różnorodnych atrakcjach, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i będzie wracał, i wracał… tak jak my 😉

Wakacje w Bułgarii