Długi lot samolotem - jak się przygotować?

Długi lot samolotem - jak się przygotować?

Długi lot samolotem, to nic strasznego, ale dobrze jest się do niego odpowiednio przygotować.

Wakacje w Turcji

Dlatego też, jeżęli marzycie o podróży na drugi kraniec świata, chcecie zobaczyć zabytki znajdujące w odległych, tropikalnych regionach, jednak przed wyruszeniem powstrzymują was obawy związane z długim lotem. Macie wątpliwości, czy będziecie dobrze znosić wielogodzinny lot i czy przypadkiem taka podróż nie będzie dla was zbyt męcząca, a co gorsze – niebezpieczna?

Przeczytaj również: Jak radzić sobie ze strachem przed lataniem samolotem?

Gdy odpowiednio się jednak przygotujecie do długiego lotu i zabierzecie ze sobą kilka bardzo przydatnych akcesoriów z pewnością nawet nie zauważycie, kiedy już będziecie na miejscu. Chętnie podzielimy się z wami naszym doświadczeniem i podpowiemy, jak przeżyć długi czas w samolocie.

fot. Piękny widok z okna w samolocie

Kilkunastogodzinna podróż samolotem może faktycznie dać się we znaki nawet osobom często podróżującym. Ogólne zmęczenie, jet lag, opuchnięte nogi, zesztywniały kark czy przesuszone oczy to tylko niektóre dolegliwości, na które skarżą się turyści. Wystarczy, że zastosujecie się do naszych porad, a podróż okaże się naprawdę przyjemna.
Ochrona skóry i oczu przed suchym powietrzem w samolocie

Przeczytaj również: Co to jest jet lag i jak sobie z nim radzić?

Nasze ciało w 60 proc. składa się z wody, dlatego gdy przebywamy na pokładzie samolotu i przez cały czas działa klimatyzacja możemy zaobserwować wysuszenie skóry oraz śluzówek. Jest to spowodowane bardzo niską wilgotnością powietrza.

W jaki sposób można zminimalizować negatywny wpływ samolotowej klimatyzacji?

Przede wszystkim pamiętajcie, aby w waszym bagażu podręcznym znalazły się nawilżające krople do oczu, czyli tzw. sztuczne łzy (pojemność opakowania nie może przekroczyć 100 ml!) lub zwyczajna sól fizjologiczna. Sól przyda się także do nawilżenia śluzówki w nosie. Jeśli nosicie soczewki, to na czas podróży warto zamiast nich założyć okulary, gdyż mogą one dodatkowo podrażnić przesuszoną rogówkę.

W trakcie całego lotu starajcie się pić dużo wody, jeśli jest taka możliwość to najlepiej z odrobiną soku z cytryny, gdyż w ten sposób znacznie szybciej nawodnicie organizm. W walce z suchą skórą przyda się dobry krem nawilżający lub oliwka do ciała, zanim wsiądziecie na pokład samolotu dokładnie nałóżcie kosmetyk na odsłonięte części ciała. Panie zamiast makijażu mogą na twarz nanieść maseczkę nawilżającą bez spłukiwania, która także skutecznie zatrzyma wilgoć. Nie wyobrażacie sobie wyjścia z domu bez podkładu – w dniu podróży lepiej zastąpcie go kremem BB, który także doskonale wyrówna koloryt skóry.

Jak uniknąć opuchniętych nóg po długim locie?

Często osoby wysiadające z samolotu czy autokaru po długiej, wielogodzinnej podróży z osłupieniem spoglądają na swoje nogi, bowiem są one bardzo opuchnięte.

Przyczyną takie stanu jest przebywanie w jednej, siedzącej pozycji, brak ruchu oraz niskie ciśnienie. Wszystkie te czynniki fatalnie wpływają na krążenie. Dlatego jeśli macie jakiekolwiek problemy z układem krążenia koniecznie skonsultujcie się ze swoim lekarzem przed planowanym lotem (o ile będzie on rzeczywiście długi. W przypadku 2-3 godzin podróży lotniczej nie ma takiej potrzeby).

