Autem na wakacje - jak się przygotować?

Autem na wakacje - jak się przygotować?

Wybór środka transportu, jakim będziemy się przemieszczać, aby dotrzeć na miejsce wymarzonego urlopu to jedna z ważniejszych kwestii. Autokar, samolot, pociąg, a może własne auto?

Wakacje w Turcji

Jak podaje badanie „Polak jedzie na wakacje”, przeprowadzone na zlecenie firmy Kongsberg Automotive w 2017 roku, Polacy zdecydowanie wybierają samochód. Aż 60 proc. ankietowanych deklaruje, że podczas wakacji najczęściej będzie przemieszczać się właśnie tym środkiem transportu. Drugim w kolejności jest samolot, którym podróżuje zaledwie 12 proc. Polaków. Częściej autem wolą podróżować kobiety niż mężczyźni (63 proc., 57 proc.), a tendencja ta wzrasta z wiekiem i największy odsetek można zaobserwować wśród osób w wieku 45-55 lat (64 proc.).

Ponad 40 proc. Polaków, wybierając środek transportu podczas wakacji, kieruje się przede wszystkim szybkością przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego oraz komfortem podróży, a te warunki są z pewnością spełnione w przypadku auta.
Podróż samochodem jest doskonałą opcją, gdy nie chcemy się ograniczać – mamy większą możliwość zabrania ze sobą potrzebnych sprzętów (kuchenka elektryczna, namiot, wózek, grill, sprzęt do nurkowania czy deska do surfingu).
Wymarzony urlop może stać się dla nas upiornym koszmarem, gdy w drodze auto odmówi nam posłuszeństwa. W jaki sposób możemy zapobiec takiej sytuacji i zminimalizować ryzyko? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Rzetelny przegląd najważniejszych podzespołów do podstawa

Jeśli zaplanowałeś daleką trasę, np. za granicę koniecznie pamiętaj o przeglądzie. Kontrola stanu pasków, zawieszenia, hamulców i układu chłodzenia powinna mieć miejsce w profesjonalnym zakładzie – w tej kwestii nie warto oszczędzać, bo chodzi o Twojej bezpieczeństwo i Twojej rodziny. Sprawdź również kiedy powinieneś wymienić olej – jeśli termin przypada krótko po powrocie, zrób to wcześniej. Podobnie z akumulatorem, lepiej zrobić to na miejscu w Polsce, niż potem stresować się, szukając mechanika za granicą. Zobacz także, w jakim stanie są wycieraczki- czy przypadkiem nie należy je wymienić na nowe? Nie zapomnij również o uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy, bo nie ma nic gorszego jak jazda w złą pogodę bez możliwości dobrego wymycia szyby.

Terminy ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC

Brak przeglądu czy ubezpieczenia może nas narazić na wiele nieprzyjemności, np. w trakcie ewentualnej kolizji. Dlatego uważnie przeanalizujmy, czy nasze ubezpieczenie będzie ważne przez cały okres planowego urlopu.

Zielona karta – potrzebna obowiązkowo kiedy jedziesz poza Unię Europejską

Warto wiedzieć, iż nasze ubezpieczenie OC jest ważne na terenie całej UE. Gdybyście jednak wybierali się poza UE to musimy posiadać zieloną kartę. Zazwyczaj towarzystwo ubezpieczeniowe wydaje taką kartę za darmo do wykupionej polisy. Trzeba jedynie udać się do najbliższego oddziału lub skontaktować się z infolinią.
Zielona karta obowiązuje na terenie takich państw jak: Albania, Macedonia, Maroko, Białoruś, Rosja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Tunezja, Iran, Izrael, Ukraina.

Ubezpieczenie podróżujących

Kiedy mamy już wymagane ubezpieczenie naszego pojazdu koniecznie zadbajcie o wasze ubezpieczenie, tak aby w trakcie podróży czuć się bezpiecznie. Przeważnie myślimy, że nic złego się nie wydarzy, ale jak przychodzi co do czego, o później możemy żałować, że nie wykupiliśmy odpowiedniego ubezpieczenia dla nas samych. Jest to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych za krótki wyjazd, a koszty leczenia są bardzo wysokie. Mówimy tutaj szczególnie o wyjazdach za granicę.

