Jak ominąć korki w podróży

Jak ominąć korki w podróży

Jak ominąć korki do Zakopanego, na A1 i nie tylko… W tym roku najpopularniejszym środkiem transportu, jakim przemieszczali się Polacy na wakacjach był własny samochód. Prywatny pojazd daje większą swobodę i niezależność w podejmowaniu decyzji, dotyczących planu zwiedzania czy miejsc, w których chcemy się na dłużej zatrzymać. Podróżowanie autem wiąże się jednak z jedną, nielubianą przez kierowców uciążliwością, a mianowicie korkami.

Wakacje w Turcji

Musimy się z nimi liczyć, gdy planujemy swój wyjazd np. tuż przed długimi weekendami, w sezonie letnim czy też przed ważnymi świętami, kiedy to występuje zwiększone natężenie ruchu. Dodatkowo, gdy na danym odcinku są akurat prowadzone roboty drogowe to mamy pewność, iż nasza podróż znacznie się przedłuży. Jak ominąć korki, aby szybko i bezpiecznie dojechać do celu? W naszym artykule znajdziecie pomocne wskazówki, które nie tylko pozwolą Wam zaoszczędzić sporo czasu, jak i nerwów.

Zapewne nieraz przekonaliście się, że podróżowanie po Polsce wcale nie jest takie proste. Zwłaszcza jeśli celem Waszej wyprawy jest znany kurort wypoczynkowy. Szczególnie w wysokim sezonie (wakacje, długie weekendy, ferie, święta) możecie usłyszeć komunikaty w radiu czy telewizji o wielokilometrowych korkach, które utrudniają dojazd turystów np. do Zakopanego.

Oczywiście, to że będziecie musieli swoje odstać w trakcie popularnych turystycznie terminów jest prawie pewne. Czasem jednak można znacznie zminimalizować prawdopodobieństwo zmarnowania swojego czasu na podróż w żółwim tempie. Jak to zrobić? Przekonajcie się sami, to wcale nie jest takie trudne!

Jak ominąć korki z Google Maps

Grunt to odpowiednie przygotowanie się do podróży, a zatem musicie wcześniej zaplanować trasę przejazdu. W żadnym razie nie róbcie tego na ostatnią chwilę! Większość korzysta z darmowej aplikacji Google Maps lub też innej nawigacji GPS.

Aplikacja Google Maps
Omijanie korków z Google Maps

W przypadku tej pierwszej metody Google pokazuje także ewentualne opóźnienie na trasie oraz korki czy roboty drogowe, co pozwala w porę na ominięcie przeszkód i utrudnień. Przypominamy, aby stale otrzymywać informacje o korkach za pośrednictwem Google Maps należy mieć włączoną transmisję danych w telefonie. Pamiętajcie, że taka opcja w przypadku podróży zagranicznej może Was słono kosztować. Niemniej, my głównie korzystamy z tej właśnie aplikacji w trakcie podróży samochodem.

Aplikacja Yanosik
Yanosik – aplikacja z nawigacją

Warto w tym miejscu wspomnieć również o naszej rodzimej aplikacji Yanosik – ta w przypadku nawigacji równie dobrze się sprawdza szczególnie w Polsce (dodatkowo podpowie gdzie są fotoradary, kontrola Policji). Do dla nas druga obowiązkowo włączana aplikacja, która działa w tle do Google Maps.

Aplikacja Yanosik
Yanosik – aplikacja na fotoradary kontrole prędkości

Tutaj taka nasza mała sugestia, aby nie wyładował Wam się zbyt szybko telefon, koniecznie podłączcie go do zasilania w samochodzie przez ładowarkę.

Power bank – przyda sie m.in. do ładowania twojego smartphone’a

Inną opcją jest użycie power banku (ten nam wiele razy uratował sytuację, kiedy okazywało się, że auto z wypożyczalni ma zepsute gniazdko zasilające).

Przeczytaj również: Czy warto kupić power bank i do czego się przydaje

Tradycyjny GPS, tak jak Google Maps zaproponuje Wam kilka wariantów podróży, podając czas i długość trasy oraz uwzględniając płatne odcinki autostrad.

Nie sugerujcie się długością proponowanych tras, bo czasem może się okazać, że pozornie dłuższa droga, pozwoli Wam szybciej dotrzeć na miejsce, bo jest to np. podróż autostradą, obwodnicą, a nie przez zakorkowane miasto. W GM możecie wybrać m.in. opcje – trasa najszybsza, trasa najkrótsza.

Pamiętajcie o aktualizacji oprogramowania GPS, jeśli Wasz sprzęt nie ma opcji automatycznego wgrywania zmian na mapach musicie o to sami regularnie zadbać. To w przypadku kiedy korzystacie z dedykowanych urządzeń GPS, a nie aplikacji w telefonie.
W czasie podróży bardzo pomocne może okazać się również słuchanie radia – wiele stacji radiowych na bieżąco podaje aktualną sytuację na drogach, dzięki czemu w porę możecie ominąć korki, wybierając inną trasę.

Wybór alternatywnej trasy w Google Maps i nie tylko

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, pozornie krótsza trasa nie musi oznaczać, że będziemy szybciej na miejscu, gdyż np. tym tokiem myślenia kierują się również inni podróżni. Tym samym jest większe natężenie ruchu, większe prawdopodobieństwo wystąpienia niespodziewanych korków czy utrudnień spowodowanych przez wypadki.

