Wymiana domów na wakacje - oryginalny pomysł na urlop

Wymiana domów na wakacje - oryginalny pomysł na urlop

Marzycie o przeżyciu niezwykłej przygody na urlopie, chcecie za nieduże pieniądze znaleźć wygodny nocleg w wymarzonej lokalizacji? Zatem mamy dla was ciekawą, może nawet dla niektórych zaskakującą propozycję, a mianowicie wakacyjną wymianę domów. Motyw wymiany domów pojawia się w komedii romantycznej z 2006 roku pt. „Holiday”, gdzie główne bohaterki nie tylko zamieniają się domami, ale także poznają inny styl życia czy odnajdują miłość swojego życia. Dlaczego warto skusić się na taki wyjazd, jakie mogą być korzyści oraz zagrożenia wynikające z wpuszczenia do swoich czterech ścian obcych ludzi? O tym możecie przeczytać w naszym najnowszym materiale.

Wakacje w Turcji

Od kiedy istnieje wymiana domów na wakacje?

Formalnie idea wymiany domów zaczęła istnieć w 1953 roku, a jej twórcami byli szwedzcy nauczyciele, jednakże tego typu działalność, na początku non-profit, rozwinęła się także w USA. Obecnie osoby zainteresowane zamieszkaniem w cudzym domu i w zamian udostępniające swoje M mogą skorzystać z licznych stron internetowych umożliwiających taką transakcję, są to np. 1stHomeExchange, Switchome, Homelink, Homexchange czy HomeForExchange, Homeexchange24 (obsługa także w języku polskim).

HomeExchange24 – wymiana domów na całym świecie

Na czym polega idea wymiany domów (swap housing, home swapping lub homeechange)?

Wymiana domów to wspaniały pomysł zarówno dla par, jak również całych rodzin, bowiem dzięki niej można poznać życie w odmiennej części świata, a przy tym nie musicie płacić wysokich cen za hotele.

Na specjalnym portalu internetowym ludzie zamieszczają swoje oferty, w których zostają opisane warunki mieszkaniowe, lokalizacja domu (mieszkania, apartamentu), metraż, standard, udogodnienia i atrakcje znajdujące się w pobliżu, itp. Następnie można wybrać z listy ofertę innej osoby i zaproponować wymianę lokali. Wymiana dochodzi do skutku, gdy obie strony zaakceptują warunki, wtedy też można się przenieść na jakiś czas, najczęściej na kilka tygodni, do wybranego przez siebie. Jeśli zastanawiacie się, czy jest to bezpieczne to warto wspomnieć, iż portale weryfikują oferty, co więcej na stronie oferującej wymianę domów znajduje się regulamin. Zawiera on m.in. ubezpieczenie na wypadek kradzieży. Swap housing jest zjawiskiem bardzo popularnym w Ameryce i Australii.

Zalety wymiany domów

Za takim typem spędzania swojego urlopu przemawia wiele korzyści. Przede wszystkim będzie to niska, a prawie zerowa kwota za nocleg. Wystarczy, że zarezerwujecie sobie bilety lotnicze. Oczywiście, możecie w ramach miłej niespodzianki przywieźć i zostawić drobny upominek dla gospodarzy, np. jakiś lokalny, polski produkt – czekoladki, rękodzieło, itp. Na miejscu macie do dyspozycji dom z pełnym wyposażeniem, więc jedynie na bieżąco musicie robić zakupy i co najważniejsze możecie się czuć swobodnie, bo w przeciwieństwie do taniego noclegu w hostelu z nikim nie musicie współdzielić łazienki czy kuchni. Zaoszczędzone pieniądze na hotel przydadzą się wam na wejściówki do muzeów czy innych atrakcji, znajdujących się w okolicy.

Drugą zaletą jest lokalizacja domów czy apartamentów na wymianę, gdyż część z nich znajduje się w takich miejscach, gdzie podróż z biurem podróży kosztowałaby majątek. W ofertach można znaleźć Seszele, Australię, RPA, Meksyk i wiele, wiele innych krajów.

