Na czym polega couchsurfing?
Marzycie by podróżować po całym świecie, jednak wasz budżet na to nie pozwala? Zależy wam na poznaniu danego kraju, ale nie według oklepanej trasy turystycznej, tylko niejako „od kuchni”, oczami lokalnego mieszkańca? W takim razie koniecznie musicie skorzystać z couchsurfing. Na czym polega ta idea – o tym przeczytacie poniżej!
Couchsurfing narodził się na przełomie 2002 i 2003 roku, kiedy to Amerykanin Casey Fenton założył stronę o takiej nazwie, oferującą darmowe zakwaterowanie u lokalnych mieszkańców danego regionu lub też dającą możliwość wspólnego spędzenia czasu. Zgodnie z ideą założycieli couchsurfing ma być spotkaniem z przyjacielem, którego nie znamy, otwarciem się na drugą osobę, szansą by poznać interesujących ludzi. Nowość, okazała się strzałem w dziesiątkę, bo obecnie 14 milionów użytkowników na całym świecie jest zarejestrowanych w serwisie.
Couchsurfing, czyli tłumacząc z języka ang. surfowanie po (cudzej) kanapie daje niepowtarzalną okazję poznania drugiego człowieka, inną kulturę, inny świat, prawie nic za to nie płacąc. Za pomocą serwisu możemy wybrać gospodarza (host), który zapewni nam nocleg – kanapę lub inne miejsce do spania, w wolnym czasie oprowadzi nas po mieście, pokaże interesujące miejsca lub też przyrządzi regionalny posiłek, być może wybierze się z nami także wieczorem do klubu czy też na piwo. Mitem jest także przekonanie, iż skoro byliśmy u kogoś to także musimy udostępnić swoje mieszkanie. Portal nie polega na wymianie.
Gdybyśmy nie dysponowali odpowiednim lokum to także możemy być częścią tej społeczności, oferując swój czas – w ogłoszeniu opisujemy, iż chętnie pospacerujemy po mieście czy też wypijemy kawę.
Jak korzystać z couchsurfing?
Pamiętajmy, iż nocleg w ramach couchsurfing jest zawsze 100% bezpłatny, jeśli nasz gospodarz oczekuje zapłaty łamie zasady. Warto jednak, np. w ramach podziękowania za gościnę podarować drobny upominek (np. z Polski lokalny produkt – rękodzieło, wódka, itp.) lub też przygotować kulinarną niespodziankę. Zanim zaczniecie rozglądać się za kanapą koniecznie zaproście swoich kumpli, przyjaciół do znajomych, dzięki czemu możecie ich prosić o wystawienie personalnych opinii. Konta niezawierające znajomych czy opinii od razu wydają się podejrzane.
Kolejny krok to poszukiwania hosta. Wybieramy miasto, w którym chcemy się zatrzymać, ustawiamy datę podróży, liczbę osób oraz długość pobytu. Wyświetlą się nam dostępni gospodarze, teraz wystarczy zdecydować się, którą osobę chcemy poznać, wysyłamy do niej wiadomość i czekamy na odpowiedź. Na profilu każdej osoby znajdziemy też opis jej domu i warunków sypialnych dla gości. Gdybyście chcieli mieć prywatny, oddzielny pokój to warto także zwrócić na to uwagę.
Możecie także ustawić informację publiczną o podróży (tzw. public trip), dzięki czemu gospodarze z wybranego miasta mogą was zaprosić do siebie.
Jeżeli to wy chcecie gościć kogoś u siebie, ustawcie opcję przyjmowania gości i cierpliwie czekajcie na zgłoszenia. Możecie też zaprosić do siebie osoby, które zrobiły publiczne ogłoszenie swojej podróży.
Strona couchsurfing.com za pośrednictwem, której wyszukujemy gospodarza, czy też dodajemy swoją ofertę umożliwia polskim użytkownikom zmianę języka na polski. Jej obsługa jest bardzo intuicyjna i nieskomplikowana, a złożenie konta zajmie nam dosłownie minutę.
Zalety i wady couchsurfingu
Podstawową zaletą jest możliwość darmowego noclegu, co w przypadku ograniczonego budżetu jest bardzo istotne, druga kwestia to fakt, iż couchsurfing jest najlepszym sposobem poznawania ludzi, kultur z całego świata.
Couchsurfing ma też swoje wady. Mimo dokładnego opisu gościa, czy gospodarza to i tak nigdy do końca nie wiemy, z kim mamy do czynienia. Może się okazać, iż np. gospodarz zabierze nas do drogiego lokalu na kolację i będzie oczekiwał uregulowania rachunku.
Kolejna sprawa to brak prywatności. Zatrzymując się u kogoś jesteśmy skazani na danego gospodarza przez większą część dnia. Wiele osób może także nie czuć się komfortowo w cudzym domu. W hotelu, gdy jesteśmy zmęczeni możemy zamknąć drzwi, wziąć kąpiel, a tutaj należy być przygotowanym na to, że goszcząca nas osoba będzie chciała z nami spędzić jak najwięcej czasu i często odpoczynek będzie możliwy dopiero późno nocy (np. po imprezie). Istotną cechą podróżnika w ramach couchsurfingu jest elastyczność. Jako gość, musimy być gotowi, by dopasować się do planów swojego gospodarza, co niektórzy mogą również traktować jako wadę.