e-booki i audiobooki - platformy bezpłatne i na abonament

e-booki i audiobooki - platformy bezpłatne i na abonament

Audiobooki i e-booki za darmo oraz w abonamencie. Uwielbiacie czytać, zwłaszcza jeśli jesteście na urlopie i macie sporo wolnego czasu? Zwiedzając bliższe lub dalsze zakamarki świata, z chęcią zabieracie ze sobą przewodniki turystyczne czy rozmówki? Każdy turysta doskonale wie, że podróżowanie często wiąże się np. z długimi godzinami spędzonymi w samolocie, zwłaszcza jeśli lecicie na drugą półkulę czy też podróżujecie na dłuższych trasach pociągiem, dlatego warto mieć pod ręką wciągającą lekturę, która umili Wam czas.

Wakacje w Turcji

Tradycyjne książki mają niestety jedną zasadniczą wadę, po prostu zajmują sporo miejsca w bagażu. Mogą być ciężkie i nieporęczne. Komu zatem chciałoby się dźwigać kilka tomów powieści, gdy jesteście w podróży?

I w tym miejscu z pomocą przychodzą czytniki e-booków i platformy udostępniające elektroniczne książki. Warto tutaj wspomnieć również o audiobookach, które swoje przewagi nad tradycyjnym książkami. Dlaczego warto z nich korzystać i jakie platformy mamy do wyboru? Najważniejsze informacje oraz kilka interesujących ciekawostek na ten temat znajdziecie w naszym wpisie.

Jak to wszystko się zaczęło, czyli krótko o historii e-booków

Choć pozornie wydaje się, iż e-book to niedawne odkrycie to jednak pomysł wirtualnej książki pojawił się już w I połowie XX wieku, kiedy w 1930 roku pisarz Bob Brown w swojej publikacji przewidział pojawienie się nowych maszyn, które miały być doskonalszą wersją książek.

Brown przedstawił swój pomysł – umożliwiłby on czytanie książek na ekranie. Ba, nawet zaproponował korzystanie z odpowiedniego sprzętu, miała to być „prosta maszyna do czytania, którą można nosić, podłączyć do dowolnej wtyczki elektrycznej i czytać powieści na setki tysięcy słów w 10 minut, jeśli się tego chce”, czyli taki współczesny czytnik!

e-book
Czytnik e-booków czy prawdziwa książka – to zależy

Kolejną próbę digitalizacji książek podjęła w 1949 roku hiszpańska nauczycielka Angela Ruiz Robles. Stworzyła ona urządzenie – mechaniczną encyklopedię (Enciclopedia Mecánica), która miała być alternatywą dla wielu ciężkich książek noszonych w plecaku przez uczniów.

Ostatecznie za pierwszy e-book uznaje się zamieszczoną w 1971 przez Michaela S. Harta cyfrową wersję deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych. Tym samym Hart rozpoczął działalność Projektu Gutenberg. W ramach projektu udostępniane są teksty, książki i publikacje, które nie są chronione prawami autorskimi (najstarsze teksty) lub też takie, do których prawa już wygasły, bądź też autorzy/ właściciele praw wyrazili zgodę.

Przeczytaj również: Na czym czytać książki (e-booki)?

Rozwój technologii sprawił, że nawet sceptyczni miłośnicy tradycyjnych książek z czasem przekonali się do takiej formy, tym bardziej, że czytanie ebooków jest naprawdę wygodne – zwłaszcza w podróży i w niczym nie ustępują one papierowym książkom – no może poza charakterystycznym zapachem druku i świeżego papieru 🙂 No dobrze, musimy się przyznać, że lubimy robić odręczne notatki na przewodnikach i poradnikach, a w wersji wydań elektronicznych nie jest to już tak wygodne…

Skąd można legalnie pobierać e-booki?

Należy pamiętać, iż za elektroniczne książki, tak jak papierowe należy płacić. Są one chronione prawami autorskimi. Legalne pliki możecie kupować w księgarniach internetowych lub za pośrednictwem specjalnych platform. Kradzieżą jest nielegalne pobieranie plików z serwisów torrentowych i dzielenie się nimi np. w grupach w serwisach społecznościowych.

E-booki można jednakże pobierać bez opłat z legalnych źródeł, o których opowiemy więcej poniżej.

