Wyjazd z biurem podróży czy na własną rekę?

Wyjazd z biurem podróży czy na własną rekę?

Organizacja letniego czy zimowego wypoczynku wiąże się z podjęciem decyzji, czy chcemy iść na tzw. łatwiznę i podróżować z biurem podróż, np. mając zagwarantowane pełne wyżywienie w hotelu w ramach all inclusive czy też zależy nam na dowolności i samodzielności, stąd też pozostaje szukanie noclegów na własną rękę. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań. Postaramy się je przedstawić w naszym artykule, dzięki czemu z łatwością wybierzecie najlepszą dla was opcję!

Wakacje w Turcji
fot. Wezuwiusz – mapa Włoch – zwiedzaj co chcesz i jak chcesz

Wybór kierunku podróży

Wyjazd z biurem podróży

Touroperatorzy mają naprawdę ogromny wybór ofert, zatem jeśli chcesz spędzić urlop w popularnym, nadmorskim kurorcie, opalając się na plaży i popijając drinka z parasolką to będzie dla Ciebie doskonałe rozwiązanie.

Na własną rękę

Masz większą możliwość wyboru, tym bardziej jeśli marzysz o dalekim, nieodkrytym kraju to samodzielna rezerwacja biletu lotniczego będzie znacznie łatwiejsza niż znalezienie pasującej wycieczki w biurze podróży. Podróżując na własną rękę to Ty ustalasz, czy chcesz lecieć bezpośrednio czy też z przesiadkami (bo taki lot jest tańszy) i pod drodze zwiedzać okoliczne miasta/ państwa.

Termin wyjazdu

Z biurem podróży

Gdy już mamy wybraną konkretną wycieczkę musimy dostosować się do terminów zaproponowanych przez biuro podróży, albo też – jeśli np. w naszym zakładzie pracy obowiązuje grafik urlopowy i w innym terminie nie możemy wziąć wolnego tylko w określonym czasie – znaleźć taką wycieczkę, która akurat przypada na ten czas. Jest to dość spore ograniczenie, ale też wygoda, bowiem nie musimy sami szukać lotów, rezerwować biletów, gdyż zrobi to za nas biuro podróży. W dniu wylotu wystarczy tylko przybyć na lotnisko 2 godziny przed wylotem z wydrukowanym potwierdzeniem rezerwacji i gotowe!

Na własną rękę

Samodzielna organizacja daje nam swobodę działania – możemy wybrać taki termin wylotu i powrotu, jaki nam pasują. Ograniczeniem są jedynie rozkład lotów i nasz budżet, dlatego jeśli zależy wam na tanich lotach to koniecznie wybierzcie loty w tygodniu lub w poza szczytem sezonu. O innych pomocnych poradach, jak wyszukiwać tanie połączenia lotnicze piszemy w artykule.

Cena biletu

Z biurem podróży

Zazwyczaj biura podróży w sezonie organizują dla swoich klientów przeloty lotami czarterowymi. Takie loty, obsługujące wiele osób, mogą być nieco tańsze, choć my, jako turyści tak naprawdę nawet nie zwrócimy na to uwagi, bo interesuje nas ogólna, ostateczna kwota wycieczki. Lot w ramach zorganizowanej wycieczki nie wymaga od nas żadnej dodatkowej aktywności (nawet niektóre biura podróży oferują pośrednictwo w rezerwacji parkingu na lotnisku), wystarczy stawić się na lotnisku na 2 godziny przed wylotem i cieszyć się nadchodzącym urlopem.

Na własną rękę

Bilety na lot czarterowy są także dostępne dla indywidulanie podróżujących turystów. Wynika to z faktu, iż nie zawsze udaje się biurom podróży sprzedać wszystkie wycieczki. Bilety w atrakcyjnych cenach oferują także tanie linie, dzięki którym polecicie za grosze. Niestety, wadą samodzielnej rezerwacji jest konieczność poświęcenia czasu na znalezienie takich połączeń, czasem gdy zależy nam na wyjątkowo niskiej cenie musimy także na bieżąco monitorować promocje biletów lotniczych.

