Majorka - jeden z najlepszych kierunków na wakacje z dziećmi

Majorka - jeden z najlepszych kierunków na wakacje z dziećmi

Majorka – co warto wiedzieć? Osobiście nie widzieliśmy, do tej pory (a mamy za sobą ponad 45 tys. km podróży), lepszego miejsca na wakacje z dziećmi, niż właśnie Majorka. Ta przepiękna wyspa ma wszelkie atuty, aby być nr 1 wyjazdów rodzinnych w Europie. Dlatego też, jeżeli planujecie wyjazd z dziećmi(powiedzmy 1- 10 lat) i rozważacie różne kierunki w Europie, to Majorka powinna się znaleźć na Waszej liście. Dlaczego? O tym dowiecie się z tego wpisu. Aby nie było tak kolorowo, to powiemy Wam też o tym co nam się nie podobało i co może przeszkadzać rodzinom z dziećmi.

Wakacje w Turcji

Dlaczego Majorka to bardzo dobry wybór dla rodzin z dziećmi?

Plaże, plaże i cudowna, krystalicznie woda.
Jednym z największych atutów Majorki są jej plaże, szczególnie w północno-wschodniej oraz wschodniej części wyspy. Piękna plaża jest również blisko stolicy, wzdłuż której ciągnie się widokowa ścieżka rowerowa (dodajmy, że wyspa jest mocno ”rowerowa”, co stanowi dodatkowy atut, o czym będzie również dalej). Na plażach jest idealny piasek, który pokochają Wasze dzieci i Wy oczywiście również.

To nie wszystko! Plaże te mają często bardzo długie i łagodne wejście do wody, dodajmy – krystalicznie czystej. Ponadto dzięki temu, że woda jest długo płytka, to łatwo i szybko się nagrzewa – my kąpaliśmy się na początku października – woda miała ponad 22 stopnie – dzieciaki były zachwycone.Co tu dużo pisać – to pięknie położona piaskownica z cudownym basenem, z wodą morską 😉
Na pobyt z dziećmi szczególnie godne polecenia są miejscowości zlokalizowane w Zatoce Alkudyjskiej (Badia d’Alcudia).

Polecamy Wam 3 piękne plaże na Majorce: Platja de Muro (Zatoka Alkudyjska), Platja de sa Coma (wschodnie wybrzeże) oraz Platja de Palma (na południu).

 

Platja de Palma – piękna plaża na Majorce
Platja de Muro na Majorce – idealna dla rodzin z dziećmi
Platja de sa Coma na Majorce

Relatywnie krótki lot z Polski na Majorkę nie zmęczy ani Was, ani dzieci
Dla rodziców dość często ważne jest aby lot trwał możliwie krótko. My również staramy się wybierać kierunki oddalone maksymalnie 3 godziny lotu. Wiadomo, że na pokładzie dzieci dość szybko zaczynają się nudzić (oczywiście można sobie tak zorganizować lot, aby dzieci cały czas miały atrakcje). Ponadto nie każde dziecko też dobrze znosi lot sam w sobie. Skoro więc w ok. 2,5 godziny możemy znaleźć się na Majorce, to jest to – naszym zdaniem – bardzo duży atut.

Klimat na Majorce i panujące temperatury idealne na pobyt z dziećmi
Począwszy już od maja możecie liczyć na sympatyczne temperatury, aż po październik. Oczywiście w trakcie miesięcy wakacyjnych temperatury są bardzo wysokie, to trzeba sobie jasno powiedzieć. Dlatego też, jeżeli nie macie jeszcze dzieci w wieku szkolnym to lepiej wybierać mniej upalne miesiące.

Majorka średnie temperatury – miesiące

Źródło: holiday-weather.com

Oczywiście w ślad z wysokimi temperaturami powietrza, idzie temperatura wody 😉

Majorka średnie temperatury wody – miesiące

Źródło: sea-temperature.org

Kiedy najlepiej jechać na Majorkę?

