Bagaż podręczny – podstawowy bagaż w podróży. Jeśli planujecie krótki wyjazd, np. city break samolotem to warto zabrać ze sobą wyłącznie bagaż podręczny. Podróżowanie z samym bagażem podręcznym ma swoje zalety – oszczędzacie sporo czasu, bowiem nie musicie być na lotnisku przynajmniej 2 godziny wcześniej przed wylotem oraz po przylocie nie czekacie na walizki. Ponadto, jeśli podróżujecie tanimi liniami, nie ponosicie żadnych dodatkowych opłat za taki bagaż (o ile oczywiście spełni on kilka wymagań – o czym również w dzisiejszym wpisie).
Stosując się do naszych wskazówek z pewnością unikniecie niepotrzebnego stresu i ewentualnych problemów podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Dowiecie się m.in. co i jak możecie spakować do swojego bagażu podręcznego oraz jakie wymagania musi on spełniać.
Bagaż podręczny – jaki wybrać – torbę czy walizkę kabinową?
Zanim zaczniecie przygotowania do podróży, warto zastanowić się, do czego chcecie spakować swoje rzeczy? Czy lepiej zabrać ze sobą torbę materiałową, a może idealnie sprawdzi się stabilna walizka? Wszystko zależy od tego, na jak długo lecicie i jakie rzeczy zamierzacie przewozić ze sobą.
Przeczytaj również: 10 najważniejszych rzeczy, które warto zabrać do samolotu
Jeśli wybieracie się na 1-3 dni i nie będziecie mieć żadnych ciężkich przedmiotów to dobrym rozwiązaniem okaże się torba podróżna. Torba jest lekka, a zatem możecie do niej spakować więcej rzeczy niż do walizki. Bardzo często torby podróżne mają liczne kieszenie boczne, dzięki czemu odpowiednio rozmieścicie drobne przedmioty.
Torbę możecie także złożyć do małych rozmiarów, gdy będzie niepotrzebna. Zaletą torby jest także bezproblemowe włożenie jej do luku bagażowego nad Waszymi głowami w samolocie lub też do bagażnika w autokarze, nawet jeśli są one pełne. Bowiem torba jest plastyczna i da się ją zawsze delikatnie upchać tu czy tam.
Torby podróżne mają jednak jedną zasadniczą wadę – musicie je nieść na ramieniu lub w ręce, a zatem przy dłuższych dystansach zdecydowanie rekomendujemy wygodną walizeczkę na kółkach, którą wystarczy ciągnąć. Oczywiście są też torby na kółkach, ale takie pośrednie rozwiązanie nie jest wygodne – ma wówczas mankamenty i torby i walizki.
Walizka kabinowa – co to znaczy i jakie są jej rodzaje
Walizka kabinowa to mała walizeczka, której wymiary pozwalają ją zabrać na pokład samolotu. Różne linie lotnicze mają różne wytyczne co do wymiarów walizek kabinowych. Taki mały bagaż umieszcza się na czas lotu w schowkach na głowami pasażerów. Większe walizki natomiast powyżej w/w parametrów należy nadać do luku bagażowego i nie można ich przewozić na pokładzie samolotów.
W przypadku walizek kabinowych macie do wyboru miękkie lub twarde. Te pierwsze są bardziej elastyczne i mogą posiadać dodatkowe kieszonki, do których wygodnie schowacie np. bilet lotniczy, gazetę, itp. Miękkie walizki niestety szybciej się brudzą i ulegają uszkodzeniom (przetarciom).
Twarde walizki są wykonane tworzyw sztucznych (np. ABS, polipropylenu) odpornych na uszkodzenia mechaniczne – pęknięcia i wgniecenia, a nawet rozcięcia oraz są zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu.
Wybierając walizkę, koniecznie zwróćcie uwagę na kółka. W podróży, a w szczególności w samolocie doskonale sprawdzą się koła obracające się o 360 stopni, ponieważ taki bagaż możecie lepiej prowadzić i manewrować nim podczas przechodzenia wąskimi alejkami na pokładzie. Bagaż podręczny do samolotu powinien również mieć bezpieczne zamknięcie na szyfr oraz wygodną, ergonomiczną, składaną rączkę.
