Podróż pociągiem

Podróż pociągiem

Macie zarezerwowany pobyt w wybranej miejscowości, powoli kompletujecie walizkę, ale została ostatnia kwestia, a mianowicie wybór formy transportu. A może po prostu spontanicznie chcecie wsiąść do pociągu byle jakiego i pojechać w nieznane? W naszym artykule opowiemy, dlaczego warto wybrać podróż pociągiem zamiast auta, samolotu czy autokaru oraz zaprezentujemy kilka malowniczych tras kolejowych w Polsce i za granicą. Gotowi? W taki razie ruszamy!

Wakacje w Turcji

Dlaczego warto jeździć pociągiem?

Starsze pokolenie podróż koleją kojarzy z niewygodą, brudnymi, przepełnionymi przedziałami, w których w zimie nie działa ogrzewanie, a latem nie ma czym oddychać. Nie mówiąc o ciągłych opóźnieniach. Taki obraz to relikt przeszłości, bowiem w XXI wieku możemy wygodnie i stosunkowo tanio przemieszczać się szybkimi pociągami Intercity. Oczywiście wciąż możecie natrafić na składy, gdzie jakość wagonów może postawiać wiele do życzenia, ale to już naprawdę rzadkość.

Klasą samą w sobie jest podróż Pendolino – jest naprawdę komfortowa, szybka z wieloma udogodnieniami.

Atrakcyjne ceny biletów kolejowych

Najważniejszą zaletą podróży pociągiem jest z pewnością cena! W dobie rosnących cen paliwa, kolej staje się faworytem, tym bardziej jeśli podróżujecie w pojedynkę. W przypadku podróży pociągiem opłaca się sporo wcześniej rezerwować bilety, bo dzięki temu możecie sporo zyskać – dokładnie w taki sam sposób, jaki znamy z systemów rezerwacyjnych tanich linii lotniczych.

Przedział, pocią
Tradycyjny przedział w pociągu – miejsce na walizki nad głowami, w Pendolino jest inaczej

PKP Intercity umożliwia nabycie tanich biletów na przejazd Express Intercity Premium (EIP- Pendolino) oraz Express Intercity (EIC). Nie uwierzycie, ale za bilet na trasie m.in. z Krakowa, Katowic, Poznania i Trójmiasta do Warszawy możecie zapłacić 49 złotych, a z Wrocławia do Warszawy 59 złotych – jeśli macie inne zniżki, np. studencką lub dla osób niepełnosprawnych czy opiekunów osób niepełnosprawnych to od tej kwoty odejmowana jest taka zniżka!

Pamiętajcie jednak, że bilety w promocyjnych cenach rozchodzą się jak świeże bułeczki i są dostępne w ograniczonej ilości, dlatego musicie się naprawdę spieszyć!

Tanio możecie podróżować także kolejami regionalnymi na terenie danego województwa. Za przykładową wycieczkę z Lublińca do Katowic zapłacicie jedyne 8 zł, z Częstochowy do Sosnowca 17 zł.

Przeczytaj również: Podróż Pendolino bez biletu będzie Cię słono kosztować

W tym miejscu warto powiedzieć o ważnej kwestii kupna biletów w pociągu – o ile jest taka możliwość w praktycznie wszystkich pociągach (wsiadamy i kupujemy bilet u konduktora), to nie ma takiej opcji w Pendolino! Jeżeli będziecie podróżować tym pociągiem bez biletu, to nie będziecie mogli go kupić w trakcie przejazdu i narazicie się na wysoką karę finansową.

Zalety podróżowania koleją – to nie tylko cena…

Podróżowanie koleją ma wiele zalet. Przede wszystkim chodzi o komfort jazdy: wygodne, miękkie fotele, więcej miejsca na nogi oraz brak stresu związanego z prowadzeniem pojazdu – nie musicie się denerwować korkami, szukaniem miejsca parkingowego czy też licznymi utrudnieniami na drodze. Wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu i np. spędzić czas na lekturze lub oglądaniu seriali czy filmów na tablecie.

W dzisiejszych taborach standardem są już gniazdka z prądem, umożliwiające ładowanie sprzętu, ponadto coraz więcej przewoźników umożliwia korzystanie z sieci Wi-Fi, dzięki czemu możecie surfować po sieci, sprawdzać media społecznościowe czy też na bieżąco publikować wpisy o swojej podróży.

