Bagaż podręczny - co można, a czego nie wolno zabierać do samolotu

Bagaż podręczny - co można, a czego nie wolno zabierać do samolotu

Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie samolotem. Ten środek transportu ma liczne zalety, m.in. szybkość przemieszczania się, a przy wyborze tanich linii – atrakcyjne ceny biletów. Latanie sprawia, iż w stosunkowo krótkim czasie możemy znaleźć się na drugim krańcu świata.

Wakacje w Turcji

Gdy wybieramy się w podróż drogą lotniczą warto wiedzieć, co możemy zabrać ze sobą do samolotu. Właściwie spakowany bagaż podręczny to gwarancja bezstresowej, sprawnej kontroli bezpieczeństwa na lotnisku oraz komfortu podróży.

Zachęcamy was, abyście się zapoznali z zasadami obowiązującymi podróżnych latających zarówno lotami rejsowymi, jak również tanimi liniami lotniczymi. W naszym poradniku znajdziecie najważniejsze informacje na temat tego co można, a czego nie można przewozić w bagażu podręcznym.

Warto znać ograniczenia dotyczące zawartości bagażu podręcznego

Przypominamy, iż jeśli podczas kontroli bezpieczeństwa jakaś rzecz, np.: kosmetyk, woda czy też inny napój nie będzie spełniać właściwych kryteriów to pracownik obsługi lotniska może poprosić o zostawienie jej i nie wnoszenie na pokład. Pół biedy, jeśli przed bramkami stoją wasi znajomi czy krewni, którym możecie np. oddać za duży balsam do ciała czy krem, gorzej gdy podróżujemy sami i niestety z danym przedmiotem będziemy musieli się rozstać, co w przypadku wartościowych produktów będzie bolesne. Aby tego uniknąć koniecznie przeczytajcie, jakie rzeczy mogą się znaleźć w waszym bagażu podręcznym, a które lepiej zapakować do bagażu głównego.

Jakie płyny można mieć w bagażu podręcznym?

Pierwsza kwestia to przewóz napojów i płynów. W torbie czy małej walizce, którą chcecie zabrać ze sobą na pokład możecie mieć płyny w pojemnikach o pojemności do 100 ml. Zwróćcie jednak uwagę, iż łącza suma płynów wynosi maksymalnie 1 litr – sumujemy wszystkie rodzaje płynów od kosmetyków, po napoje, czy alkohol. Najlepiej abyście zamknęli je w przeźroczystej torebce i osobno położyli do kontroli. Niektóre linie lotnicze konkretnie precyzują wielkość tego opakowania – gdy lecimy linią Ryanair będzie ona wynosić 20 na 20 cm. Nie oznacza to jednak, że na lotnisku jest to zawsze kontrolowane. Wszystkie napoje, płynne kosmetyki (np. podróżne, małe wersje szamponów do włosów, płynów do kąpieli, itp.) mogą zostać otworzone i sprawdzone przez pracowników lotniska.

Przeczytaj również: Leki w samolocie

Nie należy również przewozić napojów o pojemności 100 ml w większych butelkach, gdyż tym przypadku także zostaniecie poproszeni o zostawienie ich na lotnisku.

Lot samolotem – przewożenie bagażu

Zakupione napoje w strefie wolnocłowej a bagaż podręczny

Nasza dobra rada – jeśli nagle zachciało wam się pić, a jesteście pewni, iż nie wypijecie całej butelki to poczekajcie na przejście przez bramkę bezpieczeństwa i dopiero w strefie bezcłowej kupcie sobie napoje. Od razu uprzedzamy – cena wody czy napoju gazowanego jest 2, 3 razy wyższa niż w tradycyjnym sklepie (np. 0,5 l wody na lotnisku w Pyrzowicach kosztuje około 6 zł). Wszystkie napoje, także te przekraczające 100 ml czy też alkohole, które zostały kupione w strefie bezcłowej mogą z wami podróżować – można je zabrać do samolotu, najlepiej aby były w zamkniętej torbie razem z dowodem zakupu. Przestrzegamy jednak przed konsumpcją własnych alkoholi w samolocie – najczęściej jest to zabronione.

Czy można zabrać do samolotu napoje dla dzieci/niemowląt?