Przeczytaj również: Czym jest bagaż podręczny a czym bagaż rejestrowany
Wymiar bagażu podręcznego – są różne i zależą od linii lotniczych
Politykę bagażową linii lotniczych najlepiej określa stwierdzenie „bagaż bagażowi nierówny”, bowiem rozmiar bagażu podręcznego niestety nie wszędzie jest taki sam. Różnica może wynosić nawet 1 czy 2 cm (a to wbrew pozorom może czasami mieć znaczenie).
Dodatkowo linie lotnicze często zmieniają swoje kryteria. Nawet jeśli niedawno lecieliście daną linią to i tak warto upewnić się, czy Wasz bagaż będzie odpowiadał aktualnym kategoriom.
Z reguły linie lotnicze za darmo umożliwiają zabranie 1 bagażu podręcznego o wymiarach ok. 50x40x20 cm. Pamiętajcie, że wymiary te uwzględniają także kółka i uchwyty! Dopuszczalna waga to najczęściej zakres między 8 a 10 kg.
Niektórzy przewoźnicy pozwalają także, aby turyści na pokład samolotu mogli zabrać za darmo drugi mały bagaż np. damską torebkę, męską saszetkę lub torbę z aparatem fotograficznym.
Niestety nie jest to reguła i może się zdarzyć, że linia będzie oczekiwać aby tego typu rzeczy mieściły się w jednym bagażu podręcznym.
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, bagaż podręczny musi spełniać określone wymagania przewoźnika dotyczące rozmiaru.
Niektóre linie (takie jak np. Ryanair i Wizzair) oferują możliwość dokupienia dodatkowego, nieco większego bagażu podręcznego wraz z usługą pierwszeństwa wejścia na pokład – np. jest to opcja WIZZ Priority W takim na przykład przypadku podróżni mogą oprócz jednej bezpłatnej sztuki bagażu podręcznego (maks. wymiary: 40 x 30 x 20 cm) zabrać na przykład także podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze do 10 kg.
Jaki wymiar bagażu podręcznego – najpopularniejsze linie:
- wymiar bagażu podręcznego Ryanair – 1 darmowy bagaż podręczny (mała torebka lub plecak o maksymalnych wymiarach 40 x 25 x 20 cm, oraz dodatkowo płatna 1 sztuka większego bagażu podręcznego (duży plecak lub torba podróżna o wadze do 10 kg i maksymalnych rozmiarach 55 x 40 x 20 cm) w ramach usługi pierwszeństwa wejścia na pokład;
- wymiar bagażu podręcznego Wizzair – linia ta rozróżnia 2 rodzaje bagażu podręcznego i tak są one określone opisane jako bagaż podręczny lub podręczna walizka na kółkach. I tak – bagaż podręczny, do 10 kg o maksymalnym rozmiarze 40 x 30 x 20 cm (co ważne – bagaż ten musi zmieścić się pod fotelem pasażera (np. może to być plecak na laptopa, damska torebka lub plecaczek). Natomiast podręczna walizka na kółkach może mieć wagę również maksymalnie do 10 kg, a wymiary nie większe niż 55 x 40 x 23 cm (taka walizeczka musi zmieścić się w schowku nad fotelami);
- wymiar bagażu podręcznego LOT – ilość bagażu jest uzależniona od klasy, którą podróżujecie oraz długości lotu, np. w klasie Business przysługują 2 sztuki darmowego bagażu (1.: maksymalna waga do 8 kg i rozmiar do 55 x 40 x 23 cm, 2.: damska torebka, mały plecak lub torba na laptopa o maksymalnych wymiarach 40 x 35 x 12 cm) – loty po Europie oraz na Bliski Wschód, jeśli podróżujecie klasą Economy to możecie zabrać ze sobą jedynie 1 bagaż o wadze do 8 kg i wymiarach 55 x 40 x 23 cm;
