Opłaty za rezerwacje miejsc w samolotach - dodatkowe koszty dla turystów.

Opłaty za rezerwacje miejsc w samolotach - dodatkowe koszty dla turystów.

Tanie linie lotnicze pobierają opłaty za wszystkie usługi poprawiające nasz komfort podróżowania.

Wakacje w Turcji

Tanie linie lotnicze przyzwyczaiły nas, że pobierają opłaty za wszystko co się da, dlatego też opłata za wybór konkretnych miejsc w samolocie obecnie nikogo nie dziwi. Jak nie chcemy aby miejsca przydzielono nam losowo, to musimy za taką usługę zapłacić.

Jak jest z wyborem miejsc w lotach rejsówkami?

W liniach rejsowych natomiast, wybór miejsc obok siebie jest praktycznie dostępny u większości przewoźników, ale i koszty samych biletów nie należą zazwyczaj do niskich. W tym przypadku jednak możecie się spodziewać zmian w przyszłości, gdzie wybór określonych miejsc będzie dodatkowo miejsc. Już teraz niektóre linie takie opłaty wprowadza, a dodatkowo są one zależne od długości lotu (np. Air France nie pobiera opłaty za taką usługę przy krótkich lotach, a w liniach LOT są takie opłaty pobierane w zależności od dystansu).

Biura podróży również zaczynają wprowadzać opłaty za wybór miejsc w samolocie

To jednak dopiero początek… Zasadniczo w dzisiejszym wpisie, chcielibyśmy Wam zwrócić uwagę na opłaty dotyczące wyboru miejsc, które wprowadzają biura podróży. Co gorsze, jeżeli nie wykupimy takiej usługi, to jest duże zagrożenie, że nie będziemy siedzieć razem. Przykładowo jak będziecie lecieć na wakacje z biurem podróży Rainbow, czy TUI to może zostać Wam zaproponowana opcja wykupienia konkretnych miejsc w samolocie. Jeżeli tego nie zrobicie, nawet z małymi dziećmi (!), to możecie zostać, z dużym prawdopodobieństwem, posadzeniu w różnych miejscach, a nie obok siebie… Jak widać biura inspirują się tanimi przewoźnikami i szukają dodatkowych możliwości zarobku.

Czy warto wykupić miejsca w samolocie w biurze podróży?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Mimo iż będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, to da nam zdecydowanie większy komfort podróżowania.

fot. Piękny widok z okna w samolocie

Oto jakie korzyści, według nas, zyskacie dzięki wykupieniu miejsca w samolocie:

  • nie będziecie musieli stać w długiej kolejce do odprawy biletowej, tylko po to aby mieć miejsca obok siebie; miejsca po prostu będą na Was czekały i możecie podejść po bilety nawet na samym końcu. Dzięki temu, zyskacie czas na późniejszy przyjazd czy wypicie kawę spokojnie w jednej z kawiarni na lotnisku,
  • będziecie mieli większy komfort podróżowania – jeżeli tylko znacie dobrze rozkład samolotu, to możecie wybrać sobie te miejsca, które będą bliżej wyjść ewakuacyjnych, czy toalety, czy z lepszym widokiem,
  • wybierzecie sobie taki układ siedzenia w trakcie podróży, jaki Wam odpowiada, a nie jaki będzie Wam przydzielony przy odprawie.

Jeżeli do tej pory nie wiedzieliście, że nawet lecąc na wakacje możecie wybrać sobie miejsca w samolocie (tak jak wspomnieliśmy – usługa dostępna w wybranych biurach podróży), to koniecznie rozważcie taką możliwość dla własnej wygody przy kolejnym wyjeździe wakacyjnym. A może wręcz przeciwnie, nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów (gdy nie ma znaczenia czy siedzicie obok siebie), to upewnijcie się, czy taka opłata nie została Wam doliczona.

Wakacje w Bułgarii