Rodzaje gniazdek i wtyczek na świecie - oto jakie są

Rodzaje gniazdek i wtyczek na świecie - oto jakie są

Gdy przygotowujecie się do wyjazdu zagranicznego, staracie się dowiedzieć więcej o danej kulturze, interesujecie się panującym na miejscu klimatem, aby odpowiednio wybrać urlopową garderobę czy też szukacie interesujących zabytków i atrakcji, które obowiązkowo należy zobaczyć.

Wakacje w Turcji

W natłoku zadań bardzo często zapominamy o jednej, bardzo ważnej kwestii, a mianowicie sprawdzeniu, jakiego rodzaju gniazdek i wtyczek elektrycznych używa się w danym kraju. Bez tego ładowanie telefonu komórkowego, tabletu czy aparatu fotograficznego będzie niemożliwe, a zakup przejściówki w lokalnym sklepiku może okazać się o wiele droższy niż w Polsce.

W naszym artykule zaprezentujemy różne standardy wtyczek, które są używane w krajach, które Polacy odwiedzają najczęściej. Dzięki tej wiedzy, zaoszczędzicie sobie niepotrzebnego stresu i dodatkowego wydatku, jaki musielibyście ponieść, kupując adapter (przejściówkę) na miejscu.

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie gniazdka są w Grecji, w Turcji, na Cyprze, we Włoszech, a może w Bułgarii? To ten wpis jest dla Ciebie.

Dlaczego na świecie są różne rodzaje gniazdek elektrycznych?

Początkowo prąd elektryczny był wykorzystywany przede wszystkim do oświetlania mieszkań, dopiero gdy w gospodarstwa domowych zaczęły się pojawiać pierwsze urządzenia elektryczne, trzeba było wymyślić bezpieczny sposób podłączania ich do linii energetycznych.

W tamtych czasach ludzie rzadko przemieszczali się po świecie, a przenośne elektryczne urządzenia były wizją nadchodzącej przyszłości. Tym samym fakt, iż większość państw posiadała własne wersje gniazdek nie stanowił większego problemu.

Oczywiście podjęto się prób ujednolicenia standardu, niestety spełzły one na niczym – trudno było się zdecydować, który schemat byłby tym właściwym, co więcej koszty jego wprowadzenia były zbyt duże, ponadto przeszkodę stanowiły różnice w stosowanym napięciu (w Stanach używa się napięcia 110V, w Europie 220V, dlatego większość współczesnych urządzeń jest tak skonstruowana, iż potrafi bez najmniejszego problemu pracować w zakresie od 110 do 250V).

Adapter – przejściówka do zagranicznych gniazdek

Współcześnie możemy się zatem spotkać z różnymi rodzajami wtyczek w wybranych regionach na świecie. Przed wyjazdem koniecznie zorientujcie się, jakie standardy elektryczne są w danym kraju stosowane, a tym samym – jakie gniazdka znajdziecie na miejscu i jakie jest napięcie. Od tego zależy bowiem, czy dany sprzęt, np. laptop, ładowarkę telefonu komórkowego, itp. będziecie mogli podłączyć do prądu bezpośrednio, korzystając z ładowarek, w które wyposażone są nasze urządzenia, czy też niezbędny będzie specjalny adapter.

Na świecie występuje aż 14 różnych rodzajów gniazdek i nie każda wtyczka będzie do nich pasować!

Rodzaje gniazdek elektrycznych – czyli kontaktowe abecadło

Zgodnie z ustaleniami Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej do oznaczenia poszczególnych wtyczek wykorzystano litery A-N. Warto dodać, iż w wielu państwach używa się nawet paru różnych typów. Poniżej zaprezentujemy najpopularniejsze rodzaje.

Gniazdka europejskie – C, E, F, J, K, L

Odwiedzając wiele polskich gospodarstw domowych spotkacie gniazdko typu C, powszechnie nazywane „świnką”, czyli okrągłe gniazdko z miejscem na dwa bolce, bez uziemienia.