Znajomość lokalnych przepisów drogowych

Zanim wyruszysz w drogę koniecznie zapoznaj się z przepisami drogowymi, które obowiązują kierowców w danym kraju. Zwróć szczególną uwagę na limity prędkości (mogą się różnić od polskich, a do tego kary za ich przekroczenie mogą być bardzo kosztowne – np. w Austrii jest mnóstwo fotoradarów i przekroczenie prędkości nawet o 10 km może być już kosztowne) oraz to, czy nie będziesz musiał wykupić winietki (np. Czechy). Istotne jest także obowiązkowe wyposażenie pojazdu – w wielu krajach wymaga się, aby w pojeździe znajdowała się kamizelka odblaskowa. Kamizelka jest obowiązkowo obligatoryjna w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy. Nawet jeśli nie podróżujemy do tych państw to i tak warto się w nią zaopatrzyć, może się też przydać na naszych drogach.

Niezbędne narzędzia

Nie musisz być złotą rączką, ale gdy wybierasz się w trasę pamiętaj, aby zabrać ze sobą komplet podstawowych narzędzi. Czasem zwykły śrubokręt może nas uratować i zaoszczędzi sporo pieniędzy. W aucie powinniśmy mieć linkę holowniczą, podnośnik, koło zapasowe lub kompresor samochodowy (pompkę) oraz zestaw żarówek. Pojazd powinien także posiadać apteczkę oraz obowiązkowy „trójkąt”.

Aktualne mapy GPS

Zanim wyruszysz nie zapomnij o zaktualizowaniu map w nawigacji samochodowej, dzięki czemu bez błądzenia dojedziesz do celu. Osobiście bardziej preferujemy nawigację w telefonie, która jest bardzo często aktualizowana i dość wygodna. Aczkolwiek musimy mieć wówczas dodatkowe źródło ładownia telefonu (idealnie ładowarkę samochodową) oraz odpowiednie mocowanie aby nasz telefon umieścić dobrym miejscu.

Zaplanowanie wakacyjnej trasy

Posiadanie GPS jest bardzo wygodne, jednakże warto poświecić kilka godzin na sprawdzenie całej trasy – jakimi odcinkami będzie ona przebiegała, czy przypadkiem nie są planowane objazdy, remonty w tym czasie, kiedy będziemy nią podróżować. Gdyby droga wiodła przez płatne odcinki możemy poszukać alternatywnych tras. Jeśli nie spieszymy się, może warto po drodze zatrzymać się w okolicznych miastach i również je zwiedzić? Planowanie trasy pozwoli nam także na uniknięcie pomyłek – czasem występuje kilka miejscowości o takiej samej nazwie, dlatego warto wiedzieć, w jakim regionie znajduje się nasza destynacja.

Nawigacja w telefonie

W przypadku nawigacji, szczególnie w UE, kiedy zazwyczaj dostęp do internetu nie jest taki drogi, a jednocześnie posiadacie smarfona (w sumie kto nie posiada?), to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zwykła mapa samochodowa będzie skorzystanie w aplikacji Google Maps – można ją pobrać z Google Play. Nie dość, że będzie mieć najbardziej aktualną z możliwych map, to do tego jeszcze w czasie rzeczywistym będziecie informowani o korkach, najszybszych trasach w danym momencie. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że korzystanie z map Googla mocno obciąża baterię (a te wiem, że nie są najmocniejszą stroną smartfonów), to zdecydowanie warto mieć ładowarkę samochodową do telefonu.

 

Wszystkim podróżującym na wakacje własnym autem życzymy szerokiej drogi i wspaniałych, niezapomnianych wrażeń!

Wakacje w Bułgarii