Podróżowanie to jedna z najbardziej popularnych i ciekawych form spędzania wolnego czasu. Dzięki podróżom możemy odkryć nowe miejsca, poznać różne kultury i tradycje, spróbować lokalnych potraw i przede wszystkim, rozwijać swoje umiejętności i zdolności. Często słyszymy powiedzenie, że “podróże kształcą”. Ale czy rzeczywiście tak jest? W tym artykule postaramy się rozwinąć tę myśl i przedstawić, jak podróżowanie może wpłynąć na nasz rozwój.
Podróże kształcą – rozwój osobisty
Podróże mogą wpłynąć na nasz rozwój osobisty w wielu różnych sposób. Po pierwsze, podróżując, stajemy się bardziej otwarci na nowe doświadczenia i wyzwania. Każda nowa podróż to okazja do poznania nowych ludzi, zrozumienia ich kultury i stylu życia oraz nawiązania nowych przyjaźni.
To wszystko wpływa na naszą empatię i umiejętność porozumiewania się z innymi. Stajemy się bardziej otwarci na świat, a im częściej podróżujemy, tym chcemy jeszcze więcej (my tak mamy 😉 ).
Po drugie, podróżowanie zmusza nas do wyjścia ze strefy komfortu. Często musimy radzić sobie w sytuacjach, w których nie mamy dostępu do swoich codziennych udogodnień, takich jak np. klimatyzacja czy wygodne łóżko. Taka sytuacja wymaga od nas przystosowania się i radzenia sobie w trudnych warunkach. Dzięki temu rozwijamy swoją wytrzymałość psychiczną i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Podróże kształcą – rozwój zawodowy
Podróże mogą także wpłynąć na nasz rozwój zawodowy. Dzięki nim możemy zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia, które mogą okazać się bardzo wartościowe w naszej karierze.
Przykładowo, podróżując do innego kraju, możemy poznać różne sposoby prowadzenia biznesu, a także zapoznać się z nowymi technologiami i trendami w naszej branży. Takie doświadczenia mogą pomóc nam w rozwoju naszej kariery zawodowej i poprawie naszych kompetencji.
Przeczytaj również: Co nam dają podróże
Z pewnością też, większa wiedza o świecie, o życiu w innych miejscach, buduje nasze własne doświadczenia, które w zależności od wykonywanego zawodu, możemy później wykorzystać w pracy.
Podróże kształcą – rozwój intelektualny
Podróże mają również pozytywny wpływ na nasz rozwój intelektualny. Zwiedzanie muzeów, galerii sztuki i zabytków pozwala nam poznać historię i sztukę różnych epok i kultur. Często podróżując, mamy także więcej czasu na czytanie książek i naukę języków obcych, co wpływa pozytywnie na nasz rozwój intelektualny i umysłowy.
Na nasz rozwój w tym obszarze wpływa również nowe otoczenie, które sprawia, że nasz mózg musi „ciężej pracować” – poznając nowe miejsca, zmuszamy nasze szare komórki do bardziej wytężonej pracy, kiedy muszą analizować nowe informacje. Każde nowe miejsce, każde nowe zdarzenie, które odbiega od rutyny dnia codziennego, jest dla naszego rozwoju bardzo korzystne.
Warto tutaj dodać, że samo pakowania – odpowiednie przygotowanie się do podróży, zabranie niezbędnych rzeczy, dokumentów, jest już nie lada poligonem dla naszego umysłu. Uczy dobrej organizacji oraz planowania w oparciu o pewne założenia.
Jeżeli są to podróże zagraniczne, które wymagają od nas posługiwania się językiem obcym, to dawka ćwiczeń intelektualnych jest wręcz wyskokowa. Nasz mózg dostaje takiej dawki wyzwań podczas, gdy musimy myśleć i mówić w obcym języku, że z pewnością nasz intelekt rozwija się wówczas w zupełnie inny sposób niż podczas “oglądania serialu z poziomu kanapy”…
Podróże kształcą nas pod wieloma względami, a najlepszą puentą niech będzie jeden z naszych ulubionych cytatów (autor nieznany):
Podróże to jedna z niewielu rzeczy na świecie, na które kiedy wydajemy pieniądze, stajemy się jednocześnie bogatsi!
Zgadzamy się z tym w 100%! No to co – podróżujmy ile się da.