Na czym czytać e-booki w podróży i nie tylko

Na czym czytać e-booki w podróży i nie tylko

Nie wyobrażacie sobie urlopowego wyjazdu bez ulubionej lektury? Tak jak wspominaliśmy w naszym wcześniejszym wpisie, najwygodniejszym rozwiązaniem w podróży są e-booki i audiobooki. Cyfrowe książki można odtwarzać na dowolnym urządzeniu elektronicznym, gdyż są one zapisane w postaci pliku, a zatem możecie je czytać na laptopie, smartfonie, tablecie, ale i – przede wszystkim – na specjalnie im dedykowanych czytnikach książek elektronicznych.

Wakacje w Turcji

Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i wady, o których postaramy się opowiedzieć więcej w tym wpisie. Dzięki temu dowiecie się, który sprzęt jest najwygodniejszy do czytania.

Co wybrać do czytania książek – tablet czy czytnik e-booków?

To zasadnicze pytanie zadają sobie czytelnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z elektronicznymi lekturami. Odpowiedź tak naprawdę nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od wielu różnych czynników. Aby czytać e-booki nie musicie posiadać specjalnego czytnika, ale na pewno jego używanie znacznie ułatwia czytanie.

Tablety są wyposażone w standardowy ekran LCD, dlatego jeśli będziecie chcieli czytać książkę w pełnym słońcu, np. na plaży, na tarasie czy na ławce w parku to niestety zamiast strony zapisanej tekstem zobaczycie… swoje odbicie 🙂

W przypadku czytników zamiast ekranu LCD stosuje się panel typu E Ink (mówi się o nim, iż jest to elektroniczny papier). E Ink doskonale naśladuje kartkę papieru, tym samym nie męczą się oczy i lekturę można czytać także w słońcu. Więcej o tej technologii możecie poczytać tutaj – co to jest E Ink

W czytnikach nowej generacji znajduje się także podświetlenie, dzięki czemu możecie czytać przy słabszym oświetleniu, np. nocą w trakcie lotu czy podróży autobusem nie przeszkadzając innym pasażerom.

czytnik e-booków, kindle
Czytnik e-booków – bateria długo trzyma, a czytanie na tym urządzeniu nie męczy oczu

Co ważne, takie podświetlenie jest bezpieczne dla wzroku.

Jeżeli mamy być szczerzy, najwygodniej czyta się właśnie na czytnikach. W praktyce jednak oznacza to konieczność posiadania dodatkowego urządzenia w domu, które przeznaczone jest tylko do czytania. Jest to więc kwestia wygody oraz finansów (w końcu sam czytnik też kosztuje).

Tablet, czyli urządzenie wielozadaniowe – nie tylko do czytania książek

Na korzyść tabletu przemawia jego wielofunkcyjność, a mianowicie możecie z niego korzystać także do surfowania w internecie, oglądania filmów i seriali czy też robienia zdjęć (to ostatnie to tak w ostateczności, bo obiektywy nie są w tych urządzenia najlepsze).

Jeśli zdecydowaliście się na słuchanie audiobooków to także możecie je odtworzyć na tablecie czy smartfonie, na czytniku nie jest to najczęściej możliwe. Czytniki rzadko są bowiem wyposażone w wyjścia słuchawkowe (mini jack).

Jeśli podróżujecie z maluchami to na tablecie Wasze pociechy mogą oglądać bajki czy też malować kolorowanki online.

Tablet, dziecko
Rozrywka dla dzieci na pokładzie samolotu – aplikacje i gry na tablecie

Poręczny i niewielki czytnik to duża wygoda czytania e-booków

Czytniki mogą jedynie przechowywać i odtwarzać książki, a zatem w trakcie lektury macie pewność, iż żadne dodatkowe komunikaty, np. powiadomienia z Facebooka, nie będą Was rozpraszać i przeszkadzać w lekturze.

Czytniki z reguły są wyposażone w ekran o przekątnej 6 cali, dzięki temu sprzęt ten jest bardzo poręczny, lekki i bez trudu zmieści się w plecaku czy torbie podręcznej.

Dla niektórych miłośników czytania taki ekran może jednak okazać się za mały, w takim przypadku do dyspozycji są modele 7- i 8-calowe. Przekątne w tabletach są znacznie większe, sięgają nawet kilkunastu cali, co wiąże się z większymi ograniczeniami w trakcie czytania.

Plaża, e-book
Czytanie na plaży – warto mieć wodoodporne urządzenie

Niektóre czytniki są wodoodporne i te modele bez obaw o zachlapanie możecie je zabrać ze sobą na plażę czy na basen.

Jak długo można czytać na czytniku i tablecie?

Ile wytrzymuję bateria w czytniku, a ile w tablecie? Ta kwestia jest bardzo istotna, zwłaszcza jeśli jesteście w podróży i nie zawsze macie możliwość podłączenia się na pewien okres do kontaktu, aby podładować sprzęt. Oczywiście, najlepiej zabierać ze sobą power bank, który w awaryjnej sytuacji przedłuży żywotność baterii. Wytrzymałość baterii urządzeń jest uzależniona od mocy wyświetlacza.

Przeczytaj również: Czy kupić power bank i do czego się przydaje?

