Dlaczego warto wyrobić sobie Kartę EKUZ?

Dlaczego warto wyrobić sobie Kartę EKUZ?

Jadąc za granicę, czy z biurem podróży, czy też na własną rękę, trzeba zawsze pamiętać o ubezpieczeniu, tak aby móc skorzystać bez dodatkowych kosztów z leczenia w razie takiej konieczności. Z jednej strony macie do wyboru ubezpieczenie kupione w towarzystwie ubezpieczeniowym, albo takie, które jest dodane do Waszej wycieczki w ramach oferty organizatora wyjazdu.

Wakacje w Turcji

Ponadto, coraz częściej słyszycie o karcie EKUZ. O tym czym jest ta karta, jaki zakres świadczeń w jej ramach przysługuje oraz gdzie można z niej skorzystać dowiecie się z poniższego wpisu.

Co to jest karta EKUZ?

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to karta wystawiana przez NFZ, która uprawnia do takich samych świadczeń zdrowotnych, jak obywatelom kraju (na podstawie ubezpieczenia społecznego), w którym przebywamy. Ważne, że mowa jedynie o krajach na terenie Unii Europejskiej i tylko w nich możecie korzystać ze świadczeń w ramach karty.

Ważne jest jednak, że w niektórych krajach, koszty leczenia są pokrywane przez kasy chorych jedynie w pewnej części (np. we Francji koszty wizyt lekarskich czy też zakup leków, jest pokrywany przez państwo jedynie w wysokości do 70%).

Dlatego też musicie być świadomi, że dzięki karcie EKUZ nie macie opłaconych wszystkich świadczeń, tak samo jak w Polsce. Jest to zawsze indywidualna kwestia danego kraju i warto to sobie przed wyjazdem sprawdzić.

Co obejmuje karta EKUZ?

Tak jak wspomnieliśmy, nie wszystkie koszty leczenia, czy też inne koszty związane z następstwem nieszczęśliwych wypadków są obejmowane przez świadczenia w ramach karty, a to oznacza, że za niektóre z pewnością będziecie musieli (w razie konieczności oczywiście), dopłacić. Czasami są to bardzo wysokie koszty – np. konieczny transport do Polski.

Przeczytaj również: Jakich kontuzji najczęściej doznają narciarze i ile kosztuje ich leczenie za granicą?

Przykładowo jesteście na nartach w Austrii, na stoku dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w ramach którego nie możecie wrócić do Polski własnym samochodem. Powiedzmy, macie nogę w gipsie. Wówczas, w ramach karty EKUZ, koszty związane z Waszym powrotem do Polski nie zostaną Wam zwrócone, tak samo jak koszty osoby, która do Was dojedzie.

Zakres świadczeń jaki zapewnia karta EKUZ:

Karta EKUZ – zakres świadczeń, Opracowanie: PoradnikUrlopowy.pl na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia

Na podstawie powyższego zestawienia wyraźnie widać, że karta EKUZ jest potrzebnym dokumentem, ułatwiającym korzystanie z powszechnej służby zdrowia w krajach UE i EFTA, aczkolwiek nie zabezpiecza nas w wielu przypadkach przed kosztownymi świadczeniami.

Co zamiast EKUZ?

Szczerze mówiąc można mieć kartę EKUZ, ale też nie jest to niezbędne, o ile wykupicie sobie odpowiednie ubezpieczenie dodatkowe. Przy wszystkich wyjazdach kupowanych w biurach podróży jest ono zawarte w danej ofercie, niemniej jednak w jego podstawowym – czyli najniższym, a tym samym często nie wystarczającym zakresie. O czym najczęściej się nie wie, dopóki nie przyjdzie nam zapłacić np. za koszty leczenia za granicą, a te potrafią być spore.

Dlatego też naszym zdaniem, podróżując po Unii Europejskiej warto rozważyć posiadanie karty EKUZ oraz dodatkowego, wyższego ubezpieczenia. Warto sobie sprawdzić przykładowe koszty leczenia – np. koszt za dzienny pobyt w szpitalu, koszt wizyty u dentysty, itp. a następnie policzyć ile teoretycznie powinno wynosić zabezpieczenie w ramach ubezpieczenia, które kupicie. Zdecydowanie nie powinniście poprzestać na ubezpieczeniu, które macie tylko w ramach np. wyjazdu wakacyjnego z jakiegoś biura. Pamiętajcie również, że niektóre ubezpieczenia nie obejmują np. kosztów leczenia związanych z uprawą sportów ekstremalnych (a te to np. korzystanie ze skuterów wodnych, jazda na nartach wodnych).

Jeżeli jednak nie chcecie karty EKUZ – np. nie macie czasu aby ją sobie wyrobić, to koniecznie miejcie odpowiednie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Zachęcamy Was do zapoznania się z szerszym opisem dotyczącym karty EKUZ, który znajduje się na stronach NFZ > www.ekuz.nfz.gov.pl

Wakacje w Bułgarii