Zabawy dla dzieci - geocaching

Zabawy dla dzieci - geocaching

Gdy dni są coraz dłuższe i cieplejsze każdy z nas pragnie jak najwięcej czasu spędzić na świeżym powietrzu. Jeśli znudziły wam się tradycyjne spacery czy jazda na rowerze, nie macie pomysłu jak wyciągnąć z domu nastoletnie dzieciaki, które nie wyobrażają sobie dnia bez nowoczesnej technologii to podpowiemy wam bardzo ciekawy i emocjonujący sposób, aby przeżyć wyjątkową przygodę w terenie. Chcecie poczuć się jak odkrywca czy piraci, poszukujący ukrytych skarbów? Zatem geocaching to coś dla was! Na czym polega ta zabawa i jak można stać się jej częścią? Jak zorganizować swoje poszukiwania skarbów (także dla małych dzieci)? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Wakacje w Turcji

Czym jest geocaching?

Najprostsza definicja, wynikająca bezpośrednio z angielskiej nazwy (gr. geo – Ziemia, ang. cache  – chować, skrytka, schowek, kryjówka) to po prostu szukanie ukrytych skrytek w terenie przy pomocy telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego (np. tablet). Wystarczy mieć GPS, aby dzięki uruchomionej aplikacji otrzymywać wskazówki, które pomogą wam w dotarciu do celu.

Zapewne pamiętacie z dzieciństwa harcerską zabawę w podchody, w XXI wieku zamiast rysowanych czy układanych strzałek macie wirtualny kompas i wyświetlające się na ekranie podpowiedzi. Geocaching to zjawisko upowszechnione na całym świecie, niezależnie od tego, gdzie się wybieracie, tam na pewno znajdziecie ukryte skarby zwane keszami. W Polsce zabawa w geocaching rozpoczęła się w 2009 roku, odkąd istnieje polska strona Geocaching.pl. Jej zadaniem jest ułatwienie polskim geocacherom korzystania z międzynarodowego serwisu Geocaching.com.

Według stanu z 6 lipca 2018 roku na terenie Polski znajdowały się 60 702 skrytki, z których 42 671 jest aktywnych. Na świecie natomiast szacuje się, iż jest ich już ponad trzy miliony w 190 krajach.

Gdzie chowa się skrytki?

Skrytki możemy znaleźć w interesujących, np. związanych z lokalną legendą czy historią miejscach. Istotne jest, iż schowki muszą być odpowiednio ukryte i zamaskowane, jako że zdekonspirowanie znaleziska przez osobę niewtajemniczoną (mugola) grozi uznaniem skrytki za śmieć, może wiązać się również z kradzieżą pozostawionych w niej drobnych upominków czy też dewastacją.
Lokalizację miejsca ukrycia skrytki podaje do wiadomości jej założyciel poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych do wspomnianego wcześniej serwisu geocachingowego.

W jaki sposób możemy ukryć skrytkę?

Najłatwiej ukryjemy skrytkę w terenie. Możemy je schować, np. w mieście. Skrytki miejskie to zazwyczaj niewielkie pudełeczka przymocowane do metalowej powierzchni lub wbudowane w murze. Warto dodać, iż ich lokalizacja musi być przemyślana, tak aby otwieranie skrzynki przez poszukiwaczy nie wzbudziło podejrzeń przechodniów. Gracze mają różne pomysły na stworzenie skutecznych maskowań – mogą to być np. cegły wypełniające szczelinę w ścianie, sztuczne kamienie, czy nawet tabliczki informacyjne łudząco podobne do prawdziwych.

Jak wyglądają skrytki w geocachingu?

Zaczęliście zabawę w geocaching i zastanawiacie się, czego należy szukać, jak wygląda tajemnicza skrytka? Otóż może mieć ona różny kształt i wygląd. Skrytkami są bowiem rozmaite pojemniki, o dowolnej wielkości. Najważniejsze, aby były wodoodporne, trwałe oraz pozwalały na solidne zabezpieczenie.

Skrytki nazywa się od wielkości, a zatem mamy nano, mikro, małe, normalne, duże, bardzo duże oraz nietypowe. Zazwyczaj jako małe i mikro skrzynki używa się plastikowe fiolki po lekach, pudełka po żywności czy pudełka służące do pakowania filmów fotograficznych, większe skrytki mogą być metalowymi lub drewnianymi skrzyniami, dużymi pudełkami plastikowymi, zamykanymi szczelnie wiadrami itp. Na pudełku należy zamieścić z zewnątrz informację, że nie jest to bezwartościowy śmieć ani nic szkodliwego dla otoczenia. Takie skrzynki są nośnikami wiedzy o regionie czy np. opowiadać o geologicznych tajemnicach Ziemi.

