Wyjście w góry - jak się przygotować?

Wyjście w góry - jak się przygotować?

Piękna, polska złota jesień to doskonały czas, aby wybrać się na urlop lub krótką wycieczkę w góry, gdyż poza sezonem na głównych szlakach nie ma już tłumu turystów, a nieco niższa temperatura sprzyja rekreacyjnym spacerom. Jeśli zamierzacie spędzić kilka dni w górach, ale nie jesteście wytrawnymi zdobywcami szczytów to przeczytajcie nasz poradnik, z którego dowiecie się, w jaki sposób można się dobrze przygotować do takiego wyjazdu. Jak się ubrać i jakie rzeczy zabrać ze sobą, by nie nabawić się przeziębienia i zapewnić sobie bezpieczeństwo na trasie? Odpowiednio dobrany ekwipunek i strój pozwolą Wam cieszyć się rewelacyjnym wypoczynkiem na łonie przyrody.

Wakacje w Turcji

Rekreacyjne chodzenie po górach – jakie niesie ze sobą korzyści?

Jak słusznie zauważył Marek Tertelis:

Góry są jednym z niewielu środowisk, gdzie można zapomnieć o nękających nas kłopotach, oderwać się od powszechnej czasem szarej rzeczywistości, a także doświadczyć czegoś nowego, zobaczyć miejsca fascynujące, przyjrzeć się z bliska dzikim zwierzętom, spotkać interesujących ludzi – i być może zdobyć przyjaciół

i ta myśl najlepiej oddaje sedno spaceru po górach. W trakcie pieszej wycieczki możecie obcować z dziką przyrodą, z pięknymi krajobrazami. Spacerując nawet łagodnymi dolinami niektórzy będą mieli okazję zobaczyć charakterystyczne dla gór zwierzęta czy ciekawe okazy roślin. Jeśli odpoczywacie na górskim szlaku z dziećmi to taka wycieczka będzie mieć także charakter edukacyjny, gdyż Wasze pociechy lepiej zapamiętają czy skojarzą rośliny, o których będziecie opowiadać, mijając je po drodze.

Chodzenie po górach zdecydowanie poprawi Waszą kondycję. W górach oddychacie świeżym powietrzem, a zatem Wasz organizm jest lepiej dotleniony. Układ oddechowy, krwionośny i nerwowy zaczyna efektywniej pracować. Wędrówki górskie to rewelacyjna forma wypoczynku zwłaszcza dla osób cierpiących na nieustannie powracające choroby górnych dróg oddechowych. Warto również dodać, iż górskie spacery pozwalają się zregenerować, odstresować i zapomnieć o codziennych problemach.

Jak dobrze zaplanować górską trasę?

Wybór trasy i zaplanowanie czasu przewidywanego spaceru to podstawa, a przy ich opracowaniu warto uwzględnić kilka bardzo istotnych czynników. Jeśli na co dzień nie prowadzicie aktywnego trybu życia lub też zamierzacie spacerować z małymi dziećmi czy osobami starszymi lub niepełnosprawnymi to nie warto stawiać sobie zbyt wysoko poprzeczki. Pamiętajcie, aby odpowiednio “dawkować” trudności oraz aby zapoznać się nie tylko z długością szlaku, lecz również uwzględnić przewyższenie. To, co dla osoby o dobrej kondycji jest jedynie rozgrzewką, dla małego dziecka czy osób mniej sprawnych fizycznie może okazać się wysiłkiem ponad miarę, a przecież spacer w górach ma być przyjemnością. Nie warto porywać się z motyką na słońce, bo nierozruszane mięśnie i stawy oraz nieprzyzwyczajony organizm mogą Wam zrobić przykrą niespodziankę i różnie możecie zareagować na nadmierny i intensywny wysiłek fizyczny: zawrotami głowy, nudnościami, omdleniami, a nawet urazami mięśni.

Góry, trekking, spacer
Wyjście góry – nawet w te mniejsze zawsze choć trochę trzeba się przygotować

Dokładnie poczytajcie opisy tras, zwróćcie uwagę, czy przypadkiem na szlaku nie napotkacie na ewentualne trudności (łańcuchy, klamry, drabinki, oblodzenia). Warto także zapoznać się z szacowanym czasem przejścia. Pamiętajcie, że podany czas przejścia jest uśredniony i nie uwzględnia wielu czynników, np. Waszego tempa czy postojów na krótki odpoczynek lub robienie zdjęć.

Kolejna sprawa to warunki pogodowe, gdyż czasem nawet łatwy szlak może sprawić nie lada problem – np. gdy droga będzie śliska po ulewnych deszczach, dlatego tak istotne jest, aby sprawdzić przewidywaną prognozę pogody, jaka będzie w dniu Waszej wycieczki.

Przeczytaj również: Oto najlepsza aplikacja z prognozą pogody jaką do tej pory używaliśmy

Co zabrać ze sobą na rekreacyjny spacer w górach?

Jak wiadomo inaczej spakujecie się na spokojny, kilkugodzinny spacer, jednodniowy wypad trekkingowy, a jeszcze inaczej na dłuższą wyprawę, w trakcie której będziecie nocować w schroniskach lub pod namiotem. Niezależnie od okoliczności najważniejsza jest Wasza wygoda, bezpieczeństwo oraz praktyczność.

