Wycieczka jednodniowa. Dłuższe dni i ciepła, słoneczna pogoda zachęcają do aktywnego spędzania czasu wolnego. Gdy z różnych powodów nie możecie pozwolić sobie na dłuższe wakacje, nie pozostaje Wam nic innego jak zadowolenie się krótkim wypadami na jeden lub dwa dni. W jaki sposób zorganizować taką wycieczkę, aby maksymalnie wykorzystać czas i na co zwrócić uwagę? W naszym artykule znajdziecie garść pomocny porad. Zachęcamy do lektury.
Znalezienie taniego przewoźnika
W przypadku podróży na 1 dzień dobrym pomysłem będzie transport zbiorowy, np. koleją lub autobusem. Gdy będziecie mieć szczęście to możecie nabyć bilet nawet za 1zł! Popularny przewoźnik Flixbus umożliwia podróżowanie nie tylko po Polsce, ale i Europie za niewielkie pieniądze. Jak trafić na takie okazje? Informacje na temat aktualnych promocji znajdziecie na oficjalnej stronie firmy oraz w mediach społecznościowych, dlatego nie zapomnijcie się zapisać na newsletter. Gdy tylko pojawią się nowe oferty od razu otrzymacie mailowe powiadomienie.
Możecie również poszukać lokalnych, małych przewoźników, którzy regularnie organizują wyjazdy np. w góry.
Transport zbiorowy ma jeszcze jedną zaletę – nie musicie się martwić i płacić za parking w miejscu docelowym, a jak wiadomo w miejscowościach turystycznych znalezienie miejsca parkingowego czasem graniczy z cudem lub też będzie Was kosztowało fortunę.
Kto rano wstaje… czyli im wcześniej wyruszycie, tym lepiej.
Mamy złą wiadomość dla osób, które nie lubią wcześnie wstawać, niestety w przypadku jednodniowych wyjazdów liczy się dosłownie każda minuta, dlatego jeśli chcecie zobaczyć jak najwięcej musicie się poświęcić i ruszyć z samego rana. Jeśli jedziecie transportem zbiorowym postarajcie się wybrać jeden z pierwszych kursów, nie warto tracić połowy dnia na dojazd do celu Waszej podróży. Alternatywnie możecie również rozważyć wczesną podróż koleją Pendolino, będzie to szybsza, ale nieco droższa opcja.
Darmowe atrakcje – jak wybrać termin jednodniowej wycieczki, aby nie przepłacać za wstępy?
Naszym zdaniem w trakcie zwiedzania danego miasta nie może zabraknąć obiektów, które przybliżają jego historię, pozwalają lepiej poznać przeszłość. Będąc w Warszawie koniecznie trzeba wstąpić do Muzeum Powstania Warszawskiego, w Krakowie zwiedzić Wawel czy Muzeum Narodowe w Sukiennicach lub Fabrykę Oskara Schindlera, we Wrocławiu zarezerwujmy czas na podziwianie Panoramy Racławickiej czy spacer po ZOO. Zwiedzanie muzeów czy zamków niestety kosztuje, ale my znamy sposób, jak można sporo zaoszczędzić – wystarczy wybrać termin naszego wyjazdu tak, aby przypadał on na dzień, w którym wejścia do tych miejsc są darmowe. Większość obiektów ma takie dni – są to np. wybrane niedziele lub poniedziałki. Przed zakupem biletu autobusowego koniecznie sprawdźcie, czy w interesującej Was atrakcji również są takie darmowe wejścia i czy przypadkiem nie trzeba wcześniej rezerwować biletów.
Opracowanie planu zwiedzania
Wiecie już kiedy chcecie jechać oraz jakie obowiązkowe punkty chcecie zobaczyć – w takim razie nie pozostaje nic innego, jak ustalenie trasy wycieczki, bo w przypadku jednodniowej wycieczki błąkanie się w kółko po okolicy będzie dla Was stratą cennego czasu. Na wirtualnej lub wydrukowanej mapce miasta zaznaczcie obiekty, które chcecie zobaczyć. Zastanówcie się, którędy chcecie iść, aby Wasza trasa była najkrótsza i obejmowała po drodze, jak najwięcej atrakcji.
Nie musicie zabierać ze sobą zwojów map czy ciężkich przewodników, wystarczy naładowana bateria w telefonie (lub dodatkowy powerbank) oraz ściągnięta na smartfona aplikacja Google Maps, dzięki czemu na pewno się nie zgubicie.
Przeczytaj również: City break – co to jest i czy warto?
Poznawanie lokalnych przysmaków
Jednodniowa wycieczka nie może ograniczać się do odhaczania kolejnych punktów na trasie zwiedzania, bowiem aby poznać miasto musicie skosztować także regionalnych rarytasów. Oczywiście, jeśli bardzo tego chcecie możecie stołować się w jednej z popularnej sieci pizzerii czy fast foodów, ale czy faktycznie ma to sens?
