Bali - czy i kiedy warto jechać? Co zobaczyć?

Bali - czy i kiedy warto jechać? Co zobaczyć?

Partnerem wpisu jest

Wakacje w Turcji

Dlaczego warto polecieć na Bali?

Republika Indonezji składa się z szeregu wysp pokropionych Oceanem Indyjskim. Jest to jeden z największych archipelagów na świecie i jeden z największych w przeważającej mierze krajów muzułmańskich. Ale ze wszystkich miejsc na świecie wyspa Bali jest naszą ulubioną i dla tego też na niej żyjemy.
Jest to mała wyspa, mająca tylko 140 km na 80 km, która leży na południe od równika. Większość z tych trzech milionów mieszkańców to Hindusi i jest to jedyna hinduska wyspa w Indonezji.

Bali – majestatyczny posąg – wyspa Bogów

Bali jest dla nas magicznym miejscem. Zielone tarasowe pola ryżowe, góry wulkaniczne, lasy kokosowe, niekończące się plaże i egzotyczne kwiaty to tylko część spektakularnego, naturalnego piękna wyspy. Można powiedzieć – raj na Ziemi!

Jakość obrazów, snycerki i biżuterii sprawiają, że chcę sięgnąć do kieszeni i kupić wszystko.

Bali – Kecak i taniec ognia

Niesamowite życie artystyczne i naturalne piękno są w cieniu duchowej świadomości ludzi. Świętowanie jest częścią codziennego życia. Błogosławieństwo i modlitwy idą w parze z narodzinami, śmiercią, wakacjami. Każde wydarzenie jest wydarzeniem duchowym. Przez lata braliśmy udział w festiwalach świątynnych, kremacjach, weselach, ceremoniach związanych z uzbrojeniem zębów, błogosławieństwach budowania i świętowaniu pełnia księżyca.

Uważa się, że hinduizm przybył do Indonezji przez Indie, a następnie rozprzestrzenił się na Bali przez koczowniczych mistyków i nauczycieli. Hinduizm następnie zmieszał się z istniejącymi wierzeniami: duchy zwierząt, przedmiotów nieożywionych, ludzkich przodków, dobra i zła były czczone.

Wielu Balijczyków wierzy, że istnieje najwyższy bóg o nazwie Sang Hyang Widhi Wasa, który ma wiele przejawów. Trzy główne zasady to Brahma, stwórca; Shiva, niszczyciel; i Wisznu, obrońca.

Bali jest wyjątkowe w tym sensie, że modlitwa, kult i świętowanie są częścią każdego aspektu codziennego życia.

Hindusi powinni modlić się trzy razy dziennie przez co na wyspie panuje wyjątkowa atmosfera.

aciekawiliśmy Was choć trochę? Mamy nadzieję, że tak!

Kiedy najlepiej jechać na Bali?

Wysoki sezon na Bali przypada na miesiące lipiec i sierpień, podczas Świąt Wielkanocnych oraz Świąt Bożego Narodzenia / Nowego Roku (od grudnia do pierwszego tygodnia stycznia). To jest czas, kiedy Bali jest najbardziej ruchliwe.
Jednak z wielu powodów najlepszy czas na przyjazd na Bali to kwiecień, maj, czerwiec i wrzesień, październik – czyli przed i po sezonie turystycznym

Gdzie mieszkać na Bali?

Podjęcie decyzji o tym, gdzie nocować na Bali, jest ważniejsze niż by się mogło wydawać. Dlatego wybieranie obszaru i hotelu, wymaga chwile zastanowienia i przestudiowania informacji na ten temat.

Poniżej przedstawimy Wam jak się charakteryzują regiony i miejsca na wyspie.

Główne południe

Długa plaża wzdłuż południowego wybrzeża od lotniska do Tanah Lot jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na wyspie, ale każda część jest inna.

Kuta – dobra na imprezowanie i łatwość dostępu
Kuta dostaje złego (sprawiedliwego?) miana przedstawiciela jako centralnej części wyspy. Jest blisko do lotniska, jest tu pełno klubów nocnych, barów, małych sklepów i wielu możliwości targowania się. Istnieje wiele możliwości zakwaterowania i sklepów, które są w dobrej cenie i tuż przy plaży.

Bali – Kuta

Seminyak – dobry na plażowe dreszcze i stylowe życie nocne
Dalej wzdłuż wybrzeża Seminyak nadal znajdziecie wiele restauracji, klubów nocnych i plaż. Znajdują się tutaj słynne nocne punkty klasy premium, takie jak Potato Head i Ku De Ta. Jest to część nieco bardziej wyluzowana niż Kuta. Zlokalizowanych jest tutaj mnóstwo luksusowych hoteli i willi.