Przeczytaj również: Weekendowy wypad w Pieniny – polecana trasa w górach

Wygodne, stabilne obuwie to podstawa bezpiecznego górskiego wyjścia

Przede wszystkim planując górski spacer, nawet w rekreacyjnym wydaniu, musicie mieć odpowiednie obuwie. Zapewne nie raz słyszeliście informacje lub widzieliście zdjęcia turystów, którzy zdobywali górskie szczyty w szpilkach czy klapkach, co jest skrajną nieodpowiedzialnością. Nawet w niskie góry nie warto wybierać się w obuwiu sportowym, sandałach, czy też japonkach. Przed wyjazdem w góry koniecznie odłóżcie nieco pieniędzy i kupcie solidne buty górskie. Ceny za najtańsze modele zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, jednak naszym zdaniem warto wydać troszkę więcej i cieszyć się naprawdę komfortowym i wygodnym obuwiem.

Góry, sprzęt, spacer, buty
Dobre buty to bezpieczne chodzenie po górach

Polecanym modelem na rekreacyjne spacery są buty opisywane jako „All terrain” albo inaczej „travel”, „light trek”(poszczególni dystrybutorzy używają różnych nazw dla tego samego rodzaju). Możecie je założyć na wycieczki leśne, zwiedzanie miast, jak i łatwe wędrówki w dolinach. Buty te są wykonane z lekkich, przewiewnych tkanin albo ze specjalnej, bardzo mocnej siateczki (musicie na nią uważać w deszczowe dni, bo przepuszcza wodę, ale za to idealnie chłodzi w upały).

Nawet jeśli spacerujecie po bardzo łatwym szlaku to nie możecie lekceważyć takiego przeciwnika, jakim są góry – koniecznie zaopatrzcie się w buty chroniące kostkę przed skręceniem, ponadto model ten musi być wyposażony w mocne sznurowadła.

Mówiąc o butach od razu przechodzimy do kolejnej części garderoby, a mianowicie do skarpetek. Na górski spacer, nawet najkrótszy, nie zakładajcie tzw. stopek, gdyż te już po chwili zaczną się zwijać i z czasem pojawią się na Waszych stopach otarcia. Najlepiej zdecydujcie się na normalne, wysokie skarpety. Ważne, aby dobrze kryły stopę.

Przeczytaj również: Trekking w Neapalu – co warto wiedzieć?

Jak należy się ubrać w góry i co zabrać ze sobą?

W góry warto ubierać się na cebulkę, gdyż w razie ocieplenia zawsze możecie ściągnąć kolejną warstwę. Pogoda może szybko się zmienić i musicie być na to przygotowani. Oprócz butów przyda się Wam wygodna, ciepła kurtka lub polar. Nawet jeśli zapowiada się, iż w danym dniu pogoda będzie przepiękna to warto zabrać ze sobą do plecaka rękawiczki i czapkę – nie są one ogromnym obciążeniem, a w razie nagłego ochłodzenia mogą być na wagę złota.

Prowiant, wodę czy niezbędne akcesoria (mapę, turystyczną nawigację, latarkę, itp.) możecie spakować do niedużego, praktycznego plecaka, który będzie Wam towarzyszył w czasie spaceru.

Do plecaka włóżcie także kurtkę przeciwdeszczową (jeśli Wasza kurtka nie ma takiej funkcji). Na plecak dobrze jest również mieć pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni Wasze rzeczy w przypadku ulewy.

Jak mówi znane powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony”, a zatem nie zapomnijcie o naładowaniu telefonu, a w nim koniecznie miejcie wpisany numerem do służb ratunkowych w górach – TOPR/ GOPR nr tel 601 100 300 lub 985. Zawsze możecie dzwonić na ogólnopolski nr ratunkowy 112.

Koniecznie zabierzcie ze sobą również naładowany power bank, bo nic Wam z telefonu, który się rozładuje.

Przeczytaj również: Czy warto kupić power bank i do czego się przydaje?

Aby ułatwić sobie schodzenie z gór możecie zabrać ze sobą kijki trekkingowe, które pomogą Wam utrzymać równowagę oraz znacznie odciążają kolana, angażując ramiona.

Góry, kijki, nordic walking
Na dłuższy górski spacer warto wziąć kijki nordic walking

Prowiant na górski spacer

Na górską wycieczkę dobrze jest zabrać wodę mineralną – 1,5 l na osobę. Woda lepiej gasi pragnienie od słodkich napojów. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w jesienne czy wiosenne, chłodne dni jest spakowanie termosu z herbatą lub kawą. Jeśli zgłodniejecie na trasie to z chęcią zjecie przygotowane wcześniej kanapki, jako prowiant możecie wziąć także drożdżówki, banany, jabłka czy czekoladę. Te artykuły spożywcze uzupełnią zapas energii i dodadzą Wam siły na pokonywanie dalszej części trasy.

Wczesne wyjście na górski szlak

Jesienią, zimą i wczesną wiosną stosunkowo wcześnie robi się ciemno, dlatego warto wyruszyć na szlak zaraz z rana. Tym samym unikniecie tłumów na szlaku, a po południu czy wieczorem będziecie mieć czas na inne aktywności – np. wycieczkę po okolicy, wizytę na basenie.

Na zakończenie warto wspomnieć, iż najważniejsze w rekreacyjnym, górskim spacerze nie jest zdobywanie wysokich szczytów, a podziwianie pięknych widoków oraz rodzinny wypoczynek na łonie natury. Dla niektórych celem takiej wycieczki może być także dojście do wybranego schroniska. Istotne jest, aby chodzenie po górach sprawiało wszystkim uczestnikom wyprawy frajdę.

“Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności.”

Jan Paweł II

Wakacje w Bułgarii