Jak zacząć przygodę z geoacaching?

Wybór skali trudności, czyli nie od razu Kraków zbudowano…
Przede wszystkim musicie założyć sobie konto na serwisie geocachingowym. Kolejnym rokiem jest wybór skrytki. W znalezieniu skrzynek pomocna będzie wyszukiwarka, ustawiacie odpowiednie parametry, w tym ocenę trudności. Jak wiadomo, na początku warto wybierać schowki o nieco niższym poziomie trudności – szukajcie na portalu skrytek, których skala trudności oscyluje bliżej 1 (najłatwiejsze) niż 5 (najtrudniejsze).

Poczytajcie oceny innych użytkowników, gdyż dzięki temu poznacie sposób ukrycia i będziecie wiedzieć, co was czeka w trakcie poszukiwań. Jeśli użytkownicy od dawna nie dodali żadnych nowych komentarzy do wybranej przez skrytki lub też pojawiają się opinie świadczące o bezowocnych poszukiwaniach, to zapewne skrzynka jest nieaktywna, zatem lepiej zainteresować się inną.
Jeśli od razu rzucicie się na głęboką wodę i wybierzecie trudną skrytkę to niepotrzebnie możecie się zniechęcić. No chyba że macie duszę Sherlocka Holmesa i takie zagadki to dla was bułka z masłem. Niektórzy nad rozwiązaniem głowią się nawet parę tygodni lub miesięcy. Aby was pocieszyć dodamy, że aby zlokalizować większość tradycyjnych skrytek wystarczy po prostu odpowiednio podążać w kierunku koordynat podanych przez GPS.

Geocaching – zabawa z dziećmi

Analizując opis skrytki zwróćcie również uwagę na dodatkowe atrybuty, np. czas potrzebny na znalezienie, bliskość obiektów historycznych lub przyrodniczych, dostępność dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Skrzynki mają podane fizyczne rozmiary – ta informacja również ułatwi wam poszukiwania.

Jakie dodatkowe wyposażenie będzie potrzebne?

Pamiętajcie, iż w przypadku poszukiwań niektórych skrzynek być może będziecie potrzebować dodatkowego sprzętu, np. latarki, łopatki czy kopaczki. Niektórzy zabierają ze sobą, aby się nie pobrudzić ziemią czy gruzem, rękawiczki. W opisie skrzynki zawsze zostanie zamieszczona informacja o niezbędnych akcesoriach. Warto mieć na uwadze fakt, iż w przypadku poszukiwań w lesie dobrze jest być odpowiednio ubranym, np. chronić ciało przed kleszczami czy komarami. Na terenach podmokłych przydadzą się kalosze.

Co należy zrobić, gdy znajdziemy skrytkę?

Udało się! Znaleźliście pierwszą skrytkę! Rozpiera was duma, ale po jej otworzeniu zastanawiacie się – i co dalej? W skrytce zostawia się dziennik odwiedzin, do którego będziecie się mogli wpisać po jej odnalezieniu, oraz drobne upominki na wymianę – pamiętajcie, że możecie je zabrać, ale musicie zostawić jakieś od siebie, o podobnej wartości. Do skrytki nie należy wkładać niepotrzebnych śmieci (w tym np. zużytych biletów czy kapsli) oraz produktów, które mogą ulec zepsuciu podczas długiego leżenia w pojemnikach (żywność, baterii, próbki kosmetyków, itp.).

Niektóre przedmioty znajdujące się w skrzynkach powinny podróżować, oznacza to, iż należy je zabrać ze sobą i przenieść do innej skrzynki, dzięki temu krążą po różnych miejscach.
Gdy akurat staliście się posiadaczami taki „wędrowców” to po przeniesieniu ich należy również w odpowiednim serwisie umieścić informację o tym. Dzięki temu inni gracze mogą śledzić „podróż” przedmiotu po świecie.
Swoje wrażenia z szukania skrzynki koniecznie opiszcie w serwisie www.geocaching.com, nawet jeśli skrytka nie została odnaleziona, dzięki temu inni gracze będą wiedzieli, że np. skrytka zmieniła swoją lokalizację lub została zniszczona.

Z kim najlepiej wybrać się na pierwszy geoacaching?

Nie jesteście przekonani, czy odnajdziecie się w tej grze? Zabierzcie ze sobą, kogoś bardziej doświadczonego – jeśli wśród waszych znajomych nie macie nikogo takiego to poszukajcie na grupach czy forach zrzeszających fascynatów takiej rozrywki, np. na Facebooku- wystarczy w wyszukiwarce tego portalu wpisać Geocaching i nazwę regionu, w którym zamierzamy poszukiwać skarbów (np. Geocaching Dolny Śląsk).
Takie połączenie technologii z zagadkami i aktywnością na świeżym powietrzu to doskonały pomysł, aby zainteresować zarówno młodszych, jak i starszych lokalną okolicą oraz przez zabawę odkryć zapomniane lub nieznane fakty dotyczące „naszych małych ojczyzn” i by dowiedzieć się, czegoś nowego.