Gniazdko elektryczne i wtyczka – typ C

Z czasem ustąpiło ono miejsce kontaktowi typu E (pochodzi ono oryginalnie z Francji), jest to gniazdko z jednym bolcem uziemienia.

Gniazdko elektryczne i wtyczka – typ E

Trzecim rodzajem kontaktów występujących w Polsce jest gniazdko typu F (inaczej zwane shuko), z dwoma blaszkami uziemienia, typ ten pochodzi z Niemiec. W Europie to właśnie ten ostatni rodzaj jest najpopularniejszy.

Gniazdko elektryczne i przejściówka – typ F

Jakie wtyczki zabrać do Niemiec, Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Islandii, na Litwę, na Łotwę, do Macedonii, Mołdawii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwecji, Turcji, na Ukrainę czy też na Węgry? Najpewniej będzie to właśnie typ F. Nie musicie się jednak martwić, gdyż nasze polskie wtyczki na pewno będą pasować do lokalnych kontaktów.

Natomiast inne wtyczki będziecie potrzebować w trakcie podróży do Szwajcarii i Danii. Szwajcarzy chętnie korzystają z gniazda typu J, gdzie trzeci bolec uziemienia znajduje się nieco niżej od dwóch pozostałych.

Gniazdko elektryczne i przejściówka – typ J

Natomiast Duńczycy mają gniazdko typu K, z dodatkowym bolcem uziemiającym w dolnej jego części. Tutaj także w większości przypadków nie powinno być problemów z podłączeniem polskiej wtyczki, o ile nie będzie wyposażona w uziemienie.

Gniazdko elektryczne i przejściówka – typ K

Jeśli wypoczywacie na wczasach we Włoszech to i tutaj znajdują się nieco inne gniazdka – typu L, do którego włożycie wtyczkę z trzema bolcami znajdującymi się w jednej linii – na szczęście polska wtyczka będzie pasować (wyjątek stanowią kontakty L starszego typu, wtedy niezbędny będzie adapter).

Gniazdko elektryczne i przejściówka – typ L

Tego typu kontakty możecie zobaczyć w San Marino, Chile i Urugwaju.

Gniazdka (wtyczki) brytyjskie – konieczna będzie przejściówka!

Schody pojawią się dopiero w trakcie podróży do Wielkiej Brytanii, gdyż w tym kraju obowiązuje gniazdko typu G.

Gniazdko elektryczne i wtyczka – typ G

Są to trzy grube, płaskie bolce. Tego typu gniazdko spotkacie także w czasie pobytu w Irlandii, na Cyprze oraz na Malcie. Aby korzystać z takich gniazdek, najlepiej jeszcze przed wyjazdem, kupić specjalną przejściówkę. Z polską wtyczką nic nie zdziałacie w tych krajach.

Wtyczki w Ameryce Północnej i Środkowej

Planujecie podróż Waszego życia na drugi kraniec świata i chcecie zobaczyć zabytkowe świątynie w Meksyku, a może wybieracie się na podbój Stanów Zjednoczonych? Jeśli tak, to w Waszej walizce nie może zabraknąć specjalnego adaptera do gniazdka elektrycznego. Od Kanady, przez USA, Meksyk, Kubę, Gwatemalę, Honduras, Jamajkę, Haiti, Dominikanę, Kostarykę aż po Panamę obowiązują gniazdka typu A i B (B mają uziemienie).

Gniazdko elektryczne i wtyczka – typ A
Gniazdko elektryczne i wtyczka – typ B

Gniazdka w Afryce

W przypadku urlopu na czarnym kontynencie, w wielu afrykańskich krajach stosuje się europejski standard. Jedynie jeśli wybieracie się do: Nigerii, Ghany, Kenii, Ugandy, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe, Botswany czy Sierra Leone to musicie mieć przejściówkę, gdyż w tych krajach występują kontakty brytyjskie.

Gniazdko elektryczne i przejściówka – typ M

Ponadto w RPA, Lesotho oraz Namibii, stosuje się rzadko spotykany typ M, do którego także jest niezbędny specjalny adapter, aby korzystać z europejskich urządzeń elektronicznych.

