Wakacje na jachcie  - wszystko co powinniście wiedzieć

Wakacje na jachcie - wszystko co powinniście wiedzieć

Urlop na jachcie i żeglowanie po bezkresnych morzach bardzo często kojarzy się z prawdziwą wolnością, wyraża nasze pragnienie o byciu niezależnym. Jak stwierdził John F. Kennedy: „Jesteśmy związani z morzem. I gdy wracamy do morza, aby po nim żeglować albo na nie patrzeć – wracamy tam skąd pochodzimy…”

Wakacje w Turcji

Gdy zapragniecie przeżyć niezapomniany urlop może warto wziąć pod uwagę akurat wakacje pod żaglami, na jachcie? Zanim wypłyniecie z portu warto dowiedzieć się więcej na ten temat. W naszym artykule podpowiemy, jak wyczarterować jacht na wakacje.

Ekskluzywny jacht – port na Ibizie

Współczesne jachty to luksusowe sypialnie na wodzie

Wynajmując jacht zapomnijcie o prostej łódce z żaglem, relikcie przeszłości, bowiem obecne nie mają z nią za wiele wspólnego. Teraz możemy oczekiwać prawdziwego komfortu pływania. Standard takiej łodzi jest porównywalny z dobrze wyposażonym kamperem czy też dużą przyczepą kempingową, kabina z wygodnymi kojami może pomieścić nawet dziesięć osób. Na większych jednostkach śródlądowych oraz na wszystkich morskich znajdziemy kabinę sanitarną z WC i umywalką, a nawet z z prysznicem.
Turyści pływający na jachcie mają do dyspozycji kambuz z kuchenką i pełnym wyposażeniem kuchennym, bardzo często także z lodówką. Wiele jachtów jest ogrzewanych, zatem urlop na wodzie możecie zorganizować nie tylko latem, ale np. wczesną jesienią czy też wiosną.

Na co zwrócić uwagę, wynajmując jacht?

Jesteście pewni, iż kolejny urlop chcecie spędzić pływając jachtem – świetnie!

Jak zawsze przestrzegamy, przed pochopnym podejmowaniem decyzji. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami wynajmu jachtu, zanim podpiszecie umowę. Najczęściej przeglądając oferty zwracamy uwagę na cenę, ale jak dobrze wiecie – diabeł tkwi w szczegółach i pozornie bardzo atrakcyjna cena nie będzie obejmowała wszystkich usług (to tak samo jak np. z wynajmem aut).

Przeczytajcie, co otrzymujecie w zamian, czyli za co tak naprawdę płacicie. Bardzo często oprócz standardowej opłaty musicie jeszcze niemało dopłacić. Osoby decydujące się na czarter jachtów morskich powinny liczyć się z tym, iż zazwyczaj dodatkowo muszą zapłacić za sprzątanie końcowe (zazwyczaj 100 EUR), oraz często też za tzw. transit log, czyli opłatę za prawo do pływania po wodach danego kraju (kilkadziesiąt EUR), może być również naliczana opłata za silnik do pontonu (kolejne kilkadziesiąt EUR), a także nierzadko dodatkowo płacimy za pościel i ręczniki, itd.
Jak widzicie, tych dodatkowych opłat troszkę się uzbiera.

Kaucja za wynajem jachtu

Na tym koszty się nie kończą, gdyż przed rejsem pobierana jest także kaucja. Jej wysokość może być różna, od 500 zł na naszym śródlądziu, do 1500 – 3000 EUR za jacht morski. Oczywiście kaucja jest zwrotna, pod warunkiem, iż w czasie użytkowania jachtu nic nie zostało uszkodzone, a jego wyposażenie jest kompletne.

Majorka – jachty w Palma de Mallorca

Warto mieć także odpowiednie ubezpieczenie wynajmowanego jachtu

Wypożyczając jacht należy być przygotowanym na różne sytuacje, dlatego też nie zaszkodzi zapytać o ubezpieczenie jachtu, zarówno OC, jak i jacht casco. Chyba nie chcecie w przypadku poważnego uszkodzenia czy nawet utraty jednostki być obciążeni kwotą rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych za jacht śródlądowy czy kilkuset tysięcy euro za jacht morski, a tak może się stać w momencie, gdy nie będziecie mieć ubezpieczenia.

W przypadku umowy z ubezpieczycielem również dokładnie przeczytajcie wszystkie zapisy, gdyż większość firm ubezpieczeniowych nie pokrywa kosztów szkód wyrządzonych umyślnie bądź powstałych na skutek rażącego zaniedbania użytkownika.

Pamiętajcie, iż w wielu umowach zabrania się wychodzenia z portu przy silnym wietrze (na śródlądziu najczęściej powyżej 6B), a na niektórych akwenach (np. na Karaibach) zabrania się pływania w nocy. W momencie niezastosowania się do warunków umowy, wasze zachowanie będzie traktowane jako rażące zaniedbanie, a tym samym nie macie co liczyć na rekompensatę pieniężną – ubezpieczenie wówczas nie zadziała!

Czy trzeba mieć patent żeglarski wynajmując jacht?

