Gdy pakujecie walizkę czy torbę na urlopowy wyjazd to z pewnością znajdzie się w niej miejsce dla Waszych ulubionych kosmetyków. W przypadku podróżowania wyłącznie z bagażem podręcznym warto znać przepisy dotyczące przewozu takich artykułów, aby potem nie być zdziwionym, iż drogi flakon perfum czy balsam do ciała przymusowo znajdą się w koszu na śmieci. W jaki sposób przewozić kosmetyki w samolocie i jakie produkty możemy mieć ze sobą na pokładzie? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.
Kosmetyki w bagażu rejestrowanym
Zacznijmy od bagażu rejestrowanego, gdyż w tym przypadku sprawa jest oczywista – możecie bez obaw włożyć do niego wszystkie produkty w oryginalnych opakowaniach, nie zwracając uwagi na ich pojemność. Ogranicza Was jedynie ciężar całości bagażu. Aby Wasze kosmetyki dotarły na miejsce w idealnym stanie zadbajcie o to, aby były odpowiednio zabezpieczone. W jaki sposób? Przede wszystkim warto zgromadzić je w jednym miejscu, np. podróżnej kosmetyczce czy organizerze, który posiada kilka przegródek i kieszonek.
Produkty, które mogą się rozlać zabezpieczcie folią lub taśmą klejącą, dzięki czemu będziecie mieć pewność, iż w trakcie wstrząsów, przenoszenia bagaży na lotnisku czy też nacisku innych walizek nie dojdzie do przypadkowego otworzenia się pojemniczka i wycieku specyfików.
W przypadku kosmetyków w kamieniu, np. pudrów, cieni, róży, istnieje także niebezpieczeństwo, iż w podróży zostaną uszkodzone, rozsypią się, brudząc pozostałe rzeczy, dlatego dobrą alternatywą są ich odpowiedniki w kremie, sztyfcie lub w postaci płynnej.
Przeczytaj również: Bagaż podręczny – co można, a czego nie wolno zabierać do samolotu?
Jeśli Wasza walizka już pęka w szwach to może lepiej zrezygnować z dużych opakowań i niezbędne środki higieniczne lepiej będzie kupić na miejscu? Ponadto, bardzo często w ramach wyposażenia pokoi hotelowych turyści otrzymują miniaturowe wersje niezbędnych kosmetyków (żele do kąpieli, szampony do włosów, balsamy do ciała), z których można korzystać w czasie pobytu, tym samym niekoniecznie musicie je ze sobą zabierać.
Kosmetyki w bagażu podręcznym
Lecąc samolotem musicie szczególnie uważać na to, jakie produkt spakujecie do bagażu podręcznego, bowiem przepisy dokładnie precyzują wymaganą wielkość i ilość produktów kosmetycznych, zwłaszcza tych w płynie.
Chcecie zabrać mleczko do demakijażu, krem do rąk czy wodę toaletową? Możecie to zrobić, ale pod jednym warunkiem – pojemność każdego z opakowań nie może przekraczać 100 mililitrów, a waga wszystkich płynów musi wynosić maksymalnie 1 kilogram (ok. 1 litr objętości). Przepis ten obejmuje takie produkty, m.in. pasty, żele, aerozole (jak dezodoranty czy lakiery do włosów, suchy szampon, itp.), emulsje, olejki i oczywiście perfumy oraz wody toaletowe.
Przeczytaj również: Leki w samolocie
Pamiętajcie, że ograniczenie ilościowe co do płynów dotyczy całości Waszego bagażu – więc jak macie wodę, to ona też jest tutaj uwzględniona. Wiadomo, łatwiej wyrzucić wodę, niż perfumy, ale trzeba o tym pamiętać.
W jaki sposób można przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym?
W przypadku gdy Wasze ulubione kosmetyki znajdują się w większych buteleczkach czy pudełkach, a chcecie je zabrać ze sobą na pokład samolotu, to postarajcie się znaleźć mniejsze pojemniki, do których będziecie mogli je przelać – jeśli nie macie takich w domu to w większości drogerii możecie się zaopatrzyć w specjalne zestawy pojemniczków (na krem, pastę, płyny), w komplecie znajduje się także przezroczysta kosmetyczka spełniająca wymogi wymiarów większości linii lotniczych (20×20 centymetrów). W ten sposób zabierzecie ulubione kosmetyki bez konieczności kupowania miniaturek.
Wiele osób z przyzwyczajenia pakuje kosmetyki do niewielkiego kuferka lub kosmetyczki i to jest podstawowy błąd, bowiem produkty te muszą się znajdować w przezroczystej torebce (na przykład strunowej) lub kosmetyczce wykonanej z transparentnego materiału.
Radzimy, abyście tak spakowali swój bagaż podręczny, aby woreczek z kosmetykami był pod ręką, gdyż w trakcie odprawy zostaniecie poproszeni o jego wyjęcie do kontroli bezpieczeństwa.
Czego lepiej nie zabierać ze sobą do samolotu w swojej kosmetyczce?
Zwłaszcza panie powinny zwrócić uwagę, aby takie ostre akcesoria, jak np. pęsety i nożyczki do paznokci zostały włożone do głównego bagażu, gdyż w przeciwnym razie również zostaną zarekwirowane w trakcie kontroli bezpieczeństwa. Jeśli chcecie mieć ze sobą pilnik do paznokci to zamiast pilnika metalowego lepiej weźcie bezpieczniejszy (i lepszy dla paznokci) odpowiednik ze szkła lub papieru. W bagażu podręcznym mogą się znaleźć golarki jednorazowego użytku, pod warunkiem, że posiadają osłonkę na ostrzach.
Pielęgnacja ciała w czasie lotu – jakie zabrać materiały kosmetyczne?
Niezależnie od tego, czy Wasz lot będzie trwał 1, 3 czy 8 godzin należy się odpowiednio do niego przygotować. Mamy na myśli zabranie ze sobą odpowiednich kosmetyków, które pozwolą Wam zachować świeży wygląd.
Przed wszystkim zadbajcie od swoją skórę, gdyż powietrze w samolocie cechuje się znacznie niższą wilgotność od tego na zewnątrz. Tuż przed lotem nałóżcie na twarz krem nawilżający, gdyż dzięki temu zapobiegniecie jej odwodnieniu. Do torby podręcznej warto zabrać chusteczki odświeżające, najlepiej uniwersalne, do rąk, twarzy i ciała.
Przyjemne odświeżenie przyniesie Wam także nieduża woda termalna w sprayu, dzięki której unikniecie dyskomfortu towarzyszącego odwodnieniu skóry. Jeśli wiecie, iż na pokładzie samolotu będzie spożywać posiłek to warto mieć ze sobą szczoteczkę do zębów i pastę.
Przeczytaj również: Co zabrać do samolotu do jedzenia?
Osoby noszące soczewki kontaktowe w czasie podróży powinny wybrać tradycyjne okulary, które nie wysuszą oczu. Warto też wiedzieć, że płyn do soczewek również zostanie wliczony w poczet kosmetyków, w przeciwieństwie do kropli do oczu, których można używać podczas lotu, bo są traktowane jako lek.
O czym jeszcze warto pamiętać, pakując kosmetyki na podróż samolotem?
Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zabieranie ze sobą kosmetyków, typu 2w1, gdyż dzięki temu oszczędzacie sporo miejsca w walizce. Uniwersalny krem na noc i dzień, żel do mycia i szampon czy kremy BB lub CC łączące pielęgnację z makijażem to tylko kilka przykładów takich produktów.