Turcja bez wiz, ale z nowym podatkiem...

Turcja bez wiz, ale z nowym podatkiem...

Czy do Turcji trzeba mieć wizę? Takie pytanie zadają sobie osoby wybierające się do Turcji na urlop. Na ten moment wiza jest jeszcze potrzebna, aczkolwiek ma się to zmienić. Dla osób wybierających się na tureckie wakacje nadchodzące przepisy mają znaczenie. Poczytajcie jak będzie z kwestią wiz i co w zamian wprowadzi turecki rząd dla turystów z Polski.

Wakacje w Turcji

Do Turcji bez wiz już od marca tego roku

Od początku marca 2020 roku, a dokładnie od 2-ego dnia tego miesiąca, będziemy (jako mieszkańcy Polski) jeździć do Turcji bez wizy. Oprócz nas, takie same udogodnienia będą mieli również mieszkańcy 5 innych krajów europejskich. Bez dodatkowych formalności razem z nami, będą mogli jeździć także obywatele Austrii, Holandii, Belgii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Patrząc na to jak w ostatnim czasie na popularności wśród Polaków zyskał ten kierunek, to z takich zmian będziecie zadowoleni.

Turcja, balony, Cappadocia
Turcja – Cappadocia

Z tego co mówią przedstawiciele biur turystycznych, Turcja bardzo dobrze się sprzedaje w tym sezonie (oferty first minute na lato 2020), a tym samym zmiany te zapewne dotkną wielu z Was.

Jak się jednak można było spodziewać, turecki rząd wcale nie jest bezinteresownym, bogatym wujkiem i nie odda potężnych przychodów z tytułu „podatków” (do takich należy zaliczać wizy) i nie pozbawi się finansowania z tego źródła.

Na jak długo można jechać do Turcji bez wizy?

Nowe przepisy dla polskich turystów, dają możliwość podróżowania do Turcji praktycznie bez ograniczeń. Raz wydana zgoda na wjazd będzie ważna przez 180 dni, a w tym czasie na tureckiej ziemi będziecie mogli przebywać łącznie do 90 dni.

Przeczytaj również: Turcja – co zabrać ze sobą na wyjazd?

Szczerze mówiąc dla większości turystów oznacza to swobodne korzystanie z uroków tego pięknego kraju.

Pamukkale, Turcja
Turcja – Pamukkale – jedna z najbardziej znanych tureckich atrakcji

Do Turcji nie będą potrzebne wizy, ale zapłacicie podatek turystyczny

Dla wielu osób wiza była dodatkowym kosztem, o którym wiedzieli jeszcze przed wybraniem danego kierunku podróży, co mogło czasami zniechęcać jakąś część osób planujących zakup oferty wyjazdu do danego kraju. Poza kosztami, kupno wizy to też dodatkowe formalności i niepotrzebne zamieszanie dla podróżnych – o wizę trzeba było się ubiegać przez internet, w tureckich placówkach dyplomatycznych lub na granicy. Koszty wiz też nie były niskie, bo ostatnio sięgały nawet 140 PLN od osoby.

Mniej widocznym, a jednak wciąż będącym źródłem dochodu wielu turystycznych destynacji (np. Grecji, Balearów), jest podatek turystyczny.

Podatek turystyczny w Turcji zostanie wprowadzony od kwietnia 2020 roku, a jego wysokość będzie zależeć od standardu obiektu, w którym będziecie nocować.

Stawki podatku turystycznego w Turcji:

  • pensjonaty, aparthotele, hotele 2-gwiazdkowe – ok. 4 PLN /osoba/ doba
  • hotele 3-gwiazdkowe – ok. 6 PLN /osoba/ doba
  • hotele 4-gwiazdkowe – ok. 8 PLN /osoba/ doba
  • hotele 5-gwiazdkowe – ok. 12 PLN /osoba/ doba

Tym samym, można powiedzieć, że jedna opłata (za wizy) zostanie zastąpiona nowym podatkiem, który zapłacicie już na miejscu, a nie będziecie go traktować jako koszt wyjazdu przy jego zakupie. Ot taki „chwyt marketingowy”. Powiedziano, że nie będzie wiz, będzie taniej – liczne nagłówki artykułów, które wychwalają zniesienie tureckich wiz podkreślały to, że wakacje w Turcji będą teraz tańsze. A jednak nie będą… Praktycznie nic się nie zmieni, ponieważ w większości przypadków wybierając się do Turcji kupowane są hotele 5* i 4*

Najważniejsze jest jednak to, aby mieć uwzględnione dodatkowe wydatki w budżecie wyjazdu – np. 4 osobowa rodzina, która pojedziecie do 5-gwiazdkowego hotelu w Turcji, będzie musiała przy 2-tygodniowym pobycie dopłacić ok. 600 PLN

Wakacje w Bułgarii