Zmiana godzin lotu przez biuro podróży

Zmiana godzin lotu przez biuro podróży

Zmiana godzin lotu zarówno na, jak i z wakacji to nadzwyczaj często spotykana sytuacja w przypadku zakupu wyjazdów urlopowych. Nie jest to nic miłego, ale też jest to normalna sytuacja – wprawdzie mało komfortowa dla nas (bez względu na to czy wylot jest wcześniej czy później).

Wakacje w Turcji

Bardzo często przy takich zmianach pojawia się mnóstwo pytań – czy tak można, o ile można, dlaczego w ogóle takie korekty godzin się pojawiają. O tym wszystkim piszemy dzisiaj.

Co oznacza zmiana godzin lotu dla podróżnych?

W przypadku korekty godzin lotów dla podróżnych oznacza to w sumie dwie rzeczy – czasami przyjemną, a czasami nie…

Zacznijmy od tej przyjemniejszej. Załóżmy, że Twój lot na wakacje będzie wcześniej niż miał się w rzeczywistości odbyć np. był zaplanowany na godzinę 20.00, a polecisz o 7.00 – super wiadomość, bo Twój pobyt zostanie „niejako wydłużony” i o te 13 godzin będziesz dłużej na wakacjach. Czasami zbyt wczesny przyjazd do hotelu to też nic dobrego – doba hotelowa zaczyna się najczęściej o 14.00, a to oznacza, że możecie nie dostać od razu pokoju…

Przeczytaj również: Czy dostanę pokój zaraz po przyjeździe do hotelu w nocy lub nad ranem

W tym drugim przypadku, który można uznać za mniej przyjemny, sytuacja jest wręcz odwrotna – tj. zamiast lecieć o 7.00 rano, być wcześniej na miejscu i zacząć korzystać z dobrodziejstw miejsca, do którego lecisz, Twój wylot zostanie zmieniony na godzinę 20.00 Wówczas można czuć się tak, że właśnie zabrano nam cały dzień pobytu.

Szczególnie takie zmiany odczuwają osoby, które lecą na krótkie pobyty – np. tygodniowe. Wyobraź sobie, że przy takim urlopie – zmiana wylotu następuję na godzinę późniejszą, a powrotu na wcześniejszą (to taki ekstremalny przypadek, ale możliwy)… wówczas zostaje niejako 5 dni wypoczynku.

Zmiana godzin wylotu przez biuro podróży

Inne godziny lotu, które przedstawia nam biuro podróży tak naprawdę wcale nie zależą od samych biur, wręcz przeciwnie – nie mają na to większego wpływu. Loty są kontraktowane z liniami lotniczymi i to one odpowiadają za siatkę połączeń. Mają zobowiązania względem operatorów turystycznych, tak aby mieścić w ramach doby przy wylotach.

Lotnisko
Ile wcześniej być na lotnisku

Dlatego też jak otrzymujemy informacje o korekcie godzinowej lotów, to pierwsze kolejności myślimy o tym, że to wina biur podróży, ale tak nie jest.

Przeczytaj również: Ile wcześniej być na lotnisku przed wylotem

Biurom wręcz zależy na braku zmian, bo nie chcą mieć (najczęściej) niezadowolonych klientów, ani też dodatkowej pracy związanej z informowaniem klientów, zmianą transferów, tłumaczeniem się z zaistniałej sytuacji. Dla biur podróży to nic miłego – wierzcie nam.

Podane godziny lotu przy zakupie wyjazdów mogą ulec zmianie

Bardzo często (szczególnie przy tych mniej korzystnych zmianach) podróżni dziwią się dlaczego w momencie zakupu wyjazdu były inne godziny. Wręcz mają pretensje, że to godziny sprawiły, że wybrano dany, a nie inny wyjazd, a później się im je zmienia np. na nocne, a mają małe dzieci, itd.

Lotnisko
Loty – zawsze mogą ulec zmiany godziny wylotów i przylotów

Warto tutaj zwrócić uwagę, że im wcześniej kupujesz wyjazd urlopowy, tym prawdopodobieństwo zmian godzin podróży jest większe. Podawane z dużym wyprzedzeniem godziny są orientacyjne, a siatka połączeń jest potwierdzana później. Zdarza się tak, że na potrzeby oferowania wyjazdów klientom, w ofertach pozostają godziny lotów z poprzedniego sezonu – szczególnie ma to miejsce w najwcześniejszych ofertach w tzw. first minute.

Przeczytaj również: Podróże samolotem – co warto wiedzieć

Zmiana godzin powrotnego lotu z wakacji – to równie ważna kwestia. Pamiętaj, że będąc na urlopie musisz sprawdzić harmonogram dotyczący powrotu. Tu również może nastąpić zmiana, dlatego warto pamiętać o sprawdzaniu informacji o podróży powrotnej.

Kiedy mogą zmienić się godziny lotu

Inne godziny lotów mogą pojawić się zarówno przed wylotem na, jak i lotem powrotnym. Nie ma w tym zakresie żadnych reguł. Warto to jednak o tym pamiętać i być na taką ewentualność przygotowanym. Nie można założyć w 100%, że wykupiony wyjazd wakacyjny odbędzie się dokładnie w tych samych ramach co do wylotów.

Oczywiście im bliżej wylotu tym takie zmiany są mniej prawdopodobne, ponieważ wszystkim zależy aby takich korekt nie wprowadzać na ostatnią chwilę.

Tablice odlotów i przylotów
Tablice odlotów i przylotów – godziny lotów

O ile mogą zostać zmienione godziny lotu

Teraz dochodzimy do sedna sprawy. To, że mogą pojawić się inne godziny przelotów już wiemy, ale o ile mogą zostać one zmienione to już zupełnie inna sprawa. Tak jak wspomnieliśmy, korekty mogą być zarówno do przodu, ale także do tyłu. Innymi słowy albo wylecimy wcześniej (na/ z wakacji) albo później.

To co w tym wszystkim jest kluczowe, bez żadnych konsekwencji dla biur podróży, godziny lotu mogą być zmieniane w ramach danej doby. Wszystkie informacje o tym, że tak jest, podróżni otrzymują w Ogólnych Warunkach Imprezy Turystycznej, które otrzymuje się w momencie zawarcia umowy zakupu wyjazdu.

Godziny przylotów i odlotów

Odpowiadając więc na pytanie o ile mogą zostać zmienione godziny wylotów na wakacje – to trzeba powiedzieć, że o tyle – w tył lub w przód – aby nie wyjść poza dobę, w ramach której dany lot miał się odbyć.

Tutaj można dodać jeszcze ciekawostkę – jedna zmiana nie oznacza, że nie będzie kolejnej. Nie ma w tym zakresie żadnych wytycznych.

Czy można zrezygnować z wyjazdu z powodu zmiany godzin lotu?

Tak jak wspomnieliśmy, podpisując umowę zakupu wyjazdu urlopowego, akceptujecie jednocześnie Ogólne Warunki Imprezy Turystycznej, gdzie wyraźnie jest zaznaczona informacja o prawie do zmian w zakresie godzin wylotów.
Jeżeli zmiany, które zostaną zaproponowane mieszczą się z ramach wspomniane doby, to nic z tym nie da się zrobić. Tak samo w takim przypadku nie będzie Wam przysługiwać żadne odszkodowanie z tego tytułu.

 

 

Wakacje w Bułgarii