Pociągiem czy samolotem?

Pociągiem czy samolotem?

Pociągiem. Dzisiaj to właśnie na ten środek lokomocji postawimy w naszym wpisie, wskazując wam na jego przewagę nad podróżą smolotem. Będziemy jednak szczerzy, dzisiejszy wynik nie przesądza, kto finalnie jest zwycięzcą jako lepszy środek lokomocji.

Wakacje w Turcji

Gdy przemieszczamy się z jednego miejsca w drugie i mamy do pokonania znaczną odległość zazwyczaj najpierw sprawdzamy połączenia lotnicze, a w dalszej kolejności kolejowe. Samolot umożliwia podróż na drugi kraniec naszego globu, jednakże część podróżnych zdecydowanie woli podróż koleją. Jak podają wyniki ankiety, przeprowadzonej przez eurogo.com na 22 tys. respondentów, większość z nich preferuje podróże pociągiem od tych w przestworzach. Oto 13 powodów, dlaczego naszym zdaniem warto podróżować koleją.

Jesteście ciekawi? Zapraszamy do czytania!

1. Podróż pociągiem bez nachalnego zachęcania do zakupów

Jeśli podróżujecie pociągiem macie pewność, iż obsługa pokładowa nie będzie wam przeszkadzać zachęcając do wydawania niemałych pieniędzy w podniebnym sklepie. Podczas lotu, niezależnie od długości jego trwania, co jakiś czas słyszymy propozycje zakupu różnych produktów. Sprzedaż zaczyna się od napojów, rogalików, batonów czy kanapek, następnie przychodzi czas na markowe perfumy i alkohol ze sklepu wolnocłowego duty free. Nie mówiąc już o tym, iż osoby siedzące tuż obok korytarza muszą uważać, aby nie zahaczyć ręką czy nogą o przejeżdżający wózek.

2. Z pociągu będziecie mieć możliwość zobaczenia niezapomnianych widoków i poznawanie piękna danego kraju czy okolicy

Poeta Leopold Staff pisał w jednym ze swoich wierszy „A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie” („W przededniu”). I faktycznie trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, bo sama podróż i podziwianie widoków może być także doskonałą rozrywką. Zapierające dech w piersiach pejzaże, malownicze miasteczka, spokojne wiejskie życie oraz bliskość natury możemy chłonąc wzrokiem, patrząc zza szyb mknącego po torach pociągu. Tym samym już nasz przejazd będzie wspaniałą przygodą i okazją, aby zaobserwować zmieniający się krajobraz, różnice w ukształtowaniu terenu czy roślinności – przejazd przez Alpy, południowo-wschodnią Azję, Amerykę Północną, ale także podróż koleją np. z Pomorza na południe Polski dostarczy nam wielu niezwykłych wrażeń.

Samolot – widoki

Gdy decydujemy się lecieć samolotem, mamy szansę jedynie zobaczyć skrawek lądu, rozległy ocean, wyłaniające się z chmur szczyty gór czy rozświetlone miasto – o ile nie będzie silnego zachmurzenia czy mgły, a nam uda się zdobyć miejsce przy oknie.

3. Podróż bez konieczności kontroli bagaży oraz stania w kilku kolejkach

Chyba nikt z nas nie lubi standardowych kontroli bagażu głównego czy bagażu podręcznego. Dość rygorystyczne procedury bezpieczeństwa mogą wywoływać w nas frustrację, zmęczenie, a nawet złość – gdy po raz kolejny będziemy musieli przechodzić przez bramkę wykrywającą metalowe przedmioty oraz gdy przyjdzie nam zdejmować buty, paski do spodni czy wywracać kieszenie w spodniach. Nie mówiąc już o staniu w kolejkach, bo przecież najpierw czekamy do odprawy bagażu, później jest kontrola bezpieczeństwa, a następnie ustawiamy się w wężyku w oczekiwaniu na wejście do samolotu. Dla wielu osób to czekanie oraz stres związany z ewentualną kontrolą osobistą to największy minus podróży samolotami. Tymczasem do pociągu wsiadamy unikając tych wszystkich nieprzyjemnych doświadczeń.

Bagaż podręczny – kontrola bezpieczeństwa

4. Podróż pociągiem to często także oszczędność czasu

Jak doskonale wiemy, w przypadku podróży drogą lotniczą musimy być na lotnisku 2 godziny przed wylotem, należy także uwzględnić fakt, iż zazwyczaj porty lotnicze są położone poza miastem i trzeba do nich dotrzeć, co również zajmuje chwilę. Gdy decydujemy się na kolej wystarczy przyjechać na dworzec kilka minut wcześniej, by bez pośpiechu udać się na peron, z którego ma odjeżdżać nasz pociąg. Dlatego, przy niektórych trasach (zwłaszcza krajowych) wybór pociągu okaże się korzystniejszy.

5. Brak ograniczeń w przypadku zabierania własnego prowiantu

Kolejną zaletą podróży pociągiem jest możliwość zabierania ze sobą dowolnej ilości pokarmów i napojów, co oznacza, iż nikt nie zabroni nam przewożenia termosu z kawą, dużej butelki z napojem, jogurtu. Do podręcznej torby można wrzucić standardowy zestaw kosmetyków i ulubione perfumy, nawet jeśli mają więcej niż 100 ml pojemności. Elegantki nie muszą się rozstawać z pilniczkiem do paznokci czy nożyczkami, a panowie z ulubionym nożem wielofunkcyjnym.