- wymiar bagażu podręcznego Lufthansa – tak jak w przypadku LOT-u w zależności od klasy, możecie zabrać jedną lub 2 walizki podręczne. Standardowo przewidziana jest jedna sztuka bagażu: walizka na kółkach, bagaż kompaktowy, składany wózek dziecięcy lub składana torba ubraniowa – lub też dwie sztuki bagażu w przypadku podróży w klasie Biznes lub Pierwszej. Wymiary bagażu podręcznego: maks. 55 x 40 x 23 cm oraz rozmiar toreb na odzież: maks. 57 x 54 x 15 cm. Każda walizka może mieć maksymalnie 8 kg;
- wymiar bagażu podręcznego Eurowings – czyli tania linia należąca do koncernu Lufthansy, pozwala na zabranie jednego bagażu kabinowego o maksymalnej wadze 8 kg i maksymalnych rozmiarach wynoszących 55 cm x 40 cm x 23 cm. Jeśli wykupicie opcję BEST to będziecie mogli zabrać nie 1, a 2 sztuki bagażu kabinowego. Laptop czy torba z laptopem powinny znajdować się w podstawowym bagażu podręcznym;
- wymiar bagażu Emirates i Quatar – w tym przypadku musicie się liczyć z niewielkim bagażem podręcznym (55 x 38 x 20 cm – Emirates oraz 50 x 37 x 25 cm Quatar), gdyż dopuszczalna waga to jedynie 7 kg. W ramach biletu Economy Premium pasażerowie linii Emirates mogą zabrać walizkę do 10 kg;
- największy bagaż zabierzecie lecąc Air France – w ramach standardowego biletu ekonomicznego możecie mieć walizkę o wymiarach rozmiar 55 x 35 x 25 cm oraz wadze do 12 kg! Klasa biznes pozwala na zabranie aż 2 sztuk darmowego bagażu o maksymalnej łącznej wadze 18kg.
Jaki dodatkowy bagaż możecie zabrać bez opłat na pokład samolotu?
Jeśli podróżujecie z maluszkiem to nie musicie płacić dodatkowo za zabranie ze sobą nosidełka, fotelika samochodowego czy też składanego wózka dziecięcego.
Szczególnie podróże z małymi dziećmi są wymagające i tutaj warto zadbać o odpowiedni do podróży rodzaj wózka – zdecydowanie nie powinna to być wieloelementowa gondolka 😉
Przeczytaj również: Jaki wózek zabrać na wyjazd z dzieckiem
Osoby niepełnosprawne, mające problemy z poruszaniem się mogą darmowo mieć na pokładzie samolotu urządzenia ułatwiające poruszanie się, takie jak wózki inwalidzkie, chodziki, sprzęt ortopedyczny.
Jak spakować bagaż podręczny
Część osób zastanawia się, czy możliwe jest spakowanie się w mały bagaż podręczny na krótki wyjazd? Możecie nam wierzyć, że tak, wystarczy pamiętać o kilku zasadach, o których szerzej opowiemy w dalszej części naszego artykułu.
Zacznijmy od podstawowej reguły – dużych objętościowo rzeczy (kurtkę, buty do trekkingu, gruby sweter, bluza, szal) nie należy pakować do bagażu. Zajmują sporo przestrzeni w walizce i swoje ważą, dlatego warto je mieć ubrane na sobie, przynajmniej do momentu, gdy wsiądziecie do samolotu.
Planując wycieczkę, koniecznie zapoznajcie się z panującą w wybranej przez Was destynacji pogodą. Zminimalizujcie w ten sposób ilość niepotrzebnych ubrań – jeżeli lecicie na wakacyjny weekend do Włoch to lekkie ubrania wystarczą w zupełności, zawsze gdybyście potrzebowali dodatkowej koszulki możecie ją nabyć na miejscu.
