Używanie drona na wakacjach - jak zabrać, co można fotografować

Używanie drona na wakacjach - jak zabrać, co można fotografować

Najpiękniejszą pamiątką z wakacji, oprócz wspomnień, są zdjęcia, na których zostają uwiecznione ważne dla nas momenty. Nowoczesna technologia umożliwia nie tylko tradycyjne fotografowanie, bowiem coraz więcej osób decyduje się na zakup drona, aby na wakacyjnych fotografiach znalazły się pocztówkowe widoczki z lotu ptaka. O czym warto pamiętać, zanim spakujecie do Waszego bagażu drona i jakie przepisy regulują używanie tego sprzętu w wybranych krajach? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym wpisie.

Wakacje w Turcji

Fotografowanie z drona w niektórych turystycznych atrakcjach może Was słono kosztować!

Planujecie krótki city break w Paryżu i już wyobrażacie sobie, jakie rewelacyjne zdjęcia lub film zrobicie z drona, rejestrując otoczenie Wieży Eiffla? Niestety, w Paryżu obowiązuje zakaz lotów dronem. Z reguły w wielu znanych atrakcjach turystycznych w Europie i na świecie, w głównych punktach orientacyjnych lub gęsto zaludnionych strefach dla pieszych, filmowanie z powietrza będzie zabronione.

Zanim wyciągniecie Wasz sprzęt, poczytajcie czy latanie dronem jest w danym miejscu dozwolone, bo np. Waszyngton jest strefą bez dronów, w Wielkiej Brytanii nie wolno latać w promieniu około 50 metrów (około 164 stóp) od jakiegokolwiek budynku, osoby lub pojazdu ani 150 metrów (492 stóp) od obszarów zabudowanych lub zatłoczonych. Także w Japonii filmowanie z powietrza może Was narazić na nieprzyjemności.

Czy i gdzie fotografowanie z powietrza jest zabronione?

Jak podają statystyki, w Polsce około 10 tys. osób posiada świadectwo kwalifikacji UAVO, dzięki któremu mogą wykorzystywać drony do celów komercyjnych, w przypadku zastosowania rekreacyjnego mówimy o liczbie ponad 100 tys. użytkowników. Jak łatwo przypuszczać, spore grono będzie chciało zabrać swój sprzęt również na wakacje.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, koniecznie musicie sprawdzić, czy w miejscu, do którego się udajecie, będziecie mogli go używać.

W przypadku fotografowania na terenie naszego kraju trzeba zwrócić uwagę na wagę sprzętu, gdyż bez zezwolenia i egzaminu można latać urządzeniem poniżej 250 gramów. Wyjątek stanowią otoczenia lotnisk, szpitali, banków, służb ratowniczych, instytucji o strategicznym znaczeniu dla państwa (elektrownie, urzędy), parków narodowych i krajobrazowych, baz wojskowych, specjalnych stref lotniczych, gdzie obowiązuje całkowity zakaz.

Sytuacja komplikuje się, gdy chcecie robić zdjęcia z powietrza na zagranicznym wyjeździe, gdyż w
w niektórych krajach istnieje całkowity zakaz używania bezzałogowych statków powietrznych (np. Maroko, Egipt, Watykan, Kirgistan, Kuba). Dotyczy to również próby przywiezienia takiego sprzętu – jeśli zapomnicie się i spakujecie go do walizki to na lotnisku może on zostać bezzwrotnie skonfiskowany.

Czy i gdzie potrzebne jest pozwolenie na filmowanie dronem?

Warto wiedzieć, iż w niektórych państwach konieczne jest posiadanie zezwolenia na wwiezienie i używanie dronów. Jeśli wybieracie się do takich krajów jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tunezja, Tajlandia, Iran czy Birma i chcecie tam używać drona to zawczasu musicie zatroszczyć się o uzyskanie niezbędnych dokumentów.

dron, wakacje
Używanie drona nie zawsze jest zgodne z prawem

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich musicie zarejestrować sprzęt on-line w Dubai Civil Aviation Authority i dodatkowo uiścić stosowną opłatę w wysokości około 100 zł. Istotne jest, iż jeśli korzystacie z drona w celach rekreacyjnych to nie możecie mieć na pokładzie kamery, a zatem jeśli zależy Wam na pięknych zdjęciach to od razu możecie o tym zapomnieć!

