Jak kupić bilet PKP?

Jak kupić bilet PKP?

To jak można kupić bilet PKP zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat dość diametralnie. Od tradycyjnych metod, po nowoczesne aplikacje. Obecnie zakup biletu na pociąg nie musi się wiązać ze staniem w długich kolejkach ani też papierkami w kieszeniach 😉

Wakacje w Turcji

O tym jak i gdzie można zaopatrzyć się w bilet kolejowy, ale też w jakiej formie można się nim posługiwać, przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Gdzie kupić bilet PKP na dworcu?

W dzisiejszych czasach zakup biletu na pociąg możecie kupić oczywiście w tradycyjnych kasach na dworcu, ale szczerze mówiąc, kto chciałby tak robić? No dobrze, jeszcze od czasu do czas można skorzystać z takiej opcji, kiedy macie wystarczająco dużo czasu i nie ma sporego ruchu. My nie pamiętamy kiedy ostatnio skorzystaliśmy z tego rozwiązania…

Podróż pociągiem – poczekalnia PKP

Jeżeli koniecznie chcecie kupić bilet na dworcu, to możecie również skorzystać z biletomatów, które znajdziecie na dworcach właśnie. Takie rozwiązanie jest jednak dostępne najczęściej na największych dworcach kolejowych w Polsce (np. Dworzec Centralny w Warszawie, Dworzec Główny w Krakowie). Z czasem zapewne będą jeszcze bardziej dostępne.
Ważne jednak, że w przypadku zakupu przez biletomat, nie zawsze będziecie mieć dostępną opcję płatności gotówką. Zawsze będziecie mogli zapłacić kartą lub BLIKiem.

Przeczytaj również: Podróż pociągiem – jest coraz lepiej. Warto rozważyć taki środek transportu na wakacje.

Gdzie kupić bilet PKP w internecie?

Od bardzo dawna można kupić bilet on-line na stronie przewoźnika PKP (zakup biletów PKP przez internet). Strony działają zarówno w wersji desktopowej oraz mobilnej. Mają bardzo intuicyjne wyszukiwanie oraz możliwość zakupu biletów. Zakupiony bilet można albo wydrukować albo mieć np. w telefonie (wystarczy aby widoczny był dobrze kod QR).

W celu znalezienia połączenia i kupienia biletu, najpierw należy wybrać strefę klienta, a następnie odpowiednie połączenie kolejowe (miejsce, datę oraz godzinę).

 

 

Zakup biletów PLKP
Strona PKP – strona www – tu kupisz bilet na pociąg przez internet
Zakup biletów PKP przez internet
Strona PKP – wybór kierunku podróży – wybór kierunku – od tego zaczniesz zakup biletu na pociąg

Aplikacja PKP to wygodny i poręczny sposób na zakup biletu na pociąg

W ostatnim czasie PKP zainwestowało w nowe aplikacje mobilne (dostępne na Androida i iOS), z czego szczególnie jedna będzie bardzo użyteczna.

Aplikacja PKP Intercity daje możliwości wyszukiwania połączeń, rezerwacji miejsc w pociągu oraz oczywiście zakupu biletu.
Po zakupie zarówno cały plan podróży, ale też bilet macie w swojej aplikacji.

Zakup biletu PKP w aplikacji
Aplikacja PKP – opcje podróży z opcją kupienia biletu na pociąg
Zakup biletu PKP
Aplikacja PKP – w momencie kupna biletu na pociąg możesz wybrać dla siebie miejsca
Biletu PKP nie musisz drukować, wystarczy ten w aplikacji
Aplikacja PKP – bilet na pociąg w wersji elektronicznej – nie trzeba go drukować

Posiadanie tej aplikacji jest bardzo użyteczne – w dowolnym momencie i miejscu wszystko możecie załatwić za pomocą smartfona.

Szczególnie ważne jest to, że sam bilet macie dostępny pod ręką, również w czasie kiedy jesteście poza zasięgiem (a oto akurat wiadomo, że na trasach pociągów nie trudno – różnie jest z zasięgiem).

Przeczytaj również: Jak nie stracić bagażu w pociągu?

Czy bilet PKP można kupić w pociągu?

Tak, w większości pociągów można kupować bilety bezpośrednio u konduktora w trakcie podróży. Nie jest to jednak możliwe w pociągach Pendolino. Jedyne wytłumaczenie jakie nam przychodzi na myśl dlaczego tak jest, to fakt, iż Pendolino to pociąg premium. Najwidoczniej PKP intercity chce dbać o to aby ten rodzaj pociągów (skądinąd bardzo drogich) zapewniał odpowiedni komfort podróżnym.

Pendolino – duma polskich kolei, ale zakup biletu w pociągu do bardzo duży koszt

W przypadku Pendolino warto pamiętać o tym właśnie, że taki zakup nie będzie możliwy w pociągu. W sumie to powinniśmy być bardziej precyzyjni – będzie możliwe kupienie biletu, ale będzie to bardzo drogie!
Więc, w sumie bilet można kupić w każdym pociągu.

Czy kupiony przez internet bilet PKP trzeba wydrukować?

W sumie to można powiedzieć, że odpowiedź na to pytanie już daliśmy. Nie ma konieczności wydrukowania biletu na pociąg, spokojnie można go mieć w wersji elektronicznej na dowolnym urządzeniu (np. w smartfonie, komputerze).
Jeżeli kupiliście bilet przez internet (przez stronę), to otrzymacie go w formie pliki PDF. To ten plik można mieć na swoim urządzeniu albo wydrukować jeżeli tylko chcecie.
W przypadku zakupu w aplikacji bilet już w niej macie i to wystarczy.

Natomiast pamiętajcie aby nie było kłopotów, aby mieć swoje urządzenie dobrze naładowane.

Wakacje w Bułgarii