Jak znaleźć tanie noclegi i nie dać się oszukać

Jak znaleźć tanie noclegi i nie dać się oszukać

Planując urlop czy nawet krótki city break, który chcecie zorganizować na własną rękę, musicie zatroszczyć się nie tylko o transport, lecz również wybrać odpowiednie miejsce noclegowe.
W jaki sposób możecie zaoszczędzić, rezerwując noclegi i jak nie dać się oszukać? W naszym wpisie znajdziecie pomocne i skuteczne sposoby na wyszukiwanie tanich noclegów.

Wakacje w Turcji

Korzystanie z wyszukiwarek noclegów – uwaga na marketingowe sztuczki!

Wydaje się, iż wyszukiwarki na portalach rezerwacyjnych powinny Wam wskazać najlepszą ofertę, jednakże w praktyce niekoniecznie tak jest. Dlaczego? Otóż wyszukiwarki wyświetlają na samej górze propozycje, które są korzystne, ale według kryteriów określonych przez dany portal, tym samym nie są one faktycznie najlepsze i najtańsze dla Was. Gdzie tkwi haczyk?

Bardzo wiele osób nabiera się na pozornie niskie ceny noclegów, a potem przychodzi ogromne rozczarowanie, bowiem małą czcionką dopisane są opłaty obejmujące dodatkowe usługi, z których musicie skorzystać w trakcie Waszego pobytu.

W opisie zamieszczonym na portalu w niektórych ofertach podana jest bardzo zachęcająca cena, która – UWAGA! – jest opłatą wyłącznie za jedną noc, ale przyjdzie Wam także zapłacić za podatek, opłatę miejską czy opłatę za sprzątanie lub klimatyzację. Oznacza to, że w efekcie zapłacimy 3, a nawet 4 razy więcej niż na początku myśleliśmy. Nasz żal może spotęgować fakt, iż oferta jest bezzwrotna, a zatem jeśli już podjęliśmy nietrafioną decyzję, to nie możemy z takiego pobytu zrezygnować.

W jaki sposób zatem weryfikować wyszukiwanie?

Przy ustawianiu filtrów wyszukiwania zawsze w pierwszej kolejności należy sortować według ceny (rosnąco), dzięki temu otrzymacie wyniki pokazujące rzeczywiście najkorzystniejsze cenowo propozycje. Koniecznie dokładnie przeczytajcie opis oferty oraz czy przypadkiem nie ma wspomnianych wcześniej, dodatkowych opłat.

Hotel, gwiazdki
Hotel – standardy i gwiazdki nie zawsze idą w parze

Jeśli na urlop wybieracie się autem, sprawdźcie czy w pobliżu hotelu znajduje się darmowy lub tani parking, bo czasem gdy policzymy opłaty za parking (np. przez 2 tygodnie naszego pobytu) to okaże się, że lepiej dopłacić do droższego hotelu, gdzie mamy do dyspozycji bezpłatne miejsce parkingowe.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić położenie hotelu?

Ponadto w trakcie wyszukiwania dobrze jest uwzględnić także obiekty, które nie posiadają gwiazdek. Brak gwiazdek wcale nie musi oznaczać bardzo niskiej jakości oferowanych usług. Część obiektów po prostu uznaje, że kryteria przyznawania gwiazdek są przestarzałe i nie odzwierciedlają faktycznego stanu rzeczy, dlatego ich właściciele po prostu nie ubiegają się o ich przyznanie.

Zjawisko to jest dość powszechne zwłaszcza w segmencie hoteli ekonomicznych. Wyszukując obiekty wyłącznie po ilości gwiazdek, możecie nawet nie zobaczyć wielu stylowo urządzonych hoteli designerskich w ekonomicznej cenie i przegapić świetną ofertę!

Booking.com
Tanie noclegi – informacje o ograniczonej ilości miejsc

Portale rezerwacji hotelowych często stosują psychologiczne sztuczki sprzedażowe, aby skłonić klienta do dokonania szybkiej rezerwacji, np. pokazując, że właśnie w tym momencie daną ofertę ogląda kilka czy kilkanaście osób, z czego np. 1 czy 2 już dokonały rezerwacji. Dodatkowo pojawia się informacja, iż w danej, promocyjnej cenie jest dostępny ostatni pokój. Wiele osób sugeruje się tym, myśląc, iż trzeba jak najszybciej zamówić taki nocleg, bo może zabraknąć miejsc.

Na podobnych zasadach działają oferty opatrzone komunikatami typu „oferta ważna jeszcze tylko przez 2 godziny”. Ta psychologiczna zagrywka ma na celu przekonanie Was do szybszego dokonania rezerwacji bez wcześniejszego przyjrzenia się ofercie chłodnym okiem, co może negatywnie wpłynąć na stan Waszego portfela.

W tym przypadku atrakcyjne rabaty przeglądarek noclegów możemy porównać do promocji w supermarketach, gdzie także widzimy wyjątkowe oferty pozornie ograniczone czasowo – „promocja dnia”, które tak naprawdę są dostępne przez przez dłuższy czas.