Przed wycieczką poszukajcie informacji na temat lokalnych, typowych dań, z których słynie odwiedzane przez Was miasto czy region. Będąc w Krakowie nie tylko obowiązkowo musicie kupić na Rynku obwarzanki, ale warto przespacerować się na żydowski Kazimierz, gdzie w Okrąglaku na środku Placu Nowego możecie kupić przepyszne zapiekanki.
Starajcie się wybierać dania, których do tej pory jeszcze nie próbowaliście i które są niejako wizytówką regionu – nie sztuką jest zamówienie standardowej pizzy.
W internecie możecie znaleźć opinie na temat lokalnych obiektów gastronomicznych, np. na TripAdvisor. Poczytajcie recenzje na temat kuchni, obsługi czy wystroju restauracji i sami zdecydujecie, gdzie chcecie zjeść.
Co warto zabrać ze sobą na wycieczkę jednodniową?
Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od tego, gdzie wybieracie się na taką wycieczkę: inne rzeczy zabierzecie na zwiedzanie miasta i jego zabytków, a inne – na górską wędrówkę. Reguła jest jednakże wspólna: Wasze ubrania muszą być wygodne i dostosowane do panujących warunków atmosferycznych. Zarówno na miejski city break, jak i w trakcie spaceru na łonie natury przyda się Wam plecak podróżny. Sprawdzi się on o wiele lepiej niż torebka, gdyż nie krępuje Waszych ruchów, pozwala zabrać więcej rzeczy i umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru bagażu, dzięki czemu nie musicie się martwić, iż po całym dniu wędrówki będą Was bolały plecy czy ramiona.
W plecaku koniecznie powinien znaleźć się zapas wody. W przypadku prowiantu wszystko zależy od tego, gdzie jesteście i czy planujecie jeść „na mieście”, czy też zadowolicie się swoimi kanapkami. Wypoczywając na łonie natury, na górskim szlaku czy też nad jeziorem o jedzenie musicie zatroszczyć samodzielnie. Oprócz wcześniej przygotowanych kanapek warto również zabrać
termos z kawą lub herbatą oraz przekąski dodające energię – owoce, orzechy czy pełnoziarniste batoniki z dużą zawartością kakao.
Możecie również wziąć ze sobą np. zrobione w domu dania obiadowe w pudełkach: zazwyczaj najlepszym wyborem są warzywa, smażone bądź pieczone mięso lub sałatka z makaronu z ulubionymi składnikami (wtedy też nie możecie zapomnieć o sztućcach, np. w wersji turystycznej, składanej).
Jak się ubrać na wycieczkę jednodniową?
Przed wybraniem odpowiedniej garderoby, musicie się zapoznać z prognozą pogody, gdyż to właśnie ona decyduje o tym, jaki strój powinniście założyć. Najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę, czyli założyć kilka warstw, które w razie potrzeby możecie zdjąć. W plecaku nie powinno zabraknąć płaszcza lub peleryny przeciwdeszczowej, nawet jeśli nic nie zwiastuje opadów. Pogoda, zwłaszcza w górach, może Wam spłatać figla. Parasol w takiej sytuacji jest niepraktyczny, szczególnie gdy zwiedzacie miasto i poruszacie się po wąskich, zatłoczonych uliczkach.
Odpowiednie obuwie i nakrycie głowy
Niezależnie od tego, czy będziecie spacerować po mieście czy też chcecie pokonywać górskie szlaki podstawą są wygodne buty. Dobrze sprawdzają się warianty trekkingowe – także w przypadku miejskiego zwiedzania. Mają one solidną podeszwę oraz są nieprzemakalne. Istotne jest również, iż stopa się w nich nie przegrzewa.
W słoneczne dni nie zapomnijcie założyć czapki lub chusty, która ochroni Was przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.
Krem z filtrem UV
Choć krem z filtrem UV kojarzy się przede wszystkim z błogim lenistwem na plaży, to także w trakcie miejskiej wycieczki czy też górskiej wędrówki musicie mieć nim posmarowane odsłonięte części ciała. Podczas wycieczki, zajęci podziwianiem widoków, zafascynowani kolorowymi kamieniczkami czy też urokliwymi uliczkami możecie nie zauważyć, że ze skórą dzieje się coś niedobrego, aż do momentu jak zacznie Was dokuczliwie piec – wtedy niestety będzie już za późno! Warto także pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniowaniem UV.
Wycieczki jednodniowe pozwalają na odkrywanie regionalnych skarbów i gwarantują masę pozytywnych emocji, jednocześnie pomagają zapomnieć o codzienności, dlatego już dzisiaj zaplanujcie taki krótki wyjazd.