Jak się przygotować do wyjazdu za granicę?

Jak się przygotować do wyjazdu za granicę?

Coraz częściej w celach turystycznych wyjeżdżamy za granicę. Szczególnie za pierwszym razem z w naszych głowach pojawia się wiele pytań, co do tego jak to będzie, czego możemy się spodziewać. Aby taki wyjazd urlopowy był udany, warto się do niego odpowiednio przygotować.

Wakacje w Turcji

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem za granicę? Zapewne lista tego, o czym powinno się wiedzieć przed wyjazdem za granicę jest o wiele dłuższa, niż tą, którą Wam przedstawiamy poniżej, aczkolwiek z naszego doświadczenia, to właśnie te kwestie są najważniejsze.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyjazdu za granicę?

Sprawdźcie czy wystarczy tylko dowód, a może będzie wymagany paszport? Do tego, do niektórych krajów potrzebna będzie również wiza (albo kupowana na miejscu, w trakcie wjeżdżania do kraju docelowego, albo koniecznie trzeba się w nią zaopatrzyć jeszcze przed wyjazdem. Niektóre kraje wymagają także posiadania odpowiednich szczepień, wpisanych do książeczki szczepień – to wyłącznie te bardziej egzotyczne destynacje.

Dokumenty, podróże
Paszport – jakie dokumenty potrzebujemy na wyjazd

Jaka waluta obowiązuje w danym kraju?

Z jednej strony warto to wiedzieć, ale częściej nawet będzie ważniejsze to, jaką walutę do danego kraju najlepiej zabrać. W Europie oczywiście będzie to wyłącznie Euro, ale już na dalszych kierunkach niekoniecznie. W wielu krajach najlepiej mieć dolary amerykańskie. Warto tutaj wspomnieć, że to jaka waluta, to jedno, ale to co może być równie ważne (a nawet kluczowe), to niektóre kraje wymagają aby to były np. dolary amerykańskie wydane po określonej dacie! Np. na Zanzibarze należy mieć dolary amerykańskie wydane po 2006 roku.

Jaka najczęściej jest pogoda w miejscu, do którego chcecie jechać?

Przed wyjazdem do danego kraju dobrze jest sprawdzić jakich warunków pogodowych w tym czasie możecie się spodziewać. Ma to szczególne znaczenie pod kątem tego, co koniecznie musi się znaleźć w Waszym bagażu. Jest to również istotne przy wyborze daty wyjazdu – do niektórych krajów w określonych porach roku lepiej nie jechać, np. ze względu na porę deszczową.

Czy są jakieś obowiązkowe lub zalecane szczepienia dla podróżujących do danego miejsca?

To jest bardzo ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na Wasze zdrowie, a tym samym bezpieczeństwo. Praktycznie do wszystkich krajów można znaleźć opis zalecanych oraz obowiązkowych szczepień. Ponadto, tak jak już wspomnieliśmy, niektóre kraje nie wpuszczą Was na swój teren bez wymaganych przez nie szczepień.

Co zabrać za granicę?

W zależności od tego, czy będziecie jechać do mniej lub bardziej cywilizowanych krajów, warto wziąć mniej lub więcej odpowiednich lekarstw (np. na gorączkę, niestrawności), których możecie potrzebować, a niekoniecznie będzie łatwy dostęp do aptek. W tym przypadku, warto również sprawdzić czy lekarstwa, które planujecie zabrać nie zwierają przypadkiem substancji zakazanych w danym Państwie – szczególnie istotne przy wyjazdach na inne kontynenty.

Rankomat, ubezpieczenia
Reklama

Ile czas będzie trwać i jak będzie wyglądać podróż?

Dobrze jest poznać wszelkie szczegóły dotyczące całej podróży.

Lecąc samolotem musicie wiedzieć dokładnie kiedy i o której należy stawić się na lotnisko, jak będą wyglądały transfery, a może też przesiadki w trakcie podróży. Ważne będą też kwestie dotyczące wytycznych co do bagażu – ilość, waga.

W przypadku podróży autokarem najważniejszy będzie zapewne czas podróży. Bo to od niego będzie zależało, co na taką podróż będziecie musieli ze sobą zabrać. Zwróćcie również uwagę na to, przez jakie kraje będziecie przejeżdżać, ponieważ ma to wpływ na to, jakie dokumenty będziecie potrzebować (np. jadąc do kraju, do którego do wjazdy wystarczy tylko dowód, możecie przejeżdżać przez kraje, które wymagają paszportu i ten dokument również będziecie potrzebować).

Jadąc natomiast autem, dobrze jest sprawdzić najbardziej odpowiednią drogę (długość, koszty związane z autostradami, czas przejazdu, ograniczenia dla kierowców – np. ograniczenia prędkości, itp.).

Ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd – czy i jakie mieć?

Niestety dość często zapominamy o kwestiach ubezpieczenia. Bo przecież mamy kartę EKUZ (obowiązuje tylko w Europie!), bo mamy ubezpieczenie wykupione w biurze podróży w ramach danej oferty (co z tego, że jest podstawowe i w razie konieczności, na niewiele starczy!). A czasami w ogóle o tym nie myślimy.

Trzeba przyznać, że sam wybór ubezpieczenia, jego zakresu (ważne czy planujecie uprawiać jakieś ekstremalne sporty – w tym np. jazdę na skuterach wodnych, narty) oraz wysokości sumy ubezpieczenia na okoliczność nieszczęśliwego wypadku.

Sam wybór ubezpieczenia jest dość złożony i czasami chcemy kupić pierwsze lepsze, bo nie chce nam się ich ze sobą porównywać. W tym przypadku warto rozważyć skorzystanie np. z bardzo pomocnej w takich przypadkach internetowej porównywarki ubezpieczeńrankomat.pl

Dzięki takiej wyszukiwarce szybko i wygodnie możecie porównać oferty ubezpieczeń i w łatwy sposób zdecydować jakie ubezpieczenie będzie dla Was najbardziej korzystne. Wierzcie na, warto poświęcić temu więcej uwagi, tak aby uniknąć przykrych niespodzianek już na samym wyjeździe.

Wpis powstał we współpracy z

Rankomat, logo

Wakacje w Bułgarii