Pierwsze wyjście z małym dzieckiem w góry - kiedy? Co warto wiedzieć?

Pierwsze wyjście z małym dzieckiem w góry - kiedy? Co warto wiedzieć?

Niedawno zostaliście rodzicami lub też w niedługiej przyszłości planujecie powiększenie rodziny, w związku z czym macie obawy, jak teraz będzie wyglądał Wasz urlop, tym bardziej, iż wcześniej uwielbialiście wyprawy w góry? Kiedy jest dobry moment na zabranie Waszego maleństwa w góry i jak przygotować się na taką wycieczkę? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym wpisie, dzięki czemu przekonacie się, że urlop w górach nawet z małym dzieckiem może być doskonałą formą relaksu dla całej rodziny.

Wakacje w Turcji

Kiedy warto zabrać małe dziecko pierwszy raz w góry?

Dziecko w każdym wieku, poczynając od niemowlaka, może naprawdę wiele zyskać na wycieczce w góry, choć niektórym rodzicom wydaje się, iż taki szkrab i tak nic nie będzie pamiętał, to jednak warto zwrócić uwagę na inne, pozytywne aspekty pierwszej wyprawy: świeże powietrze, możliwość obserwacji nowego otoczenia.

Wracając do odpowiedzi na wcześniej postawione pytanie, musicie zastanowić się i przeanalizować swoje możliwości oraz dziecka, jest to o tyle ważne, iż jak wiadomo mniejsze dzieci muszą być niesione (lub wiezione) przez rodziców czy to w wózku, nosidle turystycznym, czy po prostu na rękach.

Przeczytaj również: Wyjście w góry – jak się przygotować?

Pozornie organizacja wycieczki górskiej z niemowlęciem jest trudniejsza niż z 2-3 latkiem. Nic bardziej mylnego! Zarówno niemowlaka, jak i dwulatka musicie wnosić na górę, a zatem jak łatwo można przypuszczać, zadanie to będzie dla Was prostsze w przypadku siedzącego nieruchomo 6 kilogramowego bobasa niż wiercącego się np. 12 kilogramowego kilkulatka.

Góry, wycieczka, nosidełko turystyczne
Na górskich wycieczkach idealnie sprawdza się nosidełko turystyczne

Tak naprawdę musicie sami ocenić, kiedy jest właściwy moment na wspólną górską wycieczkę, nie ma jednej uniwersalnej zasady, bo dzieci są różne. Jedne maluchy z trudem wytrzymają w nosidełku turystycznym pół godziny, inne natomiast nawet po dwóch godzinach z chęcią będą oglądać zmieniający się krajobraz (choć zawsze należy pamiętać, żeby jak najczęściej robić przerwy, aby maluch mógł odpocząć i aby nie przeciążać jego układu kostnego).

Niektóre pociechy są marudne, płaczliwe, nawet bez powodu, ale bywają dzieciaki otwarte na świat i odważne, dla których górska wycieczka będzie wspaniałą przygodą. To Wy, rodzice, znacie Wasze pociechy i wiecie, jak się zachowują w różnych sytuacjach, dlatego wszystkie te czynniki musicie uwzględnić wybierając długość trasy oraz skalę jej trudności. Maluszek nie powie Wam, że jest zmęczony i nie ma ochoty na kolejne podejście, ale za to jego nastrój od razu odczujecie, gdy zacznie płakać czy wiercić się w nosidle.

Wybór górskiej trasy w trakcie wycieczki z dzieckiem

Przede wszystkim odpowiednio wybierzcie trasę – jeśli nie ma takiej konieczności to niepotrzebnie nie ryzykujcie i zadbajcie o to, abyście zabrali wszystkie potrzebne rzeczy ze sobą.

Warto wcześniej zapoznać się z trasą, jeśli do tej pory nie wędrowaliście po danym paśmie to poczytajcie opinie na ten temat, gdyż dzięki temu unikniecie przykrych niespodzianek i zminimalizujecie prawdopodobieństwo niepowodzenia.

Zdecydowanie na pierwsze wypady z Waszym maluszkiem nie polecamy długich tras. Lepiej wybrać się na krótką wycieczkę i ocenić jak “to się podoba” maluszkowi, jak i Wam 😉

Góry, małe dzieci
Z małym dzieckiem w góry

Na co zwrócić uwagę planując termin górskiej wycieczki z małym dzieckiem?

Jeśli planujecie pierwszy spacer z maluchem w górach to raczej nie decydujcie się na wyjście przy zbyt wielkim upale, dużym mrozie albo prawdopodobnych opadach. Dla osoby dorosłej wędrówka, gdy żar się leje z nieba lub też gdy pada deszcz nie jest wielką przeszkodą, ale Wasza pociecha może inaczej odczuwać takie warunki atmosferyczne. Nawet jeśli taka wyprawa nie zakończy się chorobą bobasa to możecie być pewni, iż płacz malucha pozbawi Was przyjemności z wędrówki, a jemu dostarczy nie lada stresu.

Raczej nie polecamy, abyście organizowali wycieczkę w góry z bardzo małymi dziećmi zimą. Wy będziecie w ruchu, a zatem Wasze kończyny się rozgrzewają, natomiast maluch siedzi nieruchomo w siedzisku, tym samym z łatwością może dojść do odmrożenia nawet przy niewielkich mrozach.

Zawsze, obowiązkowo przed wyjściem w góry, sprawdzajcie prognozy pogody – ta potrafi być zmienna i może mocno zepsuć Wasze górskie wędrówki.

Przeczytaj również: Oto najlepsza aplikacja z prognozą pogody, jaką do tej pory używaliśmy!

Niezbędne akcesoria w trakcie górskiej wycieczki z małymi dziećmi

Gdyby jednak zdarzyło się, iż pogoda nagle się zmieniła, oczywiście powinniście być na to przygotowani. W upalne dni pamiętajcie, aby Wasza pociecha miała nakrycie głowy oraz koniecznie posmarujcie jej buzię i inne odkryte części ciała kremem z wysokim filtrem. Zawsze miejcie przy sobie zapas dodatkowych płynów (maluch nie może pić wody ze źródełek czy strumieni, bo może to zakończyć się infekcją bakteryjną). Regularnie sprawdzajcie, czy maluszek się nie przegrzewa oraz czy zbytnio się nie poci. W deszczowe, pochmurne i chłodniejsze dni warto zabrać ze sobą dodatkową warstwę odzieży (najlepiej nieprzemakalnej).

Jak widzicie rodzicielstwo wcale nie jest przeszkodzą, aby kontynuować uprawianie ulubionego hobby. Wystarczy odrobina dobrej woli i właściwe przygotowanie, by wspólnie spędzić wspaniały czas na szlaku. A możecie być pewni, iż zadowoleni i uśmiech na twarzy Waszego malucha wynagrodzi Wam wszelkie niedogodności.

Wakacje w Bułgarii