Jak wspominaliśmy wcześniej, czytnik jest wyposażony w ekran E Ink, dlatego jest on niezwykle energooszczędny. Energia jest zużywana wyłącznie podczas przewracania stron oraz podświetlania.

tablet
Czytanie na tablecie – e-booki, e-magazyny ładnie wyglądają

Brak rozmaitych aplikacji pracujących w tle sprawia, że z czytnika możecie korzystać nawet tygodniami bez ładowania, natomiast typowy tablet odmawia posłuszeństwa już po kilku lub kilkunastu godzinach ciągłej pracy. Jeśli jesteście w hotelu czy domu to nie będzie to dla Was wielkim utrudnieniem, ale już w przypadku wielogodzinnej podróży autokarowej może to być kłopotliwe.

Jak widać, jeżeli chcecie rozpatrywać wybór urządzenia tylko i wyłącznie pod kątem wytrzymałości baterii, to czytnik jest wówczas bezapelacyjnym zwycięzcą.

Cena urządzenia do czytania e-booków nie gra roli? Niekoniecznie…

Bardzo ważną kwestią, jaka ma wpływ na podjęcie decyzji jest cena. Czytniki e-booków nie kosztują fortuny – za niecałe 500 zł możecie dostać bardzo przyzwoity sprzęt. Jeśli zdecydujecie się na ofertę abonamentową być może będziecie mieć okazję trafić na atrakcyjną promocję i kwota ta będzie jeszcze niższa. Pamiętajcie jedynie, że wydając tyle, otrzymujecie gadżet, który poza czytaniem nie ma żadnych dodatkowych funkcji. Wybierając tablet w podobnej cenie możecie go używać także do innych celów.

Dlatego, naszym zdaniem zakup czytnika trzeba dobrze przemyśleć i jest on z pewnością bardzo dobrym wyborem dla osób czytających bardzo dużo.

A może smartfon będzie najlepszy do czytania e-booków?

Trzecią opcją jest smartfon. Współcześnie mamy telefon zawsze pod ręką, a w przypadku czytania ekran smartfona ma podobną wielkość jak niejeden czytnik – jego przekątna przypomina Kindle i inne urządzenia tego rodzaju. Ponadto, telefon ma w dodatku znacznie szerszą funkcjonalność niż czytnik.

Smartfon, e-book
Czytanie e-booków na smartfonie – tak ale nie za długo

Niestety ekran smartfona, tak jak w przypadku tabletu, zdecydowanie bardziej męczy oczy podczas długotrwałego czytania.
Smartfon sprawdzi się naszym zdaniem doraźnie, jednakże na dłuższą metę warto zainwestować w odpowiednie urządzenie – tj. czytnik.

No tak, ale w jaki sposób odtwarzać e-booki na smartfonie? Aby odtworzyć elektroniczną książkę (chodzi o pliki z książkami w różnych formatach) na dowolnym urządzeniu musicie posiadać odpowiednią aplikację odczytującą ebooki. Aplikacji oferujących taką funkcjonalność jest naprawdę sporo – zarówno wersji darmowych, jak i płatnych, posiadających dodatkowe funkcje.

Taką aplikację pobierzecie w sklepie Google lub AppStore, wystarczy wpisać frazę „ebook reader”, następnie należy ją zainstalować na urządzeniu. Najpopularniejszymi mobilnymi aplikacjami są m.in.: Moon+ Reader, Prestigio, FBReader lub Aldiko.

Jeśli zdecydowaliście się na abonament (np. Legimi, Storytel) wystarczy pobrać konkretną aplikację, założyć konto i macie dostęp do wirtualnej biblioteki.

Przeczytaj również: E-booki i audiobooki – platformy bezpłatne i na abonament

Radzimy przed wyjazdem pobrać sobie wybrane książki do pamięci urządzenia, tak aby później niepotrzebnie nie zużywać mobilnych danych (nie zawsze możecie mieć możliwość skorzystania z darmowego WiFi). A już szczególnie jest to ważne na wyjazdach zagranicznych, gdzie transfer danych może Was kosztować krocie.

Co w takim razie wybrać do czytania e-booków?

Jak widzicie, zarówno tablet, czytnik jak i smartfon mają swoje zalety, jak i wady. Miłośnicy książek, którzy z chęcią oddają się codziennej lekturze bez wahania powinni zdecydować się na czytnik e-booków, który pozwoli na ulubioną rozrywkę w komfortowych warunkach niezależnie od miejsca – bez obaw o oczy (i szybko rozładowany akumulator).

Z kolei osoby, które czytają sporadycznie, np. na urlopach, być może niekoniecznie muszą kupować taki sprzęt. Tablet czy smartfon umożliwia czytanie e-booków i słuchanie audiobooków – może nie będzie to dla Was tak wygodne, ale za to będziecie mogli wykorzystać dane urządzenie także do innych czynności.

My osobiście najczęściej korzystamy z audiobooków (mamy abonament jednej z popularniejszych aplikacji). Do czytania – sporadycznie wykorzystujemy czytnik (ma już swoje lata, ale na nowy na razie się nie decydujemy). Jak będziemy mieć więcej czasu na czytanie, to z pewnością kupimy nowy czytnik, nie tablet.

Jak mielibyśmy polecić najlepszy zestaw to smartfon + czytnik, da Wam największy komfort pochłaniania e-booków i audiobooków 😉

Czytajcie (lub słuchajcie) jak najwięcej książek. To jedna z większych przyjemności na urlopie 😉

Wakacje w Bułgarii