Zależy Wam na spokoju w podróży – koniecznie szukajcie wolnych miejsc w tzw. wagonach ciszy, gdzie obowiązuje zakaz rozmów i hałasowania.

Przeczytaj również: Pociągiem czy samolotem

Dodamy, że siedzenia w pociągu są bardziej przestronne niż te w samolocie i zazwyczaj o wiele wygodniejsze. Lubicie od czasu do czasu wstać i rozprostować nogi lub pospacerować? Nie ma problemu, możecie to robić, ile chcecie i jak długo chcecie, bez migającego komunikatu „prosimy zapiąć pasy”. Na dalekie trasy warto zdecydować się na przejazd nocny, np. wagonem sypialnym (tzw. kuszetkami).

Jedzenie, samolot
Pociąg – jedzenie w podróży

Kolejnym pozytywnym aspektem jest możliwość zabrania nieograniczonej ilości własnego jedzenia oraz picia (nie to co w samolocie!). W razie potrzeb, jeśli macie ochotę na ciepłą przekąskę to większość pociągów jest wyposażona w wagon restauracyjny z urozmaiconym menu. Dla osób dobrze zaznajomionych z nowymi technologiami – można zamawiać jedzenie poprzez aplikację Wars, z dostawą do Was, bez konieczności przechodzenia do wagonu restauracyjnego.

W trakcie podróży pociągiem, w przeciwieństwie do samolotu, nie obowiązują ograniczenia dot. wagi oraz wielkości bagażu, a zatem możecie zabrać tyle bagażu, ile jesteście w stanie przewieźć bez dodatkowych opłat. Oczywiście zawsze zalecamy rozwagę i zabranie tylko najpotrzebniejszych, niezbędnych rzeczy, które faktycznie się Wam przydadzą!

Podróżowanie pociągami jest eko

Turyści zwracający uwagę na ekologiczne aspekty i wpływ na klimat także będą zadowoleni, gdyż przemieszczanie się pociągiem jest przyjazne dla środowiska. Jadąc pociągiem obniżamy emisję CO2 o połowę w porównaniu z samolotem. Ale to nie wszystko, gdyż podróż koleją oznacza średnio 5-krotnie niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery niż jazda samochodem.

W polskich kolejach wprowadzono szereg zmian, mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej pasażerów: zastąpiono papierowy bilet elektronicznym, zgniatanie opakowań przed ich wyrzuceniem, korzystanie z wielorazowych kubków, w wagonach restauracyjnych WARS wprowadzono biodegradowalne opakowania z trzciny cukrowej. Dzięki temu zmniejszy się negatywne oddziaływanie na naturalne środowisko.

Podróż koleją jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną. Drgania, wstrząsy, przeciążenia, kołysanie czy też nagłe hamowanie mogą wywołać nieprzyjemne uciążliwości: złe samopoczucie, zawroty głowy, nudności, wymioty.

W przypadku jazdy pociągiem nie dochodzi do zaburzeń błędnika, a zatem podróż powinna przebiegać bez niespodziewanych niedogodności.

Doskonała siatka połączeń kolejowych z turystycznymi miejscowościami

Połączenie kolejowe umożliwia bezproblemowy dojazd do większości turystycznych kurortów, zarówno nad morzem, jak i w górach. Chcecie spędzić letni urlop nad morzem? Nic łatwiejszego, gdyż całe wybrzeże jest oplecione torami kolejowymi i bez problemu dojedziecie pociągiem do Świnoujścia, Kołobrzegu, Łeby, Ustki, Władysławowa, Trójmiasta, na Hel i wielu innych popularnych miejscowości.

A może jesteście miłośnikami górskich wędrówek? Pociągi regularnie kursują w Karkonosze (do Szklarskiej Poręby, do Karpacza), w Tatry (do Zakopanego), do Kotliny Kłodzkiej (Kudowa-Zdrój), w Beskidy (Wisła, Żywiec, Sucha Beskidzka, Krynica-Zdrój), w Bieszczady (Zagórz, Ustrzyki Dolne).

Bez trudu dojedziecie koleją nad mazurskie jeziora, gdyż pociąg dociera do tak kultowych miejscowości, jak Mrągowo, Mikołajki, Giżycko, Augustów, Ruciane-Nida.

Warto tak szukać noclegu, aby hotel lub kwatera znajdowały się blisko dworca PKP, dzięki czemu nie będziecie musieli dodatkowo płacić za transfer docelowy.

