All inclusive - czym jest i jakie są jego rodzaje

All inclusive - czym jest i jakie są jego rodzaje

Przeglądając oferty biur podróży mamy do wyboru różne formy wyżywienia, jedną z nich jest bardzo lubiana i popularna opcja „all inclusive”, czyli tłumacząc dosłownie z języka angielskiego „wszystko w cenie”. Wbrew pozorom nie do końca tak jest, o czym najlepiej świadczą różne rodzaje all inclusive. Jakich usług możemy oczekiwać wybierając wybraną wersję – o tym przeczytacie w naszym najnowszym wpisie!

Wakacje w Turcji
Rodzaje wyżywienia – hotel

Wiele osób decyduje się na all incusive z bardzo prostego powodu, choć początkowo wycieczka jest nieco droższa od tej z dwoma posiłkami, to jednak dzięki temu można sporo zaoszczędzić na miejscu, np. nie musimy dodatkowo płacić za napoje do posiłków czy przy basenie, co w trakcie letniego urlopu w tropikalnym kraju jest niezwykle istotne.

Co zawiera podstawowa wersja all inclusive?

Przeważnie samo all inclusive (Al) oznacza, że w cenie wycieczki, oprócz przelotu i noclegu, wliczone są również różne inne usługi świadczone przez hotel. Nie ma żadnych regulacji, które jasno precyzują, co ma się wśród nich znaleźć – jest to wewnętrzna sprawa hotelu/sieci hoteli. Najczęściej są to trzy posiłki dziennie (zazwyczaj w formie stołu szwedzkiego), przekąski w tak zwanych snack barach, napoje i regionalne alkohole oraz atrakcje sportowe i animacje dla dzieci. All inclusive obowiązuje w określonych godzinach, zazwyczaj od śniadania do późnego wieczora (do 24.). Jeśli nie jesteście pewni, czy wybrany napój alkoholowy lub drink jest w cenie warto zapytać obsługi hotelowej, dzięki czemu unikniecie niemiłego zaskoczenia, gdy kelner przyniesie rachunek.

Co znaczy opcja Ultra All Inclusive?

Nieco rozszerzoną wersją AI jest Ultra All Inclusive (UAI). W tej opcji macie możliwość skorzystania z obsługi kelnerskiej w hotelowej restauracji, obsługę pokoju (room service) oraz dostęp do markowych alkoholi, które nie zostały ujęte w podstawowej wersji AI. Często w hotelach w ramach podstawowej wersji all, drinki przygotowywane są na lokalnych alkoholach (odpowiednikach markowych), nieco gorszego sortu.

Czym jest oferta total all inclusive?

Opcja dla bardzo wymagających turystów, czyli tak naprawdę wszystko, gdyż mamy nie tylko dostęp do restauracji, baru czy obsługi – tu możemy liczyć na regionalne alkohole, ale także bez ograniczeń możemy skorzystać z infrastruktury hotelowej (basenów, siłowni, spa i podobnych) oraz sprzętów do zarówno letnich, jak i zimowych sportów. W ramach wypoczynku total AI swoją opieką otoczą nas trenerzy, którzy zapoznają nas z tajnikami nowej dyscypliny sportowej. Ponadto, za darmo można brać udział w organizowanych przez hotel wydarzeniach czy wycieczkach: np. piknikach, wieczorze folklorystycznym, rejsie statkiem ze szklanym dnem, itp.

Jakie wyżywienie i napoje w all inclusive soft

Dla równowagi, mamy także uboższe wersje od standardowego AI są to All inclusive light/ soft.
W przypadku light/soft mogą to być limitowane napoje, np. 5 dziennie lub serwowane tylko podczas posiłków (wino, napoje gazowane). W wersji soft nie mamy także dostępu do napojów alkoholowych.

Warto również wiedzieć, iż zazwyczaj hotele proszą o noszenie plastikowych bransoletek, dzięki którym personel może rozróżnić, czy dana osoba ma wykupioną opcję AI, HB (dwa posiłki) czy też total. Jak widzimy, pod pojęciem ALL INCLUSIVE mogą się kryć różne usługi, dlatego pamiętajmy, aby przed wyjazdem dowiedzieć się (i doczytać w umowie), co zawiera nasza opcja.

Wakacje w Bułgarii