Firmy wynajmujące jachty zawsze jasno precyzują wymagania odnośnie do umiejętności skipera (osoby prowadzącej jacht), nawet jeśli prawo danego kraju nie nakazuje posiadania uprawnień żeglarskich. Osoby, które są zainteresowane czarterem jachtu w Polsce, a nie mają takich uprawnień mogą przejść odpowiednie szkolenia, wiele jachtów o nieskomplikowanej obsłudze można wynająć nie posiadając patentu.

Rejs po zagranicznym morzu

Marzy wam się rejs po zagranicznych morzach? Jeśli macie polskie patenty żeglarskie to będą one honorowane za granicą przez większość firm czarterowych. Od razu zaznaczamy, iż zdarza się, iż w niektórych krajach (np. w Grecji), oprócz wymagań stawianych skiperowi, wymaga się, aby jeszcze jedna osoba z załogi również posiadała przynajmniej podstawowe umiejętności żeglarskie potwierdzone patentem. I tutaj może pojawić się problem, bo jeśli nikt z naszych najbliższych nie jest uprawniony to będziecie musieli za dodatkową opłatą wynająć skipera na miejscu. Fakt ten należy wcześniej zgłosić to czarterodawcy, niestety taka usługa wiąże się z dodatkowymi kosztami, bo nie tylko opłacacie pracę skipera, ale także musicie zapewnić mu nocleg i wyżywienie na jachcie! (nie wspominając już o towarzystwie, które pewnie nie będzie przez was mile widziane).

Kiedy najlepiej zainteresować się wynajęciem jachtu?

Wynajem jachtu last minute? Raczej nie, gdyż zawarcie umowy na wynajęcie jachtu bardzo często odbywa się na wiele miesięcy przed planowanym rejsem. Zazwyczaj wtedy wpłaca się 50% wartości umowy. Pozostałą kwotę należy uiścić na 30 dni przed terminem czarteru.

Fomentera – pięknie zacumowane jachty

Jaki jest orientacyjny koszt wynajęcia jachtu?

Jak wiadomo wpływ na ostateczną cenę czarteru ma wiele różnych czynników: wielkość jednostki, jej wiek, akwen, ilość osób, wyposażenie, a także pora roku (oczywiście poza sezonem jest taniej) oraz czas wynajęcia – przy dłuższym okresie możemy liczyć na zniżki. Na naszym śródlądziu zapłacimy od 100 do 800 zł za dobę. Koszt czarteru jachtu morskiego to wydatek od 700 do 6000 EUR za tydzień.

Grecja – jachty w porcie w Chanii

Co należy sprawdzić przed wypłynięciem w rejs? Odbiór jachtu

Przyszedł długo przez was wyczekiwany moment – jesteście już w porcie i zaraz wyruszycie w podróż waszego życia, ale zanim to się stanie musicie odebrać zarezerwowany jacht, czyli sprawdzić jednostkę i jej wyposażenie. Koniecznie porównajcie, czy wszystko zgadza się z wykazem znajdującym się protokole zdawczo-odbiorczym. Przede wszystkim zwróćcie szczególną uwagę nawet na niewielkie uszkodzenia. Wszelkie zarysowania kadłuba czy nadprucia żagla powinny być zgłoszone czarterodawcy, abyście potem nie mieli problemów z odzyskanie kaucji.

Warto jest także zrobić zdjęcia takim miejscom jeszcze przed wypłynięciem z portu (najlepiej, aby na fotografiach była data i godzina). Przedstawiciel firmy czarterującej jacht powinien zapoznać was z obsługą urządzeń znajdujących się na jachcie.

Podczas przejmowania jachtu należy koniecznie sprawdzić:

  • oświetlenie nawigacyjne,
  • silnik (zwłaszcza poziom oleju i poziom płynu chłodzącego),
  • poziom paliwa w zbiorniku jachtowym (przyjęło się, iż otrzymujemy pełen zbiornik – i taki też oddajemy),
  • działanie urządzeń sterowych,
  • działanie radiostacji,
  • ilość i stan kamizelek ratunkowych (musi być dokładnie tyle, ilu członków załogi),
  • kontrolujemy też działanie pompy (pomp) zęzowej.

W momencie gdybyście zaobserwowali, iż jakikolwiek sprzęt działa nieprawidłowo od razu zgłaszajcie usterkę i pod żadnym pozorem nie należy wypływać w takim stanie – to przecież chodzi o wasze i waszych bliskich bezpieczeństwo.

Pamiętajcie w tym wszystkim o jeszcze jednej kwestii – dobrze wiedzieć, czy którykolwiek z uczestników planowanego rejsu nie ma przypadkiem choroby morskiej! Jeżeli nie jesteście pewni, to przed decyzją o dalszym rejsie, warto zrobić próbę np. wybierając się na jednodniowe pływanie jachtem na najbliższym możliwym akwenie.

Przeczytaj również: Choroba morska – jak sobie z nią radzić?

Jesteśmy przekonani, iż wakacje na jachcie będą dla wszystkich (zarówno tych osób, które pierwszy raz wypłynęły w rejs, jak również wprawionych na morzu i jeziorach wilków morskich) niezwykłą przygodą!

Wakacje w Bułgarii