E-booki za darmo – oto gdzie je znaleźć

Nie chcecie kupować czytnika i e-booków, bo tak do końca nie jesteście do nich przekonani? W takim razie może warto poszukać darmowych, legalnych platform. Jest sporo miejsc, w których możemy znaleźć darmowe legalne e-booki. Oto gdzie je znajdziecie:

Biblioteka Internetowa Wolne lektury

Oprócz kanonu polskiej literatury, obowiązkowych lektur szkolnych, np. Jana Kochanowskiego czy Henryka Sienkiewicza możecie tu znaleźć poezję dawną, ale i współczesną np. autorstwa Julii Fiedorczuk czy Justyny Bargielskiej. Wirtualna biblioteka zawiera także wybrane, darmowe audiobooki.

Biblioteka internetowa
Biblioteka Internetowa Wolne Lektury

Projekt Gutenberg

O Projekcie Gutenberg wspominaliśmy wcześniej, przy okazji historii e-booków. W ramach wirtualnej biblioteki możecie korzystać z ponad 60 tys. elektronicznych książek w najpopularniejszych formatach (np. do czytania na Kindle). Większość z nich to publikacje anglojęzyczne, ale są wśród nich także teksty polskojęzyczne.

Światowa Biblioteka Cyfrowa

World Digital Library to międzynarodowa biblioteka cyfrowa pod patronatem UNESCO i Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Online możecie zobaczyć dawne mapy, fotografie, manuskrypty, czy też rzadkie książki w różnych językach.

Polona

Serwis ten udostępnia perełki polskiej literatury i najważniejsze dzieła polskiej kultury i historii takie jak np. Kronika Galla Anonima, rękopisy Kochanowskiego i Chopina czy też rysunki Witkacego. Online możecie za darmo zobaczyć najcenniejsze ryciny, rysunki, stare elementarze, książki dla dzieci i dawne poradniki oraz nowsze pozycje, jak np. poezje Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka.

Polona
Polona – jedna z największych cyfrowych bibliotek

Polona jest uznawana za jedną z największy wirtualnych bibliotek cyfrowych w Polsce, w sumie możecie przeglądać i czytać ponad 271 tysięcy samych książek.

Jaki format e-booków wybrać, czyli na co zwrócić uwagę przy ściąganiu plików

Gdy zdecydujecie się na konkretną pozycję, musicie sprawdzić w jakim formacie jest ona zapisana, abyście nie mieli problemu z odczytaniem jej na swoim czytniku czy tablecie. Książki elektroniczne występują zazwyczaj w 3 różnych formatach:

  • MOBI – to format, który odtwarza się na czytnikach Kindle, ale można go otwierać także na innych modelach, np. np. Onyx, inkBOOK czy Pocketbook,
  • EPUB – to popularny format dla czytników innych niż Kindle
  • PDF – Ostatnim formatem jest doskonale Wam znany PDF, który dokładnie przypomina wydanie papierowe. Niestety ten format z reguły nie nadaje się do odtwarzania na czytnikach, gdyż np. mamy ogólny widok całej strony, a nie jesteśmy w stanie odczytać mniejszego druku.
    W niektórych przypadkach można plik PDF także przekonwertować na wymagany format, ale nie zawsze da to pozytywne efekty.

Jeśli chcecie czytać książkę, która jest w formacie EPUB na czytnikach Kindle (i w drugą stronę też) to spokojnie możecie ją skonwertować za pomocą darmowego programu do zmian formatów e-booków – Calibre.

Calibre
Calibre – do zmian formatów e-booków na Kindle

Wirtualne księgarnie i biblioteki, czyli kupowanie e-booków

Ebooki możecie nabywać okazjonalnie, odwiedzając wirtualne księgarnie lub też jeśli wręcz pochłaniacie książki – możecie zdecydować się na comiesięczny abonament.

W przypadku abonamentu macie do wyboru kilka platform, a korzystanie z nich przypomina inne platformy streamingowe, takie jak np. Netflix, Spotify, Disney+. Zakładając konto na wybranym portalu i uiszczając odpowiednią opłatę miesięczną (uzależnioną od pakietu, czy np. chcecie korzystać wyłącznie z ebooków czy też z audiobooków), macie dostęp do nieograniczonych pozycji.

Disney+
Disney+ to relatywnie nowa platforma na polskim rynku

Książki dodajecie na swoją półkę i w dowolnym czasie i miejscu możecie do nich sięgnąć, także w przypadku gdy jesteście offline – jest to dość ważne, gdyż w podróży nie zawsze macie możliwość połączenia się z darmowym WIFI.