Kompletując strój na wyjazd zadbajcie o to, aby w dniu lotu mieć założone ubrania z miękkiego materiału, luźne, bez uciskających gum (np. w skarpetkach).

Długie rejsy mogą oznaczać, że czasem może być wam za zimno lub za gorąco. Aby utrzymać ciało w odpowiedniej temperaturze, najlepiej ubierzcie się “na cebulkę”. Na pokładzie samolotu w trakcie długiego lotu niektórzy lubią ściągać buty – zdania odnośnie tego zachowania są podzielone, gdyż jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie linii lotniczych British Airways aż 59 proc. badanych stwierdziło, że nie ma nic złego w zdejmowaniu butów, bo to zwiększa komfort podróży, jednakże pod żadnym pozorem nie należy zdejmować skarpetek. Analizujący te dane gazeta Daily Mail od razu dodała, iż oczywiście muszą to być czyste skarpetki, a najlepiej gdybyście zmienili je w toalecie chwilę po wejściu na pokład. Abyście nie czuli się skrępowani chodzeniem w skarpetkach możecie zabrać ze sobą np. baleriny czy skarpeto-kapcie.

W trakcie długiego lotu koniecznie zrezygnujecie ze słonych przekąsek typu chipsy, paluszki czy orzeszki, gdyż zawierają one ogromne ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, tym samym powodując obrzęki. Na opuchliznę także pomagają zimne okłady – zawsze możecie poprosić obsługę samolotu o kilka kostek lodu, którymi obłożycie sobie wybrane miejsce.

Tak naprawdę jedynym niezawodnym sposobem na uniknięcie obrzęków jest ruch. Oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę, iż aktywność fizyczna na pokładzie samolotu jest bardzo ograniczona. Ciągłe przeciskanie między innymi pasażerami może być uciążliwe, jednak raz na godzinę czy dwie warto na chwilę wstać, przejść się, by rozprostować kości. Możecie także co jakiś czas ćwiczyć na siedząco. Przeciągnijcie się, zróbcie krążenia stóp, głowy i barków, podciągnijcie parę razy kolana do klatki piersiowej. Dzięki tym prostym ćwiczeniom wasze samopoczucie ulegnie poprawie.

Czy brać aspirynę przed lotem?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości wystąpienia zakrzepicy i stara się przed nią ustrzec. Jak to zrobić? W sumie najważniejsze kwestie, to wspomniany już ruch, wszystko po to aby nasza krew mogła spokojnie krążyć. Jak sami wiemy, nie zawsze jest to możliwe. Niektóre osoby zażywają przed lotem lekki rozrzedzające krew. Czy brać np. aspirynę przed dłuższą podróżą samolotem? Zdania są podzielone. Z pewnością nie należy nadużywać aspiryny, a 1 tabletka z pewnością nie zaszkodzi. W przypadkach kiedy macie taką możliwość, konsultacja lekarska z pewnością będzie pomocna.

Jak nie nudzić się w trakcie lotu – rozrywka na podkładzie samolotu

Zastanawiacie się, w jaki sposób zagospodarować sobie czas by nie umrzeć z nudów i aby lot minął jak najszybciej? Jeśli lubicie czytać to w waszej torbie podręcznej koniecznie musi się znaleźć dobra lektura, gdybyście zapomnieli zabrać jej z domu ratunkiem będzie zakup czasopism czy właśnie książki w strefie bezcłowej. Możecie także mieć pod ręką krzyżówki, sudoku czy inne łamigłówki. Miłośnicy czytania ebooków powinni pamiętać o spakowaniu swojego czytnika. W dobie nowych technologii, posiadanie całej biblioteki w kieszeni nie stanowi większego problemu. Ponadto, dla osób nie lubiących czytać, polecamy audiobooki.