Szybki czas przejazdu pociągiem

Polskie koleje dysponują szybkim taborem, obsługującym największe miasta w Polsce, a zatem jeśli nie chcecie niepotrzebnie tracić czasu na stanie w korkach to pociąg będzie strzałem w 10! Podróż Pendolino z Warszawy do Krakowa zajmuje tylko 2 godziny i 13 minut, z Warszawy do Rzeszowa 3 godziny i 49 minut, z Warszawy do Gdańska 2 godziny i 43 minuty.

Pendolino – duma polskich kolei

Czas ten możecie spożytkować na czytanie lub odprężającą drzemkę i nawet nie zorientujecie się, że już jesteście na miejscu!

Przeczytaj również: Jak nie stracić bagażu w pociągu

Najciekawsze i najładniejsze trasy w Polsce

W Polsce nie brakuje przepięknych miejsc, do których koniecznie należy dojechać pociągiem, ze względu na zapierające dech w piersiach malownicze widoki!

Pociąg, widoki
Podróż pociągiem – podziwiaj widoki

Poniżej proponujemy Wam kilka takich urokliwych tras tras kolejowych:

  • Wałbrzych – Kłodzko – tory są położone wśród gęstych lasów i nad rzekami, aż w pewnym momencie zobaczymy Góry Sowie. Turyści podróżujący tę trasą będą mieli okazję przejechać się najdłuższym tunelem w Polsce, przechodzącym pod Małym Wołowcem oraz nieco krótszymi znajdującym się pod Sajdakiem i w Świerkach.
  • Lublin – Bełżec – Horyniec – Przeworsk – będziecie mieli możliwość przejazdu jedynym w Polsce tunelem wąskotorowym!
  • Żywiec – Sucha Beskidzka – Chabówka – miłośnicy górskich widoków będą wniebowzięci, dodatkowo na trasie Chabówka -Mszana Dolna – Kasina Wielka w sezonie wakacyjnym można podróżować pociągiem retro z parowozem i zabytkowymi wagonami.
  • Reda – Władysławowo – Hel – trasa została wybudowana jako jedyna w Polsce na mierzei.
  • Rzeszów – Sandomierz – Kielce – coś dla fanów serialowego ojca Mateusza, a zatem jeden z przystanków na trasie to piękne miasto Sandomierz.

Podróżowanie pociągiem po Europie

Sądzicie, że podróż koleją sprawdza się wyłącznie na terenie naszego kraju? Otóż nie! Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać kultowego, luksusowego Orient Expressu, którego trasa zmieniała się przestrzeni lat wielokrotnie. Tym pociągiem podróżowali monarchowie, przywódcy państw oraz inne znakomite i znane postacie, tj. m.in. Mata Hari czy Agatha Christie (fabuła jej kryminału rozgrywa się właśnie w tym pociągu „Morderstwo w Orient Expressie”) .

Na 2023 roku przewidziano wznowienie trasy na wzór Orient Expressu. Tego zadania ma się podjąć włoski przewoźnik – linia Orient Express La Dolce Vita ma kursować na terytorium 14 regionów słonecznej Italii. Pociągi będą pokonywać trasę wynoszącą ponad 16 tys. km od Alp aż po piaszczyste plaże południowych Włoch.

Jak widzimy, kolejowe podróże po Europie wracają do łask. Wspomniana trasa to nie jedyna umożliwiająca krótki city break po jednej z europejskich stolic.

Przeczytaj również: City break – co to jest i czy warto

Latem powinna ruszyć nocna linia European Sleeper obejmująca przejazd przez kilka miast: trasa ma rozpoczynać się w Brukseli, po drodze pociąg zawita do Czech, ma się on także zatrzymywać w Amsterdamie, Hanowerze oraz Berlinie. Kolej ta ma kursować codziennie.

Przypominamy, że z Polski pociągiem można dojechać m.in: do Berlina, Pragi, Bratysławy, Wiednia czy Budapesztu, a jeśli bilety zarezerwujecie odpowiednio wcześnie to taka podróż okaże się niewielkim obciążeniem dla Waszego urlopowego budżetu.

Podróż koleją stanowi doskonałą alternatywę dla samochodu czy autokaru, dlatego mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci Was do częstszych podróży koleją.

Zapakujcie bagaż, kupcie bilet i cieszcie się udanym urlopem!

Wakacje w Bułgarii