Pamiętajcie, że e-booków nie możecie pobierać na dysk zewnętrzny (np. na Wasz twardy dysk w laptopie) poza serwisem, a zatem jeśli zrezygnujecie z abonamentu nie będziecie mieć już do nich dostępu.

Musicie mieć także na uwadze fakt, iż nie wszyscy wydawcy są dostępni w abonamencie, a zatem może się zdarzyć, iż będziecie dodatkowo kupować np. przewodniki czy beletrystykę, którą bardzo chcieliście przeczytać gdzieś indziej.

Legimi

Jedną z wiodących platform streamingowych w Polsce jest założony w 2013 serwis Legimi. Umożliwia on pobieranie książek oraz audiobooków w ramach abonamentu na czytniki inkBOOk, PocketBook oraz Kindle.

Legimi
Legimi – jedna z wiodących platform streamingowych w Polsce

Macie do dyspozycji rozmaite pakiety, uzależnione od Waszych potrzeb, np. pakiet na wybraną ilość stron, pakiet na nieograniczoną ilość e-booków+audiobooki, same e-booki lub też pakiet e-książki i audioksiążki+czytnik.
Korzystanie z tego serwisu jest bardzo intuicyjne, możecie jak w prawdziwej bibliotece wybierać pozycje według gatunku, tematyki czy też sięgnąć po nowości. Książki można czytać na telefonie, tablecie, komputerze i oczywiście czytniku (również na Kindle).

EmpikGo

Konkurencyjną ofertą do Legimi jest usługa Empik Go, która działa na podobnych zasadach jak Legimi, e-książki są dostępne zarówno na czytniki inkBOOK, jak również Kindle.

EmpikGO
Empik GO – jedna z bardziej znanych platform e-booków oraz audiobooków

W ramach usługi EmpikGo macie dostępu do ok. 100 tys. tytułów, są to nie tylko audio i e-booki, ale także podcasty, muzyka i komiksy.

Ibuk

Kolejną platformą, może mniej znaną w porównaniu do dwóch poprzednich jest IBUK. Jest to taka wypożyczalnia online, która udostępnia książki z wszystkich dziedzin nauk: ponad 36.000 od PWN oraz 50-ciu innych wydawców.

Możecie zdecydować się na abonament lub też nabyć pojedyncze pozycje, w tym także czasopisma. IBUK jest bardziej nastawiona na literaturę oraz czasopisma fachowe i naukowe, ale znajdziecie tu również beletrystykę i najnowsze bestsellery.

Czytacie sporadycznie, np. na urlopie lub w weekendy i nie chcecie się wiązać abonamentem, z którego i tak nie będziecie w pełni korzystać? W takim razie interesujące Was pozycje możecie nabyć zarówno na Legimi, jak i na Empik Go oraz za pośrednictwem innych księgarni online.

Oferta księgarni online jest naprawdę bogata. Na uwagę zasługują m.in. Virtualo, Ebookpoint, Nexto oraz Tania Książka.

Darmowe e-booki – korzystanie z abonamentu czytelniczego za pośrednictwem lokalnej biblioteki

Jeśli macie założone konto w swojej lokalnej bibliotece, to warto zorientować się, czy przypadkiem dana placówka nie oferuje darmowego dostępu do wybranych materiałów mulimedialnych, np. abonamentu Legimi. Aby skorzystać z oferty, należy napisać 1 dnia danego miesiąca na podanych adres mailowy biblioteki, podać swój nr czytelnika i zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy” biblioteka poda Wam hasło dostępu do materiałów umieszczonych na wybranej platformie.

Bookbeat – audiobooki

Wolicie słuchać niż czytać? W takim razie platforma Bookbeat to coś dla Was, gdyż w ramach abonamentu możecie słuchać ponad pół miliona książek. Książki są dostępne zarówno, gdy macie dostępu do internetu, jak i w trybie offline, jest to wygodne zwłaszcza w podróży, np. w samolocie czy też w busie. BookBeat jest kompatybilny z Android Auto, Apple Carplay i Apple Watch.