Wymiana domów jest także wspaniałą okazją do zawarcia nowych, międzynarodowych znajomości, poznania lokalnego środowiska, bo przecież w trakcie waszego urlopu stajecie się niejako częścią tamtejszej społeczności.

Jakie są wady wymiany domów?

Wymiana domów, jak każde rozwiązanie ma też swoje wady, o których także musicie pamiętać, gdy zapragniecie brać w niej udział. Podstawowym minusem są ograniczenia bezpośrednio wynikające z ofert – np. musimy dostosować się do terminu, w jakim gospodarze chcą udostępnić swój dom. Ponadto, lepsze lokalizacje czy miejsca mogą być zarezerwowane, zatem przyjdzie wam cierpliwie czekać lub niczym wytrawny łowca polować na nie.

Gdy już uda wam się zarezerwować wybraną miejscówkę, nie możecie zapominać, aby odpowiednio wcześniej zabrać się za przygotowania na przyjazd gości. Wymiana pościeli, zostawienie świeżych ręczników czy też posprzątanie w mieszkaniu to oczywiste sprawy. Dobrze, abyście także schowali cenne rzeczy – biżuterię, obrazy, drogi sprzęt elektroniczny, zabytkowe figurki, bo choć nie należy z góry zakładać kradzieży to jednak nigdy nie wiemy, kto będzie mieszkał u nas. Co prawda na początku wspominaliśmy o ubezpieczeniu w razie kradzieży, jednak nie zawsze wynagradza ono stratę, szczególnie jeśli rzecz miała dla nas wartość sentymentalną.

Powrót do naszego mieszkania może też być niemiłym zaskoczeniem, gdyż niektórzy turyści, czując się jak w hotelu, mogą zostawić niewyobrażalny bałagan, którego sprzątanie będzie wymagało od nas niemałego wysiłku. Bałagan to nie jedyna wada, bo wymiana wiąże się z ryzykiem wystąpienia uszkodzeń np. mebli czy sprzętów, nawet tych przypadkowych, nieumyślnych.

Wymiana domów na wakacje – opcja na urlop w oryginalnych miejscach

Kolejna kwestia to faktyczny stan domów zaprezentowanych w internecie. Czasem taki wyjazd będzie niczym rosyjska ruletka. Zdjęcia nie zawsze dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość, możecie trafić na lokal o niższym standardzie, albo np. położony przy torach kolejowych, lotnisku czy ruchliwej trasie. Przyjeżdżając na miejsce może także okazać się, że w domu będą znajdowały się w trakcie naszego pobytu osoby trzecie – o czym wcześniej nie było mowy.
Najgorszy scenariusz, jaki może się wam przydarzyć to rezygnacja z wymiany w ostatnim momencie (anulowanie oferty). Wtedy zostajecie bez dachów nad głową, nie mówiąc już o wydanych pieniądzach na bilety lotnicze czy gorączkowych poszukiwaniach lokum zastępczego. Firmy i portale zajmujące się wymianą domów oferują odpowiednie ubezpieczenie właśnie w takiej sytuacji, ale to nie zrekompensuje nam stresu i nieprzyjemnych wspomnień.
Portale pośredniczące w wymianie domów, aby ustrzec nas przed takimi nieprzyjemnościami wprowadziły kolejne zabezpieczenie dla osób korzystających, czyli system oceny poszczególnych użytkowników, dzięki czemu możemy na stronie poczytać opinie czy wrażenia turystów, którzy korzystali z wybranego budynku.
Ciekawa przygoda, pobyt za niewielkie pieniądze
Zamiana domów jest niewątpliwie bardzo atrakcyjnym sposobem na spędzenie urlopu. Mimo swoich wad, zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród młodych osób. Jest ona także alternatywą dla hosteli czy domków letniskowych. Jeśli nie boicie się wyzwań i tego, co przyniesie wizyta nieznajomych w waszym domu to z pewnością będziecie zadowoleni, czego wam serdecznie życzymy

Wakacje w Bułgarii