Podróże lotnicze w czasach koronawirusa

Podróże lotnicze w czasach koronawirusa

Od jakiegoś czasu za pośrednictwem mediów dowiadujemy się o nowych zarażeniach koronawirusem, które niestety mają również miejsce w Polsce. Jeśli w niedalekiej przyszłości zaplanowaliście urlop lub podróż np. samolotem warto wiedzieć, jak najlepiej ochronić się przed infekcją. Jakie miejsce wybrać w samolocie, aby być jak najmniej narażonym na zachorowanie i jakich kierunków należy unikać? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym najnowszym wpisie. Warto być świadomym zagrożenia, aby lepiej zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Wakacje w Turcji

Podróże zwiększają ryzyko infekcji koronawirusem

Słysząc informacje na temat nowych ognisk choroby, niektórzy zaczynają się zastanawiać, czy podróżowanie nadal jest bezpieczne, a może lepiej zostać w domu? Oczywiście eksperci zalecają, aby unikać skupisk ludzi, bowiem koronawirus przenosi się w momencie kontaktu z wydzielinami osoby zakażonej, a zatem także drogą kropelkową. W środkach komunikacji, w samolocie, autobusie czy też pociągu istnieje większe prawdopodobieństwo takiego kontaktu.

Należy pamiętać, iż Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do Chin, Hongkongu, Korei Południowej oraz Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. Włoski rząd wydał specjalne rozporządzenie, na mocy którego w związku z ogniskami COVID-19 wszystkich obowiązuje zakaz wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.

GIS apeluje także do osób aktualnie przebywających w Niemczech, Hiszpanii oraz we Francji, aby zachowały szczególne środki ostrożności i unikały dużych skupisk ludzkich.

Odwołane loty do Włoch i Chin

Niektóre linie lotnicze, np. irlandzkie linie Ryanair zdecydowały się na odwołanie 25 proc. lotów do i z Włoch w okresie od 17 marca do 8 kwietnia. Pasażerowie, którzy chcieli lecieć do Italii z Katowic, Wrocławia i Krakowa muszą przenieść termin lotu na inny czas, gdyż jak podaje portal Fly4free.pl anulowano ok. 100 lotów. Na razie pod znakiem zapytania stoją loty, które były zaplanowane na kolejne miesiące.

Także inny tani przewoźnik – Wizzair zawiesił loty między 10 marca a 4 kwietnia na wielu trasach między Polską a Włochami. Dotyczy to m.in. lotów do Mediolanu, Bergamo, Rzymu, Bari, Katanii i Neapolu. Ponadto Polskie Linie Lotnicze LOT także zdecydowały się na taki krok w przypadku lotów do Chin – do dnia 28 marca 2020 r.

Do Chin nie latają także m.in. następujące linie lotnicze: Air Canada, Air France, British Airways, Finnair, Delta Airlines (d 6 lutego do 30 kwietnia zredukowana została częstość połączeń do Chin z 42 do 21 tygodniowo), Lufthansa oraz podległe jej Swiss Airlines i Austrian Airlines.

Przeczytaj również: Co zabrać do samolotu – oto co znajdziecie w naszym bagażu.

Bezpieczeństwo w trakcie lotu

Jeśli wybieracie się na wakacje w inny region niż te wcześniej wspomniane, to mimo wszystko również należy zachować ostrożność, zarówno na lotnisku, jak i w trakcie lotu.

Lotnisko, korytarz, bezpieczeństwo
Lotnisko – miejsce gdzie mamy kontakt z innymi podróżnymi z całego świata

Na lotnisku, jeszcze przed lotem – praktycznie w każdym miejscu (np. w kolejce do odprawy, do kontroli bezpieczeństwa, w poczekalni odlotów, przy taśmach bagażowych) macie kontakt z innymi podróżnymi z całego świata, dlatego też starajcie się zachować wszelki zalecane środki ostrożności -poczytajcie więcej na ten temat w naszym poście: Koronawirus i planowanie urlopu wakacyjnego – co robić?

Gdzie najlepiej usiąść, aby Wasz kontakt z potencjalnym zagrożeniem był jak najmniejszy?

Specjaliści radzą, aby w trosce o swoje zdrowie, wybierać miejsca przy oknie. Jak wiadomo, pasażerowie w trakcie lotu często przemieszczają się, np. do toalety, czy też wyciągają swoje bagaże z luku lub po prostu spacerują, dlatego właśnie siedzenia od strony korytarza stanowią największe zagrożenie.

Samolot, pasażerowie, miejsca
Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, w samolocie wybieraj miejsca od okna

Oczywiste jest, że im więcej będziecie się poruszać w samolocie, tym większe istnieje ryzyko kontaktu z chorymi, dlatego powinniście w miarę możliwości nie opuszczać swoich miejsc.

Przeczytaj również: Leki w samolocie

Od razu pragniemy Was uspokoić, jeśli nawet przy odprawie otrzymaliście siedzenie z brzegu to nie oznacza jednak, że od razu zostaniecie zarażeni, nawet jeśli doszłoby do kontaktu z nosicielami koronawirusa. Jednakże ostrożność jest zawsze pożądana.

Przypominamy również, abyście podczas lotu dbali o dezynfekcję rąk (np. preparatami na bazie alkoholu, możecie mieć ze sobą niewielkie buteleczki, których wielkość nie może przekroczyć 100 ml) i powstrzymali się od dotykania twarzy, aby w ten sposób nie przenosić wirusa z rąk do ust czy oczu. Jeśli macie taką możliwość to warto jak najczęściej dokładnie myć ręce. O właściwej metodzie mycia rąk pisaliśmy we wspomnianym wyżej artykule.

Ważna informacja dla turystów powracających z krajów, w których panuje epidemia

Osoby, które przebywały za granicą w regionach objętych koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni lub też takie, które miały styczność z potencjalnymi zarażonymi i same zaobserwowały u siebie następujące objawy: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, powinny jak najszybciej, telefonicznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego, gdzie zostaną podjęte odpowiednie środki leczenia.

Warto pamiętać, iż jeśli chcecie się zaszczepić przeciwko grypie sezonowej, to najlepiej zrobić to co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem wyjazdu.

Odpowiednia profilaktyka i dbałość o higienę z pewnością będą pomocne nie tylko w walce z koronawirusem, lecz również innymi chorobami.

Wszystkim wyjeżdżającym w najbliższym czasie życzymy spokojnego, bezpiecznego urlopu!

Wakacje w Bułgarii