Starajcie się tak kompletować ubrania, aby można je było bez trudu łączyć ze sobą, np. jednolite spodnie czy spódnica będą pasować do różnych bluzek. W trakcie pakowania mogą przydać się tzw. worki kompresyjne, dzięki którym zmniejszycie objętość spakowanych ubrań – nawet o połowę! Polecamy, aby zamiast 1 dużego worka kupić kilka małych, gdyż dzięki temu szybciej znajdziecie potrzebne przedmioty.
Jak spakować ubrania do bagażu podręcznego? Zamiast składać – roluj!
Jeśli zawsze wkładaliście do bagażu ubrania poskładane w równą kostkę to mamy dla Was złą wiadomość, bowiem aby zaoszczędzić sporo miejsca należy je rolować!
Ten sposób sprawdzi się w przypadku codziennej, sportowej odzieży, natomiast strój biznesowy, czyli płaszcze, koszule i marynarki należy ułożyć płasko na dnie walizki. Do dodatkowej pary butów możecie do środka włożyć np. skarpetki czy drobne przedmioty, tym samym wykorzystacie każdą przestrzeń.
Potrzebne w czasie podróży rzeczy trzymajcie na górze bagażu podręcznego
Choć jest to oczywiste, to bardzo często zapominamy, aby potrzebne rzeczy, z których będziecie korzystać na lotnisku czy w drodze do hotelu umieścić na górze bagażu, w łatwo dostępnym miejscu. Są to np. ciepła bluza, powerbank, książka, czasopisma, itp.
Przewożenie elektroniki w samolocie
Obecnie prawie każdy podróżny ma ze sobą przynajmniej 1 sprzęt elektroniczny. Niezależnie od tego czy będzie to smartfon, tablet, aparat fotograficzny czy też kamera musicie mieć także pasującą do niego ładowarkę. W podróży przyda się także powerbank – gdybyście nie mieli możliwości podłączenia się do tradycyjnego kontaktu.
Przeczytaj również: Power bank – czy można wziąć do samolotu i używać w trakcie lotu?
W trakcie kontroli na lotnisku pamiętajcie, że wszystkie te elektroniczne gadżety muszą zostać prześwietlone, dlatego dobrze mieć je na wierzchu.
Elektronika w trakcie podróży lotniczej musi być przewożona w bagażu podręcznym.
Jak przewozić kosmetyki w samolocie
Do bagażu podręcznego możecie zabrać maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 mililitrów. Jeśli koniecznie chcecie zabrać ze sobą ulubiony balsam, szampon czy żel pod prysznic to macie dwie możliwości: możecie kupić w drogerii mini wersję danego produktu lub też przelać do nabytych wcześniej mniejszych pojemników. Takie mniejsze pojemniczki można bez problemu kupić.
Przeczytaj również: Jak przewozić kosmetyki w samolocie
Pamiętajcie jednak, ze w wielu hotelach możecie otrzymać darmowe żele do kąpieli czy szampony, dlatego warto zastanowić się, czy tak naprawdę musicie zabierać ze sobą konkretne kosmetyki.
Przed wylotem zorientujcie się, jakie są ceny wybranych produktów na miejscu, aby niepotrzebnie nie przepłacać, tym bardziej iż np. kremy z filtrem w popularnych kurortach w sezonie wakacyjnym mogą kosztować astronomiczne kwoty np. ok. 20 e (tyle kosztował w te wakacje krem z filtrem w lokalnych sklepikach na wybrzeżu Costa Brava).
Na koniec, zanim udacie się na lotnisko, dobrze jest sprawdzić, czy Wasz bagaż nie przekracza dopuszczalnej wagi. Jeśli nie posiadacie specjalnej wagi bagażowej to możecie użyć wagi łazienkowej.
Koniecznie przeczytajcie nasz wpis o tym Co można, a czego nie można zabierać do samolotu
Jak stwierdził Ray Bradbury „Zwiedzaj świat. To lepsze niż najpiękniejszy sen”, dlatego życzymy Wam, abyście przeżyli wspaniały czas, ciesząc się swoim wymarzonym, krótkim wypoczynkiem!