Lot samolotem w ciąży - czy jest bezpieczny, kiedy można?

Lot samolotem w ciąży - czy jest bezpieczny, kiedy można?

Na temat podróżowania kobiet w ciąży samolotem krąży wiele różnych opowieści. Przyszłe mamy często wymieniają się poradami, nie zawsze powtarzając sprawdzone informacje. Co warto wiedzieć, jeśli planujemy urlop, a jesteśmy w ciąży? Czy zrezygnować z samolotu na rzecz innego środka transportu, a może po prostu wystarczy zabrać niezbędne dokumenty? Odpowiedzi na te i inne pytania przyszłe mamy (i nie tylko) znajdą w naszym artykule, dzięki czemu mamy nadzieję zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy w ciąży można latać samolotem.

Wakacje w Turcji

Czy w ciąży można latać samolotem?

Zapewne nieraz słyszeliście czy czytaliście o narodzinach dziecka, które odbyło się na pokładzie samolotu w trakcie lotu, dlatego też wiele pań z obawą decyduje się na lot samolotem w ciąży. Co więcej, często możemy usłyszeć historie o paniach z widocznym brzuszkiem, które nie zostały wpuszczone na pokład. Czy faktycznie latanie w ciąży jest bezpieczne? W przypadku, gdy ciężarna dobrze się czuje, a ciąża przebiega bez komplikacji i nie jest zagrożona to można śmiało wsiąść na pokład samolotu.

Kiedy w ciąży nie wolno latać samolotem?

Lekarze zapewniają, iż kobiety w ciąży z reguły mogą latać samolotem, jednakże z pewnymi wyjątkami. Często odradza się lot kobietom w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Wynika to z faktu, iż duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogą niekorzystnie wpłynąć na dopiero co kształtujące się organy wewnętrzne dziecka, a nawet w skrajnym przypadku wywołać poronienie, dlatego jeśli wasz lot przypada właśnie na początek ciąży to koniecznie zastanówcie się nad jego przesunięciem.

Samolot – wejście przez specjalny rękaw – bardzo wygodne, m.in. dla kobiet w ciąży

Najbezpieczniejszy czas na lot w ciąży

Idealną porą na lot, jeśli jest się w ciąży jest połowa drugiego trymestru, czyli okres między 18. a 24. tygodniem, bowiem wtedy większość narządów maleństwa jest już wykształcona, przyszła mama nie odczuwa dokuczliwych mdłości, a występujące w trakcie startu i lądowania zmiany ciśnienia nie są zagrożeniem dla płodu.

Zakaz podróżowania samolotem przez kobiety w ciąży – kogo dotyczy?

Na początku naszego wpisu wspominaliśmy o przypadkach niewpuszczenia na pokład samolotu pań z widoczną ciążą i taka sytuacja może mieć miejsce, bowiem wiele linii lotniczych wprowadziło w swoim regulaminie zapis dotyczący zakazu podróżowania przez ciężarne powyżej 34 tygodnia ciąży.

Nie należy się oburzać czy też oskarżać przewoźników o dyskryminację, gdyż w tym okresie ciąży długi lot i wynikająca z niego pozycja siedząca, z podkurczonymi nogami, może przyczynić się do wystąpienia kłopotów z krążeniem, zasłabnięć, a spore różnice ciśnienia mogą wywołać przedwczesny poród.

Niewskazane jest także podróżowanie samolotem przez panie, które spodziewają się przyjścia na świat bliźniaków lub trojaczków, ponieważ ciąże mnogie są ciążami wysokiego ryzyka.

Ile maksymalnie może trwać lot, na który decyduje się kobieta w ciąży?

Optymalny czas lotu dla pań w ciąży, niezależnie od trymestru, to nie dłużej niż trzy, maksymalnie cztery godziny w jedną stronę. Ze względu na komfort nie poleca się wypraw na drugi kraniec świata, zwłaszcza z przesiadkami. Jeśli już musicie lecieć w daleką podróż z przesiadkami to postarajcie się tak ją zaplanować, aby w jednym z miejsc na trasie był zapewniony nocleg i odpoczynek. Jest to bardzo istotne.

Jakie dokumenty muszą mieć panie będące w ciąży, które planują podróż samolotem?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż tuż przed podróżą mamy mnóstwo rzeczy na głowie: pakownie, szykowanie potrzebnych dokumentów, jednakże panie w ciąży na swojej liście rzeczy do zrobienia muszą mieć odhaczony jeszcze jeden punkt – wizyta kontrolna u swojego lekarza.

