Podpowiadamy jaką kupić walizkę

Podpowiadamy jaką kupić walizkę

Planując zakup pierwszej walizki (w końcu to rzecz, którą potrzebujemy okazjonalnie), najczęściej chcielibyśmy aby była maksymalnie uniwersalna.

Wakacje w Turcji

Z jednej strony aby była w miarę mała – łatwo dało się ją przechowywać, nie była za droga i na większość wyjazdów wystarczająca. Z drugiej jednak strony, walizka jest nam potrzebna zazwyczaj na dłuższe i dalsze wyjazdy, a przez to powinna być na tyle duża, aby móc do niej zabrać wszystko co niezbędne (a czasami zbędne również… o czym dowiadujemy się najczęściej już na samym urlopie).

Jaką w takim razie wybrać najbardziej optymalną walizkę?

Patrząc na nasze doświadczenia zdecydowanie odradzamy zakup zbyt dużych walizek, które niejako mają pomieścić wszystko. Okazji do 100% wykorzystania dużych gabarytów mieliśmy bardzo mało, a jak już to zrobiliśmy, to taka walizka ledwo dała się podnieść… co też nie jest dobre (chociażby z względu na limity bagażu w trakcie lotów).
Ponadto, w sytuacji kiedy nie wypełnicie walizki na tyle dobrze, aby nie było w niej zbyt luźno, to wówczas jest duże zagrożenie, że taka walizka ulegnie uszkodzeniu. W momencie jak nie jest pełna, a np. w luku samolotu wrzuci się na nią wiele innych bagaży, to z dużym prawdopodobieństwem albo zostanie wgięta, a w najgorszym przypadku pęknie. Obu sytuacji doświadczyliśmy.

Dlatego też rekomendowalibyśmy Wam, na początek, zakup „uniwersalnej” walizki w przedziale pojemności 60-70 litrów. Tej wielkości walizka będzie na tyle duża abyście spokojnie mogli się spakować nawet na 2 tygodniowe wakacje (uśredniamy oczywiście, bo jak wiadomo potrzeby są różne). Nawet jeżeli na wyjazd będzie potrzeba nieco więcej bagażu, to zawsze będziecie mogli się posiłkować bagażem podręcznym.

To kiedy mogłaby się przydać walizka znacznie większa, np. w okolicach 100 litrów pojemności, to z pewnością czas kiedy podróżujemy z dziećmi. Wiadomo, mając dzieci każda przestrzeń się przyda – zapas pieluch, ubranek, lekarstw, itp. jest spory. Aczkolwiek przed zakupem dużej walizki w takiej okoliczności powinniście sobie odpowiedzieć jak często będziecie jej potrzebować.

Jeżeli w ogóle często podróżujecie, to z pewnością jedna walizka Wam nie wystarczy, wówczas szersze spektrum bagażu do wyboru zawsze się przyda. Niemniej jednak, kiedy planujecie zakup pierwszej walizki na okazjonalne wyjazdy wakacyjne, to jedna średnia walizka zdecydowanie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pisaliśmy już na temat tego jaki bagaż wybierać i na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Jeżeli chcecie więcej dowiedzieć się na ten temat to możecie przeczytać „Jaki bagaż kupić na wyjazd

W przypadku walizki odpowiedzieć sobie musicie czy latacie często czy też nie, tanimi liniami lotniczymi. Jak tak, to w tym przypadku wymiar walizki jest z góry określony i jak nie planujecie podróżowania z dodatkowo wykupionym bagażem to podstawową walizką powinna być tzw. walizka „kabinowa”. Dokładne jej wymiary określone są przez poszczególne tanie linie lotnicze, z czym warto się zapoznać, tak aby nie mieć niemiłych niespodzianek przy odprawie.

Z racji naszego zajęcia, mamy kilka różnej wielkości walizek, co szczerze mówiąc jest dużą wygodą.

Na koniec, może to zabrzmi jako reklama (a zdecydowanie nią nie jest), koniecznie pamiętajcie o tym, że lepiej zainwestować w lepszej jakości walizkę, dobrej firmy (np. Puccini, Samsonite), niż później np. ciągnąć walizkę za sobą, której odpadły kółka, czy nieść taką – kiedy odpadła rączka. Jeżeli walizka ma Wam posłużyć dłużej, to koniecznie warto wydać nieco więcej, aby długo cieszyć się z jej użytkowania. My np. mamy jeden z kompletów walizek Puccini, które przejechały z nami (samolotem, autokarem, autem) ponad 20 tys. kilometrów i są w całkiem niezłej formie.

Wakacje w Bułgarii