Przeczytaj również: Tanie loty, noclegi, wakacje – liczne wyszukiwarki służą pomocą

Innym trikiem są bardzo atrakcyjne oferty typu „do 70% zniżki na hotele”. Choć hasła tego typu brzmią bardzo obiecująco to potem okazuje się, że na danej stronie albo już nie ma dostępnych pokoi objętych promocją. Możliwe również, że obiecane zniżki obowiązują tylko w określonym dniu przyjazdu i po spełnieniu specjalnych warunków (np. wymagana jest minimalna, niemała kwota, którą musicie zapłacić za nocleg). Dlatego nie dajcie się omamić i zanim zdecydujecie się na potwierdzenie danej rezerwacji, sprawdźcie, czy przypadkiem standardowa cena noclegu nie będzie dla Was korzystniejsza.

AirBnB
Tanie noclegi – informacje o wyjątkowości oferty

Podsumowując, wyszukiwanie najlepszej ceny na portalach rezerwacji hoteli przypomina szukanie tanich produktów w sklepie, zawsze są one gdzieś ukryte, np. na samym dole albo znajdują się poza naszym wzrokiem. Ale to, o czym musimy pamiętać – na pewno gdzieś są! Dlatego nie dajcie się rozproszyć, a z pewnością znajdziecie okazyjną ofertę idealną właśnie dla Was.

Skontaktujcie się bezpośrednio z wybranym hotelem

Znaleźliście za pośrednictwem jednej z wyszukiwarek korzystną cenowo ofertę noclegową? Jeśli faktycznie chcielibyście z niej skorzystać, zanim dokonacie ostatecznej rezerwacji, skontaktujcie się bezpośrednio z danym obiektem. Warto zajrzeć na stronę internetową hotelu lub po prostu zadzwonić do recepcji. Niekiedy można w ten sposób uzyskać naprawdę korzystną cenę, ponieważ nie dolicza się do niej prowizji, która na portalach rezerwacyjnych wynosi nawet 15 – 30 procent.

Hotel, zachowanie
Hotel lub apartament, w którym będziecie nocować musi spełniać określone warunki

Korzystajcie z porównywarek cenowych

Nie macie czasu lub ochoty na przeglądanie poszczególnych portali rezerwacji hoteli? Przegląd cen i ofert promocyjnych znajdziecie na portalach takich jak m.in.: Trivago, momondo czy KAYAK.

kayak
Kayak – porównywarka cen noclegów

Strony te porównują ceny hoteli na znanych portalach rezerwacyjnych typu Booking, HRS, Expedia, Trip.com, Agoda.com, dzięki czemu możecie w stosunkowo krótkim czasie znaleźć najkorzystniejszą cenę. Internetowe wyszukiwarki noclegów pokazują najważniejsze informacje na temat zakwaterowania, ale jeśli zależy Wam na szczegółowym opisie to musicie sprawdzić go np. na Booking.com

Użyjcie dostępnych w internecie kodów rabatowych

Przed finalizacją rezerwacji poszukajcie w internecie czy przypadkiem dany portal rezerwacji noclegów nie oferuje zniżek w postaci kodów rabatowych. Wystarczy w Waszej wyszukiwarce internetowej wpisać słowo kluczowe „kody rabatowe nazwa portalu”. Taki rabat możecie uzyskać np. po zapisaniu się do newslettera portalu lub po osiągnięciu określonej kwoty zamówienia.

Zniżka może wynieść od 10 do 20 procent lub mieć konkretną wartość pieniężną, zwykle nie przekraczającą 150 euro. Rabat możecie również otrzymać po poleceniu strony znajomym, którzy również skorzystają z danej wyszukiwarki.

Cyberoszuści i fałszywe strony rezerwacji noclegów

Cyberoszustwo dotyczy także branży turystycznej i rezerwacji za pośrednictwem popularnych wyszukiwarek. Hakerzy tworzą fałszywe strony, przypominające te dobrze nam znane i w ten sposób wyłudzają dane bankowe lub też klienci płacą za nieistniejące noclegi. Platformą, której wizerunek został wykorzystany do cyberprzestępstwa był m.in. Airbnb (7 917 ataków).

Jak nie dać się nabrać na fałszywe strony rezerwacji noclegów?

Przede wszystkim bądźcie czujni, gdy zobaczycie podejrzanie atrakcyjną ofertę – np. nocleg w centrum miasta, na starówce za nieduże pieniądze. Porównajcie ceny noclegów o podobnym standardzie w danej okolicy, jeśli dana oferta jest wyjątkowo korzystna to od razu uważnie zapoznajcie się z informacjami dodatkowymi, gdyż może okazać się, iż gdzieś ukryty jest haczyk.

Zanim dokonacie rezerwacji przyjrzyjcie się URL-owi, czyli adresowi strony. Jeżeli coś budzi Wasze wątpliwości, np. zawiera on coś podejrzanego, np. błędy w pisowni, znaki specjalne zamiast liter lub nie wygląda na oryginalny – pod żadnym pozorem nie podawajcie żadnych danych bankowych.

Jeśli przy rezerwacji noclegu korzystacie z wybranej wyszukiwarki to jej adres najlepiej wpiszcie samodzielnie.
Starajcie się nie wchodzić w podejrzanie wyglądające linki-odsyłacze, które dostajecie mailowo (nawet jeśli wyglądają na oryginalne, zawierają logo firmy, itp.), przez komunikator internetowy czy za pośrednictwem portali społecznościowych.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom znajdziecie niedrogi, ale spełniający Wasze oczekiwania hotel oraz nie dacie się nabrać oszustom.

Życzymy Wam powodzenia w poszukiwaniach – pamiętajcie, że trening czyni mistrza, a zatem czym częściej będziecie organizować urlop na własną rękę, tym większą wprawę będziecie mieli!

Wakacje w Bułgarii