Dlaczego Neckermann upadł?

Dlaczego Neckermann upadł?

Dlaczego Neckermann zbankrutował? To pytanie zadają sobie teraz nie tylko poszkodowani turyści, ale zapewne też wielu z Was. W trosce o swoje wyjazdy wakacyjne i chęć uniknięcia tego rodzaju przykrych niespodzianek, z pewnością chętnie się tego dowiecie.

Wakacje w Turcji

Neckermann Polska upadł przez swojego właściciela

Marka biura podróży Neckermann wielu osobom bardzo dobrze się kojarzy (przynajmniej do teraz), a jej postrzeganie jako organizatora wyjazdów urlopowych było bardzo pozytywne. Zazwyczaj spotykaliśmy głównie z dobrym opiniami osób, które korzystały z usług biura.

Ponadto, z tego co nam wiadomo, biuro to dobrze radziło sobie na rynku polskim.
To jednak nie wystarczyło, a wszystkiemu winne jest to, że Neckermann Polska był częścią dużej, międzynarodowej grupy turystycznej – powstałej wokół jednego z najstarszych na świecie biur podróży – Thomas Cook.

O potędze turystycznej całej grupy świadczyć mogły chociażby takie informacje, jak to, że zatrudniała ona ok. 22 tysięcy osób, w tym blisko 9 tysięcy w samej tylko Wielkiej Brytanii, a w trakcie ogłoszenia upadłości Thomas Cook miał wysłanych w różne strony świata ok. 600 tysięcy turystów.

W konsekwencji ogromnego zadłużenia Thomasa Cooka, a finalnie problemów całej grupy firm powiązanych, także i te dobrze sobie radzące, których właścicielem był Thomas Cook, zostały pociągnięte na dno. Tak też niestety było z polskim biurem. To nie jego indywidualna kondycja finansowa doprowadziła do upadłości.

Tak Neckermann Polska rozstawał się z Klientami

Ciężko sobie wyobrazić jak trudne musiało być przyjęcie, że to nie z winy sytuacji samego biura w Polsce, ale jako efekt kłopotów zagranicznego właściciela, upada polski touroperator. Mimo to, warto zwrócić uwagę jak profesjonalnie biuro zachowuje się w tych trudnych chwilach. Czasami klienci biur podróży zostawali pozostawieni sami sobie, bez żadnych wskazówek, czy zabezpieczeń.

Przeczytaj również: Upadek biura podróży – co robić?

W przypadku Neckermanna postawiono na pełną przejrzystość i próbę możliwie pełnego informowania klientów, gdzie i jak mogą uzyskać pomoc. Również wszelkie wyjaśnienia przedstawicieli biura miały na celu możliwie najlepsze wsparcie dla poszkodowanych klientów.

Między innym poprzez kanały społecznościowe przekazywany był list od Prezesa Zarządu – Macieje Nikla:

Lista Prezesa Neckermann Polska
Upadłość Neckermann Polska – informacje dla Klientów
List Prezesa Neckermann Polska
Upadłość Neckermann Polska – informacje dla Klientów cd

Czy teraz inne biura podróży mogą upaść?

Neckermann Polska nie miała aż tak dużego udziału w polskim rynku, aby wywołać istotne na nim zmiany, a w konsekwencji bankructwo innych biur. Najczęściej korzystał z czarterów wydzierżawionych przez większych touroperatorów, czy też miejsc w regularnych liniach lotniczych.

Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę, że tak głośna upadłość – bardzo dużego, międzynarodowego biura podróży jakim był Thomas Cook, a w Polsce właśnie Neckermanna, z pewnością obniży nasze zaufanie do korzystania z usług biur podróży. A już na pewno da sygnał, aby jeszcze przez chwilę wstrzymać się z decyzjami zakupowymi co do wakacji 2020, tak aby zorientować się czy nie będzie jednak większych konsekwencji bankructwa tej dużej grupy turystycznej.

Jakie konsekwencje mamy na myśli? Otóż, Thomas Cook był właścicielem różnych firm z branży turystycznej, w tym także linii lotniczych, z których korzystają inne biura (np. linie lotnicze Thomas Cook Airlines, Condor), a to oznacza, że pośrednio mogą mieć kłopoty inne biura – m.in. ze względu na zagrożenie usunięcia niektórych połączeń lotniczych.

Wakacje w Bułgarii