(Koniecznie doczytajcie do końca – tam jest widoczne całe zdjęcie tytułowe – ważne jest to, co jest na słupie…)
Wyjeżdżając na wakacje zapewne często się zastanawiacie jak ograniczać różne koszty związane z Waszym pobytem. Do takich kosztów, które czasami pojawiały się dość boleśnie jakiś czas po powrocie do domu, wraz z rachunkiem telefonicznym, która znajdowaliście w swojej skrzynce pocztowej.
W Unii Europejskiej nie zapłacicie (tylko) za połączenia do Polski
Wprawdzie teraz zagrożenie wysokimi rachunkami jest dużo mniejsze, mamy tutaj na myśli podróże po Unii Europejskiej. Dzięki ostatnim zmianom narzuconym przez Unię, wszyscy obywatele dzwoniący do swojego macierzystego kraju, z dowolnego kraju Unii Europejskiej nie ponoszą większych opłat niż te, które ponoszą będąc w Polsce. Oczywiście pamiętajcie, że nie dotyczy to dzwonienia na dowolne numery z każdego kraju w Unii, a jedynie te, w którym kraju macie swojego operatora. Dla nas to dzwonienie na polskie numery (wszystkie z kierunkowym +48).
Pamiętajcie również, że to się tyczy jedynie kosztów za połączenia telefoniczne, a transfer danych już jest bardziej indywidualną sprawą, zależną głównie od rodzaju abonamentu jaki macie wykupiony, czy też usług w ramach telefonów na kartę.
My dzisiaj skupimy się na kosztach połączeń telefonicznych. Jak wspomnieliśmy wyżej, w Unii macie dużą swobodę w tym zakresie. Natomiast przekraczając granicę UE od razu zasady się zmieniają, co zdecydowanie powinniście sprawdzić będąc w danym kraju. Nasi operatorzy też starają się o tym przypominać i jak tylko wjedziecie w nową strefę, zasięg operatora zagranicznego – otrzymacie kilka sms’ów informujących o kosztach połączeń, transferu danych.
Wyłączcie pobór danych będąc za granicą
Przy tej okazji, wyjeżdżając za granicę koniecznie (jeżeli nie macie odpowiedniego abonamentu lub wykupionej specjalnej usługi u danego, lokalnego operatora) wyłączcie w swoich telefonach transfer danych. Nawet jeżeli (według Was) nie będziecie korzystać z internetu, to niektóre zainstalowane w Waszych smartfonach aplikacje w tle aktualizując swoje zasoby / treści i pobierają dane z internetu, co później wyjdzie na rachunku…
Połączenia telefoniczne poza Unią Europejską
Wracając do połączeń telefonicznych. To jak dzwonić do Polski spoza UE – czy to bliższych destynacji (np. Albanii, Czarnogóry, Szwajcarii), czy to dalszych (np. Dominikana, Egipt, Emiraty Arabskie)? Można wprawdzie szukać specjalnych usług operatorów i próbować znaleźć atrakcyjne cenowo oferty, ale po co? W dobie powszechnego dostępu do internetu zalecamy zdecydowanie korzystanie z komunikatorów internetowych, które obecnie dają możliwości dzwonienia jak z normalnych telefonów, a jakość połączeń jest fantastyczna. Oczywiście warunkiem jest to, że nasz rozmówca również ma dostęp do internetu (a kto nie ma?).
Messenger (Facebook) – dzwoń ile chcesz
Pierwsza aplikacja, która nadaje się do tego idealnie to Messenger – które jednocześnie jest częścią integralną Facebooka, ale jednocześnie sam w sobie jest osobną aplikacją (nie musisz mieć Facebooka aby na telefonie mieć zainstalowanego Messengera). Obsługa aplikacji jest banalnie prosta – tworzysz kontakty w swojej książce lub wyszukujesz je na bieżąco (wszyscy użytkownicy czy to FB czy Messengera są dostępni w zasięgu ręki) i dzwonisz! Jak zwykła rozmowa dla Ciebie to za mało, to możesz połączyć się w formie video rozmowy – warunkiem jest posiadanie przez obie rozmawiające strony urządzeń z kamerkami. Czy to wygodny sposób komunikacji? Hmm… sam Messanger ma ponad 1 miliard pobrań z Google Play (nie licząc ile osób z niego korzysta wyłącznie poprzez Facebooka!). Oczywiście najważniejsze – zainstaluj Messengera na swoim telefonie – możesz go pobrać np. z Google Play (jak masz telefon z system Android) lub z Apple Store (dla iOS’a).
Skype – dobry poczciwy Skype i też podzwonisz za darmo!
Drugą aplikacją, nieco starszą (jeżeli tak można powiedzieć), ale równie znaną jest Skype – ma dokładnie takie same funkcjonalności jak Messenger, chociaż poprawniej byłoby powiedzieć, że to Messenger ma takie funkcjonalności jak Skype… bo jest jego naśladowcą. Nie ma to jednak dla nas większego znaczenia, ważne bowiem, że daje nam możliwość wykonywania połączeń z całym światem. W tym przypadku użytkownicy po obu stronach muszą mieć zainstalowanego Skype’a. Korzystanie z połączeń głosowych, czy też video jest banalnie proste.
A co kosztem transferu danych przy połączeniach przez internet?
No dobrze, zapytacie zaraz co kosztami połączeń za internet, skoro sami napisaliśmy dopiero co, że za transfer pobierane są opłaty?
Właśnie i tu jest kluczowa odpowiedź na to jak nie płacić za rozmowy na całym świecie – musicie mieć dostęp do bezpłatnego WiFi (Free WiFi). To wcale nie jest takie trudne. Wierzcie nam! Obecnie wiele miejsce użyteczności publicznej, punkty usługowe (np. restauracje), ale także w wielu przypadkach – hotele, pensjonaty, apartamenty na wynajem oferują bezpłatne WiFi.
Potrzeby współczesnych Klientów/Turystów szybko zostały odkryte, a bezpłatne WiFi niejednokrotnie stanowi o wyborze danego miejsca. Wierzcie nam (nie oceniamy czy to dobrze, czy nie), ale niektóre osoby w ogóle nie wezmą pod uwagę hotelu, w którym nie ma bezpłatnego WiFi. Im młodsi tym większą przykładają uwagę do tej kwestii.
Innymi słowy, przed wyjazdem koniecznie zainstalujcie na swoim smartfonie (jesteśmy przekonani, że taki telefon macie) jedną z powyższych aplikacji i upewnijcie się, że osoby, z którymi będziecie chcieli za darmo rozmawiać (np. Wasi rodzice) również będą mieli dostęp do tej samej aplikacji. W przypadku, kiedy będziecie chcieli rozmawiać z osobami, które dopiero będą zaczynały przygodę z Messengerem czy Skype’m to warto zrobić małe przeszkolenie przed wyjazdem, pokazując im jak te aplikacje działają, aby już na urlopie swobodnie móc rozmawiać.
Poza rozmowami, nieocenione jest też łatwe wysyłanie zdjęć z naszych wakacji, czy też innego wyjazdu, właśnie poprzez te aplikacje – co jest równie proste jak rozmowy.
Pamiętajcie jednak – bezpłatne WiFi to podstawa 😉
(Oby tego wpisu nie przeczytał nasz operator bo nam wyłączą telefon…)