Koloseum - co warto wiedzieć planując zwiedzanie? Gdzie kupić bilety? Kiedy wejście jest bezpłatne?

Koloseum - co warto wiedzieć planując zwiedzanie? Gdzie kupić bilety? Kiedy wejście jest bezpłatne?

Koloseum
Gdy planujemy wycieczkę do Rzymu na trasie naszego zwiedzania obowiązkowym punktem jest Koloseum. Trudno się temu dziwić, bo budowla ta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na turystycznej mapie świata. W 1980 r. budynek został wpisany na listę UNESCO (wraz z rzymską starówką, Watykanem i Bazyliką św. Pawła za Murami), a w 2007 uznano go za jeden z nowych siedmiu cudów świata.
Co warto wiedzieć o tym największym na świecie amfiteatrze? Oprócz użytecznych porad w naszym tekście znajdziecie garść ciekawostek, które przybliżą Wam historię tego niezwykłego miejsca.

Wakacje w Turcji

Budowa Koloseum

Pomysłodawcą budowy Koloseum był cesarz Wespazjan z rodziny Flawiuszów, a sam obiekt był darem dla ludu rzymskiego. Nawet dzisiaj podziw budzi tempo budowy (biorąc pod uwagę rozmach przedsięwzięcia), gdyż zajęła ona 8-10 lat (Koloseum powstało między 70 -72 a 80 rokiem naszej ery)! Niestety cesarz Wespazjan nie doczekał otwarcia – dopiero jego syn, Tytus Flawiusz, zainaugurował to wydarzenie, urządzając 100 dni igrzysk, podczas których zabito około 5 tysięcy zwierząt.
Koloseum symbolizowało militarną potęgę Rzymu, a zostało sfinansowane najprawdopodobniej z napływających z prowincji podatków oraz grabieży Jerozolimy.

Pochodzenie nazwy Koloseum

W starożytności używano oficjalnej nazwy, czyli Amfiteatr Flawiuszów. Skąd zatem wzięła się nazwa Koloseum? Pierwsza myśl, jaka każdemu przychodzi do głowy to nawiązanie do kolosalnych rozmiarów budowli. Jednakże jest to mylna hipoteza, gdyż nazwa Koloseum zaczęła funkcjonować w średniowieczu i prawdopodobnie odnosiła się do znajdującego się w pobliżu olbrzymiego posągu Kolosa Nerona, który został stworzony przez greckiego rzeźbiarza Zenodorosa. Neron został przedstawiony jako bóg słońca. Statua została zniszczona w nieznanych okolicznościach ok. 1000 roku. Wśród wielu innych przypuszczeń możemy spotkać się z sugestią, iż nazwa wzięła się z położenia budowli na wzgórzu, na którym kiedyś znajdowała się świątynia Izydy – Collis Isei.

Rozmach i ogrom Koloseum

Jak wcześniej wspomnieliśmy, budowla miała być symbolem siły i potęgi Rzymu, stąd też nie dziwi jego majestat i okazałość. Budynek ma bowiem owalny kształt o długości 188 m, szerokości 156 m i wysokości 48 m (pierwotnie miała sięgać 52 m). Jego powierzchnia zajmuje 24 000 m2. Obiekt został wyposażony w 80 wejść. Jak podaje iluminacja późnorzymska, Chronografia z 354 roku, pojemność Koloseum szacowano na ok. 87 000 osób. Niestety od starożytności ostała się zaledwie jedna trzecia budowli.

W Koloseum obowiązywał podział miejsc ze względu na płeć czy grupę społeczną. Najbliżej areny zasiadali cesarz, senatorowie i ich rodziny, wyżej znajdowały się miejsca ekwitów, klasy pośrednie, a na samej górze siedziały kobiety i plebejusze. Na górze budynku przymocowane były wielkie haki, dzięki którym można było przykryć arenę velarium, ogromną płachtą, chroniącą oglądających, w zależności od pory roku, przed ostrym słońcem lub uciążliwym deszczem.

Już na pierwszy rzut oka widzimy, iż z zewnątrz budynek składa się z czterech kondygnacji: trzy pierwsze tworzą arkady, natomiast czwarta kondygnacja posiada małe okna i jest ozdobiona korynckimi pilastrami.

Warto również dodać, iż każde piętro jest w innym porządku architektonicznym: najniższe – toskańskim, drugie – jońskim, trzecie – korynckim. Mury Koloseum zostały zbudowane z trawertynu. Według statystyk tylko na zewnętrzne ściany zużyto 100 tysięcy metrów tego kruszcu.
Od środka natomiast widzimy arenę i podium. Koloseum przypomina labirynt, plątaninę podziemnych korytarzy, wind, dzięki którym można było sprowadzić na arenę ogromne, dzikie zwierzęta.

Koloseum było areną walki na śmierć i życie gladiatorów, zwierząt oraz miały tu miejsce rekonstrukcje słynnych bitew (naumachia). Nie możemy zapominać, iż w Koloseum odbywały się publiczne egzekucje więźniów, często męczenników chrześcijańskich (noxii).

