Workation - co to jest? Czy to dla mnie?

Workation - co to jest? Czy to dla mnie?

Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić pracę pod palmami, gdy siedząc po parasolem, tworzycie kolejne raporty i analizujecie przesłane przez szefa dane? W tle piaszczysta plaża, odgłosy fal i skrzeczących mew. Choć w takich niecodziennych warunkach niektórym z trudnością przyjdzie skupić się nad wypełnieniem pracowniczych zadań, to coraz więcej firm i przedsiębiorców oferuje swoim pracownikom pracę w tak egzotycznym otoczeniu. Ten nowoczesny trend nazywa się workation (od angielskich słów „work” – praca i „vacation” – wakacje), po polsku: pracowakacje lub pracowczasy. Na czym polegają pracowakacje i czy takie połączenie pracy i wakacji faktycznie ma sens? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.

Wakacje w Turcji

Workation – czym jest i czy można efektywnie łączyć pracę z odpoczynkiem?

Nie ma jednej, ogólnej definicji, w jaki sposób odbywa się podział pracy i odpoczynku na pracowakacjach, niekoniecznie będzie to 50 do 50 proc., gdyż tak naprawdę wszystko zależy od naszej samodyscypliny oraz wymagań i oczekiwań pracodawcy. Jedni wolą wcześnie wstać, popracować, by szybciej cieszyć się relaksem na plaży czy na basenie, inni natomiast skorzystają z dłuższej drzemki, ale przez to będą musieli pracować także do późna. Organizacja pracy może również zależeć od strefy czasowej, gdyż być może będziecie musieli dostosować się do Waszego klienta.

Workation
Wakacje w pracy – luksus czy opcja dla każdego?

Pracowakacje nie są zatem tradycyjnym urlopem i tak też należy je traktować, bowiem jeśli macie jeszcze niewykorzystany tydzień wolnego, to raczej nie należy go łączyć z jednoczesną pracą.

Workation to bardziej sposób na przełamanie biurowej rutyny, metoda, która pomoże nam opóźnić zjawisko „burn out’u”- wypalenia zawodowego oraz pobudzi szare komórki do działania.

Bardzo często zmiana otoczenia korzystnie wpływa na ogólną kreatywność, samopoczucie i produktywność pracowników.
Tym bardziej, jeśli workation dotyczy określonej grupy, np. danego działu, co jednocześnie buduje poczucie wspólnoty i jedności, gdyż po wypełnieniu obowiązków pracownicy mogą razem spędzać czas czy np. są organizowane wycieczki.

Pracowakacje w polskich realiach – nierealna mrzonka czy zapowiedź nadchodzących zmian?

Pracowakacje to trend stosunkowo nowy i w polskich realiach nieczęsto spotykany, ale być może za kilka lat będzie on tutaj równie popularny jak na Zachodzie. Agencja Bloomberg uznała taką formę pracy w ubiegłym roku za najgorętszy wakacyjny trend. Jak podają statystyki opublikowane w raporcie MBO Partners, z workation korzysta teraz ok. 10 mln Amerykanów, a 19 mln kolejnych chciałoby być w przyszłości cyfrowym nomadą. Przeważnie na pracowakacje wybierają się przede wszystkim freelancerzy i przedsiębiorcy, ale bywa, iż wyjeżdżają na nie nawet całe firmy.

Odnosząc te dane do polskiego rynku, badania Grant Thornton wskazują, że 75 proc. pracowników chciałoby pracować w ten sposób.

A zatem polski pracownik również chętnie skorzystałby z możliwości pracy w urlopowej destynacji.
Warto jednak jasno zaznaczyć, iż nie można utożsamiać pracowakacji z typowym urlopem all inclusive, bo są to raczej wakacje w pracy niż praca w wakacje.

Równowaga między pracą a odpoczynkiem

Czy chcielibyście pracować, będąc np. w wakacyjnym kurorcie? Przygotowujecie potrzebne dokumenty lub przeprowadzacie rozmowy z ważnym klientem online, jednocześnie mając zachwycający widok na ocean? A po 17.00 wyłączacie firmowego laptopa i dołączacie do turystów, którzy pluskają się w morzu albo zwiedzają pobliskie miejscowości.

Brzmi wspaniale?

I tak właśnie może być. Praca z atrakcyjnego miejsca może motywować do szybszego wykonywania zadań, tym samym, do zachowania równowagi między życiem zawodowym i pracą. Gdy macie do dyspozycji takie udogodnienia jak basen, siłownia to szkoda tracić czas na nadgodziny, a wymagane zadania będziecie chcieli odhaczyć w możliwie najkrótszym czasie.

Przeczytaj również: Jak na urlopie nie myśleć o pracy 🙂

W ciągu dnia dacie z siebie wszystko, ale w zamian po południu możecie odpoczywać i cieszyć się wakacyjnym klimatem!