Przed 32. tygodniem ciąży nie musimy wypełniać specjalnych formularzy. W zaświadczeniu od lekarza musi być jedynie zawarta informacja o stanie zdrowia ciężarnej i o zaawansowaniu ciąży. Po 32. tygodniu ciąży należy pobrać formularz MEDIF i przesłać go co najmniej 48 godzin przed wylotem do przewoźnika, a także po przesłaniu – upewnijmy się telefonicznie czy dokument został odebrany.

Niektóre linie lotnicze chcą, aby panie miały przy sobie potrójną kopię zaświadczenia od swojego lekarza położnika, potwierdzającą przeprowadzenie badania w przeciągu 72 godzin (a najlepiej 24 godzin) przed wylotem oraz stwierdzającą, iż nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do odbycia lotu.

Na zaświadczeniu powinien także znajdować się termin przewidywanego porodu. Sama książeczka ciąży nie jest wystarczającym potwierdzeniem. Wystawione przez lekarza zaświadczenie może być w języku polskim. Gdy wybieramy się w podróż innymi liniami niż polskie to nie zaszkodzić mieć takie zaświadczenie wystawione w języku angielskim (lub przetłumaczone).

Niezbędne dokumenty umożliwiające podróżowanie kobietom w ciąży należy okazać już podczas odprawy bagażowej.

Lot samolotem w ciąży – pomocne porady w trakcie podróży lotniczej

Zazwyczaj ciężarna otrzymuje specjalne miejsce w samolocie, aby mogła komfortowo podróżować, ma sporą przestrzeń obok siebie. Przede wszystkim jednak jeśli macie możliwość wyboru miejsca to postarajcie się zarezerwować takie znajdujące się tuż przy przejściu i najlepiej blisko toalety. Siedzenie przy oknie, choć pozwala na obserwowanie wspaniałych widoków może być kłopotliwe, zwłaszcza, gdy parokrotnie w trakcie lotu będziecie chciały wyjść by udać się do toalety. Pomocne może okazać się także wykupienie opcji „priority”- pierwszeństwa, dzięki czemu możecie jako pierwsze wejść na pokład i zejść z niego również poza kolejnością.

Tanie linie lotnicze posiadają samolotu o nieco mniejszej ilości miejsca niż standardowi przewoźnicy

Nie należy zapominać o częstych spacerach i prostowaniu nóg, aby zapobiec kłopotom z krążeniem. Co pół godzin w trakcie spokojnego lotu możesz zginać i prostować nogi w kostkach. Również na siedząco poruszaj nogami tak jakbyś wchodziła po schodach.

Panie w ciąży także obowiązuje zapinanie pasów bezpieczeństwa w trakcie startu i lądowania. Jeśli masz problem z ich właściwym ustawieniem koniecznie poproś stewardesę o pomoc. Pasy muszą być zapięte na wysokości miednicy, ale nie mogą uciskać brzucha.

W samolocie panuje specyficzny klimat, jest dość sucho, a wilgotność powietrza spada do kilkunastu procent, dlatego abyś się nie odwodniła pij dużo niegazowanej wody. Jeśli nie chcesz przepłacać na pokładzie samolotu to butelkę wody niegazowanej kup w strefie bezcłowej.

Warto tutaj dodać, że podróże w tanich liniach lotniczych (np. Ryanair, Wizzair) nie będą należały do zbyt komfortowych dla pań w ciąży, ze względu na dość małą ilość miejsca dla pasażerów.

Co mówi prawo o lotach kobiet w ciąży?

Podróżowanie kobiet w ciąży w samolocie jest kwalifikowane według wymogów bezpieczeństwa jako podróż osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, o której mówi rozporządzenie (WE) nr 1107/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie praw osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej na ten temat warto przed lotem zerknąć do tego przepisu lub regulaminu linii lotniczych.

Z naszego jednak doświadczenia, to szczerze mówiąc odradzamy podróżowanie samolotem w błogim stanie. Mieliśmy kilkukrotnie niespodziewane pogorszenia samopoczucia i bliskość lekarza prowadzącego, znanego nam szpitala była pomocna. Nie jest naszym celem straszenie, ale nic się nie stanie, jak przez te kilka miesięcy odpuścimy sobie latanie i dalsze podróże. Zawsze można to nadrobić z już małym bobaskiem 😉

Wakacje w Bułgarii