Podróżujecie z dziećmi lub niemowlętami i zastanawiacie się, czy możecie przewieźć mleko lub napoje? Jak wiadomo, nowo narodzone maluszki mają określone wymagania dotyczące odżywiania, dlatego można wnosić bez przeszkód mleko w bagażu podręcznym. Podczas odprawy należy tylko zgłosić do kontroli wszystkie płyny przeznaczone dla malucha na czas podróży. Obsługa zazwyczaj prosi rodzica lub opiekuna o skosztowanie napoju.
Warto wiedzieć przy tej okazji, iż większość samolotów zarówno tanich linii, jak i regularnych linii lotniczych ma na wyposażeniu mikrofalówki, w których obsługa może na wasze życzenie podgrzać mleko, gdy maleństwo zgłodnieje. W przypadku starszych dzieci obowiązują te same zasady, co dorosłych (tj. maksymalna łączna ilość przenoszonych przez kontrolę płynów nie może przekroczyć 100 ml każdy, a łącznie nie więcej niż 1 litr).

Peg Perego Si – jaki wózek polecamy na wakacje – podróż samolotem?

Osoby podróżujące z dziećmi powinny także dowiedzieć się, czy np. mogą na pokład zabrać wózek, fotelik, nosidełko. Linie lotnicze Ryanair umożliwiają rodzicom podróżującym z dziećmi wniesie na pokład dodatkowego bagażu. Waga tej torby nie powinna przekraczać 5 kilogramów. Gdy lecimy samolotem linii Lufthansa możemy na pokładzie samolotu przewozić składany wózek, fotelik lub nosidełko. Natomiast, gdy podróżujemy z maluszkiem liniami Wizz Air, w bagażu podręcznym może się także znaleźć oprócz artykułów kosmetycznych np. pieluch (przysługuje jedna na godzinę lotu), czy chusteczek nawilżających, także mała kołyska lub składany wózek. Istotne jest, iż za taki dodatkowy bagaż nie musicie nic płacić. Małe dzieci mogą podróżować na kolanach rodziców lub w specjalnie przystosowanych do lotu samolotem fotelikach.

Jakie kosmetyki można mieć w bagażu podręcznym?

Chcecie mieć ze sobą pod ręką jakieś kosmetyki? Pamiętajcie, że wszystkie kosmetyki płynne, półpłynne czy w formie żelu np. krem do rąk, płyn dezynfekujący do rąk, mydło, olejek, balsam, fluid, pasta do zębów muszą być przewożone w opakowaniach o pojemności do 100 ml, w osobnej, plastikowej torebce, która powinna się bez problemu zamknąć. Do takiego opakowania nie musicie wkładać pudru w kamieniu, kredki do oczu czy pomadki.

fot. Płyny w bagażu podręcznym

Czy można przewozić leki w bagażu, który zabieramy na pokład samolotu, a jak tak, to w jakiej ilości?

Chorujecie przewlekle i musicie mieć ze sobą wasze leki? W bagażu podręcznym możecie mieć leki, jednakże w pojedynczych opakowaniach, nie w hurtowych ilościach. W torbie mogą się znaleźć tabletki bez recepty, nie są także limitowane płynne leki. Zwróćcie jednak uwagę, iż np. krople do oczu muszą spełniać normę objętości 100 ml.

Jeśli przewozicie ze sobą leki na receptę to należy to zgłosić pracownikowi obsługi, najlepiej abyście mieli także zaświadczenie od lekarza – nie jest to wymagane, gdy leki zostaną spakowane do walizki rejestrowanej. Objętość leków na receptę także nie podlega standardowym ograniczeniom dotyczącym płynów.

W podręcznej walizce czy plecaku możecie także zapakować różnego rodzaju artykuły medyczne np. inhalatory. Leki nie muszą być trzymane w przeźroczystych opakowaniach, ale zawsze wcześniej należy poinformować pracowników kontroli bezpieczeństwa, iż taka zawartość znajduje się w waszej torbie.

Przy tej okazji koniecznie musicie wiedzieć, że do niektórych krajów nie wolno wwozić określonych substancji medycznych – np. do Emiratów, Egiptu. Koniecznie sprawdźcie więc, w sytuacji kiedy planujecie zabrać ze sobą leki, czy nie znajdują się one na zakazanej liście wwozowej do danego kraju. Jest to poważna sprawa, ponieważ może wiązać się w skrajnych przypadkach nawet z więzieniem.