Zalety pracowakacji – zyskuje pracodawca i pracownik

Firmy, które skorzystały z takiej formy, zapewniają, iż dzięki pracowakacjom polepszyły się stosunki i relacje w zespole oraz organizacja pracy, gdyż pracownicy byli zmotywowani do szybkiego i efektywnego działania. Praca zdalna w ramach workation doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które mają elastyczny czas pracy albo działają projektowo, gdyż w dowolny sposób można ustalić sobie plan dnia.

Workation
Wakacje w pracy – to dobra opcja, ale nie dla wszystkich

Jakie są minusy pracowczasów?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, najważniejsza jest odpowiednia organizacja dnia, gdyż to od niej zależy powodzenie w pracy i zadowolenie z odpoczynku. Co trzeba przyznać, musicie wykazać się niemałą samodyscypliną.

Musicie być bardzo zmotywowani i mieć silną wolę, by nie dać się omamić dostępnym na wyciągnięcie ręki atrakcjom. Pracowakacje na pewno nie są dla osób, które odwlekają, opóźniają lub przekładają zadania w czasie (jest to prokrastynacja), bowiem w efekcie Wasz wyjazd może zakończyć się katastrofą, ciągłym stresem i niezadowoleniem przełożonych.

Niektórzy pracując w takich niecodziennych warunkach będą sfrustrowani, poirytowani właśnie wakacyjnym klimatem. Tym samym ich myśli będą odpływać, co przełoży się na dłuższy czas wykonywania zadań.

Dodatkowo, gdy pojawią się takie trudności jak szybkość łącza internetowego (lub brak internetu), problemy z aklimatyzacją, albo zmiana czasowa (gdy musimy się dostosować do strefy czasowej klienta i przeprowadzamy rozmowę w środku nocy) możemy się czuć jeszcze bardziej zmęczeni i zniechęceni.

Pracowakcje są na tyle nowym zjawiskiem, iż niestety prawnie nie jest jeszcze uregulowana np. kwestia tego, jak wygląda sytuacja w przypadku wypadku przy pracy wykonywanej za granicą.

Idealne miejsce na workation – jakie wymagania musi spełniać dany obiekt?

Miejsce, gdzie odbywają się pracowakacje musi zapewnić pracownikom zarówno komfortowe warunki do pracy (biurko, wygodne krzesło, odpowiednie oświetlenie, dostęp do internetu i telefonu), jak również możliwość odpoczynku.

Hotelowy pokój albo wynajęty apartament stanie się Waszym miejscem pracy, dlatego dobrze, aby był klimatyzowany i dobrze wyciszony, tym bardziej jeśli będziecie musieli brać udział w videokonferencjach. W przypadku realizacji zadań, np. opracowywania raportów, pisania programów czasem można sobie pozwolić na więcej luzu, np. pracując z lobby, okolicznej plaży, tarasu.

Hotel, zachowanie
Hotel lub apartament, w którym będziecie pracować musi spełniać określone warunki

Lokalizacja hotelu ma również ogromne znaczenie, gdyż najlepiej, aby dany obiekt znajdował się w takim położeniu, aby pracownicy nie musieli się martwić dalekimi dojazdami, gdy będą chcieli zwiedzać wieczorem miasto lub późną nocą będą wracać do siebie.

Pracowakacje dla większych grup raczej nie są organizowane na kempingach, w pensjonatach, hostelach lub mieszkaniach do wynajęcia, gdzie brakuje zaplecza konferencyjno-eventowego oraz odpowiedniej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Gdzie można udać się na pracowakacje?

Regiony turystyczne dostosowują się do rynku i potrzeb potencjalnych klientów, dlatego w niektórych miejscowościach powstają specjalne wioski, które umożliwiają pobyt większej ilości osób, które będą chciały odpoczywać i pracować.

W ofertach takich obiektów znajdują się m.in. miejsca noclegowe i strefy coworkingu z dostępem do wi-fi, a nawet zniżki na wybrane produkty lub usługi.

Takie wioski działają m.in. na Maderze (w okolicach Ponda do Sol), Arubie, Malcie, w Chorwacji (jest to Digital Nomad Valley Zadar – nieopodal zabytkowego miasta Zadar), w Estonii (Tallinn Digital Nomad Village) w Hiszpanii czy na Kostaryce. I na pewno z roku na rok liczba takich miejsc będzie rosnąć.

W jaki sposób znaleźć miejsce do pracy i wakacji?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest internet. Aby znaleźć wymarzone miejsce do pracy i odpoczynku — niezależnie od tego, czy ma to być w Polsce czy też za granicą — to warto zajrzeć na portale, dedykowane podróżującym pracownikom, np.:

  • workation.com
  • deskou.pl
  • pracowakacje.pl
  • slowhop.com

Zawsze można też wybrać miejsce, które jest dla Was interesujące pod pewnymi względami (np. konkretne zabytki, muzea, które chcemy odwiedzić) i wtedy szukać noclegu z szybkim i stabilnym internetem.

Przeczytaj również: Co robić na urlopie?

Pracowakacje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednakże w dobie zmian, które spowodowała pandemia, wielu pracodawców być może zdecyduje się właśnie na takie innowacyjne rozwiązanie.

Z pewnością tak pracujących osób będzie przybywać.

 

 

Wakacje w Bułgarii