Wyżywienie na urlopie – cena i jakość

Z biurem podróży

W ramach opcji all-inclusive, czyli “wszystko w cenie” mamy możliwość rozkoszowania się różnymi smakołykami, deserami, przegryzkami czy daniami lokalnymi tak naprawdę przez cały dzień. Jedzenie podawane w restauracjach czy barach dla niektórych może być monotonne, inni będą narzekać na jakość – wiadomo tyle, ile osób, tyle opinii. All inclusive pozwala nam sporo zaoszczędzić na miejscu – nie musimy dodatkowo płacić za napoje do obiadu czy kolacji, a przecież w tropikalnym klimacie nasze pragnienie jest nieco większe. Czy jednak faktycznie nic nie wydamy na jedzenie poza hotelem? Jest to raczej wątpliwe, bo gdy znudzą nam się dania serwowane w hotelu z chęcią udamy się do lokalnej knajpki. Odpoczywając na plaży możemy także skusić się na owoce sprzedawane przez obnośnych handlarzy czy też drobne pamiątki (biżuterię, chusty, itp.). All inclusive może nas także zniechęcać do robienia samodzielnych, całodniowych wycieczek po okolicy, gdyż przez to tracimy jeden z posiłków za jaki wcześniej zapłaciliśmy. Tym samym pozbawiamy się poznania prawdziwego, codziennego życia tubylców.

Na własną rękę

Gdy podróżujemy samodzielnie mamy dowolność wyboru: czasu posiłku oraz miejsca. Nie musimy dostosowywać się do godziny wyznaczonej przez hotel i np. dłużej rano pospać czy też zamiast obiadu zjeść późną kolację, a w międzyczasie posilać się owocami. Aby zaoszczędzić, a jednocześnie maksymalnie cieszyć się swoją podróżą, polecamy aby najpierw sprawdzić opinię lokalu w internecie, możecie także zapytać się mieszkańców. Aby uprzyjemnić sobie pobyt możecie także w trakcie całego pobytu, raz czy dwa razy zaszaleć i wybrać się na przykład do jednej z lepszych restauracji w danym mieście, choćby na najtańsze danie, które tam serwują.

fot. Hotel Georigiopolis Resort – Kreta – świetna relacja ceny do jakości

Koszt i jakość zakwaterowania

Z biurem podróży

W ofercie biura podróży macie dokładnie opisane, jaki jest standard hotelu, jak wyglądają pokoje. Czasem masz możliwość dopłacenia np. za widok na morze albo lokalizację blisko plaży. Jeśli standard odbiega od obiecanego, od razu musicie swoje zastrzeżenia zgłosić rezydentowi – aby mógł wymienić pokój na inny.

Na własną rękę

Jak łatwo przypuszczać, samodzielne znalezienie wyboru miejsca zakwaterowania wymaga od nas więcej zaangażowania. Jeśli wybierzemy termin poza sezonem lub w ramach last minute możemy liczyć na niższe ceny. Dobrym rozwiązaniem jest rezerwacja na jeden czy dwa dni, dzięki czemu poznamy okolicę i będziemy pewni, czy chcemy zostać w danym miejscu na dłużej.

for. Karnawał – Ivrea – walka na pomarańcze

Poznanie lokalnej kultury

Z biurem podróży

Wycieczka zorganizowana przez biuro podróży ogranicza nam kontakt z prawdziwym życiem, toczącym się poza murami hotelu. Wielu turystów, mając zapewnione różne rozrywki na terenie hotelowej infrastruktury nawet nie pragnie poznać odmienną kulturę. Jedną z możliwości zwiedzania i poznania okolicy są lokalne wycieczki, także zorganizowane przez touroperatora.

Na własną rękę

W tym przypadku na co dzień (robiąc zakupy na lokalnym bazarze) stykamy się z mieszkańcami, możemy porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, jednocześnie jesteśmy bardziej narażenie na niebezpieczeństwo (np. okradzenia).

Jak widzimy, oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. Wybór konkretnej formy wypoczynku tak naprawdę zależy od naszych upodobań, oczekiwań i konkretnej sytuacji. Jeśli lubimy mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, nie chcemy zbytnio zajmować się organizacją to wakacje all inclusive będą dla nas wymarzonym odpoczynkiem. Jeśli jednak sami wolimy decydować, jak i gdzie spędzimy czas, nie lubimy ograniczeń, to wycieczka na własną rękę w pełni nas zadowoli.

Wakacje w Bułgarii