Samolot – ekrany z rozrywką pokładową

W samolotach obsługujących loty na dalekich trasach wbudowano w siedzeniach indywidulanie sterowane monitory, które również zapewniają kilka form rozrywki. Przeglądając pliki i foldery znajdziecie ogromną bazę filmów, w tym również nowości kinowe. Ponadto możecie posłuchać najnowszych albumów muzycznych, poczytać różne e-booki, gazety czy też pograć w gry (np. układać pasjansa).

Gdy już znudzi się wam korzystanie ze sprzętu elektronicznego, zawsze możecie wdać się w pogawędkę z innym pasażerem, ale tutaj też należy być ostrożnym, bowiem jak podaje wcześniej wspomniane badanie blisko 83 proc. osób stwierdziło, że rozmowa z obcym współpasażerem powinna skończyć się na uprzejmym przywitaniu. Podobne stanowisko zajmował ekspert brytyjskiej gazety Daily Mail. Nie narzucajmy się zatem, jeśli osoba nie jest zainteresowana prowadzeniem konwersacji lub też odpowiada zdawkowo, bo może ma ochotę na spokojny lot bez rozmów ze współpasażerami.

Odprężająca drzemka w trakcie długiego lotu

Ucięcie sobie krótkie lub dłuższej drzemki to także doskonała metoda na przeżycie lotu. Gdy wiecie, że będziecie spali w samolocie koniecznie zabierzcie ze sobą zatyczki do uszu i opaskę do spania na oczy. Dzięki nim będziecie się mogli odizolować od zgiełku, a oświetlenie na pokładzie nie będzie was razić w oczy. Przydatna okaże się także specjalna poduszka pod głowę (albo na kark), gdyż pozwoli nam ona uniknąć przykrego bólu w karku.

Niektóre linie na czas lotu udostępniają podróżnym lekkie koce, jak i poduszki.
Aby szybciej zasnąć możecie także włączyć ulubioną muzykę.

Podróżując w odległe strony istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia jet lagu, o którym również wspominaliśmy w jednym z naszym materiałów. Obsługa samolotu wie, jak sobie z nim radzić, dlatego zastosujcie się do jej poleceń – jeśli jest przynoszony posiłek to należy go zjeść tuż po podaniu, gdy zostanie zgaszone światło postarajcie się usnąć, gdyż dzięki temu zminimalizujecie negatywne skutki zmiany czasu.

Co powinno się znaleźć w bagażu podręcznym pasażera, lecącego na długiej trasie?

Do bagażu podręcznego powinniście zapakować kilka artykułów higienicznych, dzięki którym będziecie się czuć komfortowo. Jeśli wiecie, iż na pokładzie samolotu będziecie spożywać posiłki (a zazwyczaj tak jest) to koniecznie zabierzcie ze sobą szczoteczkę i pastę do zębów. Do odświeżenia oddechu przyda się także guma do żucia, jej żucie w trakcie startu i lądowania samolotu zapobiegnie dodatkowo zatykaniu się uszu.

Przeczytaj również: Bagaż podręczny – co można, a czego nie można zabrać na pokład samolotu?

Dobrym pomysłem jest także zabranie chusteczek myjąco-nawilżających oraz antyperspirantu.
Osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia powinny pamiętać o zabraniu tabletek przeciwbólowych. Odwodnienie organizmu i zmiany ciśnienia mogą spowodować ból głowy, a pozycja siedząca – zesztywnienie kręgosłupa. Tabletka przyniesie wam ulgę i złagodzi te dolegliwości, co wpłynie na poprawę komfortu waszej podróży.

Niemowlak w samolocie

Przeczytaj również: Długi lot z dziećmi – jak sobie radzić?

Zgodnie z przysłowiem „nie taki wilk straszny, jak go malują” – długi lot może być przyjemny, wystarczy, iż zastosujecie nasze wskazówki.

Wakacje w Bułgarii