Bali – Seminyak

Canggu – dobre na surfowanie i chill
Poruszając się wzdłuż wybrzeża traficie do Canggu, który jest naszym ulubionym miejscem z trzech wymienionych. W bardziej wyluzowanym klimacie surferów, gdzie znajduje się mnóstwo fajnych kawiarni, a także plaża Echo, znana z dobrych warunków do surfowania.

Bali – Canggu

 

Wokół jest wiele tarasów ryżowych, dzięki czemu można uzyskać dobre połączenie lądu i wybrzeża. Cześć ta jest w pobliżu Tanah Lot, jednej z najsłynniejszych świątyń na Bali.

Bali – Świątynia Tanah Lot

Jeśli jesteś cyfrowym koczownikiem na Bali, to Canggu doskonale sobie radzi z przestrzenią kooperacyjną DoJo będącą niezawodnym miejscem pracy i dostępem do świata poprzez internet.

The Bukit

Poniżej lotniska znajduje się niewielkie wybrzuszenie głównej wyspy zwane Bukit. Pełne luksusowych kurortów, prywatnych plaż i lokalnych wiosek, będziesz tu rozpieszczany.

Bali – Bukit

BTDC jest zamkniętym, prywatnym ośrodkiem kurortowym, w którym mieszczą się jedne z najbardziej luksusowych resortów. Ma ładną spokojną plażę (ale niestety bez zachodów słońca) i wiele restauracji na plaży. Ceny są dość wysokie, ale jeśli jesteś w podróży poślubnej lub szukasz dosłownie możliwości aby się wyłączyć, to jest to świetne miejsce.

Benoa – dobre do uprawiania sportów wodnych
Benoa to wybrzeże słynące z sportów wodnych. Plaża tutaj nie jest najlepsza do opalania się ale ma wiele możliwości uprawiania sportów wodnych i dlatego ceny zakwaterowania tutaj są zwykle tańsze niż główny obszar Bukit.

Bali – Benoa

Jimbaran – dobry na owoce morza i zachody słońca
Plaża w zatoce Jimbaran spogląda przez lotnisko i ma piękne zachody słońca. Plaża jest ładna, z dużą ilością blisko umiejscowionych restauracji z owocami morza. Znajdziecie tutaj wiele opcji zakwaterowania. Będąc bardzo blisko lotniska sprawia, że ​​jest to idealny pobliski punkt zatrzymania.

Bali – Jimbaran

Uluwatu – Swiatynia Uluwatu i wiele klubów
Na dalekim południu Bukit znajduje się Uluwatu – słynie z pięknych świątyń skalnych i małp. Jest także lokalizacją dla wielu luksusowych hoteli, willi i barów surfingowych oraz klubów dziennych jak np. Omnia czy Sundays Beach Club

Bali – jedna z ukrytych plaż – Uluwatu

Ubud – dobre dla kultury i jogi
Ubud, “kulturalna stolica” Bali jest domem dla słynnej Jogi Barn, wielu szkół gotowania, a także Małpiego Lasu, który przyciąga tłumy. Będziesz mógł cieszyć się tutaj tradycyjnym tańcem, możliwością odwiedzenia pałacu i zobaczenia pięknej, ręcznie rzeźbionej stolarki.
Koniecznie wypróbuj wszystkie pyszne wegańskie restauracje w Ubud, jest to jedno z najlepszych miejsc w Azji dla Vegan i Vegetarian!

Bali – Ubudu

Sanur – dobry dla rodzin
Sanur to dobry kompromis pomiędzy cichymi plażami i hałaśliwym życiem nocnym. Możesz tu uzyskać dobry balans, a także doskonałą bazę wypadową do wycieczek z dnia na dzień. Plaża jest chroniona przez rafę, co czyni go doskonałym miejscem dla rodzin. Z dużą ilością miejsc noclegowych, a także barów i restauracji, które nie są dostępne wyłącznie w kurortach, nie musisz wydawać tutaj fortuny, jak na przykład BTDC.

Sanur to zdecydowanie najlepsza baza wypadowa do zwiedzania całej wyspy ze względu na łatwy dostęp.

Rekomendowana przez Two Little Monkeys Bali!

Bali – Sanur

Lovina – dobra do oglądania delfinów
Usytuowany na północnym wybrzeżu i popularnym miejscu na trasie z Jawy (prom przecina Gilimanuk, 90 minut). Lovina jest dobrze znana jako miejsce do oglądania delfinów.

Bali – Lovina

Co koniecznie warto zobaczyć na Bali?

Tanah Lot jest najbardziej charakterystyczną świątynią wyspy. Świątynia ta znajduje się na szczycie ogromnej skały, otoczonej morzem, z falami nieustannie rozbijającymi się o jej podstawę. Tak jak wśród najważniejszych świątyń na Bali, Tanah Lot oddaje hołd duchom opiekuńczym morza. Świątynia słynie z najbardziej malowniczych zachodów słońca.