Jak dojechać do Koloseum?

Na terenie historycznego centrum Rzymu, gdzie oprócz Koloseum znajdują się inne zabytki, tawerny, sklepy i świątynie obowiązują specjalne zasady dotyczące poruszania się pojazdami zmotoryzowanymi oraz parkowania. Od lat istnieją w Rzymie strefy ograniczonego ruchu dla samochodów osobowych – aby wjechać do danej strefy należy okazać się specjalnym pozwoleniem wydawanym przez zarząd miasta (nie do zdobycia dla turystów). Nie polecamy także zostawiania auta w przypadkowym miejscu, tak jak to robią miejscowi, czyli gdzie popadnie, gdyż może się okazać, iż po naszym powrocie pojazd zniknie – służby miejskie tylko czekają, aby go odholować, a jego kierowcę obciążyć sporym rachunkiem (opłata za przymusowy postój + mandat 75 euro + serwis wywozu 55 euro).

Dlatego, aby spokojnie i bez strachu zwiedzać miasto warto zostawić auto na parkingu na obrzeżach miasta i dalej poruszać się komunikacją miejską, np. metrem. Bilet kosztuje ok. 2 euro i pozwala na przemieszczanie się różnymi liniami przez 120 min od skasowania. Metro zatrzymuje się dokładnie obok Koloseum – wysiadamy na przystanku o takiej właśnie nazwie – „Colosseo”. Wychodząc ze stacji metra naszym oczom od razu ukaże się zachwycający widok tego starożytnego amfiteatru.

fot. Mapa – Colosseo – stacja metra przy Koloseum

Zwiedzanie Koloseum

Jeśli zależy nam na zobaczeniu Koloseum od środka to musimy być przygotowani (tak jak w przypadku wielu rzymskich zabytków) na stanie w długiej kolejce do kasy oraz do wejścia. Czeka nas także kontrola bezpieczeństwa – zwróćmy uwagę na to, iż na teren obiektu nie można wnosić żadnych większych bagaży. Ustawiając się do wejścia należy zająć miejsce we właściwej kolejce – w zależności od typu biletu (dla grup, dla osób indywidualnych: z biletem lub rezerwacją on-line).

fot. Koloseum w Rzymie – kolejka do wejścia

Gdzie i jak można kupić bilety do Koloseum?

Bilet możemy zakupić m.in. w kasie naprzeciwko Koloseum – do tej kasy zazwyczaj prowadzi jednak najdłuższa kolejka. Inne kasy znajdują się wzgórzu Palatyn przy Via San Gregorio 30 oraz Piazza Santa Maria Nova 53 (około 200 metrów od Koloseum).

Doskonałym rozwiązaniem jest wcześniejsze zamówienie wejściówki online (np. na stronie www.florence-tickets.com/pl/rzym/koloseum—forum-romanum—palatyn/koloseum—forum-romanum—palatyn), za rezerwację online musimy do ceny bilety doliczyć opłatę w wysokości 2 euro. Taki bilet wystarczy wydrukować i ustawić się w odpowiedniej kolejce.
Bilet online nie gwarantuje nam szybszego wejścia. Sporym ograniczeniem jest wymóg, iż w jednym momencie w Koloseum może przebywać maksymalnie 3000 osób. Co sprawia, iż zwłaszcza w sezonie może znacznie wydłużyć się czas oczekiwania.

Jeśli planujemy zwiedzanie także Forum Romanum czy wzgórza Palatyn to koniecznie wybierzmy jeden bilet na wszystkie te obiekty. Jest on ważny 2 dni, ale w tym czasie możemy wejść do wybranego zabytku tylko raz. Bilet nie obejmuje przewodnika audio lub wideo (dostępny przy kasie w języku angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim), można go także dodatkowo zamówić na stronie internetowej.

Jeśli podróżują z wami dzieci – poniżej 18 roku życia to przysługuje im darmowe wejście. Wejściówkę także należy wydrukować i okazać przy kasie. Osoby w wieku od 18 do 25 lat są uprawnione do zakupu biletu zniżkowego (po okazaniu dokumentu tożsamości).
Szczególnie opłaca się przylecieć do Rzymu w pierwszy weekend miesiąca, gdyż właśnie w każdą pierwszą niedzielę można zwiedzać Koloseum za darmo.

Nawet jeśli nie jesteście wielkimi miłośnikami historii czy zwiedzania ruin to wizyta w Koloseum będzie dla was niezapomnianym doznaniem. Pamiętacie, iż indywidualny zakup biletu pozwala na przejście się tylko po dwóch poziomach Koloseum. Wejście na środek amfiteatru ani też do udostępnionych kilka lat temu podziemi nie będzie możliwe. Podziemia oraz trzeci pierścień można zobaczyć jedynie w ramach oprowadzania z przewodnikiem, co serdecznie polecamy, gdyż dzięki temu lepiej poznacie historię tego wyjątkowego miejsca.

Wakacje w Bułgarii