Jakie produkty spożywcze można zabrać ze sobą do samolotu?

Wiele osób zanim przejdzie przez kontrolę bezpieczeństwa zastanawia się, a co zrobić z jedzeniem? Zjeść, a może zostawić? Nie musicie „na siłę” konsumować zabranych kanapek czy innych przekąsek na drogę, bowiem produkty o stałej konsystencji możecie bez problemu wziąć ze sobą. Jedynie płynne produkty takie jak: jogurt, miód czy dżem muszą spełniać kryteria dotyczące ograniczeń ilości przewożonych płynów.

Więcej na temat przewożenia jedzenia w samolocie pisaliśmy w naszym wpisie Co zabrać do samolotu do jedzenia?

Jedzenie, samolot
Co wziąć do jedzenia do samolotu

Ograniczenia wwożenia produktów spożywczych mogą jedynie dotyczyć wybranych krajów, np. do USA nie wolno wwozić wielu produktów żywnościowych, szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego i niektórych owoców, podobnie wygląda sytuacja w Australii i Nowej Zelandii. W krajach muzułmańskich należy uważać na przywożenie wieprzowiny.

Czy można mieć alkohol w bagażu podręcznym?

Na to pytanie odpowiedzieliśmy częściowo wcześniej, ale przypominamy, iż napoje alkoholowe podlegają takim samym zasadom jak inne płyny, zatem mogą mieć jedynie 100 ml. Chyba, że kupimy je w strefie bezcłowej, wtedy jedynym ograniczeniem są przepisy celne.

fot. Strefa wolnocłowa na lotnisku

Podróżując do krajów UE możecie mieć ze sobą 10 litrów wódki, jednak w przypadku podróży poza UE limit ten jest zmniejszony dziesięciokrotnie. Uważajcie także gdy lecicie do krajów muzułmańskich (np. planujecie urlop na Malediwach), gdyż do niektórych krajów nie wolno przywozić alkoholu.

Przewożenie e-papierosa i liquidów

Z przyjemnością zaciągacie się dymkiem z e-papierosów i również na urlopie nie będziecie się mogli przed tym powstrzymać? Nie musicie, bo w waszym podręcznym bagażu może się znajdować e-papieros, ograniczenie dotyczy jedynie liquidów, które muszą spełniać kryteria płynów – 100 ml objętości. Jednocześnie przypominamy, iż używanie e-papierosa jest w samolocie zabronione!

Jaki sprzęt elektroniczny można zabrać na pokład samolotu?

Wszystkie urządzenia elektroniczne, np. telefon, tablet czy aparat fotograficzny możecie mieć ze sobą. Uchroni je to przed zgubieniem, czy uszkodzeniem. W trakcie kontroli musicie wyciągnąć je z torby czy walizki podręcznej i osobno położyć do prześwietlenia. W zależności od linii lotniczych będziecie mogli np. laptopa przewozić w osobnej torbie lub też będzie konieczność zapakowania go do jednej dozwolonej walizki. Tutaj jednak zdarzają się wyjątki. Jakiś czas temu na pokład samolotów nie można było wnosić telefonów Samsung Galaxy Note 7 – ze względu na powszechnie występujący problem wybuchających baterii.

Ostre, niebezpieczne przedmioty niedozwolone w bagażu podręcznym

Pakując podręczną torbę czy plecak pamiętajcie, aby nie wkładać do niej żadnych przedmiotów z ostrymi zakończeniami. Panie powinny przełożyć pilniczki, nożyczki do bagażu głównego, a panowie brzytwy, żyletki, czy też składane, turystyczne noże. Przez kontrolę bezpieczeństwa nie przejdzie także parasolka ze szpikulcem oraz statyw do aparatu z ostrymi krawędziami. Klucze do mieszkania zazwyczaj nie wzbudzają zainteresowania celników, chyba że brelok jest ostro zakończony.