Piraci, odkrywcy – czyli geocaching dla dzieci na własnych zasadach

Ponieważ najważniejsze w zabawie, jest to aby dobrze się bawić, a do tego znaleźć atrakcyjny sposób na spędzenie czasu wolnego (np. urlopu w mieście, czy wakacji na wsi, itp.), to możecie stworzyć swoją własną trasę ze skarbami, które później według wytycznych będą musiały odnaleźć wasze dzieci (także te młodsze, niekoniecznie posługujące się smartfonami, GPSem, itp.).

Wystarczy wybrać się nawet do zwykłego parku, gdzie będzie można pobawić się w odkrywanie skarbów, które wcześniej tam ukryliście (wcześniej trzeba jednak zaplanować miejsca ukrycia skarbów oraz kolejnych wskazówek – nawet takich papierowych, z opisami czy mapą dotarcia do kolejnej skrytki). Ważne aby przy okazji chowania, przygotowywania skrytek nikt na was nie zwrócił uwagi i przypadkiem ich nie zniszczył, bo zepsuje zabawę 😉

Jesteśmy przekonani, że takie poszukiwania nie tylko sprawią wielką frajdę dzieciom (nie wspominając już o skarbach), to jeszcze będziecie mieć okazję aby wspólnie spędzić czas i wzmacniać relacje między wami. Oczywiście, można się bawić w dowolnych zespołach – to jest tylko kwestia waszej inwencji i miejsca, gdzie akurat będziecie.

Smartcache, czyli skrytki z zagadkami

Gdy już zaczniesz swoją przygodę z geocachingiem, prędzej czy później natkniesz się na tzw. smartcache, czyli na skrytki z wbudowaną zagadką. Tworzą je co bardziej zapaleni gracze w swoich przydomowych warsztatach. Smartcache mogą być zwykłymi pudełkami z szyfrową kłódka i naklejoną zagadką, po rozwiązaniu której otrzymujemy hasło. Mogą to być również zaawansowane pudełka z elektronicznymi zamkami uruchamianymi czy to kombinacją przycisków, połączeń kabli, itp. Oczywiście celem takich skrytek jest urozmaicenie gry i zwiększenie zabawy, z czego smartcache wywiązują się doskonale.

Pokażemy Wam kilka smartcachy skonstruowanych przez City Event Poznań – przewodników z Poznania, organizujących integracyjne gry geocachingowe.

Smartcache – Dwa drewniane pudełka skręcone dnem do siebie

Dwa drewniane pudełka skręcone dnem do siebie. Górne pudełko jest otwarte, a w środku jest miejsce na odpowiednie poukładanie klocków z kołkami i otworami. Gracze muszą tak je dopasować, aby wszystkie się pomieściły, co da kod do otwarcia kłódki.

Smartcache – Dwa połączone pudełka drewniane, w tym jedno zamknięte szyfrową kłódką

Dwa połączone pudełka drewniane, w tym jedno zamknięte szyfrową kłódką. W otwartym pudełku znajdują się kulki, które należy odpowiednio poukładać na wgłębieniach na ściankach. W ten sposób kulki układają się w cyfry, które są kodem do otwarcia kłódki.

Smartcache – budka lęgowa z kłódką szyfrową

Budka lęgowa z kłódką szyfrową. Wystające rurki to tak naprawdę jedna elastyczna rurka przechodząca przez środek i wystająca z dwóch stron. Wypełniona jest szklanymi kulkami. Aby otrzymać szyfr, należy przekładać kulki z prawej rurki do lewej, aż wyciągniemy kulkę z szyfrem. Podobnie jak w poprzednich skrytkach, gracze nie dostają żadnej instrukcji, muszą więc sami rozgryźć sposób otwarcia, co jest esencją i istotą zabawy w smartcache.

A gdybyście chcieli skonstruować własne smartcache, poszukajcie inspiracji na YouTube, jest tam ich całe mnóstwo, od najprostszych pudełek, do zaawansowanych skrzynek.

Mamy nadzieję, iż udało nam się was zachęcić i kolejny wolny weekend czy urlop spędzicie w poszukiwaniu ukrytych skrytek, czy takich zorganizowanych, czy też przygotowanych przez was – to już nie ma większego znaczenia. My natomiast, wszystkim odkrywcom życzymy wspaniałej zabawy i niezapomnianych wrażeń!

_________________________

Za zdjęcia dziękujemy City Event Poznań – przewodnikom i autorom gier miejskich w Poznaniu

Wakacje w Bułgarii