Czy to z dziećmi, czy bez, zdecydowanie najlepszym czasem na wyjazd na Majorkę, naszym zdaniem, jest wrzesień.

Dlaczego?

We wrześniu na Balearach, jak i generalnie w Basenie Morza Śródziemnego:

  • jest mniejszy tłok,
  • ceny są niższe, niż w lipcu i sierpniu, kiedy cała Europa jedzie na wakacje,
  • jest zdecydowanie luźniej, mniejszy tłok panuje w hotelach, na plaży – w sumie to wszędzie,
  • panuje idealna temperatura – ok. 25-30 stopni,
  • woda jest nagrzana po całym lecie.

Przeczytaj również: Kiedy na urlop? Zdecydowanie poza sezonem!

Oczywiście na wyjazd we wrześniu, czy też nawet w październiku (tutaj lepiej w 1-szej połowie planować wyjazd) mogą sobie pozwolić rodzice dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły. Jeżeli to właśnie Wy jesteście w tej grupie, to korzystajcie z tego przywileju wyjazdów tuż po kalendarzowych wakacjach tyle ile się tylko da. Na Majorkę możecie polecieć m.in. z ITAKĄ – oferty dostępne są tutaj

Majorka – gdzie najlepiej na pobyt z dziećmi?

Czy to na wyjazd z dziećmi, czy też na zwykłe – jeżeli tak można powiedzieć – plażowanie, zdecydowanie polecamy wschodnią i północno-wschodnią część wyspy. Południowa, na wschód od stolicy Palma de Mallorca to również dobry wybór.
Część zachodnia, to bardziej górzysty teren, mniej przyjazny na wypoczynek z dziećmi. Dojazd z lotniska będzie najlepszy do części południowo-wschodniej (szybko i bez serpentyn).

Co robić na Majorce z dziećmi?

Kiedy znudzi Was już leżenie na plaży i budowanie zamków z piasku, czy też brodzenie w wodzie po pas, to Majorka ma również wiele atrakcji do zaoferowania.

Palma Aquarium

Będąc z dziećmi na Majorce, można powiedzieć, że jest to obowiązkowy punkt programu. Jest to jeden z największych kompleksów z akwariami i rybami morskimi w Europie. Atrakcja ta może stanowić spokojnie cel co najmniej na pół dnia zwiedzania.
Obiekt jest spory, podzielony na kilka stref – Morze Śródziemne, Big Blue (największe europejskie akwarium m.in. z rekinami), Morza Tropikalne.
Można tutaj dojechać bardzo szybko licznymi autobusami bezpośrednio ze stolicy, co zajmie ok. 5 minut.

Aquapark – Hidro Park na Majorce

Aquapark na Majorce – Hidropark

To jedna z większych wodnych atrakcji w tym regionie. Zlokalizowany na północy wyspy (blisko Alcudii) Hidropark to duża atrakcja dla miłośników wodnych atrakcji. Z pewnością w upalne dni, wasze dzieci chętnie skorzystają z licznych atrakcji, które oferuje to miejsce. Nam niestety nie udało się skorzystać, zabrakło już czasu.

Hidro Park Majorka – aquapark na Majorce – mapa i atrakcje

Przejazd zabytkowym pociągiem z Palma de Mallorca do Soller

To atrakcja dla nieco starszy dzieci. Możecie wspólnie odbyć niejako podróż w czasie, przejeżdżając ze stolicy do miasta Soller położonego w zachodniej części Majorki. Widoki piękne, wycieczka sama w sobie również ciekawa z możliwością podziwiania pięknych widoków.

Zabytkowy pociąg na Majorce – Palma de Mallorca i Soller

Przejazd zabytkowym tramwajem z Soller do Port de Soller

Jeżeli macie mniej czasu albo jesteście w części oddalonej od stolicy, to możecie dojechać do Soller np. wynajętym samochodem, a z tej miejscowości pojechać, również zabytkowym, tramwajem do Port de Soller. Wprawdzie widoki dopiero przy wjeździe do Port de Soller są godne podziwiania – tramwaj jedzie prawie po plaży, aczkolwiek sama przejażdżka jest fajną przygodą. To tak jakby np. tramwaj z centrum Warszawy nagle wyjechał nad morze (oczywiście gdyby takowe były blisko).