Inne przedmioty, których nie można zabrać na pokład samolotu

Na pokład samolotu nie można wnosić także innych przedmiotów powszechnie uznawanych za niebezpieczne, zatem np. środków chemicznych, płynów łatwopalnych, materiałów wybuchowych, broni (także w formie zabawki) i pocisków, przedmiotów mogących wywołać ogień (np. zapałki, zapalniczka), narzędzi (np. piła, śrubokręt, młotek) itp.

Przeczytaj rownież: Jaki bagaż kupić na wyjazd urlopowy?

W walizce podręcznej nie możecie mieć także drutów i szydełka, a także harpunów i włóczni. Miłośnicy broni białej czy używanej w różnych sztukach walki muszą się także rozstać ze swoimi gadżetami. Zadbajcie również o to, by wasze dzieci nie miały ze sobą żadnych zabawek w kształcie pistoletu (np. pistoletu na kulki). Przewożenie sztućców czy zestawów do szycia z małymi igłami zależy od oceny osoby kontrolującej – dla spokoju lepiej włożyć je do głównej walizki.

Gdzie możecie szukać dodatkowych informacji na temat ograniczeń przewozu rzeczy w bagażu podręcznym?

Nie jesteście pewni, czy wybrany przedmiot można przewozić, a w naszym poradniku nie było o nim mowy, zatem warto zapoznać się z regulaminem przewozu bagażu podręcznego wybranej linii lotniczej, którą będziecie podróżować, np.: LOTLufthansaRyanairWizz Air.

Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego znajduje się także lista przedmiotów ogólnie uznanych za niebezpieczne, których posiadanie na pokładzie samolotu mogłoby zagrozić bezpieczeństwu pasażerów.

Pamiętajcie przy tej okazji, że w tanich liniach lotniczych są dość restrykcyjne ograniczenia co do wymiarów bagażu podręcznego. Koniecznie zapoznajcie się każdorazowo z ich ograniczeniami w danej linii lotniczej.

fot. Wielkość bagażu podręcznego

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku?

Na koniec pragniemy wam przypomnieć, jak przebiega kontrola bezpieczeństwa. Musimy mieć pod ręką paszport/dowód osobisty oraz bilet lotniczy. Przed podejściem do osoby kontrolującej należy włożyć swój bagaż podręczny do plastikowego pojemnika na taśmie. Wyciągamy z torby wszelkie urządzenia elektroniczne: telefon, tablet, itp. Kolejno nasz bagaż zostanie prześwietlony, a my zostaniemy poproszeni o przejście przez bramkę bezpieczeństwa, która wykrywa wszelkie metalowe przedmioty. Aby nie tracić czasu warto wcześniej opróżnić kieszenie (aby nie było w nich drobnych monet, kluczy). Jeśli mamy metalowe elementy ozdób (pasek, zegarek, pierścionki, kolczyki, okulary) także należy je położyć do prześwietlenia.

Do plastikowego pojemnika wkładamy również bluzy, swetry, czapki, kapelusze, które mamy założone na sobie. W razie uaktywnienia się bramki, możecie zostać poproszeni o ściągnięcie butów i kolejny raz będziecie musieli przejść przez nią. Gdyby bramka nadal sygnalizowała obecność metalu personel skontroluje was manualnie.
W przypadku podróży z dziećmi, kiedy zabieracie na pokład wózek (np. tzw. spacerówkę), to należy z niego wyjąć dziecko, a złożony położyć na taśmie w celu prześwietlenia. Małe dzieci przenosimy ze sobą przez kontrolę, a starsze muszą przechodzić same.

Czasem osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo może wyrywkowo sprawdzać niektórych turystów na obecność materiałów wybuchowych czy narkotyków. Mogło się przecież zdarzyć, iż przypadkowo (bez naszej wiedzy) mieliście przypadkowy kontakt z narkotykami i został ślad na bagażu podręcznym. Za pomocą specjalnych testów paskowych służby poszukują też śladów materiałów wybuchowych na dłoniach, paskach i urządzeniach mobilnych.

Powyższe informacje powinny się wam przydać do sprawnego i bezstresowego przechodzenia przez kontrolę bagażową. Jednocześnie pozwolą wam uniknąć przykrych niespodzianek np. konieczności wyrzucenia pamiątkowego zestawu do pedicure, który akurat chcieliście zabrać w bagażu podręcznym.

Wakacje w Bułgarii