City Break - Weekendowe podróże po Europie

City Break - Weekendowe podróże po Europie

Jeszcze do niedawna na podróże patrzono dość konserwatywnie. Mało kto decydował się na spontaniczny, weekendowy wyjazd za granicę. Jednak w ostatnich latach popularność tzw. city breaków znacząco wzrosła. Nic dziwnego, wszak to doskonały sposób na odkrywanie Europy! Przyjrzyjmy się bliżej, co warto wiedzieć, aby zaplanować udany city break.

Wakacje w Turcji

Weekendowe podróże to doskonała propozycja dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek.

To przeciwieństwo wielodniowych pobytów w hotelach all-inclusive usytuowanych w ciepłych krajach. Jednak udany city break również potrafi zrelaksować, lecz czyni to w nieco inny sposób. Wyjeżdżając na weekend do jednego z europejskich miast odrywamy się od dobrze znanej codzienności, co samo w sobie stanowi już solidny “reset” dla ciała i ducha.

City break – nawet krótki urlop jest lepszy od żadnego! 

Ponadto, weekendowy city break to znakomity sposób na to, by odkryć wszystko, co najciekawsze w danym mieście. Parodniowy wyjazd nie oferuje nadmiaru czasu, lecz przy dobrej organizacji z pewnością uda się wam pogodzić wizytę zwiedzanie najpiękniejszych punktów na mapie miasta, ucztę w dobrej restauracji oraz kilka chwil słodkiego relaksu. Idea weekendowego wypadu do jednego z europejskich miast perfekcyjnie wpisuje się we współczesne, dynamiczne tempo życia oraz maksymę nakazującą, by czerpać z każdego dnia jak najwięcej radości.

Najwyższa pora przejść do organizacyjnych konkretów.

Jakimi kryteriami kierować się wybierając cel weekendowej podróży?

Ze względu na nieco ograniczoną ilość czasu, jaką z założenia dysponujemy podczas city breaku, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim opcje dotarcia do danego miejsca. Nikt przecież nie ma ochoty na to, by sam dojazd zajął tyle czasu, że na miejscu zostanie nam zaledwie tylko kilka chwil.

Na szczęście, dzięki coraz lepszym możliwościom komunikacji oraz popularyzacji tanich, często bezpośrednich połączeń lotniczych, większość europejskich miast stoi przed wami otworem, nawet jeśli macie do dyspozycji jedynie 2-3 dni. Organizując weekendową podróż warto więc wykazać się pewną dozą elastyczności jeśli chodzi o cel podróży.

City break – jaki hotel? Najlepiej blisko centrum, aby nie tracić czasu na dojazdy

Sporą zaletą weekendowych wypadów do europejskich miast jest także ich relatywnie przystępny cenowo charakter. Nie musicie przecież opłacać tygodniowych lub nawet dłuższych noclegów. Rezerwując dwie lub trzy noce w jednej z europejskich stolic, łatwiej jest pozwolić sobie na wyższy standard hotelu, co dodatkowo zwiększy przyjemność płynącą z całego wyjazdu.

Weekendowy city break często automatycznie kojarzy się z podróżą samolotem.

To fakt, w większości przypadków, zwłaszcza jeśli chodzi o dalej położone europejskie miasta, to właśnie lot może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Warto wspomnieć, że nawet do Lizbony, czyli na sam koniec Europy, możecie dotrzeć w jedynie kilka godzin, bowiem lot bezpośredni z Warszawy trwa jedynie 4 h.

samolot, lotnisko, overbooking
Samolot – najlepszy środek transportu na city break

Jednak w przypadku miast położonych dużo bliżej, dobrym rozwiązaniem może okazać się też podróż koleją lub autobusem.

Najlepiej sprawdzić wszystkie możliwe opcje, tak, by móc wybrać najlepszą dla siebie. Możecie to uczynić np. za pomocą platformy Omio, która pozwala jednocześnie wyszukiwać loty, połączenia kolejowe i autobusowe. Dzięki Omio łatwo możecie dokonać też rezerwacji wybranego połączenia.

Potrzebujecie odrobiny podróżniczych inspiracji?

Zastanawiacie się, na jakie miasta zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Jest kilka europejskich destynacji, które wręcz idealnie nadają się na weekendowy wyjazd.

Pierwszą z nich jest stolica Austrii, czyli Wiedeń. To miasto, do którego z pewnością zapragniecie wrócić i w którym znajdziecie mnóstwo inspiracji na pełen pięknych wspomnień weekend. Coś dla siebie znajdą tu między innymi miłośnicy pięknej architektury, ponieważ Wiedeń to nie tylko imponujące pałace, lecz także mnóstwo misternie zdobionych kamienic, które można podziwiać wręcz na każdym kroku.

Wiedeń – ciekawa opcja na city break

Oczywiście Wiedeń dopieści także amatorów muzyki klasycznej, którzy oprócz koncertów mogą też odwiedzić mieszkania, w których niegdyś mieszkały takie sławy jak Mozart, Beethoven czy też Strauss. To jednak zaledwie ułamek atrakcji, jakie kryje w sobie to wyjątkowe miasto.

Kolejną wartą uwagi opcją na weekend jest Paryż. Miasto świateł od lat przoduje jako jedna z topowych europejskich stolic na weekendowy city break. Nic dziwnego, bo w Paryżu nie sposób się nudzić.

Paryż – bardzo popularne miasto na city break

W mieście zakochanych zakochać się bardzo łatwo, a wszystko dzięki jego imponującej architekturze, znakomitej francuskiej kuchni i niepowtarzalnej atmosferze.

Co warto zobaczyć, będąc w Paryżu?

Oprócz obowiązkowej pozycji, jaką jest wieża Eiffla, dobrze jest wpisać na swoją listę również przynajmniej jedno z paryskich muzeów lub galerii sztuki.

Absolutnym must have jest również kawa w jednej z paryskich kawiarni, najlepiej wypita przy stoliku ustawionym na zewnątrz, tuż obok jednej z kameralnych uliczek. Ciekawą opcją jest też rejs Sekwaną, podczas którego można w komfortowy sposób podziwiać paryską architekturę.

Ostatnią z naszych sugestii jest stolica Węgier, czyli Budapeszt.

Budapeszt – warto wybrać na city break

Kojarzące się przede wszystkim z imponującym budynkiem węgierskiego parlamentu miasto to znakomita propozycja na weekendowy wypad. Budapeszt jest przez wielu uznawany za jedno z najpiękniejszych miast Europy, co szybko zrozumiecie, gdy tylko poczujecie jego urok na własnej skórze. Po dniu pełnym atrakcji warto wybrać się na słynne termy, które pozwolą szybko naładować baterie i poczuć rozkosz beztroskiego relaksu.

Już wiecie, gdzie wybierzecie się na swój następny city break? Po prostu rzućcie okiem na mapę Europy i wybierzcie swój wymarzony cel podróży.

Weekendowe podróżowanie po starym kontynencie to sposób na niezapomniane wspomnienia!

Wakacje w Bułgarii