6. Niekłopotliwa zmiana miejsc

Zapewne mieliście kiedyś okazję, zajmować miejsce w trakcie, które najchętniej zamienilibyście na inne. Powodem dyskomfortu mógł być chrapiący i rozpychający się współpasażer, przeraźliwie płaczące i krzyczące dziecko lub też podróżny nieprzywiązujący zbyt wielkiej wagi do higieny osobistej i roztaczający wokół się okropny smród. Niestety, bardzo często samolotu są wypełnione do ostatniego miejsca i o przesiadce możecie jedynie pomarzyć. Pociąg ma tę przewagę nad samolotem, iż możemy wybrać dowolne, wolne miejsce, a gdy nie odpowiada nam towarzystwo współpasażerów bez trudu znajdziemy inny przedział, a w najgorszym razie (gdyby w pociągu nie było wolnych miejsc, co jednak jest rzadkością) mamy do wyboru wagon jadalny, gdzie także możemy się udać w dowolnym momencie, aby odpocząć od uprzykrzającego podróż sąsiada. Ponadto, w wielu pociągach są dostępne przedziały, gdzie obowiązuje tzw. strefa ciszy, dzięki czemu mamy pewność, iż nasz towarzysz całą drogę nie będzie się dzielił z nami swoimi wspomnieniami.

Przedział w pociągu

7. W pociągu jest większa swoboda w spacerowaniu czy wstawaniu z miejsca

W pociągu podróżni mają więcej przestrzeni, aby na chwilę wstać, rozprostować nogi czy nawet przespacerować się po korytarzu. Nie musimy się również przeciskać przez innych współpasażerów, tak jak ma to miejsce w samolocie, gdy siedzimy przy oknie. Możemy także przez cały czas podróży korzystać z toalety, co w tracie startu i lądowania samolotu jest zabronione.

8. Podróż pociągiem jest bezpieczna

Według globalnych statystyk to samolot jest uznawany za najbezpieczniejszy środek transportu, jednakże gdy przeanalizujemy konkretne wypadki to będąc pasażerem poszkodowanego pociągu mamy dużo większe szanse na przeżycie niż podczas katastrofy lotniczej.

Pociągiem przez Niemcy

9. Zagubiona lub pomylona walizka – w pociągu to niemożliwe!

Zmorą podróżujących na urlop samolotem są zgubione lub pomylone walizki, nie mówiąc już o tych uszkodzonych w trakcie transportu. Takie sytuacje to nierzadkość. Jeśli wybierzemy pociąg unikniemy stresu, straty czasu oraz dodatkowych wydatków, bo przecież bagaż cały czas jest pod naszą opieką, chyba że w pośpiechu wysiadając zapomnimy o nim.

10. Brak ograniczeń w wadze i ilości bagażu

Kolejną zaletą związaną z bagażem jest brak konieczności sprawdzania, czy nasza walizka waży dokładnie 15 czy 20 kg. Oczywiście, jeśli lecimy na krótki wypad z partnerem to nawet uda nam zapakować wszystkie potrzebne rzeczy do jednej, wspólnej walizki, gorzej gdy lecimy na dłuższe wakacje i to w dodatku z dziećmi. W przypadku podróży koleją mamy nieograniczone możliwości – zabieramy tyle, ile jesteśmy w stanie unieść.

Walizki – do pociągu możesz zabrać więcej

11. W pociągu jest swobodny dostęp do urządzeń elektronicznych

Współcześnie jesteśmy prawie cały czas on-line: gramy, robimy i publikujemy w sieci zdjęcia czy też czatujemy ze znajomymi, oglądamy seriale lub filmy, nie mówiąc o pracy zawodowej. Zazwyczaj zabieramy ze sobą w podróż urządzenia elektroniczne – smartfona, tablet czy laptopa. Na pokładzie samolotu korzystanie z nich jest utrudnione, a niektórych fazach lotu wręcz zabronione. W pociągu możemy cały czas oddawać się ulubionej rozgrywce. Często mamy także możliwość doładowania baterii.

12. Dogodna lokalizacja dworców kolejowych oraz niższe niż na lotnisku ceny

Zacznijmy od tego, iż dworce mają swój niepowtarzalny urok i charakter, są to często niedocenione perełki architektury. Wystarczy wspomnieć takie piękne dworce jak: King’s Cross w Londynie, Grand Central w Nowym Jorku, Sirekeci w Istambule, czy polskie dworce: Dworzec Główny w Gdańsku, Bielsku- Białej, Wrocławiu. Po opuszczeniu pociągu warto na chwilę pozostać w budynku by nacieszyć wzrok. Dworce w przeciwieństwie do lotnisk, są najczęściej zlokalizowane w samym sercu miasta, więc dotarcie do hotelu jest łatwiejsze i tańsze. Nie zapominajmy również, iż zakup na dworcu takich podstawowych produktów jak woda, kawa, kanapka czy pamiątki nie obciąży naszego budżetu, tak jak wizyta w lotniskowych, bezcłowych sklepikach.

13. Pociąg jest bardziej przyjazny dla środowiska

I na koniec argument, który przekona wszystkich miłośników ekologii – podróż pociągiem jest o wiele przyjaźniejsza dla środowiska niż lot. Jak podają badania pokonanie tej samej trasy samolotem, w porównaniu z pociągiem elektrycznym, jest przyczyną 29-krotnie wyższej emisji dwutlenku węgla do środowiska.

Nie twierdzimy, iż należy całkowicie zrezygnować z latania samolotem, tym bardziej, iż w niektóre miejsca droga lotnicza jest jedyną możliwością dotarcia (podróż przez oceany czy też na długie dystanse), jednakże pragniemy zwrócić waszą uwagę, na fakt iż obecnie nieco zapomniana kolej ma także liczne zalety i może warto czasem rozważyć taką opcję. Tym bardziej, iż w ogólnym rozliczeniu również podróż pociągiem może być bardzo korzystna cenowo.

Wakacje w Bułgarii