Grecja - kiedy najlepiej jechać?

Grecja - kiedy najlepiej jechać?

Kiedy jechać do Grecji? W sumie to zależy od tego co planujecie tam robić, jaki jest cel waszego wyjazdu. Czy zwykłe leniuchowanie na pięknych greckich plażach, czy może odkrywanie antycznych zabytków, cudownych miasteczek i wiosek Hellady? Czy też chcielibyście połączyć jedno i drugie? W poniższym wpisie podpowiemy wam kiedy najlepiej wybrać się na greckie wakacje!

Wakacje w Turcji

Prawdziwe lato w Grecji trwa od czerwca do mniej więcej połowy września, ale zarówno przed, jak i po nim warto pojechać aby odkrywać uroki greckich klimatów. Kto już był, to wie o czym mówimy, a kto nie – koniecznie musi pojechać. Ci z was, którzy czytają naszego bloga, dobrze wiedzą, że Grecja jest naszą największą miłością i moglibyśmy tam jeździć bez końca. Kiedy? O tym możecie poczytać poniżej.

Grecja, zwiedzanie,
Grecja – najczęściej polecana na zwiedzanie jest wyspa Santorini

Najlepszy czas na wakacje w Grecji

Jeżeli mówimy o idealnym terminie na typowy wakacyjny wyjazd, który będzie głównie wiązał się z plażowaniem, kąpielami morskimi oraz słonecznymi, to spokojnie w całej Grecji (zarówno kontynentalnej, jak i wyspowej) możecie liczyć na gorące dni od czerwca do września. Średnia temperatur w tych miesiącach to od 25 do nawet 30-paru stopni Celsjusza. A największa patelnia oczywiście przypada centralnie na czas polskich wakacji – lipiec, sierpień. Jest gorąco, bardzo gorąco.

Greckie widoki – zapierają dech w piersi – Zatoka Wraku

W tym czasie przebywanie w nadmorskich miejscowościach, w połączeniu z odpoczynkiem na greckich plażach jest wielką przyjemnością, szczególnie dla tych osób, które lubią takie wysokie temperatury.

My najbardziej lubimy Grecję w czerwcu (chociaż tutaj woda w morzu nie jest jeszcze aż tak nagrzana, ale jest ciepła – ok. 20-22 stopnie) oraz we wrześniu, który szczególnie wam polecamy na wyjazd i wakacje w tej części Europy. Poza tym, że jest to optymalny czas dla miłośników plażowania i kąpieli (powietrze ma temperaturę ok. 27-29 stopni, a woda 24-25 stopni), to panuje mniejszy tłok w hotelach, na plażach, greckich miejscowościach, a do tego ceny wyjazdów są nieco niższe, niż w szczycie letnich wakacji. Jeżeli tylko możecie to wybierzcie na wyjazd właśnie wrzesień.

Grecja – Elafonisi Kreta – przepiękna plaża

Jeżeli nie macie wyjścia i na wakacje możecie jechać tylko w lipcu lub sierpniu, to zdecydowanie lepiej wybrać jedną z greckich wysp (np. Kretę, Korfu, Kos, czy Rodos). Grecja wyspowa jest zdecydowanie przyjemniejsza, mniej będziecie odczuwać upał. My kochamy właśnie greckie wyspy, bardziej niż kontynent.

Zwiedzamy Grecję- miasto Chania – Kreta – kafejki w porcie

Kiedy najlepiej jechać na zwiedzanie greckich atrakcji?

A może należycie do osób, które chętniej zwiedzają, niż doprowadzają kolor swojej skóry do ceglasto-brązowego odcienia? Jeżeli tak, to do Grecji warto wybrać się nawet już w maju i początkiem czerwca, a później dopiero końcem września, czy wręcz w październiku. W tych miesiącach temperatury są dość przyjemne (odpowiednio ok. 22-23 stopnie i 24-25), ale słońce nie jest aż tak dokuczliwe.

Grecja – Kreta – nocny spacer po Chanii

Oczywiście kąpiele w maju będą raczej dużym wyzwaniem – temperatura morza raczej nie przekroczy 20 stopni, ale we wrześniu, czy początkiem października – może wciąż mieć nawet 21-22 stopnie).

Najlepszy czas na zwiedzanie Grecji
Kiedy najlepiej zwiedzać Grecję?

Z pewnością wspaniałe antyczne zabytki, tak na kontynencie, jak i na wyspach, będzie można w powyższych miesiącach zwiedzać w komfortowych temperaturach. Pamiętajcie jednak, że mimo niższych temperatur koniecznie używajcie nakrycia głowy oraz kremów z filtrem, ponieważ wielogodzinne zwiedzanie i tak sprawi, że słońce odciśnie na waszej skórze swoją moc.

Zwiedzamy Grecję - kiedy jest najlepszy czas?
Grecja – kiedy jechać na zwiedzanie antycznych zabytków?

A co kiedy chcielibyście w Grecji połączyć wypoczynek i zwiedzanie?

W tym przypadku najlepszym, z najlepszych miesięcy będzie (a mówimy to z naszego własnego doświadczenia) wspomniany już wrzesień. To zdecydowanie idealny miesiąc na połączenie relaksu i odkrywania wręcz niezliczonych greckich bogactw i atrakcji. Będzie to także najlepszy czas na zwiedzanie bardzo klimatycznych miast, miasteczek, czy też wiosek.

Przeczytaj również: Santorini – kiedy, co zobaczyć i czy warto pojechać chociaż na krótką wycieczkę?

Oto kiedy najlepiej jechać do Grecji - Stantorini
Santorini – symbol Grecji – biel domów i niebieskie dachy (kliknij w zdjęcie i poczytaj o Santorini)

Jeżeli tylko nie jesteście zależni od szkolnych wakacji, czy to ze względu na dzieci, czy wykonywany zawód, to nie wybierajcie lipca i sierpnia na wyjazd na grecki urlop. Zmęczy was słońce, tłumy turystów i „nieco” wyższe ceny… Nawet zrobienie fajnych zdjęć może być niewykonalne, kiedy przez greckie kurorty przelewają się ogromne rzesze turystów.

To jak, widzimy się w Grecji we wrześniu?

(no dobra, może jak nam dzieci już nie będą chodzić do szkoły…)

Wakacje w Bułgarii