Tanah Lot na Bali

Uluwatu jest jedną z najważniejszych świątyń na Bali, położoną na krawędzi klifu na południowo-zachodnim półwyspie Bukit. Tutaj można zobaczyć malownicze zachody słońca. Tak jak na Tanah Lot, Uluwatu posiada również otwarty amfiteatr w pobliżu, gdzie można podziwiać tańce ognia kecak. Małpi Las graniczy z terenem świątyni.

Uluwatu – słynna świątynia na Bali

Ubud słynie z malowniczych pól ryżowych. Pola z najlepszym punktem widokowym znajdują się na północ od głównego ośrodka Ubud, wzdłuż drogi Tegallalang. Tutaj, znajdziecie liczne przydrożne stragany i sklepy z dziełami sztuki oferujące przedmioty i ciekawostki wszelkiego rodzaju. Wszystko to wzdłuż głównej ulicy, a także małe restauracje oferujące wspaniałe widoki.

Bali -tarasy ryżowe

Na obrzeżach głównego ośrodka w Ubud, Małpi Las w Ubud jest jednym z małpich gajów makaków i prawdopodobnie najbardziej znany. Znany również jako Sacred Monkey Forest of Padangtegal i oficjalnie nazywany Mandala Wisata Wenara Wana, Ubud Monkey Forest. Jest miejscem badań naukowych, a także miejscem o duchowym i kulturowym charakterze ze świątyniami uświęconymi przez lokalnych mieszkańców.

Bali – jedna za świątyń

Co trzeba wiedzieć jadąc na Bali?

Spodziewaj się tłumów
Jedna z najbardziej turystycznych wysp na świecie, Bali nie jest nietkniętym rajem. Ale podczas gdy ucieczka z południowych Bali i Ubud może być trudna, zdeterminowani poszukiwacze samotności będą mogli znaleźć mnóstwo zacisznych zakątków poza tymi głównymi ośrodkami turystycznymi.

Bali – śniadanie z pięknym widokiem

Wybierz ostrożnie miejsce noclegu na Bali
Warto pomyśleć o swojej bazie na Bali, ponieważ chaotyczny ruch i gorąca pogoda sprawią, że będziesz trzymać się blisko hotelu lub pensjonatu, zamiast wędrować daleko.

Bali – Nusa Penida – przepiękna plaża

Warto też rozważyć wyjazd na dzień lub dwa na pobliskie wyspy Nusa Penida, Nusa Lembongan, czy nieco dalej – wyspę Gili.

Wyspa Gili tuż przy Bali – z przepiękną plażą

Co warto spróbować na Bali?

Większość ludzi planuje swoją pierwszą podróż na Bali ze względu na słońce i zwiedzanie, ale na pewno warto także po niesamowite jedzenie.

Bali – Babi Guling – jedno z najbardziej popularnych dań – streetfood

Jednymi z najpopularniejszych dań na Bali jest Babi Gulin czyli pieczona świnka serwowana oczywiście z ryżem oraz wszelkiego rodzaju saszłyczki grillowane na skórach z kokosa, w wydaniu z kurczaka, świnki, tuńczyka i baraniny. Brzmi smacznie, prawda? Jeżeli do tego dodamy kolacje przy zachodach słońca…

Bali – kolacja na plaży przy zachodzie słońca

Jak dolecieć na Bali z Polski?

Najpopularniejsza trasa na Bali – wylot z Warszawy linią lotniczą Qatar Airways albo Emirates, z jedną przesiadką na Bliskim Wschodzie lub Singapore Airlines z przesiadką w Singapurze. Polecamy Wam opcję pierwszą ponieważ przesiadka zazwyczaj zajmuje tylko 2-3 godziny i jest miłym odpoczynkiem po kilku godzinnym locie, kiedy to zawsze można wypić kawę i rozprostować nogi, a zarazem pozwiedzać trochę lotnisko.

Bali – raj na końcu świata, lot trwa między 14 a 17 godzin

 

Ile trwa lot na Bali? Można powiedzieć, że można się zmieścić między 14 a 17 godzin, w zależności jak uda się z połączeniami.

Jaką walutę zabrać na Bali?

Na bali oficjalna waluta to Indonesia Rupiah, ktorą najlepiej kupić na miejscu w autoryzowanych kantorach na Bali ( poza lotniskiem!) .
Z Polski warto wziąć dolary amerykańskie, wówczas zazwyczaj wychodzi najlepszy przelicznik. Jeżeli macie inną walutę np. Euro czy Funty Brytyjskie to również nie ma najmniejszego problemu z wymianą na Rupiah na Bali.
Polskie złotówki nie są akceptowane na Bali w żadnym kantorze i nie będziecie mieć możliwości ich wymiany.