W Tunezji, tak jak w Emiratach, konieczne jest pozwolenie, jednakże jego uzyskanie jest bardzo skomplikowane i trudne.
Chcecie filmować Wasze rajskie wakacje na plaży w Tajlandii? Również tutaj jest wymagana rejestracja w Civil Aviation Authority of Thailand.

Przestrzegamy przed nielegalnym filmowaniem w Myanmar (Birma), gdyż może to się dla Was zakończyć nawet więzieniem!

Pamiętajcie, że w wielu krajach istnieją również różnice w zakresie wymaganych zezwoleń dla celów rekreacyjnych i komercyjnych – np. w Australii jeśli pragniecie filmować na własne potrzeby, rekreacyjnie nie musicie mieć zezwoleń ani licencji, ale w przypadku komercyjnego zastosowania – już tak.

Przed podróżą koniecznie poczytajcie aktualne przepisy dot. użytkowania drona, obowiązujące na terenie danego kraju. Możecie je znaleźć np. stronie ulc.gov.pl w zakładce drony oraz na stronach rządowych poszczególnych państw.

Niezależnie od tego, gdzie będziecie, starajcie się tak zaplanować trasę lotu, aby unikać filmowania obszarów zabudowanych i zamieszkałych, terenów uznawanych za „wrażliwą infrastrukturę” (obiekty wojskowe, szpitale, elektrownie itp.). Szanujcie również prywatność innych osób, np. nie fotografujcie plażowiczów z lotu ptaka.

Gdzie spakować drona do samolotu – do bagażu podręcznego czy do rejestrowanego?

Jeśli lecicie samolotem i chcecie zabrać ze sobą drona to możecie go spakować po prostu do bagażu, zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. W tej kwestii nie ma żadnych dodatkowych obostrzeń, poza standardowymi przepisami dot. wymiarów lub wagi.
Oczywiście Wasz sprzęt musicie odpowiednio zabezpieczyć przed przypadkowym włączeniem oraz zniszczeniem. Drona możecie przewozić w odpowiednio przystosowanej torbie fotograficznej albo wręcz dedykowanej torbie, w której zmieści się nie tylko sam sprzęt, ale i większość akcesoriów (jak dodatkowe baterie, kable, zapasowe śmigła itd.).

dron, walizka
Dron – spakowany do podróży

Przeważnie turyści decydują się na przewożenie dronów jako bagaż podręczny. Uważajcie jednak na śmigła – gdy są ostre, lepiej spakować całe urządzenie do bagażu rejestrowanego.

Wyjątek stanowią duże, ciężkie drony, które nie mieszą się do bagażu rejestrowanego, te należy nadać jako cargo.

Jak należy przewozić baterie do drona w czasie podróży lotniczej?

Użytkowanie drona nie jest możliwe bez zasilania w postaci baterii. Dron jest wyposażony w baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Bez obaw możecie takie baterie przewozić w swoim bagażu, pod warunkiem, że ich pojemność nie przekracza 160 Wh.
Jeśli Wasz dron ma wbudowaną baterię litowo-jonową to również możecie go spakować do bagażu rejestrowanego.

Przeczytaj również: Co można, a czego nie można wziąć do samolotu

Wiele osób oprócz standardowej baterii, posiada także zapasowe (Li-Ion i Li-Po), należy je również spakować do bagażu podręcznego. Baterie muszą zostać zabezpieczone, by nie dochodziło do zwarcia. Możecie zaopatrzyć się w specjalnie torby (lipo safe bag), które uniemożliwiają rozprzestrzenianie się ognia w przypadku zwarcia i samozapłon umieszczonej wewnątrz baterii.

Bagaż podręczny
Co zabrać do samolotu – co spakować do bagażu podręcznego?

Przewożenie drona statkiem (promem)

Jeśli na trasie Waszej podróży znajduje się podróż promem czy statkiem to koniecznie poczytajcie, jakie zasady dot. przewozu rzeczy. Czasem nawet w trakcie krótkich przepraw, będziecie musieli oddać swój bagaż do ładowni.

Podsumowując, jak głosi łacińska myśl nieznajomość prawa szkodzi, dlatego zapoznanie się z lokalnymi przepisami pozwoli Wam uniknąć wielu stresujących sytuacji i być może niepotrzebnych kosztów.

Wakacje w Bułgarii