Kwarantanna po powrocie z zagranicy - kiedy? Jak uniknąć?

Kwarantanna po powrocie z zagranicy - kiedy? Jak uniknąć?

Temat kwarantanny po powrocie z zagranicy do Polski z pewnością jest bardzo ważny dla większości podróżujących i planujących swoje wakacje. Z jednej strony sytuacja epidemiczna mocno ogranicza nam podróżowanie, z drugiej tęsknota za chęcią spędzania urlopu zagranicą, oderwania się od codzienności sprawia, że jednak wyjeżdżamy i to często bardzo daleko, co ostatnio np. widać po zainteresowaniu egzotycznymi wyjazdami na Zanzibar, do Dominikany, Meksyku.

Wakacje w Turcji

Każdy kto teraz podróżuje, wśród pytań jakie zadaje w biurach podróży zawsze część dotyczy tematu kwarantanny po przyjeździe do Polski, wracając z wymarzonego urlopu. Jak to jest – kogo obowiązuje izolacja, ile obowiązuje, czy można jej uniknąć? O tym dzisiaj. Miłego czytania.

Zanzibar - bardzo ciekawa opcja na egzotyczne wakacje
Zanzibar – modny ostatnio kierunek, nawet przy ograniczeniach w podróżach

Kto podlega kwarantannie po powrocie do Polski?

Wszystkie osoby, które wracają z podróży zagranicznych transportem zbiorowym (np. samolotem) podlegają obowiązkowej kwarantannie. W takim przypadku, jeżeli polecicie na zagraniczny urlop, to ten obowiązek dotyczyć będzie również Was (są wyjątki, o których nieco dalej). Musicie więc liczyć się z dodatkowym czasem, jaki przyjdzie Wam spędzić w domu na „izolacji” po powrocie, która niejako jest w pakiecie takiego wyjazdu.

Osoby, które mają wolne zawody, mogą pracować z domu, praktycznie nie mają co się przejmować, da się to wytrzymać, za koszt miłego wypoczynku. Gorzej niestety mają osoby, które po urlopie powinny wrócić od razu do pracy. Tu można trafić na brak wyrozumiałości ze strony pracodawcy…

Jak długo trwa kwarantanna po powrocie do Polski? Po przyjeździe do kraju będziecie musieli odbyć 10-dniową kwarantannę.

Kogo nie obowiązuje kwarantanna po powrocie zza granicy?

Jeżeli podróżujemy prywatnymi środkami transportu – autem, kamperem, to nie podlegamy kwarantannie po powrocie. Jeżeli jednak, tak jak wspomnieliśmy, wracacie do Polski transportem zbiorowym, to taką izolację musicie odbyć. Na szczęście nie zawsze.

Istnieją również możliwości uniknięcia kwarantanny, gdy:

  • wykonacie tuż przed powrotem do Polski test na koronawirusa i wynik będzie negatywny, warunkiem jest aby test został wykonany przed przekroczeniem granicy,
  • jesteście zaszczepieni. (Ważne pytanie: Czy wystarczy być zaszczepionym 1 dawką w przypadku szczepionek na koronawirusa, które składają się z 2 dawek? Otóż musicie być zaszczepieni obiema dawkami, inaczej obowiązek kwarantanny dalej jest).

W tych dwóch powyższych przypadkach jesteśmy z tego obowiązku zwolnieni i możemy normalnie funkcjonować.’

Przeczytaj również: Gdzie można polecieć bez testów na koronawirusa?

Przy tej okazji warto wspomnieć, że test na koronawirusa jeszcze zagranicą należy wykonać tuż przed powrotem. Wiąże się z nim jednak pewne ryzyko, o którym warto abyście wiedzieli – tj. jak wyjdzie Wam test pozytywny to nie będziecie mogli wrócić do Polski i zostaniecie poddani kwarantannie w kraju, w którym przebywacie. Co jeszcze ważniejsze, ubezpieczenia nie obejmują takiego wariantu i za ten wydłużony pobyt będziecie musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem, które zaczynają pojawiać się na polskich lotniskach (ale nie wszystkich – stan na 25.02.2021r.), są możliwości wykonania testów jeszcze przed przekroczeniem odprawy paszportowej. Taką opcję macie np. na lotnisku w Pyrzowicach (musimy tutaj jednak doprecyzować, że z takiej możliwości mogą skorzystać jedynie osoby wracające z krajów spoza strecy Schengen). Niemniej daje to już trochę możliwości podróżowania i uniknięcie w konsekwencji kwarantanny po przyjeździe (np. wracając z Turcji, Egiptu, Dominikany, Zanzibaru).

Mamy nadzieję, że obecna sytuacja będzie się poprawiać i już niedługo wrócimy do normalnego podróżowania.

Wakacje w Bułgarii