Przeczytaj również: Urlop zimą w ciepłych krajach

Jakie gniazdka elektryczne są na Bali?

Na wyspie są gniazdka europejskie takie same jak mamy w Polsce. W prestiżowych hotelach są dodatkowo gniazda typu UK albo nawet porty USB do ładowania smartphone’ów, tabletów. Innymi słowy tym się nie musicie przejmować, wszystkie sprzęty będzie można spokojnie naładować i nie potrzebne są żadne przełączki do gniazdek.

Jaka jest zmiana czasu względem czasu polskiego?

Zmiana czasu na Bali wynosi +6 godzin w czasie letnim i +7 godzin w czasie zimowym. Na wyspie nie ma zmian czasu, także przez cały rok jest jedna strefa czasowa. Ciekawostką jest to, że wschód słońca i zachód słońca przez cały rok jest mniej więcej o tej samej godzinie czyli ok. 6:15 – 18:15

Co to dużo mówić – po prostu idealnie!

Bali – Jak najlepiej zwiedzać?

Bali najlepiej zwiedzać autem. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza przez cały rok, spaliny w mieście, które są dość uciążliwe i niezdrowe odradzamy poruszanie się skuterem.

Na Bali obowiązuje ruch lewostronny

Ruch na Bali jest duży, lewostronny i niestety chaotyczny. Dlatego lepiej nie ryzykować jazdy na własną rękę, na Bali nie ma zasad ruchu drogowego i nie można liczyć na to, że np. ktoś nas wpuści do ruchu na skrzyżowaniu – trzeba jeździć dość zdecydowanie i mieć oczy dookoła głowy, co nie jest łatwe.

Bali – nie wszędzie łatwo dojechać

Polecamy na Bali wycieczki z Two Little Monkeys Bali, firmą prowadzoną przez małżeństwo Polsko – Balijskie (!), które obsługuje turystów z całego świata, a specjalnie dla Klientów z Polski, zapewniony jest polski kierowca jeżdżący osobiście z każdą wycieczką. Gwarantuje to bezpieczeństwo i wygodę podczas zwiedzania Bali 🙂

Znajdziecie nas na:

Facebook’uTwo Little Monkeys Bali

Instagram’ie@twolittlemonkeysbali

oraz

www.twolittlemonkeysbali.com

***

Wpis powstał we współpracy z

Wycieczki z polskim pilotem na Bali

Two Little Monkeys Bali to wiodąca firma wycieczkowa i turystyczna z siedzibą na Bali w Indonezji. Jesteśmy Waszymi zaufanymi ekspertami podczas Waszej wycieczki i podróży na Bali. Oferując pełne jednodniowe wycieczki po Bali, Nusa Penida, Nusa Lembongan i Nusa Ceningan wyspach.
Bali Aktywne wycieczki i Bali Tour na życzenie, dostaniesz autentyczne doświadczenie odkrywania piękna natury i kultury Bali za przystępną cenę i najlepszą jakością naszych usług.

Co więcej, Two Little Monkeys Bali jest własnością, i są obsługiwane przez Balijczyków we współpracy z polskim konsultantem ds. Podróży. Są ekspertami i profesjonalistami w zakresie usług hotelarskich i turystycznych na Bali (Indonezja). Nasi przewodnicy i kierowcy w jednym mówią płynnie po angielsku, polsku i znają się na okolicy. Gwarantujemy najlepsze wakacje dla wszystkich na Bali.

Two Little Monkeys Bali, nie jest kolejnym biurem podróży, które podwynajmuje wycieczki w lokalnych firmach, my je tworzymy i wykonujemy od początku do końca!

Kładziemy nacisk na to, aby Wasze wakacje były niezapomnianymi wrażeniami – z nami możecie zwiedzać i odkrywać piękno naturalne i kulturowe Bali z ekspertem lokalnej wiedzy i kultury.
Wybór pozostawiamy Wam, zaufaj ekspertom. Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Możecie być pewni, że nasza usługa spełni Wasze oczekiwania i potrzeby.

Nasza usługa obejmuje działania społeczne i kulturalne, transport i posiłki. Mamy najlepszy transport (darmowe wifi na pokładzie, apteczka, klimatyzowany samochód, bezpłatna przekąska i woda mineralna, mini bar z zimnymi napojami – opcjonalne, bezpłatne sarongi i foteliki samochodowe dla dzieci – jeśli są potrzebne).
Najlepszy przewodnik na Bali, a kiedy dołączysz do nas, jesteśmy pewni, że będziemy mieć również najlepszych klientów.

Dziękujemy wszystkim naszym szczęśliwym klientom, którzy regularnie wracają do nas.

 

Wakacje w Bułgarii