Gdzie znajdują się najpiękniejsze ogrody botaniczne Europy? Zapraszamy na ich odkrywanie.

Gdzie znajdują się najpiękniejsze ogrody botaniczne Europy? Zapraszamy na ich odkrywanie.

Ogrody Botaniczne to furtka do świata marzeń.

Wakacje w Turcji

Któż z nas nie lubi marzyć, uwalniać wodze fantazji i siłą wyobraźni przenosić się we wspaniały, magiczny świat? Jak wiadomo marzenia się spełniają, dlatego nieśmiało podpowiadamy, że taka cudowna wyprawa jest naprawdę możliwa. Pewnie zdumieni zapytacie: jak to? Otóż wszystko za sprawą niezwykłych ogrodów botanicznych. To właśnie one wprowadzają nas w niesamowity, bajecznie kolorowy, pachnący świat i sprawiają, że na chwilę zatracamy się w ich pięknie odrywając się od szarej rzeczywistości.

Zapraszamy na wyprawę po najpiękniejszych ogrodach botanicznych Europy.

Ogród Botaniczny w Leiden to najstarszy tego typu ogród w Holandii i jeden z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie. Hortus Botanicus, bo tak brzmi jego nadal używana łacińska nazwa, jest malowniczo położony w samym sercu starego miasta pomiędzy Uniwersytetem i Obserwatorium Astronomicznym i jak głosi wieść to właśnie w tym miejscu zakwitł pierwszy tulipan w Holandii.

fot. Ogród botaniczny Leiden – Hollandia

 

Ogród może poszczycić się niesamowitą kolekcją światowej flory, która dosłownie przyprawia o zawrót głowy. W jego pierwszej części króluje najstarsze drzewo kolekcji czyli złotokap zwyczajny posadzony w 1601 roku. Drzewo wygląda szczególnie efektownie w kwitnieniu, gdy złoty deszcz zdaje się spływać z jego delikatnych gałęzi. Znajduje się tu również niewiele młodszy tulipanowiec z roku 1682 oraz miłorząb z 1785 roku. Z kolei najmłodszą część ogrodu, czyli tak zwany „Ogród Zimowy” wzbogaca kolekcja unikalnych roślin mięsożernych. Holenderski ogród to także cudowna wyprawa w otoczeniu drzew laurowych, oliwkowych i granatowców. W kompleksie tropikalnych szklarni możemy przenieść się w olśniewający świat dzbaneczników, mimoz, lian, tropikalnych paproci i orchidei azjatyckich. Wspaniałym doświadczeniem jest podziwianie tej dżungli z wysokości, z zachwytem spoglądając na rozległą kolekcję z wiszącego mostu. Ogromne wrażenie wzbudza także gigantyczna lilia, zwana Wiktorią Amazońską. Ten największy i zarazem najbardziej niesamowity gatunek lilii wodnych posiada liście sięgające 3 metrów średnicy mogące unosić na tafli wody ciężar nawet 40 kilogramów. Co ciekawe lilie te kwitną tylko dwie noce w roku.

Paryski Ogród Botaniczny, czyli po francusku Jardin des Plantes powstał w 1626 roku dla króla Ludwika XIII. Uprawiano w nim głównie zioła, dzięki czemu zyskał on miano „królewskiego ogrodu roślin leczniczych”.

fot. Paryż Jardin des Plantes – By Ken and Nyetta [CC BY 2.0  via Wikimedia Commons

Kilkanaście lat później został on udostępniony wszystkim zwiedzającym. Obecnie warto tu zawitać by zaczerpnąć odrobiny ciszy i spokoju wśród miejskiego zgiełku i nacieszyć oko bogatą roślinnością niekiedy pamiętającą czasy samego króla. Do tych wiekowych okazów należą pochodząca z 1635 roku robinia popularnie zwana akacją, o 100 lat starszy cedr libański czy ponad 300-stuletnia pistacja. Teren tego wspaniałego ogrodu został podzielony na 11 mniejszych, wśród których warto wyróżnić ogród alpejski, różany ze 170 odmianami róż, ogród irysów, piwonii, a także ogród skalny z imponującymi roślinami Alp i Himalajów, ogród pszczół, ptaków, ogród szkoły botaniki, a nawet ogród roślin z czasów dinozaurów! Co ciekawe w skład ogrodu botanicznego wchodzi także najstarszy na świecie ogród zoologiczny, czyli Menażeria i niesłychana atrakcja jaką jest Mikrozoo, gdzie pod mikroskopem można podglądać życie mikroorganizmów.

fot. Berlin – ogród botaniczny /pixabay.com

 

Ogród Botaniczny w Berlinie zajmuje powierzchnię 43 hektarów i może poszczycić się kolekcją 22 tysięcy gatunków roślin, co czyni go jednym z najważniejszych tego typu obiektów na świecie. Bajecznie kolorowe rośliny zaprezentowane są tu w skupieniach i warunkach typowych dla różnych części świata. Ponadto, niesamowity zbiór wzbogaca 15 udostępnionych dla zwiedzających szklarni, z których największa, zbudowana na początku XX wieku zwana Wielką Szklarnią Roślin Tropikalnych, została odrestaurowana w 2010 roku. Podczas spaceru magicznymi meandrami parku niesamowite wrażenie wywiera olbrzymi bambus liczący kilkadziesiąt metrów wysokości, na uwagę zasługują także tajemnicze paprocie, zadziwiających kształtów kaktusy, barwne kamelie i azalie. Uwiedzeni unoszącym się w powietrzu przepięknym, słodkawym zapachem kwitnących roślin pragniemy zagłębiać się w otchłanie ogrodu coraz bardziej i bardziej by móc do woli rozkoszować się jego olśniewającym pięknem.