Zabytkowy tramwaj na Majorce – Port de Soller
Zabytkowy tramwaj na Majorce – Port de Soller -widok na zatoczkę

Wyspa jest mała i można ją przejechać w najszerszym miejscu w godzinę.

Drogi na Majorce są dość dobre, do tego dobrze oznaczone. Dzięki temu możecie odkrywać urokliwe hiszpańskie miasteczka (np. Valldemossa, Alcudia, Dia, Soller) bez żadnego problemu. Uczciwie musimy powiedzieć, że są również odcinki dość kręte i wąskie, dlatego zalecamy wypożyczać nie większe samochody niż klasa średnia (np. VW Golf, Ford Focus, Opel Astra). Jeżeli Wasze dzieci mają chorobę lokomocyjną, to raczej odradzamy część zachodnią i północno-zachodnią – górzystą z licznymi serpentynami. Choć widoki na tych trasach zapierają dech w piersi…

Palma de Mallorca

Piękne miasto, szczególnie część zabytkowa. Można po nim spacerować godzinami, zapuszczając się w małe uliczki – oczywiście na tyle ile wytrzymają nogi i cierpliwość Waszych dzieci. Tym ostatnim spodoba się z pewnością to, że co rusz można znaleźć – lodziarnie. Wygląda na to, że Hiszpanie kochają ”są Gelateria” jak Włosi 😉 Do tego paleta wariantów smakowych w każdej lodziarni może przyprawić o zawrót głowy! Więc można uznać, że skosztowanie mroźnych przysmaków jest niejako obowiązkowa.

Rowery i odkrywanie wyspy z poziomu bicykla – to również atrakcja dla dzieci

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wyspa to idealne miejsce dla kochających jazdę na rowerze. Praktycznie co rusz można znaleźć wypożyczalnie rowerowe, bez przeszkód wynajmując rower na przejażdżki po okolicy. Nam szczególnie do gustu przypadła trasa wzdłuż morza, która biegnie do stolicy (czy też z niej – zależy jak na to spojrzeć) wzdłuż Platja de Palma (tutaj mieszkaliśmy).

Platja de Palma – promenada i trasa rowerowa

Co się nam nie podobało na Majorce pod kątem pobytu z dziećmi?

W niektórych miejsca na Majorce jest głośno i imprezowo

W niektórych kurortach jest bardzo dużo Niemców i Anglików, którzy wyjazd na wyspę traktują mocno rozrywkowo. Przykładowo w październiku na Majorce odbywa się huczny October Fest. Dlatego zdecydowanie zachęcamy Was do wyboru mniej turystycznych miejscowości, jeżeli chcecie wypocząć w ciszy i spokoju.
Osobiście odradzamy pobyt na Majorce w Magaluf oraz El Arenal. Ogólnie najbardziej popularne miejscowości turystyczne, mogą przytłaczać hałasem i swoim imprezowym charakterem.

Jedzenie “na mieście” na Majorce, w przeważającej większości, jest marne i drogie

Jeżeli macie wymagające dzieci pod względem jedzenia, to zdecydowanie zalecamy wybór hoteli z all-inclusive. W innym przypadku znalezienie dobrego jedzenia, nawet dobrej pizzy, będzie nielada wyzwaniem. Nie wspominając już, że ceny za jedzenie są +/- dwa razy wyższe niż w Polsce. W takich okolicznościach czasami McDonald okazywał restauracją wysokiej klasy…

Mimo powyższych minusów, Majorka dla dzieci i rodziców to jeden z lepszych wyborów, który możemy Wam polecić na rodzinne wakacje. Warto jednak dobrze doczytać o danym mieście jeszcze przed wyjazdem.

Wakacje w Bułgarii