Azja – tu również nie ma jednego standardu gniazdek elektrycznych

W Rosji używa się standardowych kontaktów takich jak w Polsce. W trakcie egzotycznej podróży do Indii, Pakistanu, Nepalu czy Bangladeszu z pewnością przyda się Wam brytyjska przejściówka. Podobnie jest w Malezji, Singapurze, Hong Kongu i na Sri Lance.

Jeśli jednak zamierzacie odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni i Filipiny to musicie mieć taki adapter jak do USA. Zarówno w Indonezji, jak i w Tajlandii bez problemu użyjecie polskiej wtyczki, mimo iż gniazda w tych krajach nieco różnią się od europejskiego typu.

Kraje arabskie i Izrael – rodzaje wtyczek

Osoby, które wybierają się do Ziemi Świętej nie mogą zapomnieć o adapterze, ponieważ w Izraelu występują kontakty typu H – jest to jedyne państwo na świecie, które korzysta z takiego gniazda.

Gniazdko elektryczne i przejściówka – typ H

Kontakty H starszego typu przypominały europejskie, do nich zatem pasowały polskie wtyczki, jednakże nowsze zostały wyposażone w płaskie elementy i niestety nie obejdzie się bez przejściówki.

Brytyjski adapter będzie nieoceniony w Jordanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Omanie, Jemenie oraz Iraku. Arabia Saudyjska wyróżnia się, gdyż jako jedyny kraj w tym rejonie zdecydowała się na gniazdka typu amerykańskiego.

Jeden uniwersalny adapter (przejściówka) i wiele różnych możliwości – czyli naprawdę dobra inwestycja

Jeśli wiecie, że w kraju, do którego się wybieracie znajdują się gniazda innego typu niż polskie, to koniecznie należy przed wyjazdem zaopatrzyć się w odpowiedni adapter (przejściówkę). Może to być jedna przejściówka, dedykowana dla wyłącznie 1 typu, np. wtyczka brytyjska, amerykańska, azjatycka.

Uniwersalna przejściówka do zagranicznych gniazdek

Osoby, które często wyjeżdżają do różnych regionów mogą zdecydować się na zakup adaptera wielofunkcyjnego. Uniwersalne adaptery sprawdzą się w przypadku europejskich, amerykańskich i (w większości) azjatyckich gniazdek. Takie modele mogą mieć także dodatkowe porty USB, co pozwala na ładowanie kilku urządzeń jednocześnie.

Jedyną wadą, w porównaniu do pojedynczej przejściówki, jest ich cena. Podstawowe adaptery np. przejściówka kontakt polski – brytyjski to koszt kilkunastu złotych (od 8 zł do 20 zł). Natomiast uniwersalne adaptery kosztują od 80 zł w górę.

Zamiast wielu przejściówek można użyć jednej uniwersalnej

Adaptery podróżne możecie kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, np. w popularnych sklepach budowlanych, elektrycznych, jak i za pośrednictwem internetu. Wybierając adapter zwróćcie jedynie uwagę, aby dany artykuł posiadał wymagane atesty i spełniał wymagania dotyczące lokalnego napięcia, dzięki czemu nie uszkodzicie sobie własnego sprzętu.

Przeczytaj również: Czy warto kupić power bank i do czego się przydaje

Niewielkich rozmiarów adapter nie zajmie sporo miejsca w Waszej walizce, a dzięki niemu będziecie mogli swobodnie korzystać z elektronicznych gadżetów takich jak smartfon czy aparat fotograficzny, bez których trudno sobie wyobrazić wymarzony wypoczynek!

To co jest coraz częściej spotykaną praktyką, ale dotyczy głównie smartfonów, tabletów – to to, że w wielu miejscach na świecie (m.in. hotelach, lotniskach, transporcie publicznym, galeriach handlowych) – można znaleźć gniazdka USB, dzięki którym naładujecie swój telefon. Niemniej jednak im mniej cywilizowana destynacja, tym ostrożniej podchodźcie to takiej możliwości (w ekstremalnych warunkach można stracić dane z telefonu).

 

Wakacje w Bułgarii