fot. Praga – Ogród botaniczny

 

Praski Ogród Botaniczny malowniczo położony na wzgórzu z widokiem na Wełtawę i miejską starówkę to kolejne wyjątkowe miejsce. Niesamowite kompozycje roślin jednorocznych, ławeczki i urocze alejki spacerowe przyciągają jak magnes spragnionych piękna i spokoju turystów jak i mieszkańców czeskiej stolicy. Swoim czarem zachwyca także ogród w stylu japońskim z soczyście zieloną roślinnością, kształtnie wijącymi się drzewkami, delikatnymi kwiatami i obsypanymi kamyczkami i żwirem „tasiemkami” ścieżek. Zniewalająco pachnąca lawenda, ogród ziołowy czy zbocza pokryte uprawą winorośli znane jako Winnica Świętej Klary z zabytkową kapliczką przenoszą nas w baśniowy świat pełen magicznej aury i wyłaniających się zza rogu przyrodniczych niespodzianek. Miłośników roślin egzotycznych na pewno skusi nowoczesna palmiarnia „Fata Morgana”, gdzie w rozległym obiekcie można do woli rozkoszować się pięknem roślinności tropikalnych i subtropikalnych rejonów Madagaskaru, Afryki Południowej, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii.

fot. Londyn Kew Gardens

 

Królewskie Ogrody Kew Gardens w południowo-zachodnim Londynie to największa na świecie kolekcja roślin. Posiadają zbiory ponad 30 tysięcy różnych gatunków roślin, jak również herbarium, gromadzące ponad 7 milionów okazów roślin. Te imponujące liczby sprawiły, że Ogrody Kew zostały wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Fascynujący jest fakt, że będąc w tym miejscu mamy możliwość podziwiania tej bogatej roślinności z poziomu wysokiego na 18 i długiego na 200 metrów chodnika, który znajduje się ponad koronami drzew. Tereny ogrodu wzbogaca między innymi stanowiący nie lada atrakcję budynek Alpinarium, pełna naturalnego światła Cieplarnia Nasha, Oranżerie, fascynująca Palmiarnia, Nimfarium Królewskich Ogrodów Botanicznych z olbrzymim stawem, w którym rośnie wiele gatunków lilii wodnych, jak również fantazyjne tunele, kładki i mostki pozwalające na wyjątkowy, bezpośredni kontakt z otaczającym światem przyrody. Wędrując ścieżkami ogrodu warto także zwrócić uwagę na przepiękne elementy architektoniczne w niesamowity sposób podkreślające wspaniały klimat tego miejsca.

fot. Padwa – ogród botaniczny / flickr.com

 

Uznawany za najstarszy ogród botaniczny na świecie – Włoski Ogród w Padwie to następny punkt na magicznej mapie Europy. Założony w 1545 roku był sukcesywnie wzbogacany w roślinność z całego świata, szczególnie z krajów, politycznie i handlowo związanych z Republiką Wenecką. Obecnie może poszczycić się naprawdę niesamowitą kolekcją, wśród której prawdziwą perełką jest „skryta” w zabytkowej szklarni Palma Goethe’go, zawdzięczająca swą nazwę esejowi poety pt. „Metamorfoza roślin”, posadzona w 1585 roku. Zachwyt budzi także osiemnastowieczny miłorząb japoński i magnolia wielkokwiatowa. Oparty o geometryczne wzory układ przestrzenny ogrodu to fascynująca, idealnie współgrająca ze sobą kompozycja pogrupowanych według ich podstawowych cech roślin. Znajdziemy tu rośliny owadożerne, lecznicze i trujące, rzadkie okazy pochodzące z Wenecji Euganejskiej oraz rośliny sprowadzane do Włoch, takie jak przepięknie lśniące w promieniach słońca złote kwiaty słonecznika czy jaśmin. Odkryjemy tu również niesamowite aromaty szałwii, tymianku i bazylii. Nasze oko zachwycą rośliny Morza Śródziemnego, alpejski ogród skalny, rośliny słodkowodne, sukulenty, rośliny tropików… Magia, prawdziwa magia…

Ogród Botaniczny na Maderze, ulokowany w pobliżu stolicy wyspy – Funchal serwuje nam niesłychane widoki. Oprócz oszałamiającego piękna roślin możemy tu także podziwiać panoramę przepięknych gór na północy i cudowny Ocean Atlantycki rozciągający się na południu. Teren ogrodu pokrywa w sumie około 2 tysiące egzemplarzy roślin uprawianych w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym. Możemy rozkoszować się pięknem rodzimej roślinności z Madery i innych wysp Atlantyckich przechadzając się roślinnym gajem, ogrodami nasyconymi roślinnością tropikalną taką jak zniewalająco pachnące mango, papaja, awokado czy kawa. Ten bajkowy ogród podzielono na 5 sekcji, w tym jedną niepoświęconą roślinności. To cudowny Park Papug, w którym królują jedne z najbardziej rozpoznawalnych i niesamowitych okazów czyli Ary. Prawdziwy raj na Ziemi.

 

W poszukiwaniu szczęścia, wolności, wytchnienia wyruszamy w świat pełen fantazji i marzeń. Drzwi do tego świata otwierają nam tajemnicze i nieziemsko piękne ogrody botaniczne. Bogactwo zgromadzonych tam roślin, ich zapachów i kolorów przenosi nas w inny wymiar i pozwala choć na chwilę oderwać się od realności. Wiosną, latem i jesienią ogrody te mienią się tysiącami barw i sprawiają, że po przekroczeniu ich progu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wkraczamy do bajkowej rzeczywistości.

Wakacje w Bułgarii