Beskid Sądecki - pomysł na weekendową wycieczkę z Piwnicznej przez Przehybę do Szczawnicy

Beskid Sądecki - pomysł na weekendową wycieczkę z Piwnicznej przez Przehybę do Szczawnicy

Pomysł na weekendowy rajd z Piwnicznej przez Przehybę do Szczawnicy – zachęcamy do wyjścia w polskie góry. Tym razem chcielibyśmy Wam zaproponować wyjście w Beskid Sądecki.

Wakacje w Turcji

Stopień trudności: niski

Trasa odpowiednia dla rodzin z dziećmi >5 lat.

Dzień 1.

Z Rynku w Piwnicznej wyruszamy busem do Kosarzysk, czas jazdy ok.15 min. Z parkingu asfaltową drogą pniemy się pod górę i wchodzimy w tzw. Suchą Dolinę, mijamy hotel górski. Po godzinie dochodzimy do bacówki na Obidzy – jest to prywatne schronisko czynne w okresach letnich, z miejscem noclegowym. Niedawno zrobiono tam drogę i można pod samą bacówkę dojechać samochodem, gdzie w pobliżu znajduje się duży parking.

Dalej wędrujemy niebieskim szlakiem przez przepiękne łąki zwane Czerwonymi Młakami i po ok.30 minutach osiągamy szczyt Wielki Rogacz (1172m). Piękny widok na Pieniny i pasmo Radziejowej. W tym miejscu kończy się niebieski szlak, a zaczyna czerwony, którym idziemy zboczem do przełęczy Żłobki.

Z tego miejsca podchodzimy już na Radziejową – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1262m) Na szczycie znajduje się pomnik, ławki, tablica informacyjna i wieża widokowa, bo szczyt jest mocno zalesiony. Z wieży rozciąga się panorama Tatr, Pienin, Beskid Sądecki i Żywiecki na czele z Babią Górą.

fot. Radziejowa pomnik upamiętniający 1000-lecie Państwa Polskiego/(Wiki;  PrzemekL)

Następnie schodzimy na małą Radziejową i przełęcz Długą, a potem gęstym lasem dochodzimy na Przehybę (1173m). Tutaj na rozległej polanie stoi schronisko PTTK (na zdjęciu tytułowym), w którym spędzamy noc.

Czas przejścia z Kosarzysk na Przehybę trwa ok. 5 godz.

Dzień 2

Koło schroniska mamy węzeł szlaków turystycznych, którymi można zejść do Szczawnicy, najkrótszy to niebieski – ok. 3 godz.

Czerwonym szlakiem przez Dzwonkówkę – ok. 2 godz. i dalej żółtym przez schronisko pod Bereśnikiem do Szczawnicy – ok. 2 ½ godz. Jest to przepiękny widokowy szlak, razem w niecałe ok. 5godz. nie licząc postoju w schronisku.

Z Dzwonkówki można zejść również do Krościenka dalej czerwonym szlakiem w ok. 1 ½ godz. Przehyba – Krościenko – wówczas trasa zajmie Wam ok. 3 ½ godz.

Będąc na Przehybie można kawałek pójść w stronę Radziejowej i tu odbija szlak niebieski do Rytra doliną Roztoki, czas przejścia ok. 3 ½ godz. lub żółtym szlakiem do Starego Sącza w ok. 4 godz.

Możliwości jest bardzo wiele. Dla turystów z dobrą kondycją polecamy zejście z Przehyby niebieskim szlakiem bez noclegu w schronisku, ale wówczas koniecznie tylko starszymi dziećmi.

Opisujemy trasę, która kończy się w Szczawnicy, dlatego też pozostałe opcje potraktujcie jako alternatywy 😉

fot. Szczawnica – widok na Dunajec, a w tle Trzy Korony / flickr.com

 

Wakacje w Bułgarii