Wykrywacz metali - ciekawa rozrywka na urlopie

Wykrywacz metali - ciekawa rozrywka na urlopie

Wykrywacz metali na urlopie? Dlaczego nie! Pomysłów na spędzenie wakacyjnego urlopu jest wiele: jedni uwielbiają wygrzewać się na słońcu, kąpać się w morzu, inni pragną zdobywać kolejne szczyty czy też przemierzać górskie szlaki, spora grupa turystów chętnie zwiedza i poznaje nowe miejsca, jest także grupa pasjonatów, dla których udany urlop oznacza wyprawę z wykrywaczem metali w poszukiwaniu różnych skarbów. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujecie się na zakup wykrywacza metali i jakie są regulacje prawne z nim związane? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.

Wakacje w Turcji

Wykrywacz metali na plaży

Pakowanie się przed wyjściem na plaże dla większości oznacza zabranie ze sobą stroju kąpielowego, ręcznika, parasola czy też parawanu, jednakże niektórzy zamiast nich wolą wziąć ze sobą wykrywacz metali, aby w ten sposób spędzić czas. Przemierzanie plaż w poszukiwaniu drobnych monet, biżuterii czy też innych ukrytych skarbów może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny, która sprawi, że poczujecie dreszczyk emocji.

Przeczytaj również: Co robić na urlopie?

Poszukiwania monet czy biżuterii na plaży mogą się okazać nie tylko ciekawym przeżyciem, lecz również dość dochodowym zajęciem, gdyż jak wiecie na plaży nietrudno zgubić bilon. Na internetowych forach zrzeszających miłośników tego hobby możecie poczytać, że bywa, iż poranny spacer z wykrywaczem po plaży zakończył się takim sukcesem, iż umożliwił sfinansowanie kilku przyjemności w ciągu dnia (np. zakupu lodów, przekąsek, napojów u obnośnych sprzedawców, itp.).

O czym należy pamiętać chodząc z wykrywaczem po plaży?

W przypadku poszukiwań na plaży nie jest wymagana zgoda miejscowego dyrektora Urzędu Morskiego. Musicie mieć jednak na uwadze pewne ograniczenia, a mianowicie nie możecie spacerować z wykrywaczem metali na wydmach, klifach czy terenach leśnych oraz w okolicach portów i przystani. Wasze poszukiwania nie mogą także przeszkadzać wypoczywającym na plaży urlopowiczom, a zatem najlepiej wybrać się na taki spacer wcześnie z rana lub wieczorem, gdy plaża jest opustoszała. Pamiętajcie również o tym, aby po wykopaniu wybranego przedmiotu zasypać powstały dół.

Wykrywacz metali, plaża
Z wykrywaczem metali na plaży

Dziecięca poszukiwania skarbów na plaży

Rodzicom, którzy marzą o chwili spokoju polecamy ciekawą zabawę, a mianowicie możecie zaproponować maluchom poszukiwania skarbów. Wystarczy mieć specjalną zabawkę w formie koparki, która jednocześnie jest wykrywaczem metali. Zakup takiego gadżetu to koszt ok. 90 zł, a możecie być pewni, iż Wasza pociecha będzie bardzo zainteresowana. Musicie wyznaczyć teren poszukiwań, ukryć drobne metalowe przedmioty czy monety i narysować mapkę. Zabawka z powodzeniem może być używana na placu zabaw, w piaskownicy czy na działce. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dzieciaki kochają przygody i zagadki, a jeśli do tego wymyślicie wciągającą opowieść to Wasze pociechy długo będą zajęte.

Poszukiwania w innych miejscach niż plaża – kiedy konieczne jest uzyskanie zgody?

Jeśli zamierzacie szukać skarbów w innych miejscach niż plaża, np. w lesie, na pobliskich polach, to zanim zaczniecie poszukiwania konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Zawsze musicie pamiętać, iż nie ma miejsc niczyich, stąd też musicie mieć zgodę ich właściciela.

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje następujące prawo dotyczące ochrony zabytków:

Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (artykuł 109c).

A zatem nielegalne poszukiwanie zmieniło swój status prawny, gdyż przed wprowadzeniem tego przepisu było jedynie wykroczeniem, a od 2018 roku jest przestępstwem.

Wykrywacz metali, poszukiwania
Wykrywacz metali – ciekawy gadżet na urlop

Jakie kroki prawne należy podjąć aby móc bez problemów używać wykrywacza metali?

Jeśli pragniecie poszukiwać skarbów to musicie mieć pozwolenie wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ale to nie wszystko, gdyż niezbędna jest także zgoda właściciela działki, na której mają być prowadzone poszukiwania za pomocą wykrywacza metalu, np. gdy planujecie eksplorację lasu, to o taką zgodę musicie się starać w Lasach Państwowych.

Wraz z wnioskiem koniecznie załączcie opis programu Waszych poszukiwań oraz należy zapłaci opłatę skarbową. Gdybyście nie wiedzieli, gdzie znajduje się najbliższa siedziba konserwatora zabytków to na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udostępniono wykaz wojewódzkich konserwatorów zabytków.

Warto mieć świadomość, że w niektórych przypadkach konserwator nie wyda Wam takiej zgody, jeśli w danym miejscu znajdują się np. stanowiska archeologiczne, strefy niebezpieczne albo cmentarze. Jest to o tyle istotne, gdyż prowadzenie poszukiwań np. na obszarze stanowisk archeologicznych niszczy naturalne otoczenie zabytku, tym samym naukowcy bezpowrotnie tracą możliwość poznania przeszłości danego obiektu.

Pamiętajcie, że w przypadku nieprzestrzegania prawa sankcja karna za niszczenie zabytków, w tym wspomnianych wcześniej stanowisk archeologicznych, może wynieść nawet do 8 lat więzienia!

Co należy zrobić w przypadku udanych poszukiwań?

Spędziliście cały dzień w lesie, przemierzyliście kilka lub kilkanaście kilometrów z nadzieją wyczekując, aż w końcu Wasze urządzenie zasygnalizuje, iż pod ziemią znajduje się wymarzony skarb. I w końcu, gdy już mieliście się poddać, słyszycie tak upragniony dźwięk. Gdybyście faktycznie odkryli cenne przedmioty, zabytki to Waszym obowiązkiem jest zgłosić ten fakt odpowiednim instytucjom.

Pamiętajcie, że zgodnie z prawem wszelkie zabytki archeologiczne, które wykopiecie w trakcie Waszych badań są własnością państwa i należy je przekazać wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. O zabytku archeologicznym mówi się, gdy dany przedmiot nosi znamiona dawnej działalności człowieka, której zachowanie leży w interesie społecznym. Może to dotyczyć sfery gospodarczej, religijnej i artystycznej. Prawo to obejmuje zabytki znalezione na ziemi, jak również pod wodą.

Wyjątkowym przypadkiem jest znalezienie niebezpiecznych przedmiotów, np. niewybuchów, broni. Wtedy też należy odpowiednio zabezpieczyć teren wokół znaleziska i jak najszybciej zawiadomić policję.

Urlopowy czy weekendowy wyjazd z wykrywaczem metali będzie niesamowitym przeżyciem dla całej rodziny, w gorączce poszukiwań warto jednak mieć na uwadze prawne ograniczenia.

Przy okazji przypominamy o innej rozrywce polegającej na poszukiwaniu ukrytych skarbów, a mianowicie o geocachingu, o którym pisaliśmy we wcześniejszym artykule (Zabawa dla dzieci – geocaching)

Wakacje w Bułgarii