Storytel – wirtualna biblioteka audiobooków i e-booków

Na podobnych zasadach jak Bookbeat działa platforma Storytel, która umożliwia słuchanie ponad 300 000 tytułów, ponadto aplikacja ta ma specjalne słuchowiska skierowane do najmłodszych użytkowników. Oczywiście w swoje ofercie posiada również ogromną bazę e-booków oraz mocno rozbudowuje podcasty.

storytel, aplikacja
Aplikacja Storytel z audiobookami – fajny sposób na nudę w samolocie

Aby z niej skorzystać, wystarczy założyć konto, zarejestrować się w serwisie Storytel i pobrać darmową aplikację (na platformy iOS, Android).

Warto wiedzieć, iż w przypadku usług abonamentowych macie możliwość darmowego wypróbowania wybranej aplikacji przez np. 7, 15 lub 30 dni, w zależności od oferty. Jest to bardzo dobra opcja, gdyż dzięki temu możecie poznać aplikację, przejrzeć dostępne pozycje i wydawnictwa, a następnie zdecydować, czy faktycznie będziecie chcieli w przyszłości z niej skorzystać.

Powyższe przykłady są jedynie wybranymi przez nas (te bardziej lub mniej znamy) miejscami z e-bookami oraz audiobookami.

Dlaczego warto zdecydować się na e-booki oraz audiobooki na urlopie?

Podstawową zaletą elektronicznych książek jest fakt, iż macie zawsze pod ręką dowolną ilość pozycji, bez zastanawia się, czy zmieszczą się do Waszej walizki. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż lekki i poręczny czytnik jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych książek.

Gdy siedzicie ściśnięci niczym szprotki w puszcze, w pociągu lub w autobusie lub leżycie na plaży, starając się uchronić przed słońcem, czytanie tradycyjnej książki może Wam sprawić nie lada trudność. Próbujecie trzymać ją jedną ręką, gimnastykujecie się, opierając książkę pod odpowiednim kątem, ale i tak jest Wam niewygodnie. Dodatkowo książka może się sama zamykać, nie mówiąc, że w wietrzne dni czytanie na plaży jest naprawdę sporym wyzwaniem.

Przeczytaj również: Co czytać na urlopie

Czytając elektroniczne książki możecie dowolnie personalizować tekst – zmieniać font, zwiększać lub zmniejszać jego rozmiar, zmieniać podświetlenie, obracać tekstem o 90 stopni w każdą stronę, zaznaczać interesujące Was fragmenty lub też tworzyć własne notatki. Jest to np. pomocne w przypadku opracowywania trasy zwiedzania, wyróżniania interesujących Was opisów wybranych zabytków, które chcecie zobaczyć.

Urlop, relaks, książki, plaża
Jak wypocząć na urlopie? Może poczytać zaległe książki?

Podobnie ma się sprawa z audiobookami – możecie przyśpieszać, zwalniać tempo czytania. W przypadku literatury obcojęzycznej, macie dodatkowo lekcje językowe z poprawną wymową! Dla nas bardzo dużą zaletą audiobooków jest to, że można ich słuchać wszędzie – w nocy bez światła, w podróży bez obaw, że dopadnie Was choroba lokomocyjna (szczególnie dla dzieci to ciekawa opcja) oraz zwyczajnie – jak macie już zmęczone oczy i chcecie mieć dostęp do ulubionej książki bez ich męczenia jeszcze bardziej.

Dużą, bardzo ważną dla nas zaletą e-booków i audiobooków jest ich proekologiczny charakter. Dla porównania, aby wyprodukować ponad 8 tysięcy kartek A4 należy ściąć jedno drzewo. Nie wspominając ile wody oraz energii jest potrzebne aby te 8 tysięcy kartek zadrukować…

Czytanie e-booków oraz słuchanie nagranych książek wpisuje się idealnie w eko-lifestyle.

Jak widzicie, korzystanie z elektronicznych wersji książek (do czytanie czy też słuchania) na urlopie jest naprawdę doskonałym pomysłem. Posiadając niewielkie, lekkie i wielofunkcyjne urządzenie (czytnik) sprawi, że czytanie ulubionych lektur w przepięknych okolicznościach przyrody – na plaży, na tarasie lub w lesie, będzie dla Was przyjemnym odprężeniem. A jednocześnie z wszystkich dobrodziejstw książek w wersji digital możecie korzystać na swoich smartfonach (m.in. poprzez wspomniane przez nas aplikacje licznych platform streamingowych).

Wakacje w Bułgarii