 

Google Maps, opcje tras
W Google Maps możecie wybrać różne trasy – aplikacja pokazuje ich czas przejazdu

Jeśli nie chcecie stać w korkach, może warto zdecydować się na alternatywną drogę, prowadzącą np. przez mniejsze miejscowości – oczywiście wtedy też nie pojedziecie tak szybko jak na autostradzie, ale przynajmniej będziecie szybciej niż mielibyście stać w korku. Google Maps podpowiada alternatywne trasy – możecie wybrać, którą wolicie jechać. Co jest bardzo wygodne, to to, że w trakcie podróży GM wyświetla podpowiedzi o nowych, szybszych trasach, jeżeli takie się pojawią (np. gdzieś zwiększy się przepustowość).

Chyba lepiej jest zwolnić i nadłożyć kilka kilometrów w innej trasie, niż stać w korku kilkadziesiąt minut, a czasem nawet godzin. To ważne również ze względu na Wasz samochód – długie korki to ryzyko, iż być może będziecie mieli problemy z przegrzaniem się chłodnicy.

Termin i pora wyjazdu mają ogromne znaczenie przy omijaniu korków

Jeśli nie należycie do tzw. rannych ptaszków to może być Wam ciężko wstać z samego rana, aby ruszyć w drogę. Zapewniamy Was, że Wasz wysiłek się opłaca, bowiem im wcześniej wyjedziecie, tym lepiej.

W większości obiektów hotelowych i noclegowych w Polsce i za granicą, doba hotelowa rozpoczyna się ok. o 14.00, dlatego jeśli stosunkowo wcześnie wyjedziecie to być może uda się Wam ominąć największe natężenie ruchu.

Starajcie się unikać podróżowania w godzinach, kiedy wszyscy przemieszczają się z rana do pracy lub też z niej wracają. Jeśli planujecie wyjazd na krótki wyjazd np. majówkę czy długi weekend to musicie być przygotowani, iż w ostatnim dniu przed tym terminem na drogach będzie zwiększony ruch, a zatem możecie utknąć w korkach.

Jeśli macie taką możliwość w pracy, to starajcie się przedłużyć Wasz wyjazd np. o jeden dzień przed lub po danym terminie, tak aby wracać nie w niedzielę, a w poniedziałek czy wyjechać nie w piątek po południu, a już w piątek z rana lub nawet w czwartek.

Jeśli planujecie urlop w górach czy nad morzem to idealnym rozwiązaniem jest podróżowanie w środku tygodnia (od poniedziałku do czwartku). Wtedy też są mniejsze korki i szybciej pokonacie całą trasę. Podróżowanie w tygodniu ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie łatwiej wejdziecie w rytm codziennej pracy, gdyż po powrocie we wtorek lub środę do weekendu macie tylko 1-3 dni: metoda ta jest polecana przez wielu psychologów.

Alternatywnie możecie zdecydować się na jazdę w nocy. Część kierowców specjalnie wybiera nocny przejazd, gdyż wtedy na drogach jest zdecydowanie mniejszy ruch. Dodatkowo na wybranych odcinkach można poruszać się z większą prędkością (oczywiście zgodnie z przepisami kodeksu drogowego).

Co więcej występuje mniejsze prawdopodobieństwo spotkania na trasie tzw. „niedzielnych kierowców”, którzy obawiają się jazdy w ciemności.

Jazda nocą pozwala ominąć korki

Jazda nocą może być krótsza (uwzględniając czas przejazdu) niż gdybyśmy tę samą odległość pokonywali w dzień, jednakże nie każdy kierowca lubi i jest w stanie jeździć w nocy. My akurat lubimy takie podróżowanie nocną porą również ze względu na dzieci – te sobie smacznie śpią w trakcie takiej podróży i szybciej, a tym spokojniej, mija nam droga 😉

Szybsza obsługa przy bramkach na autostradzie – pomocna aplikacja online

Podróżując po płatnych odcinkach polskich i zagranicznych autostrad, zapewne nieraz musieliście stać w długim ogonku do bramki, aby uiścić wymaganą opłatę. A tu jak na złość – z 8 czy 10 bramek tylko 1 czy 2 bramki działają 🙁 Złoszcząc się, marnowaliście tak cenny czas w korku.

Na szczęście w niektórych miejscach proces poboru opłat został nieco uproszczony za sprawą płatności internetowej.

Jak to działa?

Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz online, podać niezbędne dane i zaakceptować odpowiednie zgody, by bez przeszkód korzystać z danego odcinka autostrady. W Polsce system ten nazywa się „AutoPay”. Wystarczy podjechać do bramek oznaczonych “AmberGO”.

Są one wyposażone w kamery, dzięki którym jest możliwe rozpoznawanie numeru rejestracyjnego pojazdu i automatycznie zostanie podniesiony szlaban. Opłata zostanie pobrana dopiero po wyjeździe z podpiętej karty płatniczej lub doliczona do rachunku telefonicznego.

System AutoPay aktualnie działa na wszystkich bramkach AmberOne na trasie autostrady A1 oraz na autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków. W przyszłości planuje się, iż system ten obejmie również pozostałe odcinki autostrad, tak aby ułatwić komunikację.

Osobną kwestią jest zakup online winiet przed wjazdem do danego kraju, gdzie są one wymagane. Koniecznie sprawdźcie sobie tą kwestię przed podróżami zagranicznymi (np. jadąc przez Czechy, Austrię) gdyż dzięki temu nie musicie tracić czasu na szukanie np. stacji benzynowej czy punktu, gdzie można nabyć takie winiety.

Chyba nikt z nas nie lubi stać w korkach, tym bardziej, jeśli podróżujecie z dziećmi, które bardzo szybko się nudzą i dla nich długie oczekiwanie i monotonia jest prawdziwą męką, dlatego warto skorzystać z naszych porad.

Szkoda marnować czas na stanie w korkach – lepiej wykorzystajcie go na relaks i wypoczynek bez stresu!

Wakacje w Bułgarii